Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

"Козаченьки, браття мої, лицарі звитяжні"

176 views

Published on

віртуальна виставка

Published in: Education
 • Be the first to comment

"Козаченьки, браття мої, лицарі звитяжні"

 1. 1. Козаченьки, браття мої, лицарі звитяжні Віртуальна виставка до Дня українського козацтва НБ СНУ ім. В.даля
 2. 2. 14 жовтня в Україні є особливим днем. В цей день відзначають одразу чотири свята та пам’ятні дні, пов’язані з різними історичними подіями. Православна церква святкує день Покрови Пресвятої Богородиці. З 1999 року згідно з указом президента Леоніда Кучми у свято Покрови відзначають День українського козацтва. Також вже більш ніж півстоліття цей день вважається датою створення Української повстанської армії. Враховуючи вищезазначене, було запропоновано святкувати 14 жовтня День захисника України, який повинен був замінити радянсько-російське свято 23 лютого. З 2015 року цей день став святковим вихідним.
 3. 3. Від часів Хрещення Київської Русі і до наших днів Пресвята Богородиця вважається покровителькою славного війська козацького та всього українського народу. Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорізьких козаків. Вони будували багато однойменних храмів та особливо шанували ікони Покрови. Саме на Покрову запорізькі козаки вирушали на зимівлю по своїх хуторах та зимівниках. На Запорізькій січі залишалася тільки постійна залога із січовиків. Тоді основними були церковні вихідні, тому і склалось козацьке свято на Покрову. Першу церкву на честь Покрови запорожці побудували в 1659 році на Чортомлицькій Січі. За свідченням українського історика Дмитра Яворницького, за час існування Січі було побудовано 13 церков Покрови Богородиці. Враховуючи цю історичну традицію, було вирішено зробити пам’ятний день, присвячений внеску козаків у розвиток української державності.7 серпня 1999 року президент України Леонід Кучма підписав указ про встановлення Дня українського козацтва в день свята Покрови Пречистої Богородиці.
 4. 4. «Українській козак - це лицар України, морально чиста, високодуховна і матеріально незалежна людина, яка вміє панувати над собою, володіє своїми емоціями, розумом і волею, патріот України, який постійно морально, психологічно, духовно і фізично готує себе до оборони Батьківщини, захисту родини, свого роду та українського народу, своєї честі та гідності, дбає про єдність Українського козацтва і українства всього світу». Статут Українського козацтва.
 5. 5. Козацька доба – то є світла епоха, Коли українці орлами літали. Нікого вони не боялись нітрохи, Від них вороги у бою відступали. Козацтво – то світла сторінка у книзі, Що наші діди написали шаблями. Хоч кров’ю скропилась, полита сльозами, Та світлом Христа засіяла над нами. Було козакам воювати за віщо – За ними стояла кохана Вкраїна. Жаль, мертва настала пізніше тут тиша: Занепад Вкраїни назвали «Руїна». Єднаймося ж, браття, у дружну родину, Щоб разом розправити Вольниці крила, Щоб в злагоді жити і батьку, і сину, Піднявши до Світла і щастя вітрила! О. Будугай
 6. 6. Бібліотека вже пропонувала увазі совїх користувачів інформаційні матеріали, присвячені історії славного українського козацтва. Мета – поглиблення знань про героїчні сторінки історії України, про українське козацтво та традиції часів Запорізької Січі, виховання поваги до історичної спадщини рідного народу. Актуальність даної теми полягає в надзвичайному впливі козацтва на історію України, на процес формування національної свідомості та української державності. • матеріали для проведення інформаційної години до Дня українського козацтва "Козацькому роду нема переводу" • рекомендаційний web-бібліографічний покажчик "Козацтво. Сторінки історії України" Ми продовжуємо знайомить користувачів з виданнями, де висвітлюються найважливіші події, пов'язані з історією українського козацтва від часу його виникнення у XV ст. до ліквідації урядом Російської імперії в кінці XVIII - на початку XIX ст., надаються надзвичайно цікаві, як правило, маловідомі матеріали.
