Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Integrated Dell Remote Access Controller (IDRAC)

661 views

Published on

IDRAC kullanımı ile ilgili temel bilgiler içerir.

Published in: Technology
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Integrated Dell Remote Access Controller (IDRAC)

  1. 1. IDRAC, ( Integrated Dell Remote Access Controller ) Dell sunuculara web arayüzünden erişebilmeyeimkan sağlayan uzaktan yönetim modülüdür. Modül üzerinde kendine ait işlemci, ram ve networkkartı olduğundan, sunucunuza fiziksel erişim olmadığı durumlarda bile sunucunuza bağlanabilir vedurumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.IDRAC Kullanımı:IDRAC üzerinde en sık kullanılan işlemleri ve bu işlemlerin nasıl yapıldığını aşağıdaki resimlianlatımlarda görebiliriz.Resim - 1IDRAC menüsüne giriş yapabilmek üzere IP adresimizi web tarayıcımıza yazdığımızda, karşımızayukarıdaki (Resim - 1) kullanıcı adı ve şifre isteyen ekran gelecektir. Kullanıcı adı ve şifremizi yazıp“Submit” butonuna tıklayarak IDRAC ana sayfasına giriş yapabiliriz.Resim - 2
  2. 2. Giriş yaptığınızda, Resim - 2’de görüldüğü üzere IDRAC ana sayfası ekrana geliyor. Bu bölümdesunucunuzun donanımında bir problem olup olmadığını, sunucunuza ait güç durumunu, işletimsistemini veya sunucunun modelini görüntüleyebilirsiniz. Sol üst bölümde bulunan “Virtual ConsolePreview” bölümünden “Launch” butonuna tıklayarak konsol erişimi sağlayabilirsiniz. Üst bölümdebulunan sekmeler aracılığı ile IDRAC modülünün diğer özellikleri de kullanılabilir.Resim - 3Sekmelerde yer alan “Power” menüsünden sunucunuzu kapatabilir, açabilir veya resetleyebilirsiniz.Bunun için yapmak istediğiniz işlemi seçip “Apply” butonuna tıklamak yeterli olacaktır.Resim - 4Sekmelerde yer alan “Logs” bölümünden, sunucunuzun durumu hakkında detaylı bilgi alabilir;herhangi bir donanımsal sorundan veya sunucunun gerçekleştirmiş olduğu işlemlerden bu yollahaberdar olabilirsiniz. Bu loglar sunucu işletim sisteminde bulunan loglar ile karıştırılmamalıdır.
  3. 3. Resim - 5Sekmelerde bulunan “Console/Media” kısmından, “Launch Virtual Console” sekmesi ile javakullanılarak çalışan konsol görüntüsüne ulaşabilir; sunucu üzerinde monitor bağlıymış gibi “Bios”seviyesine kadar işlem yapabilirsiniz. Yine bu konsol üzerinden sunucunuzu yeniden başlatabilir veyaaşağıdaki resimde (Resim – 6) görüldüğü üzere; “Virtual Media” özelliği sayesinde sunucunuza sanalCd/Dvd-Rom veya Floppy disk bağlayabilir hatta işletim sistemi kurulumları gerçekleştirebilirsiniz.Resim - 6Konsol üzerinde bulunan “Virtual Media” butonuna tıkladığınızda, yukarıda olduğu gibi (Resim – 6)bir pencere açılacaktır. Pencerede bulunan “Add Image” sekmesine tıklayarak, kendi bilgisayarınızdabulunan ISO dosyasını sunucunuza sanal Cd/DVD-Rom olarak ekleyebilirsiniz. En son işlem olarak“Mapped” kutucuğuna tıklayarak sunucunuzda çalışmasını sağlayabiliriz.
  4. 4. Resim - 7Sekmelerde yer alan “Network/Security”ye tıkladığımızda, alt menülerden “Users” sekmesine gelerekIDRAC menüsüne bağlanmak üzere ek kullanıcılar açabilir ve bu kullanıcılara gerekli yetkileriverebiliriz.DELL sunucular ile hayatımıza giren IDRAC’in kullanımı ve kendisi hakkında bilgi sahibi olduktansonra, son olarak da IDRAC kullanımının müşterilerimize sağladığı yararları sıralamakta fayda var; RDP veya SSH bağlantısı olmadığında bile 7/24 sunucuya erişebilme, Sunucuyu anında ‘Reset’leme, güç durumunu değiştirebilme, Sunucu donanımını monitor edebilme, Virtual Media özelliği sayesinde 7/24 cd-rom kullanabilme gibi imkanların dışında; IDRAC sayesinde, geçmişte veri merkezi operatörlerince yapılan birçok işlem online olarakyapılabiliyor ve bu sayede de önemli bir zaman tasarrufu sağlanıyor.

×