Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

CO SIĘ MÓWI NA TEMAT ZAKUPÓW ONLINE?

984 views

Published on

Raport opiera się na analizach wpisów internautów na temat zakupów online. Przedstawione zostały najpopularniejsze sklepy internetowe oraz grupy produktów najchętniej nabywanych online. Przeanalizowano także motywacje użytkowników do zakupów online oraz bariery jakie napotykają. Zwrócona została również uwaga na płeć i wiek kupujących online oraz na różnice z nimi związane

Published in: Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

CO SIĘ MÓWI NA TEMAT ZAKUPÓW ONLINE?

 1. 1. CO SIĘ MÓWI NA TEMAT ZAKUPÓW ONLINE? 01.01.2013 – 31.12.2013
 2. 2. Co znajdziemy w raporcie? I. METODOLOGIA II. EXECUTIVE SUMMARY III. ANALIZA WYPOWIEDZI UŻYTKOWNIKÓW • Podział na typy kanałów • Jakie produkty kupują w sklepach internetowych? • Jakie produkty kupują mężczyźni, a jakie kobiety? • Gdzie się pisze o poszczególnych produktach? • Przykładowe wzmianki – typy produktów • Marki, które pojawiły się podczas rozmów • Jakie bariery wymieniali internauci? • Jakie bariery wymieniali mężczyźni i kobiety? • Przykładowe wzmianki na temat barier, wymieniane przez użytkowników • Jakie motywacje do zakupów online posiadali internauci? • Jakie motywacje do zakupów online posiadali mężczyźni i kobiety? • Przykładowe wzmianki w kontekście motywacji użytkowników • Z jakim nastawieniem mówiono o zakupach online? • Przykładowe wzmianki - sentyment • Charakterystyka użytkowników • Proponowane obszary pogłębionych analiz
 3. 3. METODOLOGIA 3 KIEDY? Przeanalizowano wpisy opublikowane w okresie 01.01.2013 – 31.12.2013. GDZIE? Analizowanymi typami kanałów, wokół których pojawiało się zainteresowanie, były: • Blogi i mikroblogi • Fora internetowe • Twitter • Facebook • Portale informacyjne (komentarze pod artykułami) • Serwisy wideo KTO? UGC - użytkownicy aktywni w rozpowszechnianiu wpisów wokół badanej tematyki. Analizowano wyłącznie wypowiedzi internautów, odrzucając pozostałe wpisy (np. publicystyczne, informacyjne lub PR-owe). CO? W centrum zainteresowania znalazły się wzmianki, w których internauci wypowiadali się w kontekście zakupów przez Internet. JAK? Podczas badania zostały wykorzystane następujące słowa kluczowe, wraz z uwzględnieniem ich odmiany przez przypadki oraz innych określeń dotyczących danego tematu analizy: kupić w internecie, kupić przez internet, sklep internetowy, zakupy online, zakupy w internecie, sklep online, kupić online, zakupy przez internet, zamówić przez internet, zamówić przez net, zamówić online, kupić w necie, zakupy w necie, sprzedaż online, kupić na aukcji ILE? Analizie poddano 2678 losowo wybranych wpisów, które pojawiły się po wprowadzeniu wymienionych słów kluczowych do systemu Replise.