 7. 7. Антонович В. Про козацькі часи на Україні / В. Антонович. – К., 1991. – 29 с. • https://www.litmir.me/bd/?b=261238 • https://www.e-reading.club/book.php?book=1008807 • http://indragop.org.ua/books/volodimir-antonovich- pro-kozatski-chasi-na-ukrajin.pdf Захоплююча, яскрава розповідь про славетну історіюукраїнського козацтва: од витоків і до знищення російським царатом. Антонович Володимир Боніфатійович (18 (30) січня 1834, Махнівка - 21 березня 1908, Київ) - український історик, археолог, етнограф, археограф, член-кореспондент Російської АН з 1901; професор Київського університету з 1878; належав до хлопоманів; співорганізатор Київської Громади.
 8. 8. Апанович О. М. Розповіді про запорозьких козаків / О. М. Апанович. – К. : Дніпро, 1991. - 335 с. • http://chtyvo.org.ua/authors/Apanovych/Rozpovi di_pro_zaporozkykh_kozakiv/ • http://www.twirpx.com/file/1490549/ У книжці відомого історика зібрано надзвичайно цікаві, як правило, маловідомі матеріали з історії запорозького лицарства, висвітлено тривалий час замовчувані трагічні й героїчні сторінки козацької січової епопеї, сказано гірку правду про політику Російської імперії супроти українського народу та української державності. Друкуються також вибрані козацькі пісні та думи.
 9. 9. Борщак І. Іван Мазепа / І. Борщак, Р. Мартель. – Львів : Свенас, 1991. – 32 с. • https://www.litmir.me/bd/?b=261238 Ця книга - захоплююча розповідь про славетну історію козацької січі від витоків і до зруйнування її російським царатом. У книзі вміщено портрети гетьманів України. Призначена всім, кого цікавить історія України, та зокрема доба козаччини.
 10. 10. У книзі в науково-популярному стилі розповідається про одну з найславетніших сторінок українського військового мистецтва - морські війни українських козаків. Описано особливості мореплавання в Чорному та Азовському морях у козацькі часи, розвиток козацького флоту, військове мистецтво колами, морські битви козаків з турецьким флотом, козацькі морські походи на турецькі міста-фортеці Стамбул, Очаків, Білгород, Кілію, Ізмаїл, Керч, Сіноп, Трапезунд та ін. Показана роль козацького флоту у російсько-турецьких війнах кінця XVII - початку XIX ст. Для всіх, хто цікавиться історією військового мистецтва, українського козацтва та минулим України загалом. Брехуненко В. Морські війни українських козаків / В. Брехуненко ; літ. ред. Ю.Шелест; худож. ред. Г.Сергеєв; передм. і післям. авт. - К., 2007. - 80 с. • http://svitznania.at.ua/load/predmeti/istorija/morski _vijni_ukrajinskikh_kozakiv/3-1-0-268
 11. 11. Книга в науково-популярному викладі оповідає про одну із притлумлюваних сторінок української історії - війни українських козаків з Московією до часів Богдана Хмельницького. Подано хронологію збройних сутичок, розглядаються мотиви козацьких вторгнень у межі московських земель, відтінено внесок козацтва в переможні війни Речі Посполитої з Московською державою. Д о кладно описано знаменитий рейд гетьмана Петра Сагайдачного на Москву 1617 р. Для всіх, хто цікавиться історією українського козацтва та минулим України загалом. Брехуненко В. Війни українських козаків з Росією до часів Богдана Хмельницького / В. - К., 2007. - 64 с. • http://shron.chtyvo.org.ua/Brekhunenko_Viktor/Viin y_ukrainskykh_kozakiv_z_Rosiieiu_do_chasiv_Bohd ana_Khmelnytskoho.pdf
 12. 12. Брехуненко В. Московська експансія і Переяславська Рада 1654 року / В. Брехуненко ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Наук. Т-во ім. Шевченка в Америці. - К. : [б.в.], 2005. - 368 с. • http://chtyvo.org.ua/authors/Brekhunenko_Viktor/Mos kovska_ekspansiia_i_Pereiaslavska_Rada_1654_roku/ • https://issuu.com/svyatoslavlobas/docs/ У монографії досліджуються витоки московської концепції Переяславської Ради 1654 року. Зроблена спроба вписати генезу вказаної концепції в контекст експансіоністських стратегій Московії XIV - першої половини XVII, які у свою чергу розглядаються на тлі східноєвропейських аналогів. При цьому відфільтровується образ Московії в світобаченні українського козацтва в XVI - середині XVII ст., з’ясовуються особливості московської політики Богдана Хмельницького 1648-1653 років. Для науковців, викладачів вузів, студентів, усіх, хто цікавиться історією.
