Successfully reported this slideshow.
Your SlideShare is downloading. ×

Jak se dostat do Featured Snippets - SEOloger naživo 2017

Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad
Ad

Check these out next

1 of 59 Ad
Advertisement

More Related Content

Slideshows for you (20)

Similar to Jak se dostat do Featured Snippets - SEOloger naživo 2017 (20)

Advertisement

More from RobertNemec.com (20)

Advertisement

Jak se dostat do Featured Snippets - SEOloger naživo 2017

 1. 1. Jak se dostat do Featured Snippets Maru Štouračová & Martin Šimko RobertNemec.com
 2. 2. Jak pomoci Googlu „vykrádat“ náš obsah Maru Štouračová & Martin Šimko RobertNemec.com
 3. 3. Názvosloví Zdroj: https://getstat.com/blog/featured-snippets/
 4. 4. Co je Featured Snippet Když uživatel ve vyhledávání Google zadá otázku, na některé dotazy se zobrazí v horní části stránek blok s Featured Snippets (česky vybrané úryvky).
 5. 5. Co je Featured Snippet Odpověď na vyhledávací dotaz vytažená z nějaké stránky Přímý odkaz na zdroj
 6. 6. Google Home Google Home je hlasový komunikátor od Googlu, který mimo jiné umí vyhledávat ve fulltextu Googlu.
 7. 7. Google Home + Featured Snippets = <3 Zdrojem odpovědí pro Google Home jsou Featured Snippets
 8. 8. Amazon Echo Google Home není jediný hlasový osobní asistent na trhu
 9. 9. Chytré hodinky Hlasem můžete ovládat i hodinky…
 10. 10. Hlasové vyhledávání v prohlížeči
 11. 11. Hlasoví asistenti v autech
 12. 12. Google Now, (Apple) Siri, (M$) Cortana Hlasové asistenty má Google, Apple i Microsoft.
 13. 13. 10 % všech dotazů na Googlu je zadáváno hlasem (2015). Zdroj: http://rnc.ag/voicesearch
 14. 14. V hlasovém vyhledávání je vám na hovno, že jste „první“.
 15. 15. Google Home + Featured Snippets = <3
 16. 16. Růst Featured Snippets Zdroj: https://moz.com/blog/ranking-zero-seo-for-answers Výskyt Featured Snippest ve výsledcích vyhledávání stále roste.
 17. 17. Studie od Filipa Podstavce: FS =15,25 % Zdroj: https://www.lupa.cz/clanky/rozsireni-vysledku-vyhledavani-googlu-dorazila-do-cr-jak-je-google-pouziva/
 18. 18. Dohledejte si Filipovy články na Lupě...
 19. 19. Ještě, že děláme to SEO. Že jo.
 20. 20. „Lidi si přečtou text, ale už nekliknou.“ Častá obava:
 21. 21. Zdroj: https://blog.hubspot.com/marketing/how-to-featured-snippet-box Míra prokliku s FS a bez FS HubSpot také neměl jasno v terminologii…
 22. 22. Zdroj: http://searchengineland.com/seo-featured-snippets-leads-big-gains-236212 CTR: 2  8 % Nárůst návštěvnosti po objevení FS vzhledem k typu zařízení
 23. 23. Show me the money! Zatím se ale bavíme jen o zobrazení a míře prokliku...
 24. 24. Tržby: +677 % Zdroj: http://searchengineland.com/seo-featured-snippets-leads-big-gains-236212
 25. 25. Klíčové slovo  měsíční hledanost G CPC v AdWords Měsíční hodnota FS Roční hodnota FS co je cloud 140 25,75 Kč 3 605 Kč 43 260 Kč co je ip adresa 140 0,33 Kč 46,2 Kč 554 Kč co je to cloud 110 17,7 Kč 1 947 Kč 23 364 Kč co je webhosting 70 84,44 Kč 5 911 Kč 70 932 Kč Jak drahé jsou Featured Snippety Hodnotu FS lze spočítat. Pozice je velmi podobná pozici v PPC reklamě: hledanost * CPC = teoretická hodnota FS, kterou můžete ušetřit na reklamě/získat zdarma obsazením horní pozice
 26. 26. Klíčové slovo  měsíční hledanost G CPC v AdWords Měsíční hodnota FS Roční hodnota FS jak investovat do zlata 390 21,62 Kč 8 431 Kč 101 182 Kč kde koupit zlato 50 10,81 Kč 541 Kč 6 486 Kč kde koupit investiční zlato 50 20,08 Kč 1 004 Kč 12 048 Kč Jak drahé jsou Featured Snippety