 4. 4. EXECUTIVE SUMMARY 4 • Raport przedstawia pogłębioną analizę wypowiedzi użytkowników, którzy publikowali wzmianki w kontekście zakupów przez Internet. Głównym celem było ujęcie najpopularniejszych wątków pojawiających się w dyskusji. Podczas analizy brano pod uwagę jedynie wzmianki publikowane przez internautów (User Generated Content). • Badanie zostało oparte na analizie jakościowej losowo wybranych wzmianek, stanowiących próbę badawczą. Oznaczono nastawienie emocjonalne użytkowników umieszczających wpisy oraz stworzono charakterystykę internautów z podziałem na płeć i wiek (w sytuacjach gdy dało się to określić). • Analizowano wpisy publikowane za pośrednictwem Facebooka, Twittera, forów internetowych, blogów, serwisów wideo oraz portali informacyjnych (komentarzy pod artykułami). • Internauci dyskutowali na temat sklepów internetowych głównie na forach (ponad 60% przeanalizowanych wpisów), przede wszystkim poszukiwali opinii, pytali o zaufane sklepy online. • Poszukiwane były głównie odzież i dodatki (prawie ¼ przeanalizowanych pod tym kątem wzmianek), a także kosmetyki, perfumy i obuwie. Towary te stanowiły jednocześnie główny cel poszukiwań kobiet. W przypadku mężczyzn były to produkty elektroniczne, informatyczne oraz telefonia.
 5. 5. EXECUTIVE SUMMARY 5 • Główną barierą dla internautów był brak możliwości obejrzenia, przymierzenia oglądanego artykułu. Nie mieli pewności czy produkt prezentowany na zdjęciu będzie spełniał ich oczekiwania. Wpływa to również na brak zaufania do sklepów internetowych – we wpisach występowały częste pytania internautów o polecenie tylko tych sprawdzonych. • Najbardziej motywująca do składania zamówień w sklepach online, zwłaszcza gdy internauci oczekują oryginalnych i ciekawych towarów, okazywała się oferta produktowa oraz cena. Kwestia ceny była często głównym powodem korzystania z usług sklepów online, zwłaszcza gdy internauci porównywali je pod tym względem ze sklepami stacjonarnymi. • Komentarze pozytywne dominowały nad negatywnymi. Kobiety zdecydowanie częściej wypowiadały się pozytywnie, a mężczyźni negatywnie. • Najbardziej aktywni byli użytkownicy w przedziale wiekowym 20-30 lat, najrzadziej wypowiadali się dorośli, powyżej 40. roku życia. • Internauci z chęcią korzystali z możliwości zakupu w sklepie internetowym, jednak wciąż brak im zaufania do sprzedaży online. Aby uniknąć kłopotów sięgają po poradę na forach i innych kanałach, prosząc przede wszystkim o polecenie sprawdzonych miejsc w sieci. Niektórzy zauważali, że zakupy internetowe są uzależniające i postrzegane często jako forma spędzenia wolnego czasu.
 6. 6. ANALIZA WYPOWIEDZI UŻYTKOWNIKÓW
 7. 7. Podział na typy kanałów 7 Rozmowy, w których pojawiały się wątki poświęcone sklepom internetowym, najczęściej występowały na trzech typach kanałów - przede wszystkim na forach (2/3 przeanalizowanych postów), na blogach oraz Facebooku. Każdy typ kanału wyróżniał się rodzajem przekazywanych informacji. Fora stanowiły miejsce, gdzie internauci dużo pytali i prosili o wskazanie zaufanych i sprawdzonych sklepów online. Na blogach, informacja o zakupie przez Internet widniała głównie jako jedna z form możliwości zakupu omawianego produktu. Informacje umieszczane na Facebooku były bardziej zróżnicowane. Internauci chętnie komentowali m.in.: temat braku sklepu online na fanpage’ach poszczególnych marek, obsługę klienta oraz dostępność produktów. Na rysunku obok przedstawiono chmurę najpopularniejszych słów, które pojawiały się w analizowanym okresie. 63,1 20,2 12,6 2,7 0,6 0,6 0,2 Wzmianki 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% Podział na typy kanałów (%) forum blog facebook twitter video news blippl
