Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Linux 101 - Ağ Temelleri

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Upcoming SlideShare
Siber Güvenlik 2. hafta
Siber Güvenlik 2. hafta
Loading in …3
×

Check these out next

1 of 23 Ad

More Related Content

Slideshows for you (20)

Viewers also liked (20)

Advertisement

Similar to Linux 101 - Ağ Temelleri (20)

Advertisement

Linux 101 - Ağ Temelleri

 1. 1. SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ SİBER GÜVENLİK LABORATUVARI Linux 101 (Ag Komutlari) Burak ATABAY
 2. 2. :~$ ifconfig SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Linux Dağıtımında Temel Ağ Ayarlari ‘ifconfig’ Komutu Uzerinden Yapılabilmektedir. Windows Ortaminda ki ‘ipconfig’ Komutuyla Benzer Yanlari Olsada Cok Daha Güclüdür.
 3. 3. :~$ ifconfig SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Terminal Uzerinden ‘ifconfig’ Yazilarak Calistirilabilir. Parametresiz Calistirildiginda Sistemde Aktif Olan Ag Kartlari Hakkinda Bilgi Verir Temel Söz Dizimi :-> ifconfig arayüz_adi IP_adresi netmask ag_maskesi broadcast yayin_adresi IP_adresi = Atanmak Istenen IP Adresi Burda Belirtilir Ag_Maskesi = Makinenin Alt Ağı Bu Parametreyle Belirlenir Yayin_Adresi = Gönderilen Paketin Karşı Ağa Bagli Olan Bütün Kullanicilar Tarafindan Alinma Durumunu Belirtir. İfconfig eth0 192.168.10.128 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.10.255
 4. 4. İfconfig->İnterface Configurator SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Ayrica ‘ifconfig’ Komutuyla IP Adresimizi veya MAC Adresimizi Ögrenebiliriz. Hatta IP Adresimizi Manual Olarak Verebiliriz. Bazı Komutlara Göz Atacak Olursak İfconfig -a = bütün interface leri gosterir İfconfig -lo = spesifik interface hakkinda bilgi gösterir İfconfig eth0 down = interface yi down eder İfconfig eth0 up = interface yi up eder İfconfig eth0 mtu XXXX = MTU degerini degiştirir İfconfig eh0 – promisc = Dinleme Moduna Geçer
 5. 5. NETSTAT SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Ağ Baglantilari – İstatistikler – Yönlendirme Tablosu – Dinlenen Portlar gibi Temel Ağ Bilgilerini Bu Komutla Kolayca Ögrenebiliriz. Parametresiz Kullanimda Sistem Üzerinde ki Bütün Ağ Baglantilari Listelenir. Bu Komutun İçeriginde Bilmemiz Gerekenler Proto = Baglantinin Hangi Protocolü Kullandığını Belirtir. TCP yada UDP Degerini Alir Recv-Q = Bağlantiyi Kullanan Programa Gönderilen Verinin Büyüklügünü BYTE Cinsinden Belirtir. Send-Q = Paket İletilirken Kayip Yaşanan Verinin Büyüklügünü BYTE Cinsinden Belirtir. Local Address = Baglantinin Yerel IP Adresi ve Port Numarasini Belirtir Foreign Address = Baglantinin Uzak Uçtaki IP ve Port Numarasini Belirtir State = Baglanti Durumunu Belirtir. 3 Farkli Durum Olabilir ->Established = Baglantinin Gerçekleşmiş Oldugunu Belirtir ->Closed = Baglanti Kullanilmamaktadir. ->Listen = Gelebilecek Baglantilar İçin Dinleme Konumundadir.
 6. 6. NETSTAT SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu)
 7. 7. NETSTAT TEMEL KOMUTLAR SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Netstat -au -> Sadece UDP Portlari Listeler Netstat -l -> Dinleme Modundaki Tüm Portlari Listeler Netstat -lt -> Dinleme Modundaki TCP Portlari Listeler Netstat -lu -> Dinleme Modundaki UDP Portlari Listeler Netstat -lx -> Dinleme Modundaki Unix Portlari Listeler Netstat -s -> Aktif Olan Portlarin İstatislikleri Döker Netstat -st -> TCP Portlarin İstatistigini Döker Netstat -c -> Aktif Portlarin Tamamini Güncelleyerek Gösterir Netstat -i -> Ag arayüzlerini Listeler Netstat -p ->Süreçlerin Kullanildigi Socketleri Gösterir Netstat -r -> Routing Table Gosterir Netstat -ap | grep “uygulama” -> Programin Hangi Port veya Portlari Kullandigini Gosterir.