 13. 13. Голобуцький В. Запорозьке козацтво / В. Голобуцький. - К. : Вища шк., 1994. - 539 с. • https://www.e-reading.club/book.php?book=1016117 • https://textbook.com.ua/istoriya/1475051515 Чи знаєте ви, в які часи і за яких умов виникло козацтво, як утворилася Запорозька Січ? Що вам відомо про боротьбу козаків проти панської Польщі, турецьких і татарських завойовників, про Визвольну війну українського народу під проводом уславленого гетьмана Богдана Хмельницького? Прочитавши книгу, ви пройдете героїчними шляхами майже трьохсотрічної історії козацької минувшини аж до останнього вільного подиху Запорозької Січі, трагічно обірваного волею Катерини II. В основі дослідження — цікаві вітчизняні і зарубіжні історичні джерела, що багатогранно розкривають картину життя і побуту, матеріальної і духовної культури запорожців, які давно зажили надійної світової слави. Для викладачів і студентів, наукових працівників і лекторів, широкого кола читачів.
 14. 14. Гуржій О. І. Сто великих постатей і подій козацької України / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. - К. : Арій, 2008. - 464 с. : ілюстр. - (100 великих). • http://metodportal.com/node/13332 • https://findbook.in.ua/books/100-vielikikh- postatiei-i-podii-kozats-koyi-ukrayini В книзі висвітлюються найважливіші події, пов'язані з історією українського козацтва від часу його виникнення у XV ст. до ліквідації урядом Російської імперії в кінці XVIII - на початку XIX ст. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їх політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведено міжнародним відносинам українського гетьманату, козацькій ментальності, атрибутиці тощо.
 15. 15. Журавльов Д. В. Мазепа: людина, політик, легенда / Д. В. Журавльов. - Х. : Фолiо, 2007. - 384 с. - (Історичне досьє). • https://www.e-reading.club/book.php?book=1021934 • http://www.rulit.me/books/mazepa-lyudina-politik- legenda-read-373055-1.html Іван Мазепа — одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають гарячі суперечки як фахових істориків, так і аматорів, а також людей, взагалі далеких від історичних перипетій. Політичний діяч, військовий, дипломат, меценат… То хто, зрештою, такий Іван Степанович Мазепа? Приятель царя Петра, один із перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного — і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів, що дотепер є окрасою багатьох українських міст, — і «Юда», відлучений від церкви, підданий анафемі; зазвичай неймовірно обережний майстер складних дипломатичних ігор — і людина, що зуміла поставити на карту все і, зрештою, програла найризикованішу й найголовнішу гру свого життя. Можливо, той, хто прочитає цю книгу, зможе створити свій власний варіант образу Мазепи — одного з найколоритніших, найцікавіших українців.
 16. 16. Історія українського козацтва : нариси : у 2 т. / редкол. : В. А. Смолій (відп. ред.) та ін. ; НАН України, Ін-т історії України. - К. : КМ Академія, 2006. - Т. 1. - 799 с. • http://chtyvo.org.ua/authors/Smolii_Valerii/Istoriia_ukr ainskoho_kozatstva_Narysy_u_dvokh_tomakh_Tom_1/ Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють генезу та еволюцію козацтва, його цивілізацій- ну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття.