 8. 8. Jakie produkty kupują w sklepach internetowych? 8 23,5 12,4 8,1 7,7 7,2 6,8 5,6 5,1 3,2 2,8 2,7 1,8 1,6 1,4 1,4 1,3 1,2 1,2 1,0 1,0 0,8 0,6 0,5 0,4 0,2 0,2 0,1 0,1 0,0 5,0 10,0 15,0 20,0 25,0 Typy produktów (%) Wzmianki W prawie co czwartej wzmiance internauci poszukują odzieży i dodatków, zaraz potem kosmetyków i perfum oraz obuwia. Niektórzy próbowali odnaleźć sklepy online, w których będą mogli kupić konkretne ubrania (często do takich wzmianek dołączane były zdjęcia). Użytkownicy umieszczali również porady i wskazywali te sklepy, które przetestowali i mogą posiadać w swoim asortymencie pożądane towary. W niektórych postach prezentowali swoje zakupy, dołączając informację o nazwie sklepu internetowego (często wraz z linkiem). Warto zaznaczyć, że w przypadku zakupów spożywczych, internauci chętnie decydowali się na zamówienie dużych zapasów produktów długoterminowych. Internauci umieszczali swoje komentarze na fanpage’ach różnych sklepów, dotyczące braku sklepu internetowego. W ich opinii zakupy byłyby wygodniejsze i przyjemniejsze, zwłaszcza gdy posiadają złe doświadczenia po pobycie w sklepie stacjonarnym. Poruszana była w tym kontekście również kwestia dostępności produktów – zwracano uwagę na fakt, że klienci mieliby szansę na zakup upatrzonego artykułu bez zbędnej wędrówki po wszystkich sklepach w danym mieście.
 9. 9. Jakie produkty kupują mężczyźni, a jakie kobiety? 9 0,0 5,0 10,0 15,0 20,0 25,0 30,0 35,0 Typy produktów z uwzględnieniem płci użytkowników (%) Kobiety Mężczyźni Kobiety i mężczyźni poszukują odmiennych typów produktów w internetowych sklepach. Kobiety, w swoich poszukiwaniach, koncentrują się przede wszystkim na odzieży i dodatkach oraz kosmetykach i perfumach. Mężczyźni natomiast skupiają się na odnalezieniu odpowiednich dla nich artykułów elektronicznych, informatycznych oraz telefonicznych. Wspominali również o artykułach sportowych, używkach, grach i programach oraz motoryzacji, o wiele częściej niż kobiety.
 10. 10. Gdzie się pisze o poszczególnych produktach? 10 Możemy wymienić trzy typy produktów, które wyróżniają się ze względu na dominującą obecność konkretnego typu kanału. Wzmianki na temat zakupu kosmetyków i perfum najczęściej pojawiały się na blogach. We wpisach pojawiały się przeróżne serie, również te, które w sklepach stacjonarnych są rzadko dostępne. Informacje o sklepie online umieszczane były przy okazji recenzji wybranych przez blogerkę kosmetyków. Dołączane były również linki odsyłające do sklepów, gdzie znajdowały się opisy produktów oraz ich ceny. Informacje o sprzętach elektronicznych i informatycznych publikowane były głównie na forach, a artykuły sportowe na Facebooku. Wzmianki w kontekście zakupu sprzętów elektronicznych najczęściej występowały w formie pytań i próśb do innych użytkowników, o wskazanie sprawdzonych sklepów online, które oferują niższe ceny, niż te w sklepach stacjonarnych. Artykuły sportowe na Facebooku pojawiały się najczęściej w kontekście części zamiennych lub akcesoriów do poszczególnych sprzętów. Były poruszane głównie kwestie ceny i jakości - z tego względu wybierano jednocześnie sprawdzone sklepy internetowe. 