Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Parambiriksin Workshop(1)

2,471 views

Published on

PARA,PARA KAZANMA,PARA KAZANMA YOLLARI,PARA BIRIKTIR,PARA BIRIKTIRME YOLLARI, PARA NASIL KAZANILIR,NASIL ZENGIN OLUNUR OGRENMEK ISTERSENIZ INDIRIN

Published in: Technology, Economy & Finance
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Parambiriksin Workshop(1)

  1. 1. Parambiriksin™ Workshop Eğitimleri Serisi (1) Dünden daha iyi olabilmek! Her sabah bir ceylan uyanır Afrika'da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek, yoksa aslana yem olacaktır. Her sabah bir aslan uyanır Afrika'da. Kafasında tek bir düşünce vardır. En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek, yoksa açlıktan ölecektir. İster aslan olun, ister ceylan olun hiç önemi yok... Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini bilin. Hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin. Hayat adlı koşuyu ne kadar güzel anlatmış Afrika atasözü; quot;Bir önceki günden daha hızlı koşmak gerekmektedir.quot; Çünkü eğer aslansanız, Ve en yavaş koşan ceylanı bir önceki gün yakalamışsanız ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz, Artık bilmelisiniz ki en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır. O halde düne göre hızınızı arttırmak gerekmektedir. Yok eğer ceylansanız, Ve henüz aslana yem olmamışsanız, hızınızı düne göre arttırmalısınız. Çünkü sıra size gelmiş olabilir. Yani... Hayat koşusunda, devam edebilmenin tek şartı var... quot;Dünden daha hızlı olabilmek...quot; 1/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.
  2. 2. Günümüz dünyasında daha iyi koşmak bir bakıma daha iyi finansal yapıya sahip olmak anlamına geliyor. Ve birileri bunları başarıyor. Dünyada tüm zenginliği dünya nüfusunun sadece %20 si kullanırken diğer %80 alt kümelerde yükselme, var olma mücadelesi veriyor (zenginlerden nefret edin ya da zenginlik kötüdür demiyorum). Finansal durumunuz giderler ile gelirlerinizin arasındaki fark ile ölçülür. Eğer bu fark pozitif olarak ne kadar büyükse, o kadar mali durumunuz iyi demektir. Eğer ki bu fark yaşadığınız ülkenin gelir ortalamasından daha da büyükse o kadar daha iyisiniz demektir. Tabi bu farkta size bazı imtiyazları beraberinde getirir. Söylediklerimin Matematiksel olarak açılımı ; Gelirleriniz- Giderleriniz >0 ise durumunuz umut vaat ediyor. Geliriniz-Gideriniz < 0 ise pek parlak değilsiniz Geliriniz-Gideriniz > Gayri Safi Milli Hâsıla (GSMH) ise daha iyisiniz demektir. Sıfırın altında olmak sonuç değil, bir süreçtir. Yani değiştirilebilir bir dinamik. Kimseye matematik dersi vermiyorum, ancak finansal durumuzu kontrol etmeniz için biraz olsun matematik bilmeniz gerekiyor. Vereceğimiz bilgiler çoğu alanda kullanışlı olacaktır. Burada yapılanlardaki amaç bilgiyi paylaşmaktır. Merak etmeyin, kimseden para istediğim ya da bir şeyler satmaya çalıştığım yok. Ancak, eğer ki verilen eğitimlerden hoşnut kalırsanız ve bunun karşılığında bir şeyler yapmak isterseniz, en aşağıda ki linkte bir yardım adresi var, oradaki adrese girdikten sonra adresteki bulunan reklâmları tıkladığınızda birilerine yardım etmiş olacaksınız. Mecbur değilsiniz, yardımcı olursanız sevinecek insanlar olacaktır. Sizlere workshop tarzı bilgi vermeye çalışıyoruz, özellikle yapmanız gereken, Parambiriksin™ bilgi dokümanlarının içindeki görevleri uygulamanızdır. Olmazsa ne kaybedersiniz bilmiyorum, ama olursa neler kazanacağınıza kendiniz bile şaşıracaksınız. Şimdiden teşekkürler, başarılar diliyorum tabi gerçekten ihtiyacınız varsa. Editör G.T 2/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.
