Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

100 РОКІВ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

46 views

Published on

до 100-річчя з дня проголошення Акту злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, 22 січня 1919 року

Published in: Education
 • Be the first to comment

100 РОКІВ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ

 1. 1. РОКІВ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ до 100-річчя з дня проголошення Акту злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, 22 січня 1919 року
 2. 2. Цього року Україна відзначає 100 років проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Проголошення Соборності УНР та ЗУНР у 1919 році є історичним актом об’єднання українських земель в єдину державу. Саме ці події, а не приєднання Західної України до СРСР 1939 року, є початком відліку для історії новітнього українського державотворення. Акт Злуки був не випадковим явищем, а наслідком об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав. Втрата Україною незалежності у результаті більшовицької окупації у довготерміновій перспективі призвела до мільйонних втрат від Голодомору, репресій та війн.
 3. 3. 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка». Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України. У зачитаному на зборах «Універсалі соборності», зокрема, відзначалося:
 4. 4. Відповідно до «Акту Злуки»: ЗУНР користувалася повною автономією і отримувала назву Західної Області Української Народної Республіки (ЗО УНР); збройні сили двох держав об'єднувалися;всім громадянам гарантувалися демократичні права і свободи. У перші місяці після проголошення об'єднання були зроблені певні кроки у бік інтеграції двох держав, особливо у військовій сфері. Петлюра неодноразово виїжджав до Галичини і брав участь у засіданні уряду В. Голубовича. У ЗОУНР зі сходу стало поставлятися продовольство, а з ЗОУНР - нафтопродукти. Однак у зв'язку з низкою факторів, реального об'єднання не відбулося. Координація в діях мала місце лише у військовій сфері, та й то в обмеженому обсязі, оскільки обидві армії мали своє власне командування (об'єднання армій не відбулося навіть тоді, коли територію Західної України було повністю втрачено). За оцінками Яневського, УНР стала конфедеративним об'єднанням. Часто об'єднання характеризується як декларативне. Під дією безлічі негативних факторів, а також у зв'язку з переговорами Петлюри з Польщею, які галичани розцінювали як зраду, в кінці 1919 року Петрушевич денонсував "Акт Злуки".
 5. 5. Важливо сказати ще про низку визначальних історичних подій ХХ століття: • 15 березня 1939 року – проголошення незалежності Карпатської України; • 30 червня 1941 року – проголошення Акта відновлення української державності; • 16 липня 1990 року – ухвалення Декларації про державний суверенітет України; • 1 грудня 1991 року – Всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.
 6. 6. В роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб. У 71-у річницю Акта злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – “живий ланцюг” як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед комуністичним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії.
 7. 7. Музей-вагон Злуки УНР та ЗУНР Приблізно у 25-ти кілометрах від селища Борова і ст.Мотовілівка, знаходиться великий транспортний залізничний вузол, что об’єднує напрями на Київ, Білу Церкву та Козятин - залізнична станція м.Фастів. Саме там розміщено невеличкий зелений старенький залізничний вагон дореволюційних часів, в якому створено музей, присвячений підписанню «Акта Злуки» 22 січня 1919 року. Це ніби той самий вагон «Винниченко - Петлюри», як запевняють місцеві краєзнавці, в якому і був підписаний «Акт Злуки». Остап Вишня потім писав : «під вагоном територія, у вагоні Директорія. Підписать підписали, але возз'єднання України так і не відбулося. На жаль. І держава проіснувала недовго - московська окупація поставила хрест на сподіваннях мільйонів українців».
 8. 8. 21-го січня 1999-го року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву - «День Соборності та Свободи України». Після подій 2013-го - 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13-го листопада 2014-го року, святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня - у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки - День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят» зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі.
 9. 9. Акт Злуки уособлює споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став виявом волі українців до етнічного та територіального визнання, свідченням самоідентифікації та становлення нації. Цьогоріч ми відзначаємо дві надзвичайної ваги історичні події: перше проголошення незалежності України та День Соборності.