 17. 17. Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. У другому томі розглянуто етнонаціональні аспекти феномена українського козацтва, козацьке право і судочинство, його православні та геральдичні традиції, специфіку козацького історіописання, сприйняття українського козацтйа у західноєвропейському світі. Спеціальні нариси присвячено еволюції козацького стану після ліквідації козацької держави та поглинення України іноетнічними імперськими структурами, відродженню козацтва в сучасній Українській державі. Розраховано на науковців, студентів і викладачів вузів, широкий читацький загал. Історія українського козацтва : нариси : у 2 т. / редкол. : В. А. Смолій (відп. ред.) та ін. ; НАН України, Ін-т історії України. - К. : КМ Академія, 2007. - Т. 2. - 724 с. • http://chtyvo.org.ua/authors/Verstiuk_Vladyslav/Istoriia _ukrainskoho_kozatstva_Narysy_u_dvokh_tomakh_T2/
 18. 18. Каляндрук Т. Загадки козацьких характерників / Т. Каляндрук ; передм. автора; вст. ст. В.Ідзьо. - Львів : ЛА "Піраміда", 2007. - 288 с. • http://chtyvo.org.ua/authors/Kaliandruk_Taras/Zaha dky_kozatskykh_kharakternykiv/ • http://barvinok.ucoz.net/load/dlja_dukhu_i_sercja/za gadki_kozackikh_kharakternikiv_taras_kaljandruk У книзі висвітлено малодосліджені сторінки української історії, міфології, культури, які по-новому розкривають сутність бойового духу та військового мистецтва українського народу через прадавні традиції військової бойової підготовки та вірування наших предків. Книга також містить унікальний ілюстративний матеріал, зібраний з найрізноманітніших давніх та сучасних джерел: ілюстрації до давніх видань, фрагменти фресок, графіті та рельєфних зображень, малюнки, світлини тощо. Книга буде цікавою для дослідників історії, культури, військової підготовки, а також для усіх, хто небайдужий до минулого та сучасного рідного краю.
 19. 19. Кривошея В. Генеалогія українського козацтва : нариси історії козацьких полків / В. Кривошея ; НАН України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Музей гетьманства. - Вид. 2-ге, доповн. - К. : Стилос, 2004. - 389 с. • http://www.rulit.me/author/krivosheya-volodimir- volodimirovich/genealogiya-ukrainskogo- kozactva-narisi-istorii-kozackih-polkiv-download- free-482121.html Розглядаються стан наукової розробки і джерельна база генеалогії українських козацьких родин. Наводяться короткі нариси різних історичних періодів існування Гетьманщини крізь призму генеалогії гетьманських та інших окремих родин, розкривається шлях козацької держави від виникнення до ліквідації. Друге видання книги доповнене іменним та топонімічним покажчиками.
 20. 20. Кривошея В. Генеалогія українського козацтва: Білоцерківський полк / НАН України. Інститут політичних і етнонаціональних досліджень; Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського, Музей гетьманства. – К.: Стилос, 2002. – 184 с. • http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history.exe
 21. 21. Крикун М. Між війною і радою. Козацтво Правобережної України в другій половині XVII ‒ на початку XVIII століття: Статті і матеріяли / Інститут історичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка. ‒ К.: Критика, 2006. ‒ 472 с. • http://resource.history.org.ua/cgi-bin/eiu/history • http://bookin.ucoz.ru/load/41-1-0-10626 Книжку знаного українського історика, професора Львівського університету М. Крикуна складають статті та прокоментовані публікації джерельних матеріалів про долю правобережного козацтва за часів Руїни. Хронологічно увага історика охоплює період від вибуху Хмельниччини до 1679 року, коли помер один із чільних історичних персонажів цієї книжки, наказний гетьман Остап Гоголь. Особливий інтерес для дослідника становлять інструкції послам Війська Запорозького на сейми Речі Посполитої, документи, які ілюструють договірні стосунки між козацтвом і владою та внутрішньополітичні настанови провідних козацьких діячів. Окрему увагу приділено малодослідженому й драматичному сюжету - згону населення Правобережної України у Лівобережну в 1711- 1712 рр., унаслідок чого організоване правобережне козацтво назавжди перестало існувати.
 22. 22. Крупницький Б. Гетьман Данило Апостол і його доба / Б. Крупницький. – Авґсбурґ : Українська вільна академія наук, 1948. - 192 с. (Серія: Українська Історія. II. Монографії. ч. 2) • http://diasporiana.org.ua/wp- content/uploads/books/1503/file.pdf Унікальна праця визначного вченого українського зарубіжжя Б. Крупницького присвячена гетьманові Данилу Апостолу (1654 – 1734) – непересічній постаті у вітчизняній історії, відважному воїнові, талановитому дипломатові, тямущому господареві, розумному адміністраторові.
