Michal Černý: Přináší soc. sítě jen pozitivní zkušenosti?

912 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
912
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Michal Černý: Přináší soc. sítě jen pozitivní zkušenosti?

 1. 1. (Nejen) etické problémy sociálních sítí Michal Černý Seminář Sociální sítě a jejich využití v knihovnách 7. 9. 2011
 2. 2. Problémy strategie a perspektivy
 3. 3. IPO a peníze Sociální sítě nejsou obecně příliš ziskové (výjimkou je např. YouTube). Protahování vstupu na burzu kvůli hospodaření. Neexistuje funkční business model pro provozovatele ani pro inzerenty. S tím jak se blíží IPO Facebooku se stále více mluví o bublině sociálních sítí. Začnou někdy solidně vydělávat?
 4. 4. Perspektivy Není možné dlouhodobě udržet službu, která je ve ztrátě. Počet uživatelů Facebooku ve vyspělých zemích klesá či stagnuje – USA, Kanada, UK,... Přijde něco jiného? Co bude s uživatelskými účty? A přáteli?
 5. 5. Informační problémy v informační společnosti
 6. 6. Podmínky použití Komu patří data, která na Facebook nahrají uživatelé? Facebooku. Lze smazat účet? Teoreticky ano, prakticky ne. Všechna data jsou navěky provozovatele a ten si s nimi může dělat téměř co chce. Problém digitálních stop a prodeje dat personalistům či PR.
 7. 7. Práce s informacemi Jak analyzovat a získávat informace z uzavřené služby? Jak garantovat jejich spolehlivost? Vztah webové služby a státu. Lze data nějakým způsobem rozumně zpracovávat a dolovat?
 8. 8. Bezpečnostní problémy
 9. 9. Co se může stát s účtem Zneužití účtu, jeho možné odcizení a fatální následky. Blokování účtů – Zdeněk Škromach. Zrušení účtu. Účet není garantovaným vlastnictvím, ale spíše pronajatým statkem, ze kterého můžete být na hodinu vyhozeni s velkými hospodářskými škodami. Platba za služby?
 10. 10. Zneužití informací Informace z účtů mohou být zneužity, práva porušená. Hodně lidí o zveřejněných informacích příliš neuvažuje. Problém odcizení identity. Ekonomické následky. Falešné stránky, soutěže. Složitá pravidla.
 11. 11. Sociální důsledky a problém socializace
 12. 12. Sociální problémy Jak naložit s rodiči na Facebooku? Lze odmítnout přátelství? Jak se zbavit již existujících přátel kultivovaně? Problémy s kruhy u Google Plus. Problémy se socializací – sociální sítě jak únik před realitou.
 13. 13. Etické problémy
 14. 14. Tady a tam Platíme přes Internet, práci hledáme přes Linked.in a telefonujeme Skypem. Řada profesí je čistě online. Jsou digitalizovány knihy. Nemá smysl rozlišovat mezi virtuálním a hmotným. Existuje jen jedna realita a tou je spojení obou aspektů. To determinuje způsob, jakým se můžeme chovat na síti.
 15. 15. Já a ti druzí Sociální sítě jsou vždy orientovány na činnost jednotlivce, která ale často zasahuje do práv druhých osob. Zveřejněním své fotografie často zveřejním i informace o druhých. Sociální služby zasahují do identifikace uživatelů. Problém s tranzitivitou přátelství a soukromím.
 16. 16. Ztráta času Na řadě amerických univerzit je Facebook zablokován, aby nebral studentům čas. Jaký bude vztah času a Google+? Je jaký je poměr efektivního využití času na komunitních webech k času prolelkovanému? Je zajímavé si spočítat, kolik věcí by člověk mohl místo sociálních sítí udělat nebo co by se mohl naučit.
 17. 17. Kyberšika a důvěryhodnost Sociální sítě mohou velmi snadno posloužit ke kyberšikaně. Problémem jsou falešné profily – nikdy nevíme, s kým mluvíme. Často nešifrované spojení. Snadná zneužitelnost.
 18. 18. Kdo je přítel? Neexistuje jen jedna sorta lidí, se kterými máme stejný vztah, stejné věci na sdílení. (Řešení Google+) Problém se slovem „Přítel“ „Mažu si Vás z mobilu“ x „Nejsi můj přítel“ Problematika sdílení soukromí.
 19. 19. Otázky hodnot a jiné. Přinášejí sociální sítě nějaké pozitivní hodnoty? ANO. Převažuje balík pozitiv nad negativy? NEVÍM. Jsou si lidé vědomi dopadů sociálních sítí a čtou jejich podmínky k použití? NE. Jakým způsobem bude možné přenést známé či přátelé do jiné sítě? Jak bude možné zachovat vazby? Bude možné transportovat nějaký další obsah?
 20. 20. Sociální sítě nejsou černobílé.
 21. 21. Děkuji za pozornost.

×