 10. 10. Детальніше за темою можна дізнатися за посиланнями: 1. Акт злуки УНР і ЗУНР [Електронний ресурс] // Енциклопедія сучасної України. – Режим доступу : http://esu.com.ua/search_articles.php?id=43521 (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 2. Акт злуки УНР і ЗУНР [Електронний ресурс] // Studies.in.ua : сайт. – Режим доступу : http://studies.in.ua/ru/istoriya-ukrainy-shpargalki/335-78-akt-zluki-unr-zunr.html (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 3. Акт Злуки [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енцикл. : [вебсторінка]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу : https://uk.wikipedia.org/wiki/Акт_Злуки (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 4. Великочий В. Українська соборність 1918–1919 років: парадигми і виклики сучасної вітчизняної історіографії [Електронний ресурс] / В. Великочий // Всеукраїнська експертна мережа. – Режим доступу : http://experts.in.ua/baza/analitic/index.php?ELEMENT_ID=26998 (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 5. День соборності: унікальні архівні знімки (фото) [Електронний ресурс] // Politeka : сайт. – Режим доступу : https://politeka.net/ua/news/396869-den-sobornosti- opublikovano-unikalnye-arhivnye-snimki-foto/ (дата звернення: 19.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 6. День Соборності: цікаві факти та раритетні фото проголошення Акту Злуки, яким майже 100 років // М-ukraine : Інтелектуальний лайфстайл онлайн-журнал. – Режим доступу : http://m-ukraine.com/356-den-sobornosti-ukrayiny-istoryky-opryliudnyly- tsikavi-fakty.htm (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана.
 11. 11. Детальніше за темою можна дізнатися за посиланнями: 7. Документальна виставка «До Дня Соборності України» [Електронний ресурс] // Центральний державний архів зарубіжної україніки. – Режим доступу : http://tsdazu.gov.ua/index.php/ua/online/47-all/668--l-r.html (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 8. До проголошення Акту Злуки [Електронний ресурс] : документи ЦДАВО України. – Режим доступу : http://www.archives.gov.ua/Sections/90AZ/CDAVO. (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 9. Інформаційні матеріали до 100-річчя проголошення Акта Злуки [Електронний ресурс] // Український інститут національної пам’яті . – Режим доступу : http://www.memory.gov.ua/methodicmaterial/informatsiini-materiali-do-100-richchya- progoloshennya-akta-zluki (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 10. Кульчицький С. Злука чи возз'єднання? [Електронний ресурс] / С. Кульчицький // Дзеркало тижня. – 2002. – 19–25 січ. (№ 2). – Режим доступу : http://gazeta.dt.ua/SOCIETY/zluka_chi_vozzednannya.html (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 11. Молодик М. 22 січня – День Соборності України [Електронний ресурс] / М. Молодик // Народна правда. – Режим доступу : http://narodna.pravda.com.ua/nation/4b4bbd8a84770 (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 12. Про відзначення в Україні деяких пам'ятних дат та професійних свят [Електронний ресурс] : Указ Президента України від 30 груд. 2011 р., № 1209/2011 // Верхов. Рада України ; офіц. веб-сайт. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/871/2014 (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана.
 12. 12. Детальніше за темою можна дізнатися за посиланнями: 13. Прилучення Західної Української Республіки до України [Електронний ресурс] // Часопис «Нова рада...» від 5 січня 1919 року. - Режим доступу : http://www.archivelviv.gov.ua/materials/exhibitions/100-richchja-progoloshennja-akta- zluki-ukrajinskoji-narodnoji-respubliki-i-zakhidnoukrajinskoji-narodnoji-respubliki/ (дата звернення: 20.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 14. Свято Злуки [Електронний ресурс] : унікальні фото від Ін-ту нац. пам'яті // Українська правда, історична правда. – Режим доступу : http://www.istpravda.com.ua/artefacts/4d3adbac87083/#5 (дата звернення: 20.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 15. Україна розпочинає відзначення 100-річчя Соборності [Електронний ресурс] // Історична Правда. – Режим доступу : https://www.istpravda.com.ua/short/2019/01/15/153520/ (дата звернення: 20.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 16. Шурхало Д. 100 років Соборності України: об’єднана держава опинилася у стані війни на два фронти [Електронний ресурс] / Дмитро Шурхало // Радіо Свобода. – Режим доступу : https://www.radiosvoboda.org/a/29719520.html (дата звернення: 17.01.2019), вільний. – Назва з екрана. 17. Щусь О.Й. АКТ ЗЛУКИ (1919) [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України : Т. 1: А-В / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2003. - 688 с.: іл. – Режим доступу : http://www.history.org.ua/?termin=Akt_zluky_1919 (останній перегляд: 21.01.2019)

×