Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Başarılı Influencer Marketing Örnekleri

5,719 views

Published on

Bu kampanya örnekleri, influencer marketingin gücünü görmenizde size yardımcı olacak.

Doğru analizleri yapıp, markanız için en efektif influencerları bulduğunuzda ve yaratıcılığınızı hedef kitlenizi harekete geçirecek şekilde kullandığınızda, başarınız kaçınılmaz olacaktır!

Published in: Marketing
 • Hello! Get Your Professional Job-Winning Resume Here - Check our website! https://vk.cc/818RFv
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here

Başarılı Influencer Marketing Örnekleri

 1. 1. Markaların sürekli kendileri hakkında konuşmalarından bıkmış bir jenerasyonuz...
 2. 2. Bu durumun farkında olan markalar, hedef kitlelerinde inanılmaz etkiler bırakmak için influencerları kullanıyorlar.
 3. 3. Müthiş sonuçlarıyla internette kendilerinden çokça söz ettiren influencer marketing kampanyalarını sizler için derledik;
 4. 4. British Airways, üzerinden 3 sene geçmesine rağmen hala hakkında söz ettiren bir kampanyaya imza attı.
 5. 5. Alanlarında uzman 100 influencer, British Airways uçaklarından birinin içinde buluşarak Silikon Vadisi’nden havalandılar.
 6. 6. Bu yolcular Google, Silicon Valley Bank ve RocketSpace gibi büyük şirketleri temsil ediyorlardı.
 7. 7. Uçuşun amacı, alanında etki sahibi uzman insanlar güçlerini iyi bir amaçta birleştirdiklerinde ne olabileceğini göstermekti.
 8. 8. 3 saatten kısa süren uçuşta, 22 dahiyane proje yaratıldı.
 9. 9. Bu projelerin 4’ü G8 ve DNA zirvelerinde sunuldu.
 10. 10. Birden fazla etki sahibi insanı bir araya topladıkları için kampanyanın başarılı olmaması ve ses getirmemesinin imkanı yoktu.
 11. 11. Kampanyanın odağı ürün ya da marka üzerine değildi. İyi bir amaca hizmet ettiği için de reklam kokması imkansızdı.
 12. 12. İnternette ve medyada büyük ses getiren bu kampanya, British Airways’e tamamen pozitif yorumlar, ve müşteriler kazandırmaya devam ediyor.
 13. 13. İsveçli saat markası Daniel Wellington yalnızca birkaç tane değil, yüzlerce influencerla çalışmayı tercih etti.
 14. 14. Paylaşmaları için influencerlara, isme özel %15 indirim kodları verildi. Böylece influencer ve takipçi kitlesi için kişiselleştirilmiş bir indirim yapılmış oldu.
 15. 15. Influencerlar, saatleri kendi tarzlarıyla harmanlayarak paylaştıkları postların altına indirim kodlarını eklediler.
 16. 16. Bu gibi kampanyalar sayesinde start-up şirketi Daniel Wellington, 150.000$’lık şirket değerini 5 yıldan daha az bir sürede 200 milyon $’a çıkardı.
 17. 17. Hawaiian Tourism Authority, adaya turist çekmek için ünlü seyahat influencerlarıyla çalışmaya karar verdi.
 18. 18. Jordan Herschel gibi, dünyanın en ilginç ülkelerine giden influencerlardan reklam kokmayacak, orijinal içerikler oluşturmaları istendi.
 19. 19. O kadar doğal ve enteresan fotoğraflar paylaşıldı ki, Hawaii’nin turistler için bir cennet olduğu tüm takipçilere adeta kanıtlandı.
 20. 20. Postların paylaşıldığı #LetHawaiiHappen hashtagi viralleşerek Hawaii ile ilgili bu hashtag altında 100.000’in üzerinde paylaşım yapıldı.
 21. 21. Turizm acentası, Amerika çapındaki turistlerin %54’üne ulaştı.
 22. 22. Üstüne üstlük, kampanyayı görenlerin %65’i bu influencer marketing kampanyasında oluşturulan içerikleri gördükten sonra erken rezervasyonlarını yaptırdılar.
 23. 23. Malt viski markası Lagavulin, her yolu denemesine rağmen genç kesimi hedef kitlesine almayı bir türlü başaramıyordu.
