Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

ОСЬМАЧКА ТЕОДОСІЙ СТЕПАНОВИЧ

1,858 views

Published on

Із циклу виставок “Літературний календар” до ювілейних дат українських і
закордонних письменників.

Published in: Education
  • Be the first to comment

ОСЬМАЧКА ТЕОДОСІЙ СТЕПАНОВИЧ

  1. 1. ВИСТАВКА — ПОРТРЕТ ОСЬМАЧКА ТЕОДОСІЙ СТЕПАНОВИЧ І з темряви, з Великої розлуки Звучать давно безмовні голоси. В. Свідзинський Із циклу виставок “Літературний календар” до ювілейних дат українських і закордонних письменників.
  2. 2. Теодосій (Тодось) Осьмачка народився 4-го травня 1895 року у селі Куцівка на Черкащині. Перші вірші пчав писати ран, ще в дитинстві, в амтмосфері сільскої природи, казок, легенд і народних переказів. Світогляд Т. Осьмачки формувався у плідний для української літератури період 1917- 1922 років. В цей період - у 1922-му році, виходить його перша книжка поезій "Круча". Критики відмітили неразгадану глибинь образів та блискучу народну мову. У 1925 році виходить друга книжка поезій - "Скитські вогні". В збірці автором було відображено стршний голод 20-х років в Україні, селянські повстання, жорстокі придушення протестів. В цей час Т. Осмачка - студент Київського інституту народної освіти. У вірші "Труни в гаях" Осьмачка описав жахливу трагедію українського села, людськи сльози та зламані життя. *** "Як у цій труні, що лягла під рів, Битая в мороз, скупана в крові - Радість молода, скупана в крові. У другій труні - мати всіх людей". *** У 1929-му році вийшла збірка "Клекіт", де Т. Осьмачкю було відображено відчуття самотності, змученості душі: "О, будь ти прокляте, життя моє!.." Далі ці відчуття розпачу все більше поширюються. З 1930-го року Т. Осьмачка переживає безкінечні життєві труднощі: арешти, допити, ув'язнення в Бутирці, лікування в Кирилівській психіатричній лікарні. Наприкінці 1942-го року Т. Осьмачка прибув до Львова, де в літературному клубі читає уривки з поеми "Поет". Ця поема є складним філософським твором і вважається вершиною торчості Осьмачки. У світ поема вийшла у 1947-му. *** 159. І хай не Бог Ісус, але шахрай, що обманив людей на заздрість Кремлю, і люди, мріючи про вічний рай, ідуть лише перетлівати в землю, та інші ті, що їм кладуть „прощай" на домовину всім нову і древлю і далі віритимуть знов і знов у нецесвітню правду та любов.
  3. 3. 160. Бо той „шахрай", що дався умирати на людських неоплаканих кістках, аби лише людині мрію дати, що здоланий загине смертний жах – могутніший над сурми і гармати і вчора, і сьогодні, і в віках... І через те кажу я: „Милий сину, Христоc воскрес від нині й до загину!" *** У 1944-му році Осьмачка пише повість "Старший боярин" - першу книгу, позбавлену образів пекельного та жорстокого життя. В той же час було видано книгу "Ротонда душогубців", де відображається злочинне винищення українського селянства в період примусової колективізації. Тяжкохворий, з постійним страхом розправи над собою агентами КДБ, Осьмачка мандрував Німечиною та Сполученими Штатами, виступаючи перед українськими громадами. Активно співпрацював з організацією письменників-емігрантів "Мистецький Український Рух" - МУР. 7-го вересня 1962-го року Теодось Осмачка помер на 67-му році життя у США, де і був похований. Твори Т. Осьмачки - вагомі та самобутні, не схожі ні на які інші. Осьмачка також зробив блискучі переклади О. Уайльда та У. Шекспіра. Основні твори: Книги поезій: "Круча" - 1922 р., "Скитські вогні" - 1925 р., "Клекіт" - 1929, "Із-під світу" - 1953, "Китиці часу" - 1954; Повісті: "Старший боярин", "План до двору", "Ротонда душогубів", "Психічна розрядка". Корисні посилання: 1. http://www.ukrcenter.com/Література/19593/Тодось-Осьмачка 2. http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=238 3. http://www.ukrlit.vn.ua/author/osmachka.html 4. https://www.youtube.com/watch?v=z-Y8l-lNjls

×