Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Python 101

916 views

Published on

Python öğrenmek isteyenler yada öğrenmeye yeni başlayanlara referans olması amacıyla oluşturduğum dökümandır.

Published in: Software
 • Login to see the comments

Python 101

 1. 1. PYTHON OĞUZCAN PAMUK
 2. 2. PYTHON AJANDA ▸ Hakkımda ▸ Neden Python ? ▸ Python 101 ▸ Modüller
 3. 3. PYTHON HAKKIMDA ▸ Güvenlik araştırmacısı ▸ Python sever ▸ Uygulama geliştiricisi ▸ oguzpamuk.com
 4. 4. PYTHON NEDEN PYTHON ? ▸ Basit syntax, öğrenmesi kolay! ▸ Az zamanda çok iş. Diğer dillere göre daha az zamanda daha çok çıktı alabilmek mümkün. ▸ Derlemekle zaman kaybetmeden kolayca çalıştırabilme.
 5. 5. PYTHON NEDEN PYTHON ? ▸ Farklı alanlarda kullanılabilir çok sayıda kütüphane
 6. 6. PYTHON NEDEN PYTHON ? - ÖRNEK ▸ Büyük boyutlardaki dosyaları filtreleyebilir, dosyalarda kolayca aramalar yapabilirsiniz. ▸ Nmap gibi tarama araçlarını kullanarak kendi otomasyonunuzu gerçekleştirebilirsiniz. ▸ Sosyal medyalar üzerinden bilgi toplayabilirsiniz. ▸ Network trafiğini izleyebilirsiniz. ▸ Daha fazlası için devam edelim..
 7. 7. PYTHON PYTHON 101 - INTERPRETER ▸ Interpreter dil olmasının avantajı,console üzerinde kolayca deneyebilme imkanı
 8. 8. PYTHON PYTHON 101 - YAZIM ŞEKLİ ▸ C programlama dilindeki parantezler yok! ▸ Python için önemli olan indentation.
 9. 9. PYTHON PYTHON 101 - VERİ TİPLERİ ▸ String ve Integer en çok kullanılan veri tipleridir.
 10. 10. PYTHON PYTHON 101 - YARDIM ▸ Python hakkındaki her şeyi yorumlayıcı üzerinden öğrenebilirsiniz.
 11. 11. PYTHON PYTHON 101 - LİSTELER ▸ Listeler sayesinde verileri birlikte saklamak mümkün
 12. 12. PYTHON PYTHON 101 - SÖZLÜKLER ▸ Anahtar-değer olarak değişkenleri saklayabileceğimiz veri yapısıdır.
 13. 13. PYTHON PYTHON 101 - IF,ELIF,ELSE ▸ Koşul ifadelerinde if,elif ve else anahtar kelimeleri kullanılır.
 14. 14. PYTHON PYTHON 101 - DÖNGÜLER ▸ Çeşitli şekillerde döngüler oluşturulabilir. Aşağıdaki örnekte 3 farklı döngü aynı işi yapmaktadır.
 15. 15. PYTHON PYTHON 101 - FONKSİYONLAR ▸ Okunabilirliği arttırmak için işleri birbirinden ayıran fonksiyonlar yazılabilir.
 16. 16. PYTHON PYTHON 101 - HATA YAKALAMA ▸ Aşağıdaki örnek, ip adresi üzerinden hostname bilgisini çözmektedir. Ip adresine ulaşamadığı durumlarda exception fırlatmaktadır.
 17. 17. PYTHON PYTHON 101 - ANA YAPI ▸ Aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir main fonksiyonu oluşturulur ve çalıştırılabilir olması için “if” bloğu içerisinde çağırılır.
 18. 18. PYTHON MODULLER ▸ Standart kütüphaneler. ▸ https://docs.python.org ▸ 3. parti kütüphaneler. ▸ https://pypi.python.org/pypi
