Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Emirhan Yasdıman & Serbay Arda Ayzit — Indeksinizin Yonetimi Sizde Olsun

423 views

Published on

These slides were presented during the SEMrush webinar in Turkish. You can watch the video here >>> https://www.semrush.com/webinars/indeksinizin-yonetimi-sizde-olsun/

Published in: Marketing
 • Be the first to comment

Emirhan Yasdıman & Serbay Arda Ayzit — Indeksinizin Yonetimi Sizde Olsun

 1. 1. İndeksinizin Yönetimi Sizde Olsun Emirhan Yasdıman & Serbay Arda Ayzit
 2. 2. Google'ın kendi aciklamasina gore, toplam boyutu 100+ milyon gigabyte olan Google indeksinde yüzlerce milyar sayfa bulunmaktadir. Bu sunumda bahsettiğimiz indeks ise “sitenize dair Google’in bildigi tum URL’ler” özetlenebilir. Indeks derken?
 3. 3. Google her crawl işleminden önce domain basina belirli bir bütçe* ayırır. Google'ın arama sonuç sayfalarinin olusmasindan once tamamlanmasi gereken dört adim vardir: 1. Discovery 2. Crawling & Rendering 3. Indexing 4. Ranking Ilk üc adımda basarili olunmadığı sürece dördüncü adımda bir basari saglamak mumkun olmayacaktir. * https://webmasters.googleblog.com/2017/01/what-crawl-budget-means-for-googlebot.html Crawl Budget
 4. 4. İndeksleme Sureci - Discovery (Keşif) İndeksleme işleminin ilk adimi Keşif’tir. Bu adim “Google'ın URL’den haberdar olmasi” olarak özetlenebilir. Keşif sürecinde Google, site haritalarını, ic ve dis linkleri ve sayfa kodunda bulabildiği tüm verileri (canonical, rel prev/next, alternate vs) kullanir. Ayrica Google ek sayfalari keşfetmek için URL parametrelerini degistirerek denemeler yaptigini da biliyorum.
 5. 5. Site Haritası - İç Linkleme Backlink03 Eğer site içinde ve site haritasında linkimiz yok sadece dışarıdan gelen backlink varsa Googlebot URL'leri indeksine alabilir ama büyük ihtimalle iyi sıralama alması zor olur. İç Linkler02 Googlebot’un linkleri bulmasını sağlar, eğer değer katıyorsa indekslenir ve yine sıralama alacak kadar iyiyse sıralama almaya başlar. Site Haritası01 Google bot’un linkleri bulmasını sağlar, indekslenmenmesinin ve sıralama alma şansı düşüktür.
 6. 6. İndeksleme Sureci - Crawl & Render GoogleBot’un bu URL’i ziyaret etmesi. Eğer sayfada yogun JS kullanimi varsa Google sayfayi ikinci kez WRS (Web Rendering Service - Chrome 41) kullanarak tekrar ziyaret edebilir.
 7. 7. Indeks yonetimi, SEO’nun temel ve vazgeçilmez bir öğesi değil tabii ki. Bu konuya egilmeniz gerekip gerekmediğini anlamak icin asagidaki sorulari kendinize sormanız gerekiyor: ● Her sayfam bir kullanıcının bir ihtiyacini karsiliyor mu? ● Sitemin %5’ini silmek zorunda kalsam hangi bolumu once silerim? ● Tum sayfalarim organik trafik aliyor mu? Indeks Yonetimi - Gerekli mi?
 8. 8. Eskiden ● Sitede çok fazla sayıda sayfa olması ● Google indeksinde çok sayfa olması ● Kullanıcıların yaptığı aramaların indeksletilmesi ● Kısa cevapların yer aldığı kelime odaklı içerikler iyi bir şey olarak bilinirdi.
 9. 9. Sonra Hummingbird Geldi
 10. 10. Gereksiz İndeksin Olasi Sebepleri ● Kullanıcı profilleri ● Arama sayfaları ● Kullanıcı arama niyetiyle örtüşmeyen kısa içerikli sayfalar ● Filtreler ● Aynı ürün, kategori vs ait birden fazla URL olması ● Arşiv sayfaları ● Tag sayfaları ● Soft 404
 11. 11. Konsolidasyon vs. Silme vs. Noindex Konsolidasyon, tek baslik altinda toplanmasi mumkun olan ancak içeriği zayif olan sayfalarin, birleşerek yeni bir sayfa oluşturması ve zayif sayfalarin yeni sayfaya yonlendirilmesidir.
 12. 12. Konsolidasyon vs. Silme vs. Noindex X Eger sayfalari guclendirmek ya da konsolide etmek mumkun degilse ve sayfalarin ziyaretçilerinizin hicbir ihtiyacini karsilamadagindan eminseniz, sayfalari direkt olarak silebilirsiniz. Silme islemini haftalara yayarak adim adim yapmaniz gereklidir. X
 13. 13. Bazi durumlarda sayfalar organik trafik getirmese de, sayfalarin sitede baska islevleri olabilir. Bu durumda, sayfalari silmek yerine indeksten sildirmek yeterli olacaktir. Konsolidasyon vs. Silme vs. Noindex
 14. 14. Vakalar: Moz
 15. 15. 2016 yilinda, Moz sitede bulunan sayfalarin %75’inin (175.000) sayfa profil sayfalari oldugunu ve bu sayfalarin buyuk bir kisminin botlar tarafindan spam amaciyla olusturuldugunu fark etti. Profil sayfalarina “noindex” etiketi eklenmesinden bir ay sonra organik trafik %13 (YoY) artti. Vakalar: Moz
 16. 16. ABT’nin sitesinde 20.000 adet urun bulunmaktaydi. Bu durumda bir sitenin beklenen indeks boyutu 20-25 bin sayfadir. ABT’de indeks ile ilgili iki semptom vardi: 1. Sitemap’te bulunan 25.000 sayfadan 6.135 adedinin indekslenmis olmasi. 2. GSC’nin toplam 17.000 indekslenmis sayfa raporlamasi. Vakalar: Auto Body Toolmart (e-ticaret)
 17. 17. autobodytoolmart.com’da bulunan ve organik trafik getirmeyen 11.000 adet sayfaya “noindex, follow” etiketi eklendi. Vakalar: Auto Body Toolmart (e-ticaret)
 18. 18. Musteriler ile ilgili 74 adet basin aciklamasi siteden silinerek, tek sayfalik bir “Musterilerimiz” bolumu acildi. Blogdan 33 sayfa silinerek, bu sayfalarin icerikleri kullanilarak 9 detayli yeni post yazildi. Vakalar: B2B Site (43 sayfa)
 19. 19. Vakalar: Backlinko - 150 indeksli sayfa 150 sayfa ile sektörün önemli kelimelerinde ilk 3’te yer almaktadır.
 20. 20. Vakalar: Ehow Ehow içerik ile ilgili google güncellemerinden sonra hem trafikte hem de hisse değerlerinde ciddi düşüş yaşadı.
 21. 21. Tesekkurler

×