Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Program genetyczny – czyli po co mi ta wiedza - lek. med. Piotr Polański

896 views

Published on

Wykład wprowadzający lek. med. Piotra Polańskiego do bloku 1 konferencji zorganizowanej w ramach projektu „PN - Jednostki naukowe + przedsiębiorcy = rozwój współpracy w zakresie genetyki na Dolnym Śląsku”.

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Program genetyczny – czyli po co mi ta wiedza - lek. med. Piotr Polański

 1. 1. lek. med. Piotr Polański
 2. 2. ● Czy mamy czas i potrzebę uzupełniania naszej wiedzy o zdobycze współczesnej genetyki? ● Czy dla lekarza rodzinnego może to być przydatne nacodzień? ● Po co nam wiedza o pracy jednostki naukowej? ● Jaki to ma związek z nami? - czyli czy możemy zamówić narzędzia do rozwiązania naszych problemów? ● Czy możemy zmienić rzeczywistość?
 3. 3. Tak było wczoraj wywiad: 50- letni mężczyzna z bólami okolicy serca. Czasem kołatania. Bóle dławicowe przy wychodzeniu na I p. Badanie fizykalne: nic istotnego, ciśnienie prawidłowe, serce miarowe badania dodatkowe – zlecono EKG
 4. 4. Tak było wczoraj Efekt - wynik z opisem po tygodniu ! Od tego opisu uzależnione było dalsze postępowanie terapeutyczne Czy bez tego badania możliwe było prawidłowe postawienie diagnozy?
 5. 5. Tak było wczoraj drogie i słabe technicznie aparaty EKG wiedza dotycząca interpretacji zawężona do wąskiego grona specjalistów Jak szybko zmieniło się podejście to tego badania diagnostycznego?
 6. 6. dziś Posiadanie aparatu jest WYMOGIEM w POZ ● aparaty 12-kanałowe bardzo często z modułem interpretacji opartym na skomplikowanych algorytmach w znacznej mierze wyręczają lekarza, ● a przynajmniej wyostrzają czujność ● interpretacja uczona na powszechnych kursach EKG Ale czy to znaczy że każdy lekarz POZ musi znać wszystkie niuanse i zawiłości interpretacji?
 7. 7. Tak jest dzisiaj 20.12.2013 wywiad: DM, dziewczynka 16 lat, rodzice pracują okazjonalnie, 3 rodzeństwa, w szkole dobrze się uczy schudła 5 kg w ciągu miesiąca nerwowa, zaczęła stopniowo mniej jeść, na widok jedzenia wymiotuje, widoczne podbarwienie depresyjne badanie fizykalne: waga 52,8 kg , wzrost 159cm nic istotnego badania dodatkowe – zlecono laboratoryjne badania podstawowe z TSH 3 wizyty tej samej mojej pacjentki
 8. 8. Tak jest dzisiaj 20.01.2014 wywiad: po rozmowie z psychologiem, odchudza się i dużo ćwiczy bóle brzucha są ale mniejsze i rzadziej badanie fizykalne: waga 51 kg nic istotnego bad laborat. (z 14.01.2014) OB 2/ leukocyty 4,9 rozmaz : pał – 1 podz. 32 kw 1 limf 64 mono 2 ASPAT 19 ALAT 10 glukoza 89 mocz- bz TSH 0,49
 9. 9. Tak jest dzisiaj 23.01.2014 wywiad: od 2 dni nasilone bóle brzucha, nie przechodzą, ale do wytrzymania, choć czasem bardzo dokuczliwe badanie fizykalne: brzuch miękki, palpacyjnie niebolesny, o. Chełmońskiego ujemny, bez obrony mięśniowej, perystaltyka obecna, prawidłowa Miernie cierpiąca
 10. 10. Tak jest dzisiaj 23.01.2014 - cd wykonane usg bez przygotowania: „ ...pęcherzyk żółciowy o pogrubiałych ścianach z obecnością złogu wielkości 18x 12 mm w ujściu...” skierowana do szpitala gdzie w tym samym dniu została laparoskopowo zoperowana z powodu kamicy
 11. 11. wnioski same doświadczenie nie wystarczy dotychczasowe rutynowe testy nie zbliżają nas do rozpoznania nowa technika uzupełnia rozpoznanie i wpływa na leczenie Czy bez tego badania możliwe byłoby prawidłowe postawienie diagnozy?
 12. 12. dziś oczywiście nie każdy ma w gabinecie aparat usg nie każdy potrafi zrobić badanie chociaż współczesne aparaty ze swoją rozdzielczością i dodatkowymi funkcjami dają obraz praktycznie anatomiczny Ale czy to znaczy że każdy lekarz POZ musi znać wszystkie niuanse i zawiłości interpretacji?
 13. 13. a tak może być jutro rozpoznanie podstawowych chorób cywilizacyjnych będzie uzupełnione o profil genetyczny a leczenie nie będzie takie same dla wszystkich pacjentów może oprócz doświadczenia, wiedzy, testów laboratoryjnych i badań diagnozę uzupełnimy o badanie genetyczne? Ale czy to znaczy że każdy lekarz POZ będzie musiał znać wszystkie niuanse i zawiłości interpretacji?
 14. 14. Przykład badania
 15. 15. Przykład badaniaPrzykład badania
 16. 16. a tak może być jutro A może nasze jutro w niektórych krajach to już dziś? Dlaczego nie skopiować najlepszych? Czy można uciec przed rozwojem wiedzy? Czy nas na to stać? Czy możemy poprosić naukowców o przygotowanie nam narzędzi diagnostycznych na miarę ??

×