 27. 27. Teoretiku voe
 28. 28. Featured Snippet s agenturním webem Ukázka Featured Snippetu, který se nám podařilo získat s agenturním webem.
 29. 29. A nárůst návštěvnosti Příklad nárůstu návštěvnosti u stránky, která se objevuje ve FS na „Co je PPC“. Jedná se pouze o jednu stránku. Tímto způsobem můžete navýšit návštěvnost na více stránkách.
 30. 30. + si počkejte na Maru (#marunaslidu)
 31. 31. <meta name=“googlebot“ content=“nosnippet“> A koho jsem nepřesvědčil... Pokud si nepřejete, aby se vaše stránka objevila ve FS, můžete tomu zabránit touto meta značkou.
 32. 32. Čas na výměnu přednášejících...
 33. 33. Druhy featured snippets
 34. 34. Featured Snippets dle formátu – úryvek textu (odstavec) Výskyt v CZ SERPu: časté
 35. 35. Featured Snippets dle formátu – seznam Výskyt v CZ SERPu: ??? S tímto typem jsme se v CZ SERPu zatím nesetkali, ale v západních US SERPu se jedná o poměrně častý formát. Je otázka času, kdy se i u nás bude objevovat.
 36. 36. Featured Snippets dle formátu – tabulka Výskyt v CZ SERPu: ??? Opět v CZ SERPu zatím nezpozorováno. V US/GB SERPu se objevuje (avšak méně než předchozí).
 37. 37. Featured Snippets dle formátu – video (?) Výskyt v CZ SERPu: zřídka Je otázka, zda se skutečně jedná o FS. Jelikož zde jsme viděli pouze YouTube. Pod FS navíc bývá možnost odeslání zpětné vazby „Feedback“ a možnost zjistit více info o výsledku „About this result“ – viz předchozí či následující slidy.
 38. 38. Featured Snippets dle typu dotazu – definice („co je…“) Výskyt v CZ SERPu: časté
 39. 39. Featured Snippets dle typu dotazu – otázky „jak…“ Výskyt v CZ SERPu: zřídka – v začátcích V CZ SERPu se začíná objevovat, v US/GB SERPu časté. Předpokládáme, že se u nás tento typ bude více a více rozšiřovat, stejně jako v zahraničí.
 40. 40. Featured Snippets dle typu dotazu – otázky „proč…“ Výskyt v CZ SERPu: zřídka – v začátcích Situace podobná, jako v případě „jak…“
 41. 41. Featured Snippets dle typu dotazu – otázky „kde…“ Výskyt v CZ SERPu: velmi zřídka V případě specifických dotazů na lokalitu se však nezobrazuje FS, ale mapa.
 42. 42. Featured Snippets dle typu dotazu – (ne)výhody Výskyt v CZ SERPu: ??? V CZ SERPu dle testování zatím není.
 43. 43. Featured Snippets dle typu dotazu – srovnání, rozdíly Výskyt v CZ SERPu: ??? V CZ SERPu dle testování zatím není.
 44. 44. Featured Snippets – další dotazy & People also ask Výskyt v CZ SERPu: další dotazy – zřídka, PAA – (zatím) ne Google v US SERPu nabízí další tematické otázky s možností rozbalení FS. Při scrollování se načítají další otázky. Na otázkách níže je vidět, že v US SERPu už se FS nezobrazují pouze na typické dotazovací otázky „what“, „how to“ apod.
 45. 45. Jak se dostat do featured snippetu definice („co je...“)
 46. 46. • Analýza cílená na dotazy začínající „co je…“ • Nástroje: – Keyword Researcher – poskytuje data z našeptávače na zákl. „složitějších“ vstupů: „co je * marketing“  „co je online marketing“, „co je obsahový marketing“ atd. – Manuální průzkum našeptávače – zahraniční: AnswerThePublic • Výstup: tabulka slov s hledaností Jak na to: 1. Analýza klíčových slov