 8. 8. PING SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Ping programı, 1983 yılında Mike Muuss tarafından yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Herkezin Kullandigi Ping Komutu Karşıdaki Sistemin Ayakta Olup Olmadigindan Sistemler Arasindaki Delay Suresine Kadar Bize Bilgi Sunar. Teknik Olarak Echo Request ve Echo Replay Paketlerinden Oluşur.
 9. 9. PING ORNEK SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu)
 10. 10. PING PARAMETLERI SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Genel Kullanım -> ping -args [] IP ping -c -> ”Count” Hedefe Kaç Adet Paket Yollanacagi Bilgisidir. ping -f -> Ping Flood Cok Fazla Ping Paketi Uretir. (Sadece root) ping -n -> Bu Parametreyle Ping Istegi Gonderilen Makinadan Donen Cevaplarin İstegi Gonderen Kisiye Hostname Yerine IP Adresinin Gorunmesini Saglar ping -s -> Maual Ping Buyuklugu Ayarlamak İçin Kullanilir. ping -i 5 IP -> Kac Saniye Aralıklarla Ping Paketi Yolanacagi ping 0 | ping localhost | ping 127.0.0.1 -> LocalHostu Pingler Ping “siteadi” -> siteadi cozumlemesi yapar Ping -w -> Timeout Suresi Belirler
 11. 11. PING PACKET SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu)
 12. 12. TRACEROUTE SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Traceroute programı 1987 yılında Van Jacobson tarafından yazılmıştır. Traceroute programı, TCP/IP ağlarında kaynak bilgisayardan hedef bilgisayara giden paketlerin hangi rotayı takip ettiğinin anlaşılması ve bu rotalardan geçerken meydana gelen gecikmelerin görülebilmesini sağlayan bir ağ aracıdır.
 13. 13. TRACEROUTE NASIL CALISIR SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) "Traceroute" programı, hedef bilgisayara ilk olarak TTL alan değeri "1" olan üç adet paket gönderir. TTL değeri "1" yapılmış olan IP paketlerini alan birinci yönlendirici, bu paketleri bir sonraki -ikinci- yönlendiriciye göndermez, düşürür ve kaynak IP adresine "ICMP TTL time exceeded” (Type 11, Code 0) mesajını gönderir. "ICMP TTL time exceeded" mesajını alan kaynak bilgisayar bu sefer TTL değeri "2" olan üç adet IP paketini hedef bilgisayara gönderir. Bu paketleri alan birinci yönlendirici TTL değerini "1" düşürerek "1" yaparak ikinci yönlendiriciye iletir. İkinci yönlendirici TTL değeri "1" olan IP paketlerini bir sonraki yönlendiriciye göndermez, düşürür ve kaynak IP adresine "ICMP TTL time exceeded” (Type 11, Code 0) mesajını gönderir. Kaynak bilgisayar bu sefer TTL değer "3" olan üç adet paketi hedefe gönderir. İlk iki yönlendirici, yine TTL değerlerini "1" düşürerek IP paketlerini üçüncü yönlendiriciye iletir. Üçüncü yönlendirici yönlendirici TTL değeri "1" olan IP paketlerini bir sonraki yönlendiriciye göndermez, düşürür ve kaynak IP adresine "ICMP TTL time exceeded” (Type 11, Code 0) mesajını gönderir. Bu durum hedef bilgisayara ulaşana kadar TTL değeri "1" artırılarak devam eder. Kaynak bilgisayar tarafından üretilen üç adet IP paketi son olarak hedefe ulaştığında bu sefer hedef bilgisayar kaynak bilgisayar tarafından gönderilmiş olan bu IP paketlerine cevap verir. Bu şekilde hedef bilgisayara ulaşana kadar hangi "hop"lardan geçildiği "traceroute" ile tespit edilir.