  3. 3. Para var, Huzur var ! Kesinlikle doğru bir deyiştir. Nereye gidersek gidelim ne yaparsak yapalım eğer paramız varsa içimiz rahat ediyor, öncelikle daha rahat karar veriyoruz daha rahat davranıyoruz. Taksiye bindiğinizi ve cebinizde paranız olmadığını ve bu durumu taksiye bindikten sonra fark ediğinizi düşünün. Ya da birisi ile bir kafe’ye gittiğinizi ve sonunda ücreti ödemek için davrandığınızda üzerinizde o kadar para olmadığını. Paramız olursa bir şeyler oluyor, mesela iyi bir insansak onun sağladığı imkânlarla daha iyi bir insan, kötüysek te daha kötü biri. Bize, istediklerimizi yapabilme imkânlarını verebilen en önemli araçtır. Sanırım buraya kadar anlaştık. Hatalar, hatalar, hatalar… Önceliklerimizi belirlemeniz, alacağınız yol haritasında önemli. Herkes hata yapabilir, bu insanoğlunun yapısında var. Bunlar düzeltilebilir, ama finansal hatalarınızı düzeltmek için başkalarından parasal yardım beklemek ve o kişileri buna mecbur görmek gibi bir hakka sahip değilsiniz. Ayrıca size başkası yardım etse bile, siz bir şeyleri anlamadıkça, fark etmedikçe tekrar eski halinize dönme olasılığınız yüksektir. Çünkü sizin bu durumda olmanızın ana sebebi alışkanlıklarınız ve onların sonuçlarıdır. Siz bu alışkanlıklarınızı yenileri ile değiştirmediğiniz sürece, bu dinamikler işlemeye devam eder ve tekrar başladığınız noktaya geri dönersiniz. Dikkat edin altını çiziyorum alışkanlıklarınızı yenisi (olumlu olması şart) ile değiştirin diyorum. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Günün sözü: Hiç kimsenin size inanmadığı bir anda, siz kendinize inanın. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Peki, paramız olması için yani bize huzur verecek etkilerden birisini elde etmek için neler yapmamız gerekiyor? Geldik zurnanın zart dediği yere. Bu işlemler workshoplar’dan oluşuyor. Yani öğrendiğinizi uygulayacaksınız (yanlış anlamayın yoksa bu sizin sorununuz olur, anlamadıysanız uygulamayın). Küçük adımlarla büyük mesafeler kaydedeceksiniz. Saçma sapan gelse bile bu eğitimleri deneyin, her workshop bir amaç için tasarlanmıştır ve basit olmasına özen gösterilmiştir. Ben burada sizi zengin etmeye çalışmıyoruz, finansal kontrolünüzü ele almanızı sağlayacak, bilinçlendirecek alışkanlıklar edinmenizi sağlamaya çalışıyoruz. Mesela, alışkanlıklarınıza dair çok basit bilinçlendirme yapalım, hadi çocukluğumuza, geçmişimize gidelim. Bilirsiniz amerikan filmlerinde hep bir sahne vardır. Adam bir psikologa gider ve yatağa uzanır. Doktor da ona çocukluğu veya geçmişi ile ilgili sorular sorar. Ve bu gerçektende vardır. Acaba neden? 3/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.