 24. 24. Bunun üzere kampanyasına, genç kesim tarafından sevilerek takip edilen ünlü bir influencerı dahil etmeye karar verdi.
 25. 25. Oyuncu Nick Offerman ile, 45 dakika boyunca şöminenin yanında sabit bir şekilde oturarak viskisini yudumladığı bir video çekildi.
 26. 26. Evet, yanlış duymadınız! Bu 45 dakika boyunca Nick sadece viski bardağını yudumladı!
 27. 27. Bu hareketsizliği, gençlerin sıkı takipçisi olduğu dizisindeki rolüyle o kadar bağdaştı ki, ürün hedef kitleye tam 12’den nokta atışı yapmış oldu.
 28. 28. Eylem basit olmasına rağmen fikir o kadar ilginçti ki, influencer marketing kampanyaları hakkında internette paylaşılan hemen her makale ve haberde çıkacak kadar etki yarattı.
 29. 29. Ve The Shorty Awards tarafından yılın en iyi Influencer&Celebrity kampanyası ödülünü kazandı!
 30. 30. Bubble Foundation, ölümcül bir hastalığa yakalanmış Seth isminde küçük bir çocuğu mutlu etmek için çok ses getirmeyi başaran bir kampanya başlattı.
 31. 31. Zor zamanlardan geçen Seth’i mutlu etmek aslında çok da zor değildi.
 32. 32. Çünkü onun en sevdiği renk sarıydı ve bu rengi görmesi yüzünün gülmesine yetiyordu.
 33. 33. Seth’in ailesi de, dünyadaki herkesin sarı giyerek Wear Yellow For Seth hashtagiyle fotoğraf paylaşmalarını istedi.
 34. 34. Böylece bu hashtag altındaki fotoğrafları Seth’e gösterip, onu biraz olsun iyi hissettirebileceklerdi.
 35. 35. Kampanya, influencerlar sayesinde o kadar hızlı yayıldı ki, Ashton Kutcher gibi ünlüler bile küçük Seth’in gülümsemesi için destek verdi.
 36. 36. Hiçbir ücret harcanmayan kampanya, influencerların gücü sayesinde bir konunun ne kadar hızla viral olabileceğinin en büyük kanıtı…
 37. 37. İki genç arkadaş Nik ve Alex, kendi şirketlerini kurma hayallerini gerçekleştirerek Hi Smile adında bir diş beyazlatma ürünü satışa çıkardılar.
 38. 38. Global bir şirket olmak isteyen iki arkadaşın tek sıkıntısı, bu yolda sadece 20.000$ birikimlerinin olmasıydı.
 39. 39. Marketing piyasasını incelemeye başladıktan sonra, şirketi büyütmek için tüm paralarını influencer marketinge yatırmaya karar verdiler.
 40. 40. Influencerlar aracılığıyla, doğal gözüken reklamlar sayesinde, hızla satışlar gerçekleştirerek, şirketlerinin değeri iki sene içerisinde 10 milyon $’a ulaştı.
 41. 41. Gelecek 18 ay içinde 40 milyon $’a ulaşmayı hedefleyen ikilinin şu an Londra, Hong Kong, New York ve Los Angeles’ta ofisleri var…
 42. 42. Mercedes, kampanyası için bilindik influencerlar yerine dört ayaklı bir influencer tercih etti.
 43. 43. Instagram fenomeni Loki ve sahibine, karlı dağlarda sürmeleri için Mercedes’in yeni tanıtılacak arabası tahsis edildi.
 44. 44. Sahibi arabayı sürerken karların arasında onu takip eden Loki’nin dağ macerası, 3D kameralar ve sanal gerçeklik teknolojileri ile videoya alındı.
 45. 45. Sevimli Loki sayesinde sadece Instagram üzerinden 173 milyon izlenim, 2.3 milyon etkileşim kazanıldı.
 46. 46. Influencerlar arasında doğru insanı (ya da hayvanı) bulmak, kampanyaların temelini oluşturuyor.
 47. 47. Markaların hedef kitlelerini en efektif şekilde harekete geçirecek kişileri saptamak ise ancak Big Data teknolojileri kullanarak, influencer verilerinin ve etkileşimlerinin detaylı analiz edilmesiyle mümkün oluyor.
 48. 48. Influencer marketing «doğru» yapıldığı takdirde, başarılı sonuçlar elde etmemek imkansız!
 49. 49. İleride markanızın adını da böyle bir sunumda görmek dileğiyle! 

×