Tehlikeli madde sınıfını gösteren i̇şaretçiler

12,677 views

Published on

Published in: Health & Medicine
1 Comment
1 Like
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
12,677
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
164
Comments
1
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Tehlikeli madde sınıfını gösteren i̇şaretçiler

 1. 1. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 2. 2. Ürünlerin üzerinde bulunan ya da tehlike varlığınıgöstermek amaçlı portatif asılabilen turuncu zeminüzerine siyah baskı ile gösterilen işaretler kimyasaltehlike işaretleridir. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 3. 3. Bu işaret bize maddenin ya da karışımın , alev etkisi altında patlayabileceğini ya da şoklara ve sürtünmeye karşı hassas olduğunu ifade eder. Bu maddeler belirli bir sıcaklık ve basınç altında, kendi kendilerine kimyasal reaksiyon vererek hızla patlama oluşmasına neden olabilirler.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 4. 4. Yanıcı olup olmadığına bakılmaksızın , oksijen vererek diğer maddelerin yanmasına sebep olan ya da katkıda bulunan maddelere oksitleyici maddeler diyoruz. Bir maddenin oksitleyici özellikte olması demek; diğer maddelerle, özellikle de yanıcı maddelerle temas halinde yüksek oranda ısı açığa çıkartacak tepkimeler gösterebilmesi demektir.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 5. 5. Bu tehlike işareti bir maddenin alevlenebilir özellikte olduğunu göstermek için kullanılır. Bazen bu işaretin sağ altı ya da sol üst köşesinde bir “F” harfide bulunabilir.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 6. 6. Bir maddenin alevlenebilir özellikte olduğunu gösteren tehlike işaretinin üzerinde “F” ibaresi varsa , bu bize o maddenin çok kolay alevlenebileceğini gösterir.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 7. 7. Soluduğumuzda veya yuttuğumuzda ya da derimize nüfus ettiğinde, sağlık yönünden ciddi, akut veya kronik risk oluşturan ve hatta ölüme neden olan madde veya karışımlara toksik ya da diğer adıyla zehirli maddeler diyoruz.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 8. 8. Eğer zehirli olduğunu gösteren tehlike işaretinin üzerinde “T” ibaresine rastlarsak , buradan o maddenin çok zehirli olduğunu anlıyabiliriz.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 9. 9. Bazen kanserojen ya da mutajen özellikteki maddeleri belirtmede de kullanılan bu tehlike işareti daha sıklıkla zararlı maddeleri ifade etmede kullanılır. Soluduğumuzda veya yuttuğumuzda ya da derimize nüfus ettiğinde belirli bir sağlık riski içeren fakat ölümcül sonuçlara neden olmayan madde ve karışımlara zararlı maddeler diyoruz.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 10. 10. Bir maddenin zararlı olduğunu gösteren tehlike işaretinin sağ alt kısmında “İ” harfi bulunuyorsa , bu bize o maddenin tahriş edici özellikte olduğunu, derimize ve gözlerimize zarar verebileceğini ifade eder.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 11. 11. Bu işaretle karşı karşıya kaldığımızda o maddenin aşındırıcı olduğuna dair bir uyarı almış oluruz. Temas etmemiz halinde kimyasal olarak canlı dokularımıza ciddi zararlar verebilen yada tamamıyla tahrip edebilen madde veya karışımlara aşındırıcı yada diğer adıyla korozif maddeler diyoruz.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 12. 12. Çevrenin bir veya daha fazla kesimi üzerinde ani veya gecikmeli olarak zararlı etkiler gösteren veya gösterme riski taşıyan maddelere ekotoksik yada diğer bir deyişle çevreye zararlı maddeler diyoruz.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 13. 13. Dikkat etmemiz gereken bir unsur olduğunda ( örneğin yerler yeni silinmiş ve ıslaksa) mevcut yere koymamız gereken bir işaretçidir.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 14. 14. Hastanemizin röntgen bölümünde bulunan ve içerdeki kişinin düşük dozda da olsa radyasyona maruz kalacağını gösteren işarettir. Radyasyon varlığında kullanılır.GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 15. 15. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 16. 16. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)
 17. 17. GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ mezunu Eğitim Hemşiresi Pınar KALKIŞIM :)

×