Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Віртуальна виставка з циклу «Літературний календар»
до ювілейних дат українських письменників
НБ СНУ ім. В.Даля
19.03.1895...
Як гул століть, як шум віків,
Як бурі подих, – рідна мова
Максим Рильський
Є сотня мов,
а правда лиш одна.
Максим Рильськи...
Максим Тадейович Рильський (український поет, перекладач,
публіцист, громадський діяч) народився 19 березня 1895 року в Ки...
Малий Максим з родиною
Батько письменника - Тадей Рильський
Максим Рильський писав про свою матір: «Була моя мати людиною ...
В автобіографічній розповіді ”Із давніх
літ” М.Рильський з теплотою згадував
Романівку. Саме тут він почав пізнавати
світ ...
В цьому будинку з 1906 по 1916 роки
знаходилася приватна гімназія
відомого педагога Володимира
Науменка, яку закінчив Риль...
Рання творчість поета:
” Під осінніми зорями” – 1918
” Синя далечінь” - 1922
” Крізь бурю і сніг” - 1925
” Тринадцята весн...
Творча діяльність Рильського розгорталася в руслі неокласицизму –
художньої школи українських поетів, зорієнтованої на ант...
Після ув'язнення, з 1931 року творчість
Рильського зазнає змін, і в збірці «Знак
терезів» (1932) проголосив активне
сприйн...
Творчість воєнних років:
” За рідну землю” 1941
” Слово про рідну матір” 1942
” Світова зоря” 1942
” Світла зброя” 1942
” ...
Поет М. Рильський на мітингу,
присвяченому визволенню м. Харкова від
фашистських загарбників
Серпень 1943 р.
М. Рильський ...
Все своє творче життя Максим Рильський плідно працював як
перекладач, етнограф, фольклорист. Взірцем перекладацької
майсте...
М. Рильський під час відвідання
рідного с. Романівка
Попільнянського району
Житомирської області
Січень, 1946 р.
Поет А. М...
М. Рильський і композитор Л.
Ревуцький під час роботи над новою
піснею
Київ, 1949 р.
Покладання вінків на могилу І.
Франка...
Українські письменники О. Вишня і
М. Рильський на полюванні
50-і рр. XX ст.
М. Рильський серед делегатів
конференції предс...
М. Рильський біля свого будинку
Київ, 1963 р.
М. Рильський у робочому кабінеті
Київ, 1963 р.
Поет М. Рильський і скульптор...
Помер Максим Тадейович Рильський
24 липня 1964 року.
Поховано його у Києві, на Байковому кладовищі.
Музей у Голосієво
МОНЕТА З СЕРІЇ: ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ УКРАЇНИ
Присвячена 110-річчю від дня народження класика української
літератури ХХ стол...
• Максим Рильський в Вікіпедії
• Матеріали про поета та його поезії в електронній бібліотеці
«Українського центру»
• Макси...
• Живий голос. Максим Рильський. «Пісні». Читає автор
• Максим Рильський Слово про рідну матір : відеоінтерпритація.
Читає...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

До 120-річчя від дня народження Максима Тадейовича Рильського (1895–1964), українського поета, перекладача, громадського діяча.

1,739 views

Published on

До 120-річчя від дня народження Максима Тадейовича Рильського (1895–1964), українського поета, перекладача, громадського діяча.

Published in: Education
 • Be the first to comment

До 120-річчя від дня народження Максима Тадейовича Рильського (1895–1964), українського поета, перекладача, громадського діяча.