  4. 4. Ne alakası var! Oldukça fazla alakası var. Bizler, düşüncelerimizden konuşmalarımızı, konuşmalarımızdan da davranışlarımızı ve bunun sonucunda da hayattan aldığımız sonuçları yaşıyoruz. Eğer birşeyleri bilmiyorsak, yanlış öğrenmişsek ya da yanlış anlamışsak düzeltmeye çalışıyoruz (kimseyi suçlamıyoruz, kimseyi sorumlu tutmuyoruz bunu aklımıza kazıyalım). Yani burada yapmayı amaçladığımız sorunun kökenine inmek, yanlış inanışları davranışları, yenileri ile değiştirmek olacaktır (gidin ebeveynlerinizi, büyüklerinizi, arkadaşlarınızı suçlayın demiyorum). Evet, finansal başarı istiyorsak öncelikle “düşünme ve davranış şeklimizi” değiştirmemiz gerekiyor yani finansal durumu iyi olanlar gibi düşünmek, davranmak üzere kendimizi eğitiyoruz. Eğer finansal durumunuz iyi ise bunları okumanıza gerek yok bildiğiniz gibi devam edin (ama başarı hikâyenizi anlatırsanız seve seve yayınlarız). “Alışkanlıklar anahtarı kaybolmuş bir kilittir” der düşünür. Yani alışkanlıklarınızdan öyle sanıldığı gibi bir günde zart diye kurtulamazsınız, kendinize yüklenmeyin. Adı üstünde “alışkanlık”, belirli bir zaman dilimi ve davranışın tekrarı gerekiyor. Eski finansal durumumuzu etkileyen alışkanlıklarımızı yenileri ile değiştirirken, bunları zorlayıcı, yorucu bir şekilde yapmıyoruz. Ay sonunda elinde hiç para kalmadığından şikayet eden birinden (ortalama geliri 1000 YTL olsun) her ay 500 YTL biriktirmesini beklerseniz, teoriniz başlamadan çöker. Ama şunu da biliyorum, 2 çocuk sahibi olup tek maaşla (ortalamadan biraz daha düşük) geçinebilen ve hatta üzerine para biriktirip çocuklarının iyi bir eğitim almasını sağlamış ve daire, araba alabilmiş aileler var. İmkânsız görünüyor değil mi? Uzmanlara göre, siz küçük bir çocukken, yaşadığınız bir olay ya da tekerrür eden olaylar zinciri sizin finansal durumunuzun kontrolünü zorlaştırabilen bir neden olabilir (küçükken para biriktirdiği için pintilikle suçlanmak ve bir daha bu durumla karşı karşıya kalmamak için asla para biriktirmemek gibi). Çünkü parayı, para biriktirmeyi ve kazanmayı, kötü ve ya gereksiz olarak gören yetişkinlerin birçoğunda bu ve benzeri bir durum söz konusu olabilir. Uzmanlara göre, birilerini para nedeniyle tartışırken gören ya da yetişkinlerinden para kazanma, tasarruf yapma karşıtı bazı öğütler alan bir çocuk, yetişkin hale geldiğinde, para ile kararlar alınırken (tasarruf yapmak, yatırım yapmak) daha önce bu yaşadıkları nedeniyle bocalayabilir hatta vazgeçerek, bir an önce o paradan kurtulmaya çalışabilir (gereksiz şeylere harcamak, aşırı lüks almak vb). “Fazla mal göz çıkarır”, “Parasını harcamıyor Cimri”, “Az verip aratma, çok verip azdırma” “ben paraya pula önem vermem”, “parayı buldu, kendini adam sandı, Zengin domuz, Pinti herif, Parayla saadet alınmaz, Para elinin kiridir, Para her şey demek değildir, Kefenin cebimi var, geldiği gibi gider, yarın yaşayacağım ne malum, bugün bugün yaşanır. Ve bunun gibi birçokları hayatımızda atmak istediğimiz adımlardan bizi alıkoymuş olabilir. Siz olaya dışarıdan bakan bir gözlemci statüsündesiniz (bu cümleye bayılıyorum). Buna göre sizi gereğinden fazla para harcamaya neden olan ya da para 4/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.