0,0 10,0 20,0 30,0 40,0 50,0 60,0 70,0 80,0 90,0 Telefonia Artykuły budowlane i wyposażenia wnętrz Artykuły dziecięce Artykuły sportowe Artykuły spożywcze Biżuteria Elektronika/Informatyka Kosmetyki i Perfumy Obuwie Odzież i dodatki Typy produktów z uwzględnieniem podziału na typy kanałów (%) forum facebook twitter blog blippl news video
 11. 11. Przykładowe wzmianki – typy produktów 11
 12. 12. Marki, które pojawiły się podczas rozmów 12 3,5 2,9 2,9 2,8 2,5 2,4 2,1 2,1 1,9 1,8 1,6 1,5 1,3 1,3 1,2 1,2 1,2 1,2 1,0 1,0 1,0 1,0 1,0 0,9 0,9 0,9 0,9 0,9 0,9 0,9 0,9 0,9 0,9 0,9 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7 0,0 0,5 1,0 1,5 2,0 2,5 3,0 3,5 4,0 Popularne marki (%) Rynek e-commerce w Polsce jest bardzo rozproszony. W analizowanych wypowiedziach internautów pojawiło się łącznie 679 marek, większość z nich wystąpiła pojedynczo. Na wykresach zostały uwzględnione marki pojawiające się najczęściej. Wśród nich prym wiodły Allegro, Plus oraz Zara. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze marki spośród wszystkich wymienionych przez internautów. 4,4% 12,1% 26,7% Zara Plus Allegro Top 3 marki
 13. 13. Jakie bariery wymieniali internauci? 13 16,9% 12,5% 11,9% 11,1% 10,5% 9,1% 9,0% 5,6% 3,2% 2,9% 2,8%2,7 1,8% Bariery wymieniane przez internautów Brak możliwości obejrzenia/przymierzenia produktu Brak zaufania do sklepu internetowego Oferta sklepów internetowych Problemy z zamówieniem Cena i koszt przesyłki Czas dostawy Ograniczona obsługa klienta Problemy ze zwrotem/reklamacją Budowa strony internetowej Jakość towaru Krótki opis produktu Jakość usługi Płatności Internet to miejsce, gdzie użytkownicy chętnie dzielą się swoimi obawami. Użytkownicy przyznali, że kolejną barierą w zamawianiu produktów on-line jest brak zaufania do sklepu. Internauci mają wątpliwości co do uczciwych intencji sprzedawców, często na forum zastanawiając się czy towar nie będzie uszkodzony, podrobiony lub w ogóle wysłany (obawa przed wcześniejszą zapłatą i niewysłaniem towaru przez sprzedawcę). Na forach mnożą się pytania o godnych polecenia allegrowiczów, z którymi mieli doświadczenia pozostali uczestnicy dyskusji. Internauci często wypowiadali się na temat oferty sklepów internetowych. Dla większości osób oferta sklepów on-line jest uboższa niż sklepów stacjonarnych. Użytkownicy narzekali na dostępność towarów i mniejszy wybór. Najczęściej wymienianą przez użytkowników, zwłaszcza kobiety, barierą był brak możliwości obejrzenia i przymierzenia produktu. Internauci przed kupnem danego produktu chcą go zobaczyć „na żywo” i przetestować. Niektórzy znaleźli jednak sposób na to, jak jednocześnie zamówić przez Internet i nie kupować przysłowiowego „kota w worku”. Internauci często wcześniej przymierzają konkretną rzecz (zwłaszcza buty) w sklepie stacjonarnym, dobierają odpowiedni rozmiar, testują towar, a następnie zamawiają w sieci. Dzięki temu kupują sprawdzony produkt taniej, nie martwiąc się czy spełni ich oczekiwania.