 14. 14. DHCLIENT SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Dynamic Host Client (Dinamik Bilgisayar Yapilandirma Protokolu) BOOTP protokolünü kullanarak bir veya daha fazla ağ arayüzünü yapılandırmak için kullanilir. Başarısız Olması Durumunda Statik Bir Adres Atayacaktir. En Basit Kullanimi Linux:~$ sudo dhclient dhclient -4 -> ipv4 yapılandirmak (default) dhclient -6 -> ipv6 dhclient -p -> UDP Baglanti Portunu Elle Ayarlar. (default:68)
 15. 15. ROUTE SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) route(Yönlendirme) komutu ile Yönlendirme Tablolarini Duzenleyebilir Statik Yollar Ekleyebiliriz. Terminalden Direk Cagirabiliriz. # route add -net 10.10.10.0/24 gw 192.168.0.1 # route del -net 10.10.10.0/24 gw 192.168.0.1 # route add default gw 192.168.0.1
 16. 16. ARP SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Address Resolution Protocol Layer 2 de Aynı Lan Agında Bulunan Makineler Birbiriyle Haberleşmek Için ARP yi Kullanirlar. ARP Mac Adresine Karsilik Gelen IP Adresini Hafızasına Yazarak Paket Transferini Baslatir. ARP request ve ARP replay Paketleriyle Calisir. Cok Kolay Bir Şekilde Manipüle Edilebilir. Arp -a -> komutuyla arp cahce bellegi kontrol edilebilir. Arp -s -> ile statik kayit eklenebilir.
 17. 17. ARP SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) A bilgisayarı 192.168.1.3 IP adresine sahip olan cihazın fiziksel adresine kendi arp tablosundan bakar. Eğer arp tablosunda o girdiyi bulamazsa bütün ağa broadcast bir arp istek paketi yollar. Bu pakette kendi IP adresi, fiziksel adresi ve alıcının IP adresi vardır. Alıcı fiziksel adresi paketin bütün ağa gidebilmesi için FF:FF:FF:FF:FF:FF dir. Bu yerel ağdaki bütün bilgisayarlar arp paketini alır. Kendi IP adresi ile karşılaştırır. Eğer eşleşme olmazsa cevap dönmez ve arp paketini atar. B bilgisayarı arp paketindeki IP ile kendi IP adresinin eşleştiğini görür ve A bilgisayarı için IP adresi-fiziksel adres eşleştirmesini kendi arp tablosuna ekler. B bilgisayarı kendi fiziksel adresini içeren bir arp yanıt paketini A bilgisayarına yollar. A bilgisayarı gelen arp yanıt paketindeki fiziksel adresi, öğrenmek istediği IP adresiyle eşleştirip arp tablosuna ekler.
 18. 18. TELNET SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Telnet Internet Agı Uzerinde Uzak Bir Sunucuya Baglanmak İçin Geliştirilmiş bir TCP/IP Protokoludur. Unix Komutlari Kullanma Programlari Calistirma Yazma Okuma Gibi Bircok Yetkisi Vardir. Bu İşlemleri Saglayan Telnet Güvensiz Bir Protokoldur.
 19. 19. WHOIS SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Whois : Bir IP Adresi yada Domain Adinin Sahibi Mail Adresi Cep Telefonu Adresi vb. Bir Cok Bilgiyi Bize Saglar. Terminalden Linux :~$ whois burakatabay.com
 20. 20. NSLOOKUP SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Nslookup UNIX/Linux/Windows ortamlarının klasikdns sorgulamaaracıdır. Direk Kullanimda Sadece Çözümleme Yapar. Parametre Eklemek İstersek “set type=x” ile daha cok bilgi saglayabiliriz.
 21. 21. NSLOOKUP SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu)
 22. 22. DIG SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Nslookup Aracinin Daha Gelişmiş Halidir. Linux :~$ dig “websiteadi”
 23. 23. Resolv.conf SDÜ-CYBERLAB (Sunum Konusu) Linux Uzerinde DNS Konfigirasyon Dosyasinin Tutuldugu yerdir. Terminalden Linux:~$ gedit /etc/resolv.conf En Basit DNS Ekleme İşlemi nameserver DNS_Sunucusunun_IP_Adresi

×