Kolo I Okrag

8,816 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
8,816
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3,098
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kolo I Okrag

 1. 1. TO I OWO O KOLE I OKRĘGU Koło i okrąg
 2. 2. Kilka dni temu spotkało się dwoje przyjaciół. Nie martw się. Pomogę ci nauczyć się na poprawę. Spotkał mnie dziś pech. Dostałem jedynkę z klasówki z kół i okręgów.
 3. 3. W niedługim czasie przystąpili do działania. Zacznijmy od tego, co jest kołem , a co okręgiem. KOŁO (tarcze w kształcie koła, monety) OKRĄG (obrączki , hula – hoop)
 4. 4. Koło to część płaszczyzny składająca się z punktów położonych wewnątrz okręgu oraz na okręgu. Punkty P, C, B, R i O należą do koła . Punkt O do okręgu nie należy, ale czy możemy się bez niego obejść?
 5. 5. Koło i okrąg posiadają swój środek . Możemy go oznaczać różnymi literami alfabetu. Często używamy litery „O”.
 6. 6. O wielkości koła i okręgu decydują promienie . Są to odcinki łączące środek z dowolnym punktem na okręgu. Na rysunku są to odcinki: OP, OR i OZ.
 7. 7. ŚREDNICA – łączy dwa dowolne punkty koła (okręgu) i jednocześnie przechodzi przez jego środek. Odcinki PR i AB są jednymi z bardzo wielu średnic . Każda ma długość równą sumie długości dwóch promieni.
 8. 8. Odcinki: SU, ST, TU, WX i PR to cięciwy . Łączą dwa dowolne punkty należące do koła (okręgu) i mają różne długości. Najdłuższe z nich to średnice .
 9. 9. Punkty E i F dzielą okrąg na dwie części zwane łukami .
 10. 10. Może chcesz wiedzieć jak się oblicza obwód koła ? Oczywiście, że chcę. Obwód liczymy podwajając liczbę π i mnożąc tę wartość przez długość promienia koła.
 11. 11. Powiem ci, że wartość π to około 3,14 .
 12. 12. Mam dla ciebie niespodziankę. Zapraszam cię na jutro na boisko szkolne i własnoręcznie zrobionym cyrklem z patyków i sznurka porysujemy sobie koła. Z chęcią przyjdę.
 13. 13. Kilka dni później… Dzięki za pomoc. Nauczyłem się wszystkiego i dostałem piątkę z poprawy. Nie ma za co dziękować. Zwykła pomoc przyjaciół. KONIEC
 14. 14. <ul><li>Prezentacja przeznaczona jest na Konkurs Informatyczno – Matematyczny. </li></ul><ul><li>Autor prezentacji: </li></ul><ul><li>Marcin Dębek z kl. 6 a </li></ul><ul><li>ze Szkoły Podstawowej nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jędrzeja Cierniaka. </li></ul><ul><li>Opiekun: p. Barbara Łyjak. </li></ul><ul><li>Tel. Szkoły: 022 – 679 – 46 – 92 . </li></ul>

×