  5. 5. biriktirmenize engel olan alışkanlıklarınızın nedeni nedir? (sağlık, eğitim, aile giderleri (çocuk, anne, baba bakımı), temel gıda ve barınma unsurlarından bahsetmiyorum, sapla samanı karıştırmayalım) Burada şunu belirtmekte fayda var, yapacaklarımız kimseye nispet olsun amacı gütmemeli, bunu yapmak pek akla uygun davranış değildir. Kimse rakibiniz değil. Yolunuzda, amacınız da ilerlerken birilerini incitmeyin, suçlamayın. Zaten burada rakip de sensin, dostta. Ortada çözülmesi gereken bir problem var ve problemimizi çözmenin en iyi yöntemi kutuya dışarıdan bakmak (yani bir an olsun problemlerin dışına çıkıp, kendimize ve probleme dışarıdan gözlem yapmak). Birilerini hedef almıyoruz, suçlamıyoruz, bu bir zayıflıktır. Bu bizi, kendimize yetebilir duruma getirme çabasıdır. Ve sabırlı olun, büyük yolculuklar küçük adımlarla başlıyor. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Bir gün Kayserili babasından para istemiş ”baba bana 50 kuruş verir misin? babası:40 kuruş mu dedin, napcan la 30 kuruşu, 20 kuruş neyine yetmiyor, al sana 10 kuruş demiş Kayserili cebinden çıkartıp 5 kuruş vermiş.Oğlu paraya bakmış baba bu sahte demiş.Kayserili :vay kerataya bak demiş.sahte para vermeseydim beni kazıklayacaktın ha! demiş. ----------------------------------------------------------------------------------------------- Finansal başarı için öncelikle yapmamız gereken, para biriktirmeyi ve para kazanmayı kötü bir şeymiş gibi gösteren deyimleri, çağrışımları aklımızdan kaldırmamız ve yerine yenisini daha doğrusunu yerleştirmektir. Not.1: finansal başarı için olmazsa olmaz olan, para biriktirmek ve para kazanmak ile ilgili olumsuz tüm düşüncelerin yerine yeni ve olumlu düşüncelerle değiştirilmesi olmalıdır. Olumsuz düşüncelerde bile birilerini veya olayları asla suçlamayınız. Workshop–1 İster aşağıdaki formatı kullanın, isterseniz not defterini ya da ajandanızı, ancak mutlaka yazarak çalışın. Sizlerden istenilen, para kazanmak ve para biriktirmek (tasarruf etmek) ile ilgili olumsuz düşüncelerinizi yazmanız. Sizler için aşağıda örnek hazırladım. Kendinize dürüst olun, açık olun ve aklınızdaki yanlış olabilecek ifadeleri yazın (suçlama değil) daha sonra mutlaka pozitif değişikliği de karşısına yazın. Ne kadar yanlış bilgilerle donatıldığınız kendiniz de görünce şaşıracaksınız. Ne kadar çok yazarsanız o kadar faydası olacaktır. Unutmayın, kimseyi suçlamak şikâyet etmek yok, amaç soruna çözüm bulmaktır, birilerini ya da olayları sorumlu tutmak ve suçlamak değil. Çözümlerimizde Kin, nefret ve saldırganlık asla olmamalıdır (ah o kriz beni mahvetti, o paramı aldı, borcu var dı ödemedi, göstereceğim ben ona gibi şeyler olmaz, burası ağlama duvarı değil, kin kusmaya öfke duyamaya, intikam almaya çalışmıyoruz zaten bunlar alakasız şeyler. Çözümünüzü kendiniz buluyorsunuz çünkü sizi en iyi siz tanıyorsunuz biri veya birileri değil). 5/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.
  6. 6. Para kazanmak ile ilgili Olumsuz Para kazanmak ile ilgili Yerine düşünceler koyduğumuz yeni olumlu düşünceler Uğur uğursuzluk diye bir şey yoktur. Para gürültü yapan bir nesne olmadığına göre uykusuzluğuma sebep olmaz. Yarın ne Para uğursuzluktur. Gece uyutmaz adamı. yiyeceğim ne yapacağım diye bir endişemde olmayacağına göre tatlı bir uyku çekebilirim. Parasız olmak geçici bir durumdur, bir sonuç ya da kalıcı bir durum değil. Para parayı çeker, bende de para Harcamalarıma biraz daha dikkat olmadığına göre hiç bir şey yapamam. edersem birikim yapmaya başlayabilirim. Belirli bir birikimi sağladıktan sonra da çeşitli yatırım araçlarına yönelirim. Sevgi önemli bir kavram ve yaşamda olmazsa olmazdır. Ancak bunu daha rahat ifade etmemi sağlayacak, insanlara karşı olan sevgimi daha rahat gösterme Parasız da mutlu olunur ve yaşanır. Sevgi yardımcı olacak bir etmeni, yani parayı da her şeye yeter. yok sayamam. Param olduğunda insanları yok sayacak ve ya nefret edecek değilim. Hatta onların sıkıntılarına, sevgim ve paramla beraber de yardım edebilirim. 6/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.
