Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

134 views

Published on

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Published in: Internet
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

  1. 1. Araç kasko değeri Türkiye Sigorta Birliği tarafından 1987 yılından bu yana yayınlanan, araç kasko değer listesi ile belirlenm ektedir. Liste her ay güncellenir ve son 15 yıllık araçlar listede yer alır.
  2. 2. Aracın değeri cinsi, markası, modeli, üretim yılı gibi kriterlere göre aracınızın kasko değeri hesaplaması yapılır.
  3. 3. Araç kasko değer listesindeki miktarlar, ayrıca motorlu taşıtlar vergisi için de baz alınmaktadır.
  4. 4. Araç kasko değer listesindeki miktarlar, ayrıca motorlu taşıtlar vergisi için de baz alınmaktadır.
  5. 5. Araç kasko değer listesinde söz edilen kriterler araç kasko bedeli için sadece ana kaynak niteliğinde olup, gerek sigorta şirketlerinin çalışma prensipleri, gerekse aracın ve ruhsat sahibinin kendine has özellikleri, nedeniyle farklılık gösterebilmektedir.
  6. 6. Aracınız kasko değer listesi içinde yer almıyorsa aracınız için kasko poliçesi almak istediğiniz sigorta şirketi ile birlikte bir bedel belirlemeniz gerekir.
  7. 7. Kasko poliçesi yaptırırken araç kasko değeri konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Çünkü sıfır veya ikinci el aracınızın sigortalanması, ikinci el araç satış fiyatının belirlenmesi, ikinci el araç kredisi alınması, hasar ödemelerinin yapılması gibi durumlarda araç kasko değeri temel alınmaktadır.

×