 23. 23. Крупницький Б. Д. Гетьман Пилип Орлик (1672- 1742) : його життя і доля / Б. Д. Крупницький ; вст. ст. О. Оглоблина. — Мюнхен: Дніпрова хвиля, 1956. — 80 с. • http://litopys.org.ua/rizne/krupn.htm#pred Читач, діставши цей прекрасний нарис про визначного українського державного діяча-емігранта, який боровся до кінця за волю й незалежність Батьківщини, з пошаною й подякою згадає його автора, визначного українського історика-емігранта, який ціле своє життя віддав рідній науці й шуканню історичної правди, зокрема про ту добу, коли жив і діяв гетьман Пилип Орлик.
 24. 24. Мицик Ю. А. Умань козацька і гайдамацька / Ю. А. Мицик ; Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія", Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України. - К. : КМ Академія, 2002. - 186 с. • https://www.e- reading.club/bookreader.php/1021015/Micik Досліджується історичне минуле Уманщини XVII —XVIII ст., у часи піднесення національно-визвольної боротьби українського народу. Книга ґрунтується як на опублікованих, так і неопублікованих джерелах, є однією з небагатьох узагальнюючих праць з історії Уманщини, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого цього важливого регіону України козацької доби.
 25. 25. Плохій С. Наливайкова віра: Козацтво та релігія в ранньомодерній Україні / С. Плохій ; авториз. пер. з англ. С. Грачової. - Вид. 2-ге, виправл. - К. : Часопис "Критика", 2006. - 496 с. - Парал. тит. англ. • http://chtyvo.org.ua/authors/Plokhii_Serhii/Nalyva ikova_vira_kozatstvo_ta_relihiia_v_rannomodernii _Ukraini/ Знаний історик-україніст, директор Програми дослідження українських церков Канадського інституту, професор Албертського університету С. Плохій у своїй монографії аналізує участь козаків у релігійній боротьбі першої половини XVII століття та вплив релігії на самоусвідомлення цього молодого суспільного прошарку. Залучивши широкий масив історичних джерел, автор розглядає засадничий для формування української ідентичності сюжет у контексті загальноєвропейських процесів: контр-реформації та конфесіялізації громадського й політичного життя, а також ствердження абсолютизму. Книжка є істотним внеском в дослідження не лише релігійної свідомості, але й політичної культури та ідеології ранньомодерної доби.
 26. 26. Сокирко О. Лицарі другого сорту: наймане військо Лівобережної Гетьманщини 1669-1726 рр. / О. Сокирко ; [ред. І. Давидко]. - К. : Темпора, 2006. - 280 с. : ілюстр. • http://chtyvo.org.ua/authors/Sokyrko_Oleksii/Lyts ari_druhoho_sortu_Naimane_viisko_Livoberezhno i_Hetmanschyny_1669-1726_rr/ Книга є першим дослідженням історичних витоків і еволюції маловідомого складника українських збройних сил "козацької доби" - найманого (охотницького) війська. Використавши широкий спектр історичних джерел та літератури, автор розглядає становлення й розвиток українського найманства в широкому контексті європейської історії XVII-XVIIІ ст., його вплив на політичну та військову історію Лівобережної Гетьманщини. Особливу увагу приділено питанням основних організаційних засад охотницьких полків (структура, комплектування, забезпечення та озброєння), участь найманців у воєнних конфліктах гетьманату кінця XVII - початку XVIII ст., їхнє повсякденне життя.
 27. 27. Cушинський Б. І. Козацькі вожді України. Історія України в образах її вождів та полководців XV – XIX ст. Історичні есе у 2-х томах. Том ІІ (друге, доповнене видання) / Б. І. Сушинський. – Одеса: «ВМВ», 2004. – 584 с. • http://libfree.com/109829510- istoriyakozatski_vozhdi_ukrayini__sushinskiy_tom_.html Cушинський Б. І. Козацькі вожді України. Історія України в образах її вождів та полководців XV – XIX ст. Історичні есе у 2-х томах. Том І (друге, доповнене видання) / Б. І. Сушинський. – Одеса: «ВМВ», 2004. – 591 с. • http://westudents.com.ua/knigi/231-kozatsk-vojd-ukrani- sushinskiy-bogdan-.html • http://libfree.com/113543741- istoriyakozatski_vozhdi_ukrayini_sushinskiy_bogdan.html «Козацькі вожді України. Історія України в образах її вождів та полково¬дців ХV – ХІХ ст.» — унікальне видання, в якому подаються історико-літературні есе про відомих, маловідомих, або й зовсім невідомих широкому загалу — всього 205 імен! — військових діячів України, через долю яких пізнаємо мужню, трагічну і, водночас, славну півтисячолітню історію нашої Вітчизни.