  7. 7. Para kazanmak ile ilgili Olumsuz Para kazanmak ile ilgili Yerine düşünceler koyduğumuz yeni olumlu düşünceler Para biriktirmek insanın kimseye muhtaç olmamak adına yapması gereken en doğal davranıştır. Birilerinden borç Para biriktirmek pintiliktir. istemek zorunda olmaktansa kendi kendime yetmek hatta pinti olarak anılmayı yeğlerim. Gereksinimlerimi karşılamak için evet, ancak gereksinimlerimden fazlası için olursa israfa girer ve ileri de bu bolluğun devam edeceğini garanti edemem. Birde Para biriktirmek için değil, harcanmak bu bolluğa alışmışken kaybettiğimi içindir. düşünürsek, çok daha zor durumlarda olurum. Bunun için para gerektiği zaman gerektiği kadar harcanmak içindir. Para tamamen tüketilmedir diye bir şey yok. Eğitim, sağlık, gıda ve diğer temel yaşam unsurlarından tasarrufa gidemeyebilirim. Ama kredi kartlarımın ekstrelerini, faturalarımı dikkatlice takip edersem bazı ufak şeylerin, birikerek ne kadar büyük harcamalara dönüştüğünü görebilirim. Bunları azaltırsam elimde birşeyler kalabilir (evde olmadığım saatler elektrik aletlerinin fişini çekmek gibi (buzdolabı hariç), cep telefonundan ziyade evde Kazandığım olduğu gibi gidiyor, nereden olduğum saatlerde ev telefonunu kullanmak gibi (yine ev telefonunu para biriktireceğim aramak koşulu ile). 1 saat telefonda konuşmak yerine 30 dakikaya indirebilirim yakınsa onu bize davet edebilrim. Starbucks ta kahve içmek yerine o kahveyi evde yapabilir , güzel televizyonumun karşısında onu yudumlarım, fastfood yemek yerine evde yemek yerim, hiç olmadı bir yumurta kırarım (inanın daha sağlıklı)). 7/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.
  8. 8. Para kazanmak ile ilgili Olumsuz Para kazanmak ile ilgili Yerine düşünceler koyduğumuz yeni olumlu düşünceler Eğer kredi veya borç doğru kullanılırsa, yani geri dönüşü yine finansal olarak olursa, doğru. Ama kişisel zevk için borçlanmak veya öngörüsüz borç almak Borç yiğidin kamçısıdır. doğru değil. Risk alınmazsa bir şey olmaz ama ölçülebilir ve öngörülebilir risk olmalıdır. ASLA! Hayatınızı, sorumluluklarınızı şans oyunlarına bırakmayın. Takıntınız varsa mutlaka psikolojik tedavi almanızı öneririm. Bu zayıflık değildir. Her insanın zaafı vardır, uzmanlarından yardım almak gerekir. Eğer fiziksel bir hastalık nedeniyle tedavi olmak için ilgili uzmana Kumar oynarım, kazanabilirim! nasıl giderseniz, Bu ve benzeri durumlar için de uzmanına gitmek doğaldır. Sporcular, ünlü iş adamları bile düzenli psikolojik danışmanlık alıyor. Varsa bir an önce bu alışkanlıktan kurtulun ve heves etmeyin. Milyarda birler oranındaki şansla umut olmaz. Yorumlarınız ve önerileriniz önemli, ancak lütfen sorunlara çözümünüzle gelmeyi unutmayın. İletişim bilgileri E-mail: info@parambiriksin.com Workshop eğitimlerinize devam etmek için ne yapmalıyımdiyorsanız: • Kendinize inanın, • Burayı tıklayarak üye olun (eğer zaten üye iseniz gerek yok), üyelik bedavadır, ancak katılımcı özellikleriniz olmalı, yani sizlere soracağımız saçma sapan sorulara cevap vermelisiniz, • Bir de kayıt olduktan sonra size gönderdiğimiz mailler spam-junk mail kısmına e-mail sisteminiz nedeniyle yönlendirilmiş olabilir, orayı bir kontrol edin, Yayınlarımız aylık yayınlar olacaktır. Yardımlarınız için adresimiz: www.notsimilar.com/reklam.htm (tıkladıktan sonra reklamları da tıklayınız) 8/8 Her Hakkı Saklıdır. Ama nerede bizde bilmiyoruz. Buradaki hiç bir bilgi kesinliğe dayanmaz, risk içerir. Bilginin doğruluğunu kanıtlama yükümlülüğü okuyucuya aittir, eğer size aykırı gelen, risk içeren bölüm ya da bölümler varsa lütfen okumayınız ve uygulamayınız.

×