 19. 19. PYTHON STANDART MODÜLLERİ NASIL KULLANABİLİRİM ? ▸ docs.python.org web sitesi üzerinden varolduğunu teyit ettiğimiz kütüphanelerin kullanımı oldukça basittir. ▸ Herhangi bir download işlemine gerek duyulmaz. ▸ Sadece import et! ▸ import socket ▸ import os
 20. 20. PYTHON 3. PARTİ MODÜLLERİ NASIL KULLANILIRIM? ▸ pypi.python.org/pypi web sitesi üzerinden işimize yarayan kütüphaneyi buluyoruz. ▸ 2 farklı şekilde sisteme yükleyebiliriz. ▸ pip install paket_ismi (en zahmetsiz yöntem)
 21. 21. PYTHON PIP - PYTHON PAKET YÖNETİM SİSTEMİ ▸ Buradan get-pip.py uzantılı kurulum betiğini indirip komut satırından aşağıdaki gibi çalıştırıyoruz; ▸ Linux için : sudo python get-pip.py ▸ Windows için : python get-pip.py , windows işletim sistemlerinde Command Prompt yönetici olarak çalıştırılmalıdır. ▸ pip install paket_adı ▸ pip uninstall paket_adı ▸ pip show paket_adı
 22. 22. PYTHON MANUEL OLARAK PAKET KURULUMU ▸ pypi.python.org/pypi web sitesinden paketi indiriyoruz. ▸ İndirdiğimiz dosyanın içerisine girerek (zip dosyalarını açmayı unutmayalım) aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz; ▸ python setup.py install
 23. 23. PYTHON MODÜLLERE BAŞLARKEN ▸ Bir modülü kullanmadan önce neler yapabildiğini bilmek önemlidir. Bunun en kolay yolu;
 24. 24. PYTHON MODÜLLERE BAŞLARKEN
 25. 25. PYTHON OS MODÜLÜ ▸ İşletim sistemi üzerinde çeşitli işlemler yapmaya yarar. ▸ Komut çalıştırma ▸ Dosya okuma - oluşturma - değiştirme ▸ Monitoring
 26. 26. PYTHON OS MODÜLÜ
 27. 27. PYTHON SYS MODÜLÜ ▸ C programlama diliyle yazılmıştır. ▸ dir(sys) yada help(sys) ile detaylarını öğrenebiliriz. ▸ Sistem ile ilgili fonksiyonları barındırır. ▸ Python sürümünü yönetmeyi sağlar. ▸ Komut satırından input almayı sağlar.
 28. 28. PYTHON SYS MODÜLÜ
 29. 29. PYTHON SUBPROCESS MODÜLÜ ▸ İşletim sistemi komutlarını çalıştırabilmek için kullanılır. ▸ os.system ile en temel farkı komut çıktısını direkt olarak alabiliyor olmamızdır.
 30. 30. PYTHON URLLİB2 MODÜLÜ ▸ Web istekleri için geliştirilmiştir. ▸ İstek yapılan sayfanın bilgilerine erişebilinir. (HTML kodu gibi)
 31. 31. PYTHON BEAUTIFULSOUP MODÜLÜ ▸ XML ve HTML parser olarak kullanılabilir. ▸ Genel olarak urllib modülüyle kullanılarak html parser olarak kullanılır.
 32. 32. PYTHON YEREL (LOCAL) İP ADRESİNİ BULMA ▸ Yerel ağ içerisindeki ip adresinizi aşağıdaki script ile kolayca öğrenebilirsiniz.
 33. 33. PYTHON DIŞ (EXTERNAL) İP ADRESİNİ BULMA
 34. 34. PYTHON MD5 DEĞERİ HESAPLAMA
 35. 35. PYTHON GOOGLE TRANSLATE API ▸ Google translate API kullanarak desteklenen tüm dillerde çeviri işlemi yapabilirsiniz.
 36. 36. PYTHON RANDOM MODÜLÜ
 37. 37. PYTHON BASE64 MODÜLÜ ▸ Verileri farklı bir formatta gösterme şekillerinden biridir. (Encoding)

×