Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Öfke Yönetimi

3,252 views

Published on

 • Be the first to comment

Öfke Yönetimi

 1. 1. YÖNETİMİ
 2. 2. Öfkenin Sağladığı Avantajlar:
 3. 3. Kendini Güçlü Hissetmek.
 4. 4. İnsanların İlgisini Çekmek.
 5. 5. İnsanlara İstediğini Yaptırabilme.
 6. 6. .ÖFKENIN DEZAVANTAJLARI
 7. 7. Gerginlik.
 8. 8. Yorgunluk.
 9. 9. Pişmanlık.
 10. 10. Suçlulukduygusu.
 11. 11. Öfkenizi kontroletmeye çalışmadanönce anlamanızgereken birkaç şeyvar...
 12. 12. 1.Öfkenizi kim kontrol ediyor?2.Sizi kim öfkelendiriyor?
 13. 13. CEVAP:
 14. 14. Öfke HakkındakiGerçekler: 1.Öfke bir refleks 2.Özdevinimsel bir hareket 3.Ya da başkalarının sebep olduğu bir durum değildir!
 15. 15. ÖFKE BİR...
 16. 16. Düşünceninsonucu...
 17. 17. Bir seçim...
 18. 18. Beyninizin kontrolünde olan bir durumdur.
 19. 19. A-B-C Duygusal Uyarılma Teorisi A BOlay: Bunu izleyen duygu:Birisi size karşı Kızgınlıksınırlarını aşacak Öfkeşekilde davranıyor.
 20. 20. A-B-C Duygusal Uyarılma Teorisi A B COlay: İnançlar: Bunu izleyenBirisi size karşı Anlayışsız duygu:sınırlarını aşacak Pisliğin teki Kızgınlıkşekilde davranıyor. Bunu yapmaması Öfke gerekirdi
 21. 21. Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yolları:
 22. 22. Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yolları: 1. Düşüncelerinizin öfkenizi kontrol ettiğini unutmayın.
 23. 23. Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yolları: 1. Düşüncelerinizin öfkenizi kontrol ettiğini unutmayın. 2. Öfkenizi yalnızca sizin kontrol altına alabileceğinizi kabul edin.
 24. 24. Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yolları: 1. Düşüncelerinizin öfkenizi kontrol ettiğini unutmayın. 2. Öfkenizi yalnızca sizin kontrol altına alabileceğinizi kabul edin. 3. Ne kadar ve ne zamana kadar öfkeli olacağınızı seçebileceğinizin farkında olun.
 25. 25. Öfkeyi Kontrol Altına Alma Yolları: 1. Düşüncelerinizin öfkenizi kontrol ettiğini unutmayın. 2. Öfkenizi yalnızca sizin kontrol altına alabileceğinizi kabul edin. 3. Ne kadar ve ne zamana kadar öfkeli olacağınızı seçebileceğinizin farkında olun. 4. Düşüncelerinizi kontrol ederek öfkenizi de kontrol edin.
 26. 26. Öfkeli Düşünceler:- Etiketleme: Şu pislik / Gereksiz insan / Yalancı- Düşünceleri okuma: «Bilerek böyle yaptı» / «Beni delirtmeye çalışıyor»- Geleceği görme: «Asla değişmeyecek» / «Denemeye gerek yok ki»
 27. 27. Öfkeli Düşünceler:- Kötü düşünme: «Bu beni delirtecek» / «Dayanamıyorum!»- Zorunluluk cümleleri «Böyle yapmamalıydı» / «Bu yanına kalamaz»- İntikam duygusu: «Boynunu kırmak istiyorum» / «Öldürücem onu!»
 28. 28. A B CKendi kendine kızgın birşekilde konuşurken ABC teorisinin B kısmında bulunuruz.
 29. 29. A BOlay Bekle Seçimini yap Düşüncelerini kontrol et C
 30. 30. Düşüncelerinizi kontrolederek öfkenizi de kontrol edin
 31. 31. Düşüncelerinizi kontrol ederek öfkenizi de kontrol edin 1.Kendi iç sesinize kulak verin. Kendinizi dinleyin. 2.Kızgınlığa ve öfkeye neden olan düşüncelerinizi belirleyin ve... 3.Bu düşünceleri daha mantıklı ve sakin düşüncelerle değiştirin.
 32. 32. Sakin Düşünceler:1. Etiketleme:«Şu manyak» yerine«Ali’nin son yaptığı hoşuma gitmedi»2. Düşünceleri okuma:«Bilerek yaptı» yerine«Zihnini göremiyorum o zaman niye yaptığınıda bilemem»3. Geleceği görme:« Asla değişmeyecek» yerine«Ben bana düşeni yaparım, gerisi ona kalmış»
 33. 33. Sakin Düşünceler:1. Kötü düşünme:«Beni delirtiyor» yerine«Yaptığı kötü ama dünyanın sonu değil»2. Zorunluluk cümleleri:«Böyle davranmamalıydı» yerine«Böyle yapmasaydı daha iyi olurdu»3. İntikam:İntikamın aynı zamanda misillemelere veçatışmalara yol açtığını unutmayın!
 34. 34. İzlediğiniz için teşekkürler.Hazırlayan: Dilek Türk Slayt Sunum

×