 1. 1. Віртуальна виставка з циклу «Літературний календар» до ювілейних дат українських письменників НБ СНУ ім. В.Даля 19.03.1895 – 24.07.1964
 2. 2. Як гул століть, як шум віків, Як бурі подих, – рідна мова Максим Рильський Є сотня мов, а правда лиш одна. Максим Рильський Є такі люди, про яких мовиться: «О, це мудрий чоловік, але розум його злий». Характер Максима Рильського поєднував розум з добротою, його мудрість лагідна і, мабуть, тому незаперечна. Д.Павличко Поет – це людина, що палко любить слово, як найгострішу зброю. Максим Рильський.
 3. 3. Максим Тадейович Рильський (український поет, перекладач, публіцист, громадський діяч) народився 19 березня 1895 року в Києві. Його батько, етнограф, громадський діяч і публіцист Рильський Тадей Розеславович, був сином багатого польського пана Розеслава Рильського й княжни Трубецької. Дід був учнем базиліянської школи і під час взяття Умані гайдамаками у 1768 році ледве не був страчений. Мати Максима Рильського, Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки (нині Попільнянського району Житомирської області). 1902 року помер його батько, і родина переїхала з Києва в Романівку. Максим спершу навчався в домашніх умовах, потім у приватній гімназії в Києві. Змалку познайомився з композитором М. Лисенком, етнографом, дослідником і збирачем українських народних дум та пісень Д. Ревуцьким, актором і режисером П. Саксаганським, етнографом та фольклористом О. Русовим, які справили на нього великий вплив. Деякий час він жив і виховувався в родинах М. Лисенка та О. Русова. Після приватної гімназії Рильський у 1915 — 1918 роках навчався на медичному факультеті Київського університету Св. Володимира, потім на історико-філологічному факультеті Народного університету в Києві, заснованому за гетьмана Павла Скоропадського, але жодного з них не закінчив. Займався самоосвітою, вивченням мов, музикою. З 1919 до 1929 року вчителював у селі, зокрема й у Романівці, а також у київській залізничній школі, на робітфаці Київського університету та в Українському інституті лінгвістичної освіти.
 4. 4. Малий Максим з родиною Батько письменника - Тадей Рильський Максим Рильський писав про свою матір: «Була моя мати людиною безперечного природного розуму. Навчена чоловіком читати і писати, вона все життя багато читала»
 5. 5. В автобіографічній розповіді ”Із давніх літ” М.Рильський з теплотою згадував Романівку. Саме тут він почав пізнавати світ як ”таємничу, ледве розгорнуту книгу”.
 6. 6. В цьому будинку з 1906 по 1916 роки знаходилася приватна гімназія відомого педагога Володимира Науменка, яку закінчив Рильський у 1915 році. У 1915 році Рильський став студентом Київського університету
 7. 7. Рання творчість поета: ” Під осінніми зорями” – 1918 ” Синя далечінь” - 1922 ” Крізь бурю і сніг” - 1925 ” Тринадцята весна” - 1926 ” Де сходяться дороги” - 1929 ” Гомін і відгомін” - 1929 Pильський почав писати рано, перший його вірш надруковано 1907, перша юнацька збірка поезій «На білих островах» вийшла 1910 року. Першою вже зрілою, що визначила появу видатного поета, була збірка «Під осінніми зорями» (1918). У 1920-х роках вийшло десять книжок поезій та декілька книжок поетичних перекладів, зокрема 1927 року — переклад поеми Адама Міцкевича «Пан Тадеуш.
 8. 8. Творча діяльність Рильського розгорталася в руслі неокласицизму – художньої школи українських поетів, зорієнтованої на античну класику, на продовження гуманістичних традицій європейської поезії нового часу. Як і решта неокласиків, Рильський безпосередньо своєю творчістю не реагував на політичні події і протягом 1920-х років цілковито ізолювався від радянської дійсності, лише подеколи в одвертій формі (наприклад, у вірші «На світі є співучий Лянґедок») чи у вигляді іронічних «відступів» (як у «Чумаках» чи поемі «Сашко») виявляв обурення проти ідейно-політичної та літературної атмосфери, що панувала тоді. Така поведінка поета викликала гострі напади офіційної критики, що врешті закінчилося арештом НКВД у 1931 році, після чого він майже рік просидів у Лук'янівській тюрмі. Його товариші- неокласики М. Драй-Хмара, П. Филипович, М. Зеров були репресовані й загинули в концтаборах.
