Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Profesyonel Yaşam Koçluğu Nedir?

1,698 views

Published on

Yaşam koçu kimdir, ne yapar? diyenler için küçük bir tanıtım.

Published in: Self Improvement
  • Login to see the comments

Profesyonel Yaşam Koçluğu Nedir?

  1. 1. Profesyonel Yaşam Koçluğu Nedir? Mayıs’2015
  2. 2. Yaşam Koçu Kimdir? ICF Tanımı: Koçluk, müşterilerin kişisel ve profesyonel potansiyellerini maksimize etmek amacıyla düşünce doğurucu ve yaratıcı bir süreçte onlarla ortaklık yapmaktır. Benim Tanımım: İnsanların düşleri ile gerçeklikleri arasında uyum ve dengeyi sağlayarak, istedikleri yaşam kalitesine ulaşma yolunda rehberlik eder. Ve burada uyum ve dengede aslolan gerçeğin düşlere taşınmasıdır.
  3. 3. Yaşam Koçu Ne Yapar? - İnsanları desteklemek ve onların potansiyellerini gerçekleştirmeleri ile yaşamlarını en iyi hale getirmeye teşvik eder, - İş-yaşam dengesi konusunda farkındalık yaratır, - Değerleri doğrultusunda hedeflerini belirlemelerine ve bu doğrultuda hedefe giden basamakların belirlenmesinde yol gösterir, - Hedeflere doğru ilerlerken olası engeller ve aksiliklere rağmen yolda tutar, - Süreç boyunca motivasyon ve kararlılık için destek sağlar.
  4. 4. Nasıl Yapar? Sorular sorar! Düşündürür… Kendi doğrusunu bulmasını sağlar… Farkındalık kazanmasına yardımcı olur… Dinler! Empati kurar! Yansıtma yapar! Anlamaya çalışır…
  5. 5. Hayatımın hangi alanlarında yaşam koçu ile çalışabilirim?
  6. 6. Ne zaman bir yaşam koçuna ihtiyaç duyabilirim? - Kendimi mutsuz hissettiğimde, - Daha fazla mutlu olmak istediğimde, - Yaşamımın karar dönemlerinde farklı bakış açıları keşfetmek istediğimde, - Kendimi geliştirip gerçek potansiyelimi öğrenmek istediğimde, - Yaşamımı daha kaliteli ve doygun hale getirmek istediğimde, - Yaşam hedefi belirlemek veya belirlediğim hedefe ulaşmak için yol haritası oluşturmak isteğimde.
  7. 7. Yaşam Koçu ile çalışma bana ne kazandırır? - Öz-disiplin sağlama/arttırma, - Önceliklerimi belirleme, - Adım atma/Ertelemeyi bırakma, - Kendimle ilgili farkındalık sağlama, - Dinlemeyi ve anlamayı öğrenme, - Hedeflerime daha kolay ve kısa sürede ulaşma, - Potansiyelimi daha verimli kullanma, - Yaşam dengemi sağlama, - Kendi yaşamımın lideri olma,
  8. 8. Yaşam koçu diğer mesleklerle karıştırılıyor. Peki aralarındaki fark nedir? Eğitmen En iyi uygulama yöntemi böyledir….. Danışman Doğru çözüm budur, bu şekilde yapabilirsiniz……… Mentör Beni izleyin ve yaptıklarımı örnek alın…… Psikolog & Terapist Kendinizi anlatır mısınız? Koç Ne yapmak istiyorsun?
  9. 9. TEŞEKKÜRLER…  Remziye Yazıcıoğlu Profesyonel Yaşam Koçu info@qlifecoach.com

×