 47. 47. • Průzkum konkurence z hlediska featured snippets – Marketing Miner – Moz, SEMrush – Manuálně  Optimalizovat na ty slova, kde FS není  Tam, kde je, vytvořit lepší text pro FS než konkurence Jak na to: 2. Analýza konkurence Je nutné zjistit, kde se již FS na klíčová slova z analýzy objevují, a kde ne. + Tam kde jsou – jsou kvalitní?
 48. 48. Do FS se dostávají stránky z prvních 10 výsledků vyhledávání (nejčastěji z prvních 5).  Jaká je šance, že se dostanu do FS vzhledem k pozici stránky v SERPu? Jak na to: 2. Analýza konkurence Není důležité jen konkurenčnost FS. Ale také celého tématu. Aby se má stránka do FS dostala, je nutné, aby se umístila na první stránce SERPu.
 49. 49. Jak na to: Jak vypadá méně konkurenční FS • Text ve FS neodpovídá na daný dotaz • Titulek se liší od vyhledávacího dotazu; na stránce není podnadpis, který by dotazu odpovídal • V textu je málo slov označených tučně Ověřování konkurenčnosti existujících FS  je zde prostor existující FS vytlačit a umístit se? Pokud není dostatečně kvalitní a celková konkurenčnost v SERPu pro mne není příliš vysoká, pak to možné je. Platí obecně, na výše uvedeném příkladu je dost slov tučně.
 50. 50. Jak na to: „Špatný“ vs. „dobrý“ FS Vytvořili jsme text na nové stránce, cílem bylo předchozí „nekvalitní“ FS vytlačit.
 51. 51. Jak na to: 2. Analýza konkurence Příklad pracovní tabulky s vyhledávacími dotazy a poznámkami ke konkurenčnosti. „Je ale“ znamenalo, že FS se objevuje, ale je zde příležitost pro jeho zlepšení.
 52. 52. • Analýza konkurence FS • Analýza konkurence stránek v SERPu • Pokud není konkurence ve FS, zobrazují se FS na podobně formulované dotazy/témata? • Hledanost • Objektivita tématu vyhledávacího dotazu Jak na to: 3. Finální výběr vyhledávacích dotazů pro FS Dříve jsme zpozorovali, že FS se v US SERPu méně objevovaly na subjektivní názorově orientovaná témata, např. „proč je červené maso nezdravé“. Nyní se v US SERPu objevují FS i na subjektivnější dotazy. Jedná se tedy spíše o vypozorovaný faktor, který může, ale nemusí mít určitou váhu.
 53. 53. Jak na to: 4. Tvorba textu 200-300 znaků H1/H2, titulek Přesná shoda vyhledávacího dotazu by měla být ideálně v titulku a H1, popř. H2 – je-li definice součástí jiné stránky. Ucelená definice by se měla vejít max. do 300 znaků – tak dlouhý většinou FS bývá. Klíčová slova z vyhl. Dotazu/synonyma by se zde měla zopakovat. Na vyhl. Dotaz přímo odpovězte v první větě, jako např. „Reklamní kampaň je….“.
 54. 54. A teď teda budeme čekat několik týdnů na to, co se stane?
 55. 55. Ne! Výsledek se můžeme dozvědět již za 5 minut
 56. 56. Search Console  Procházení  Načíst jako Google  Odeslat do indexu Návštěvou robota jsem docílili okamžitého zhodnocení  ne/úspěch jsme vyhodnotili max. do 15 minut Jak na to: 5. Pozvání robota a vyhodnocení
 57. 57. Stránku posílit hezky tak, jak jsme zvyklí – starou dobrou SEO optimalizací Jak na to: 5. Co dělat, když se stránka ve FS nezobrazí
 58. 58. • Typ vyhledávacího dotazu • Konkurenčnost tématu obecně – pozice • Konkurenčnost vzhledem k FS • Text je na nové/stávající stránce • Celá stránka je věnována vyhledávacímu dotazu vs. pouze část • Zpracování a struktura textu • Míra objektivity tématu vyhledávacího dotazu • Personalizace • Momentální nálada Googlu • Autorita domény? Shrnutí: Co ovlivňuje zobrazování ve FS
 59. 59. Co teď: facebook.com/RobertNemec.com twitter.com/RobertNemec_com Odebírejte newsletter: www.robertnemec.com

×