 9. 9. Після ув'язнення, з 1931 року творчість Рильського зазнає змін, і в збірці «Знак терезів» (1932) проголосив активне сприйняття радянської дійсності, завдяки чому він єдиний з неокласиків урятувався від сталінського терору і був зарахований до числа офіційних радянських поетів. Його творчість поділилася на два річища — офіційне та ліричне, в останньому йому вдавалося створити незалежні від політики, суто мистецькі твори, які пережили його. У радянську добу Рильський написав тридцять п’ять книжок поезій, чотири книжки ліро-епічних поем, багато перекладів зі слов’янських та західноєвропейських літератур, наукові праці з мовознавства та літературознавства. 1943 року його обрано академіком. У 1944 — 1964 роках Максим Рильський був директором Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН України. 1960 року йому було присуджено Ленінську премію, у 1943, 1950 — Державну премію СРСР.
 10. 10. Творчість воєнних років: ” За рідну землю” 1941 ” Слово про рідну матір” 1942 ” Світова зоря” 1942 ” Світла зброя” 1942 ” Велика година” 1943 ” Неопалима купина” 1944
 11. 11. Поет М. Рильський на мітингу, присвяченому визволенню м. Харкова від фашистських загарбників Серпень 1943 р. М. Рильський на відбудові Хрещатика м. Київ, 1944 р.
 12. 12. Все своє творче життя Максим Рильський плідно працював як перекладач, етнограф, фольклорист. Взірцем перекладацької майстерності є його переклад «Пана Тадеуша» А. Міцкевича. З англійської він переклав В. Шекспіра «Король Лір», «Ромео та Джульєтту», сонети; з російської – О. Пушкіна «Євгеній Онєгіна» та ін. Досконалі його переклади з французької: від класики XVII ст. до поезій Верлена, зокрема «Ернані» В. Гюго, «Сірано де Бержерак» Е. Ростана та ін.
 13. 13. М. Рильський під час відвідання рідного с. Романівка Попільнянського району Житомирської області Січень, 1946 р. Поет А. Малишко, французькі письменники Л. Арагон і Е. Тріоле, поет М. Рильський і Перегуда м. Київ, 6 серпня 1947 р. М. Рильський розмовляє з групою письменників м. Канів, 1948 р.
 14. 14. М. Рильський і композитор Л. Ревуцький під час роботи над новою піснею Київ, 1949 р. Покладання вінків на могилу І. Франка у м. Львові. На передньому плані М. Рильський і П. Тичина 1950 р. М. Рильський у себе на дачі Київ, 4 жовтня 1958 р.
 15. 15. Українські письменники О. Вишня і М. Рильський на полюванні 50-і рр. XX ст. М. Рильський серед делегатів конференції представників громадськості України, присвяченої боротьбі за мир і загальне роззброєння, в перерві між засіданнями Київ, 16 травня 1962 р.
 16. 16. М. Рильський біля свого будинку Київ, 1963 р. М. Рильський у робочому кабінеті Київ, 1963 р. Поет М. Рильський і скульптор П. Остапенко Київ, до 1964 р.
 17. 17. Помер Максим Тадейович Рильський 24 липня 1964 року. Поховано його у Києві, на Байковому кладовищі.
 18. 18. Музей у Голосієво
 19. 19. МОНЕТА З СЕРІЇ: ВИДАТНІ ОСОБИСТОСТІ УКРАЇНИ Присвячена 110-річчю від дня народження класика української літератури ХХ століття, перекладача, ученого, громадського діяча Максима Тадейовича Рильського. На аверсі монети розміщено стилізовану композицію - ілюстровано поезію, де переплелися троянди й виноград, ліворуч від якої вертикально у два рядки - написи УКРАЇНА, 2 ГРИВНІ, над якими логотип Монетного двору Національного банку України, під написами - малий Державний Герб України та рік карбування монети - 2005. На реверсі монети зображено портрет Рильського, ліворуч від якого у два рядки вертикально розміщено напис МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ, під яким - роки життя - 1895/1964.
 20. 20. • Максим Рильський в Вікіпедії • Матеріали про поета та його поезії в електронній бібліотеці «Українського центру» • Максим Рильський : Біографія • Рильський Максим : Біографія • Рильський Максим : Творчість • Максим Рильський. Вірші • Поезія і переклади на «Поетиці» • Білецький Олександр. Творчість Максима Рильського • Лідія Бакоцька. Сад поетичної творчості Максима Рильського • Юрій Лавріненко. Лірика і ліричний епос Максима Рильського • Максим Рильський хронологічна таблиця • Вінок поезій Максима Рильського Ресурси Internet :
 21. 21. • Живий голос. Максим Рильський. «Пісні». Читає автор • Максим Рильський Слово про рідну матір : відеоінтерпритація. Читає Вадим Василенко • Максим Рильський «Дощ» : відеопоезія. Автор Наталія Романич • Максим Рильський «Шопен» : відеопоезія. Виконує Василь Буколик. Запис фортепіано Артур Рубінштейн • Максим Рильський : документальний фільм • Максим Рильський : документальний фільм • «Ранок на Поділлі» : cюжет про Максима Рильського • «Як на духу». Невідомий Максим Рильський : документальний фільм • Рильський. Мистецтво перекладу. Читає В. Буколик Аудіо-, відеоматеріали:

×