ISAAC ASIMOV Zeka nedir

651 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
651
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

ISAAC ASIMOV Zeka nedir

  1. 1. ISAAC ASIMOV - Zeka gerçekten nedir?Ben ordudayken, bir çeşit yetenek testine tabi tutulmuştum, normalsonuç olan 100 üzerinden 160 aldığım zaman bölükteki hiç kimse buskoru daha önce görmediğinden bir iki saat boyunca epey yaygarakoptuğunu hatırlıyorum. (bunun mevcut mutfak sorumlusu görevimebir katkısı olmadığını da belirtmem lazım)Bütün hayatım boyunca bu yüksek skor durum böyleydi aslında,durum böyle olunca da durumdan memnuniyetle zeki olduğumhissine kapıldım ve diğer insanların da böyle düşünmelerinibekledim.
  2. 2. Gerçekte ise, bu durum aslında sadece belli bir akademik tipsorulara cevap vermede başarılı olduğumu gösterir demek değilmi (hem de aslında benimle aynı entellektüel sınırlara sahip olaninsanların hazırladığı sorulara)?Örnek olarak, bir oto tamircim vardı, muhtemelen bu testlerinhiçbirinde 80den yukarı bir sonuç alamazdı, ve ben deherhalükarda ondan zeki olduğumu kabul ederdim. Buna rağmen nezaman arabamda bir arıza olsa ona yetiştirir, endişeli birşekildemotorun orasına burasına bakmasını, sanki yüce bir güçten gelenyargılarını bildirmesini dinler ve sonuçta arabamı tamir edebildiğinigörürdüm.Bu durumda, benim girdiğim testleri bu adamın tasarladığınıdüşünün. Ya da bir marangozun ya da çiftçinin, ya da akademisyendışında herhangi birinin. Bu testlerin herbirinde bir moronolduğumu kanıtlayacağımdan, ayrıca da gerçekten öyle olduğumuanlayacağımdan şüpheniz olmasın. Akademik tecrübelerimi vebaşarılarımı kullanamayacağım her alanda, ya da ağır iş, el işigerektiren herhangi bir konuda oldukça kötü sonuçlar alırdımherhalde.Bu durumda benim zekam, mutlak değil, sadece içinde yaşadığımtopluluğun ve bu topluluğun içinde de kendini bir yargıç olarak kabulettirmiş oldukça küçük bir alt grubun bir fonksiyonundan ibaret.Şu beni ne zaman görse fıkralar anlatmaya bayılan oto tamircisinitekrar ele alalım, bir gün kaportanın içinde kafasını bana uzatarak, "Doktor, birkaç tane çiviye ihtiyacı olan sağır dilsiz bir adam nalburagirer ve önce satıcının önüne gelir, iki parmağını dik bir şekildemasanın üzerine koyar ve üzerine çekiçle vuruyormuş gibihareketler yapar. Nalbur gider önce bir çekiç getirir. Bizimki başınısallar ve dik duran iki parmağını gösterir, bu sefer nalbur onagerekli çivileri getirir, çivileri alan adam da mutlu bir şekilde gider.""Peki Doktor sence daha sonra gelen kör bir adam nalburdan bir
  3. 3. makası nasıl istemiştir?" Beklemeden sağ elimi kaldırdım veparmaklarımla makasla kesme işareti yaptım tabi ki. Bunu görenototamircisi yerlere yattı gülmekten tabii ki ve "Seni salak, adamkör sadece neden doğru düzgün makasa ihtiyacı olduğunu söylemiyorki" dediğinde çok şaşırmıştım, haklıydı.Bunun üzerine adam, "Şaşırma o kadar doktor dedi, ben bütün güngelen müşterilerime bunu yaptım ve kimin bilip kimin yanılacağını datahmin ettim. Kimleri yakalayacağımdan tam emin olamıyordum amaseni kesinlikle yakalayacağımdan emindim.""Bunu nasıl bildin" dediğimde ise,"Çünkü o kadar fazla eğitimlisin ki doktor,akıllı olamazdın..."Her ne kadar bunu söylemek hoş olmasa da haklı olabilir.

×