Bruno latour

615 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
615
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Bruno latour

 1. 1. BrunoLatour
 2. 2. Bruno Latour (1947) 65 letni wybitny francuski filozof, socjolog nauki i antropolog. Wywodzi się z dobrze znanej rodziny winiarzy w Burgundii  Nazywany jest „Księciem Sieci” Wykładał w szkołach inżynierskich – najpierw w CNAM, następnie w Eloce des Mines.
 3. 3.  W latach 1982 – 2006 pracował w Centre de Sociologie de I’innovation w Ecole NationaleSuperieure des Mines w Paryżu, przebywał takżewielokrotnie w London School of Economics jako visiting professor.
 4. 4.  Obecnie pracuje w Sciences Po Paris powiązanej z Centre de Sociologie des Organisations, gdzie pełni funkcję prorektora ds. nauki. Otrzymał doktoraty honoris causa od uniwersytetów z Szwecji, Szwajcarii i Kanadzie oraz szereg innych międzynarodowych nagród. W 2008 został wybrany na członka American Academy of Atrs and Sciences.
 5. 5.  Jeden z najbardziej znanych badaczy z nurtu studiów nad nauką i technologią, który intensywnie jest rozwijany od około trzydziestu lat.  Jego teoretyczne pracę stanowią ważny głos w dyskusjach na rolą nauki w społeczeństwie współczesnym, dynamiką współczesności, polityczną ekologią, a także nad kształtem nauk społecznych.
 6. 6. Poglady  Darwinowska wizja rzeczywistości  Społeczeństwo składa się z pojedynczych, niepowtarzalnych jednostek  Społeczeństwo nigdy nie było nowoczesne  Promuje anty-modernizm  Zwolennik konstruktywizmu Krytykowany jest za antynaukowość i antyspołeczność
 7. 7. Teoria aktora- sieci W swoje książce „Splatając na nowo to, co społeczne. Wprowadzenie do teorii aktora- sieci” pyta o konsekwencje, jakie pociąga za sobą potraktowanie ANT ( Actor- Network Theory) jako teorii społecznej. Odpowiedzią jest rezultat przekształcenia całej socjologii.
 8. 8. Teoria aktora- sieci Szkoła myśli socjologicznej , która powstała w ramach filozofii i socjologii nauki , która opiera się na założeniu agencyjności (sprawczości), także tzw. nieludzi, czyli również komputerów i maszyn. Podkreśla, że ważne są sieci materialno-semiotyczne, a nie same przedmioty..
 9. 9. Najważniejsze publikacje Polityka natury. Nauki wkraczają do demokracji, tł. Agata Czarnacka, wstęp Maciej Gdula, Warszawa 2009,Wydawnictwo Krytyki Politycznej , s. 349, (Politiques de la nature : comment faire entrer les sciences en démocratie)  Splatając na nowo to, co społeczne. Wprowadzenie do teorii aktora-sieci, tłum. K. Abriszewski, A. Derra, Kraków 2010,Wyd. Universitas ,(Changer de société. Refaire de la sociologie 2005) Nigdy nie byliśmy nowocześni, tł. Maciej Gdula, Warszawa 2011,Oficyna Naukowa, s. 206, (Nous navons jamais été modernes. Essai dathropologie symétrique)  Dajcie mi laboratorium a poruszę świat, Teksty Drugie 1-2 /2009  Ekologia polityczna przeciw naturze
 10. 10. Bibliografia  Bruno Latour „Polityka Natury”, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2009  Bruno Latour „Splatając na nowo to, co społeczne. Wprowadzenie do teorii aktora- sieci”, Wydawnictwo Universitas, Kraków 2010  Bruno Latour na http://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_Latour Teoria aktora –sieci na http://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_aktora-sieci http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1522923,2,czy-spoleczenstwo- to-fikcja.read

×