 14. 14. Jakie bariery wymieniali mężczyźni i kobiety? 14 14,7 14,3 12,9 10,7 10,3 10,3 6,3 5,8 4,5 3,1 2,2 2,2 1,8 0,4 0,4 0,0 0,0 5,8 10,0 10,7 8,0 12,7 11,4 21,2 4,7 2,0 3,1 3,3 1,6 3,6 0,4 0,4 0,2 0,7 0,0 5,0 10,0 15,0 20,0 25,0 Bariery wymieniane przez kobiety i mężczyzn (%) Mężczyźni Kobiety Kolejnym powodem, dla którego internauci, głównie mężczyźni rezygnowali ze sklepów on-line były problemy z zamówieniem. Użytkownicy zaliczali tu pomyłki w wysyłce, problemy techniczne (zawieszanie i prędkość strony www, awarie) oraz problemy z realizacją zamówienia. Minusem były również koszty przesyłki. Użytkownicy twierdzili, że nie opłaca się kupować tanich towarów, w przypadku których koszty przesyłki są wyższe niż koszt zamawianego produktu. Ponadto internauci skarżyli się na długi okres oczekiwania na przesyłkę oraz ograniczoną obsługę klienta (brak informacji, niekompetencja pracowników). Niezadowolenie konsumentów wywoływały również aspekty związane z reklamacją np. długi czas oczekiwania na zwrot pieniędzy. Niektórzy prosili o wskazówki, w jaki sposób złożyć zamówienie na stronie internetowej danego sklepu, ponieważ nie umieli sobie z tym poradzić samodzielnie.
 15. 15. Przykładowe wzmianki na temat barier, wymieniane przez użytkowników 15
 16. 16. Jakie motywacje do zakupów online posiadali internauci? 16 Oprócz informacji na temat barier, wyłoniono wpisy, które wskazują na motywacje internautów do zakupu przez Internet. Warto zaznaczyć, że zdecydowanie dominującymi aspektami była szeroka gama produktów do wyboru oraz niska cena, w porównaniu z tymi, które internauci pamiętają z tradycyjnych sklepów. Pozostałe motywacje nie osiągnęły progu większego niż 8%. Prawie 40% wpisów dotyczyło bogatszej oferty produktów w porównaniu do tych, które są dostępne w sklepie. Zwłaszcza, gdy użytkownicy poszukiwali oryginalnych artykułów na prezent. Zakupy online dają możliwość zaoszczędzenia części pieniędzy, w porównaniu do oferty cenowej sklepów stacjonarnych. Ponadto internauci wspominali o promocjach, z których udało im się skorzystać zamawiając produkty. Możliwość zamówienia artykułów i otrzymania ich bezpośrednio do domu, była ceniona przez użytkowników. Często wspominali również o możliwości odbioru osobistego. Internauci doceniali również krótki okres oczekiwania na przesyłkę. W opinii użytkowników poszukiwanie odpowiednich produktów w sklepach online, stało się mniej uciążliwe, a nawet przyjemniejsze, łatwiejsze i bardziej komfortowe, ponieważ nie muszą stać w kolejkach. Zachęcała ich również możliwość przymierzenia zamówionych ubrań i dodatków, na spokojnie w domu oraz nieograniczone godziny dostępu do zakupu – 24 godziny na dobę. Zwroty i reklamacje były akceptowane przez sprzedawców, co jeszcze bardziej wpływało na zadowolenie klientów. Komentowana była także jakość towaru i obsługa klienta – internauci pozytywnie opiniowali kontakt z pomocnym sprzedawcą. Niektórzy pytali o zaufane sklepy internetowe, w których mogą zakupić konkretne produkty. Poruszane były również kwestie różnego rodzaju płatności, w zależności od preferencji klienta. Dyskrecja podczas składania zamówień w sklepie online motywuje tych internautów, którzy czują się zawstydzeni w sytuacji zakupu w sklepie stacjonarnym. 36,7% 22,1% 7,7% 6,2% 6,7% 4,3% 4,1% 3,4% 3,2%2,9%1,10,80,40,2% Motywacje użytkowników Oferta Cena Forma dostawy Promocje Wygoda Jakość towaru Czas dostawy Oszczędność czasu Zwroty i reklamacje Obsługa klienta Zaufanie do sklepu Płatności Koszt przesyłki Dyskrecja
 17. 17. Jakie motywacje do zakupów online posiadali mężczyźni i kobiety? 17 30,3 3,3 0,8 9,4 30,7 0,4 2,5 3,7 0,4 2,0 4,1 2,9 2,5 7,0 21,3 4,4 1,0 7,2 37,3 0,2 7,0 4,7 0,4 3,2 3,1 7,4 0,6 2,3 0,0 5,0 10,0 15,0 20,0 25,0 30,0 35,0 40,0 Motywacje w podziale na płeć (%) Mężczyźni Kobiety Kobiety zwracały uwagę częściej niż mężczyźni, na ofertę sklepów internetowych oraz komfort, a mężczyźni skupiali się bardziej na cenie produktów oferowanych w sklepach internetowych oraz możliwości, wygodnego dla klienta, zwrotu i reklamacji produktów. Warto zauważyć, że informacje o zakupie promocyjnym publikowały częściej kobiety. Wiele opinii wskazuje na fakt, że zakupy przez Internet to oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość wyboru i komfort.
