Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

3 Adımda Radore CDN

298 views

Published on

CDN hakkında ve Radore CDN'e geçişle ilgili genel bilgiler.

Published in: Technology
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

3 Adımda Radore CDN

  1. 1. 3 Adımda Radore CDN
  2. 2. CDN hizmeti, web sitenizdeki statik dosyalarınızı (java script, css veya resim dosyaları gibi) global bir network üzerinden yayınlamanıza olanak sağlar. CDN altyapısı ile faklı lokasyonlarda konumlanmış CDN sunucuları vasıtasıyla ziyaretçilerinize en yakın lokasyondan içeriğinizi ulaştırabilirsiniz. Bu teknoloji ile ziyaretçileriniz normalden daha hızlı bir şekilde sitenize erişebileceklerdir. Bunun yanı sıra web sunucunuz statik dosyalar için gelecek olan isteklere cevap vermek için kaynak harcamayarak performansı arttıracaktır. Ayrıca CDN kullanımı, özellikle büyük boyuttaki resim ve statik dosyalarınıza CDN sunucular tarafından cevap verileceği için internet erişimi kullanımınızda da tasarruf sağlar. CDN hizmetine geçişte, altyapı değişikliklerini minimize etmek ve hızlı bir şekilde CDN kullanmaya başlamak mümkün. Radore CDN hizmetini kullanmaya başlamak 3 adımda mümkün: 1- CDN kullanmak istediğiniz alan adını tarafımıza iletmenizin ardından CDN sunucularımız üzerinde gerekli ayarlar yapılır. 2- CDN için kullanılacak subdomain adresi belirlenir ve gerekli DNS kayıtları oluşturulur. Bu noktada CDN kullanılacak alan adında SSL kullanımına göre aksiyon alınır. SSL sertifikası kullanılmıyorsa cdn.websiteniz.com şeklinde bir subdomain kullanılabilir; SSL sertifikası kullanılıyorsa,
  3. 3. websiteniz.radorecdn.net şeklinde subdomain kullanılabilir. DNS kayıtlarınıza NS kayıtlarını eklemeniz gereklidir.(Aşağıdaki tabloda görebilirsiniz) websiteniz.radorecdn.net şeklinde subdomain kullanacak olan hesapların DNS kayıtlarını Radore ekibi düzenler. 3- Pull CDN* sayesinde, web sitenizde yapacağınız tek değişiklik statik dosyalarınızın adreslerini değiştirmek. Pull CDN; PoP sunucularının önceden belirlenmiş bir orijin sunucusundan verileri alıp, kendi üzerinde depolayarak yayınladığı bir sistemdir. “http://www.websiteniz.com/a.jpg” yerine “https://websiteniz.radorecdn.com/a.jpg” veya “http://cdn.websiteniz.com/a.jpg” adresini kullandığınızda, Radore CDN hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Radore CDN kullanan bazı önemli markalar: Sözcü Gazetesi video yayınlarını, diğer birçok site gibi yurt dışından yapmak yerine Radore CDN hizmetinden faydalandı ve tüm videolarını bir sunucuda topladı. Radore CDN hizmeti ile bu sunucudan alınan videolar, Radore CDN sunucuları vasıtası ile hem yurt dışından, hem de yurt içinden izleyicilere ulaştı. Böylece sunucu maliyetlerini azaltırken, performansını da arttırmış oldu. Türkiye’nin önde gelen online alışveriş siteleri Nine West ve laSENZA da Radore CDN hizmetinden faydalandılar ve web sitelerinin açılış hızını yükselttiler. Anlık ziyaretçi sayısının artışından ve resim dosyalarının çokluğundan dolayı internet erişim maliyetleri yükselen haber portalı Haber 1903 de Radore CDN hizmetine geçiş yaparak internet erişimini %50 oranında düşürdü, böylece maliyetlerini azalttı ve performansını arttırdı.

×