 28. 28. «Всесвітня козацька енциклопедія» — це видання, в якому зібрано основні відомості про всесвітній козацький рух, а також про митців, у творчості яких знайшли своє відображення подвиги козацьких звитяжців. Значну частину цього енциклопедичного видання становлять відомості про події та діячів новітнього Козацького Відродження, що започатковувалося після розпаду Радянського Союзу в Україні, Росії та в інших незалежних державах, і які - як і чимало відомостей з давньої козацької історії - вводяться в пострадянський енциклопедично-довідковий обіг уперше. Сушинський Б. І. Всесвітня козацька енциклопедія / Б. І. Сушинський ; оформ. О. П. Чередниченка. — Одеса: Видавничий дім ЯВФ, 2007. — 570 с. • http://chtyvo.org.ua/authors/Sushynskyi_Bohdan/Vses vitnia_kozatska_entsyklopediia/ • https://issuu.com/watra/docs/encyklopedia-__-1
 29. 29. Фігурний Ю. С. Історичні витоки українського лицарства : нариси про зародження і розвиток козацької традиційної культури та національне військове мистецтво в українознавчому вимірі / Юрій Фігурний ; Науково-дослідний ін-т українознавства М-ва освіти і науки України. – К. : Стилос, 2004. - 308 с. • http://www.rulit.me/books/istorichni-vitoki- ukrainskogo-licarstva-download-free-282350.html • https://www.ridnavira.org/index.php/liudy- osobystosti/402-litsari-viskovi-oborontsi- vitchizni/723-istorychni-vytoky-ukrainskoho- lytsarstva Книга знайомить читачів з історичними витоками українського лицарства - козацтва. Автор досліджує проблему зародження і розвитку козацької традиційної культури та національне військове мистецтво в українознавчому вимірі. Розглядаються стародавні елементи козацького культурного комплексу, які пов'язують його з мілітарною культурною традицією багатьох індо- європейських народів.
 30. 30. Яворницький Д. І. Історія запорозьких козаків : у 3 т. / Д. І. Яворницький ; редкол. : П. С. Сохань (голова) та ін. ; Археографічна комісія АН УРСР, Ін-т історії. - К. : Наук. думка, 1990. ― Т. 1. - 578 с. - Укр. та рос. мовами. - Бібліогр. : с. 525–537. ― (Пам’ятки історичної думки України). • http://dneslovo.at.ua/load/istorija_ukrajini/getmanshhina/javornickij_d_i_i storija_zaporozkikh_kozakiv_t_1_2_3/ Тритомна «Історія запорозьких козаків» видатного українського історика, етнографа і фольклориста, археолога, письменника, лексикографа, академіка АН УРСР Д. І. Яворницького є однією з найцінніших пам'яток вітчизняної дореволюційної історіографії, важливим джерелом для вивчення історії українського козацтва.