 18. 18. Przykładowe wzmianki w kontekście motywacji użytkowników 18
 19. 19. Z jakim nastawieniem mówiono o zakupach online? 19 Zdecydowana większość wzmianek na temat zakupów internetowych posiadała wydźwięk neutralny. 24,3% wypowiedzi zostało zakwalifikowanych jako pozytywne, jednak liczba komentarzy w dobrym tonie malała w czasie. Zakupy online były oceniane pozytywnie przede wszystkim za korzystniejszą cenę, zaoszczędzony czas na dojazdach i staniu w kolejkach oraz możliwość złożenia zamówienia o dowolnej porze dnia i nocy. Ponadto sklepy internetowe okazały się być lepsze dla kobiet z dziećmi (dzieci nie wymuszają zakupu nieprzewidzianego produktu – stronę www można szybko zamknąć) oraz dla osób szukających towarów wysokiej jakości (pojawiały się argumenty, że towar w sklepach stacjonarnych jest źle przechowywany i traci na jakości). Kupując online internauci nie narażają się ponadto na sztuczne uprzejmości sprzedawców. Zachętą to kupowania przez Internet są również oferty banków np. 5% zwrotu za zakupy online w AliorSync. W okresie przedświątecznym internauci chętnie decydowali się na zakupy internetowe, negatywnie wypowiadając się na temat zwiększonej liczby osób odwiedzających sklepy stacjonarne. Internauci pozytywnie wypowiadali się na temat poszczególnych sklepów internetowych, jednocześnie je polecając. Wprowadzenie pomocy w postaci konsultantów online również było chwalone przez użytkowników. 7,2% wzmianek miało wydźwięk negatywny. Komentarze te zazwyczaj dotyczyły osób, które były niezadowolone z jakości obsługi, miały problemy techniczne z zamówieniem, długo oczekiwały na przesyłkę lub z różnych powodów nie akceptowały zakupów przez Internet. Wypowiedzi neutralne (prawie 70% wpisów) to głównie pytania i prośby użytkowników o wskazanie sprawdzonego sklepu internetowego, w którym mogliby bez obaw złożyć zamówienie. Wzmianki nie nacechowane żadnymi emocjami to również te, które traktowały o dostępności omawianego produktu w konkretnych sklepach online. Użytkownicy pytali także o możliwość zakupu online na stronach internetowych ulubionych sklepów stacjonarnych. 24,3% 68,4% 7,2% Wydźwięk emocjonalny wypowiedzi pozytywne neutralne negatywne 19,1% 20,9% 29,6% 26,7% 73,0% 70,9% 64,2% 66,5% 7,9% 8,2% 6,2% 6,9% 0% 20% 40% 60% 80% 100% Q4 Q3 Q2 Q1 Wydźwięk emocjonalny wypowiedzi w podziale na kwartały pozytywne neutralne negatywne
 20. 20. Przykładowe wzmianki - sentyment 20
 21. 21. Charakterystyka użytkowników 21 76,9% 23,1% Płeć użytkowników Kobieta Mężczyzna 60,6% 65,7% 25,3% 6,5% 10,4% 23,3% 2,9 2,5 0,4 1,3 0,2 0,5 0,2 0,2 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% Kobieta Mężczyzna Typy kanałów w podziale na płeć forum blog facebook twitter video news blippl W rozmowach na temat zakupów online dominowały kobiety – prawie 80% przeanalizowanych wpisów. Głównym typem kanału, który internauci wykorzystywali do rozmów w kontekście zakupów online, były fora dyskusyjne – w obu przypadkach było to ponad 60% wzmianek. Można jednak zauważyć różnicę w użytkowaniu poszczególnych typów kanałów przez obie płci. Mężczyźni chętnie korzystali z Facebooka, kobiety natomiast częściej z blogów – co przejawiało się w tym, że informacje na temat sklepu internetowego pojawiały w recenzjach kosmetyków.
