Llojet e baterive

7,546 views

Published on

Ndertimi i baterive te ndryshme . Karikimi i tyre (Procesi).
Elementet e baterive te ndryshme

Published in: Technology
0 Comments
3 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
7,546
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
94
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
3
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Llojet e baterive

  1. 1. Jane qeliza qe Punojne se bashku
  2. 2. Bateri 9 V Brenda nje baterie 9 V jane te lidhura 6 bateri 1.5 v 6 x 1.5 =9v
  3. 3. • 1.5 volt • Punojne mire nqs perdor 100 mA ose me pak • Kapacitet I ulet • Nje periudhe jete prej 3 vjetesh
  4. 4. anode and anode collector Cathode collector MnO2 NH4Cl ZnCl2
  5. 5.  1.5 V: e humbin fuqine gradualisht  Anoda (-):Anoda (-): Zn + 2 OHZn + 2 OH-- ---> ZnO + H---> ZnO + H22O + 2e-O + 2e-  Katoda (+):Katoda (+): 2 MnO2 MnO22 + H+ H22O + 2e- --->MnO + 2e- --->Mn22OO33 + 2+ 2 OHOH--
  6. 6. MnO2, graphite Zn powder steel Metal nail Electrolyte KOH
  7. 7. • Anoda: litium • Katoda : Oksid magnezi • Kjo bateri zgjat me shum
  8. 8.  Kur karikon nje bateri, detyronKur karikon nje bateri, detyron elektronet te shkojne mbrapshtelektronet te shkojne mbrapsht (nga + tek -) Per te bere kete duhet(nga + tek -) Per te bere kete duhet nje tension me I larte mbrapa senje tension me I larte mbrapa se perpara Kjo eshte dhe arsyeja pseperpara Kjo eshte dhe arsyeja pse ammeter ne makinen tone shkonammeter ne makinen tone shkon lart ndersa bateria karikohet dhelart ndersa bateria karikohet dhe me pas kthehet normalme pas kthehet normal

×