 31. 31. Ушанова С.В. Сучасне козацтво Задністров'я : довідник / С.В. Ушанова. - Білгород-Дністровський : Отаман, 2010. - 92 c. • https://www.cossackdom.com/monograf/ushanova_skozak.pdf У книзі висвітлюється історія діяльності сучасного Українського козацтва на території Південноукраїнського Задністров’я. Охоплено період з 1988 (початок козацького руху) по 2009 роки. Вивчено і проаналізовано діяльність сучасного козацтва, відносин держави і козацтва, колізій цього процесу. Зроблено спробу зрозуміти та передбачити місце козацтва в українському суспільстві й державі ХХІ століття, знайти оптимальні шляхи використання відроджуваного козацтва в сучасних умовах. Козацький словник-довідник : в 3-х томах / під ред. А.І.Скрилова, Г.В.Губарєва. - Клівленд, Охайо, США 1966; Сан.Ансельмо, Каліфорнія, США, 1968; Сан.Ансельмо, Каліфорнія, США, 1970. • https://www.cossackdom.com/enciclopedic/encyclopedic.htm
 32. 32. Ще про виникнення і розвиток українського козацтва, причини та його сутність можна прочитати в підручниках з історії України. Наведемо лише декілька: • Танцюра В.І. Політична історія України • Гарін В.Б . Історія України
 33. 33. Історія державності України : експерим. підручник / ред. О. М. Бандурка, О.Н. Ярмиша. - Х. : Одіссей, 2004. - 607 с. • http://www.academia.edu/30860972/Історія_дер жавності_України_Експериментальний_підру чник_За_заг._ред._Бандурки_О.М._Ярмиша_ О.Н._Харків_2004_ Ґудзь В. В. Історія України : підручник / В. В. Гудзь. - К. : Слово, 2003. - 615 с. Світлична В. В. Історія України: навч. посібник / В. В. Світлична. - К.: Каравела, 2006. - 400 с. • http://westudents.com.ua/knigi/228-storya-ukrani- svtlichna-vv.html
 34. 34. Для всіх народів світу козацтво стало найбільшим символом волелюбства, незламності національного духу українців. Козацько-лицарські традиції завжди були і будуть могутньою силою, яка з’єднує весь український народ. Ідеї та цінності козацтва становлять основу спадкоємності поколінь нашого народу, сучасної національної ідеології.
 35. 35. Інтернет-ресурси за темою: ∗ Гетьман / Інтернет-портал. – Електрон.дані. - Режим доступу: http://www.hetman.tv ∗ Грива А. Українське козацтво [Електронний ресурс] / „Народна правда” – Електрон.дані. - Київ, 2007-2012. - Режим доступу: http://narodna.pravda.com.ua/nation/4f2109ac80349/ ∗ Українське козацтво [Електронний ресурс] / сайт «Українське козацтво» . – Електрон.дані. - Режим доступу: http://ukrcossacks.at.ua/index/vse_pro_kozactvo/ ∗ Книги про козаків [Електронний ресурс] / сайт. – Електрон.дані. - Режим доступу: http://indragop.org.ua/blog/knigi_pro_kozakiv/1-0-1 ∗ Матеріали про козацтво [Електронний ресурс] / Правдива Історія України – Електрон.дані. - Режим доступу: http://ukrainaforever.narod.ru/kozaktop/kozaztvogolovna1.html ∗ Музей історії запорозького козацтва [Електронний ресурс] / сайт. – Електрон.дані. - Режим доступу: http://zptravel.com.ua/po-mestam-kazatskoj-slavy-2/muzej-istorii-zaporozhskogo- kazachestva/ ∗ Петро Калнишевський та його доба [Електронний ресурс] / Віртуальний музей - Електрон.дані. – Одеса, 2012. Режим доступу: http://kalnysh.at.ua/ – Загол. з титул. екрану. ∗ «Пугу-пугу, козак з лугу» Український козацький портал . – Електрон.дані. - Режим доступу: http://indragop.org.ua ∗ Товт О. Як жили козаки [Електронний ресурс] / сайт «KORYSNE». – Електрон.дані. - Режим доступу: http://korysne.co.ua/yak-zhyly-kozaky/ ∗ Українське козацтво [Електронний ресурс] / сайт міжнародної громадської організації "Інститут Україніки" – Електрон.дані. - Режим доступу: http://ukrainica.org.ua/ukr/istoriya_ukraini/kozactvo ∗ Українське козацтво [Електронний ресурс] / сайт проекту "Духовність і культурна спадщина України" . – Електрон.дані. - Режим доступу: http://ridna-ukraina.com.ua/kozaks/ ∗ Цікаві факти про запорізьких козаків [Електронний ресурс] / сайт Інформаційно-розважальної веб- платформи UA Modna. – Електрон.дані. - Режим доступу: http://www.uamodna.com/articles/cikavi- fakty-pro-zaporizjkyh-kozakiv/

×