 22. 22. Charakterystyka użytkowników 22 Udział pozytywnych wzmianek publikowanych przez kobiety, był ponad dwa razy większy niż w przypadku wpisów umieszczanych przez mężczyzn. Negatywne posty umieszczane przez mężczyzn dominowały nad negatywami publikowanymi przez płeć przeciwną. Ponad połowa wypowiadających się, na temat zakupów online, kobiet została zakwalifikowana do przedziału wiekowego 20-30 lat. Mężczyźni najbardziej aktywni plasowali się w przedziałach wiekowych: poniżej 20. roku życia i 20-30 lat. 27,8% 13,1% 67,4% 71,9% 4,8% 14,9% 0,0 10,0 20,0 30,0 40,0 50,0 60,0 70,0 80,0 Kobieta Mężczyzna Sentyment a płeć pozytywne neutralne negatywne 29,1% 30,1% 52,2% 35,9% 14,6% 23,5% 4,1% 10,5% 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% Kobiety Mężczyźni Grupy wiekowe w podziale na płeć poniżej 20. roku życia 20-30 lat 30-40 lat powyżej 40. roku życia
 23. 23. Charakterystyka użytkowników 23 33,6% 28,4% 39,8% 19,0% 31,0% 40,6% 18,0% 11,9% 21,6% 28,4% 39,1% 69,0% 13,8% 2,3 1,6 0,3 1,6 0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100% poniżej 20. roku życia 20-30 lat 30-40 lat powyżej 40. roku życia Typy kanałów w podziale na wiek forum blog facebook twitter video Prawie połowa wpisów, przeanalizowanych pod kątem grupy wiekowej, pochodziła od użytkowników w przedziale 20-30 lat. Co trzecia wzmianka umieszczana była przez osoby poniżej 20. roku życia. Temat zakupów przez Internet był najrzadziej poruszany przez osoby powyżej 40. roku życia. Na forach dyskusyjnych najaktywniejsi byli internauci pomiędzy 30. a 40. rokiem życia, na blogach, pomiędzy 20, a 30. rokiem życia, natomiast na Facebooku osoby powyżej 40. roku życia, choć wyraźna dominacja tego typu kanału wynika również z mniejszej liczby wzmianek dla tej grupy wiekowej, w stosunku do pozostałych grup wiekowych. 29,4% 49,0% 16,2% 5,3% Grupy wiekowe internautów poniżej 20. roku życia 20-30 lat 30-40 lat powyżej 40. roku życia
 24. 24. Proponowane obszary pogłębionych analiz 24 Pogłębiona analiza wybranego typu produktu Przykład: Analiza wypowiedzi użytkowników wypowiadających na temat zakupów kosmetycznych za pomocą sklepów online. Pogłębiona analiza wybranej marki i konkurencji Przykład: Analiza wypowiedzi użytkowników na temat sklepu internetowego marki X. Analiza wypowiedzi internautów na temat zakupów online
 25. 25. DZIĘKUJEMY WWW.REPLISE.COM KONTAKT: DOMINIKA.POLESZAK@REPLISE.COM TEL.: 662 152 587

×