Případová studie abax

537 views

Published on

Published in: Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
537
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Případová studie abax

  1. 1. Případová studie Abax.cz: s AB testováním o 101 % konverzí vícePouze pomocí AB testu jsme pomohli našemu klientovi zvýšit počet zakázek oneuvěřitelných 101 %.Testovali jsme pro servisní centrum Abax, které se zabývá opravou a servisem notebooků.Podmínkou spolupráce bylo vymyslet rychlé a levné řešení, díky kterému bude webservisního centra generovat více objednávek než doposud. Řečeno ústy analytika, měli jsmeza úkol vylepšit webové stránky klienta tak, aby se zvýšil konverzní poměr.AB testování vám řekne, co na webu skutečně fungujeAbychom zjistili, co na stránkách skutečně funguje a ovlivňuje návštěvníky, zvolili jsmeotestovat několik verzí hlavní stránky webu. Pro testování jsme vybrali metodu A/B testování.AB testování je technika, kdy vytvoříte dvě a více verzí jedné stránky (v našem případě sejednalo o tři podobné verze hlavní stránky). Tyto varianty jsou pak náhodně zobrazoványnávštěvníkům stránky v poměru, jaký si určíte. V případě Abaxu byly všechny tři variantystránky zobrazovány rovnoměrně, tzn. třetina návštěvníků viděla původní návrh a další dvětřetiny viděly upravené varianty.První testování, které bylo zároveň nejúspěšnější ze všech, jsme zahájili již ke konci roku2009. Testované varianty byly původně pouze dvě a na první pohled vypadaly stejně. Lišily sepouze v jediném prvku, který jsme vytipovali na základě výsledků analýzy dat z GoogleAnalytics. Z chování návštěvníků jsme odhalili, který prvek může způsobovat problémy, a takjsme ho okamžitě pozměnili a začali testovat. Přitom se jednalo o změnu, která na prvnípohled není na stránce zřejmá.
  2. 2. Skvělé výsledky již od prvního dneJiž několik hodin po spuštění testu byly výsledky ohromující. Varianta s pozměněnýmprvkem hlásila o 100 % vyšší míru konverze, neboli generovala o 100 % objednávek naservis více.I v průběhu dalších šesti dní generovala nová varianta stránky o neuvěřitelných 100 %objednávek více! Po této době nám sám testovací nástroj ohlásil, že je testování u konce aabsolutním vítězem se stala nově vytvořená varianta s pozměněným prvkem.Dle dohody se servisním centrem Abax nemůžeme kvůli konkurenci uvádět, o jaký prvek sev testování jednalo. Můžete si však na našem webu přečíst referenci na testování odmarketingového manažera společnosti, Bc. A. Jakimova.Po prvním úspěchu stále testujemePrvní úspěch s testováním nám ukázal, že je na webu stále co vylepšovat. A tak jsme serozhodli testovat dále. Výsledky již nebyly tak skvělé, ale testování i v dalších případechpomohlo zvýšit konverze.Dalším AB testem jsme chtěli odhalit, zda návštěvníci servisních stránek více reagujína obrázky nebo na text a zda se vyplatí více investovat do grafiky.Připravili jsme tedy tři verze hlavní stránky: původní verzi, grafickou verzi bez jakéhokolivtextu na stránce a grafickou verzi s textem pod obrázkem.
  3. 3. Původní verzeGrafická verze bez textuGrafická verze s textem
  4. 4. Tři verze jsme testovali po dobu tří týdnů. V grafu vidíte barevné křivky, které znázorňujímíru konverze každé z variant. Míra konverze zde udává procento návštěvníků, kteří přišli nastránku a učinili objednávku vůči celkovému počtu návštěvníků stránky. Čím vyšší je mírakonverze, tím lépe.Nejhorších výsledků dosahovala grafická verze stránky s přidaným textem, původní verze(modrá křivka) se stále držela uprostřed. Nejlepších výsledků pak dlouhodobě dosáhla čistěgrafická verze bez textu (oranžová křivka), která vykazovala v průměru o 1 – 1,5 procentníhobodu vyšší konverzi.Výsledky testování hovořily jasně, přesto však nebylo možné nahradit původní verzi stránkyverzí grafickou. Hlavním argumentem je právě chybějící text, který by zajistildostatečnou dohledatelnost ve vyhledávačích.Proto jsme pokračovali nadále v testování, kde jsme grafickou verzi bez textu obohatili o částtextu, který jsme umístili pod obrázky. Text tak návštěvníky neobtěžoval a zároveň dokázalnasytit vyhledávače. Ke konci testování pak tato varianta předčila původní verzi o dalších 1,6procentních bodů.Tři důvody, proč bylo testování tak úspěšné 1) Před zahájením testováním jsme provedli audit a nastavení Google Analytics, abychom dostali relevantní data. 2) Provedli jsme analýzu na základě dat z Google Analytics. Ta nám řekla, na jaké objekty na stránce se máme zaměřit a ukázala nám problémová místa webu. 3) Navrhli jsme změny, které byly okamžitě implementovány a my jsme mohli začít testovat. Na základě výsledků prvního testu jsme plynule navrhli nové testy a ty byly okamžitě spouštěny bez zbytečných prodlev.Mgr. Klára BoháčkováKonzultant & AnalytikRobertNemec.com

×