Ekonomi Bakanlığı Desteklerine
Değerlendirme Toplantısı
18 Eylül Çarşamba 2013
-
Desteklenen Faaliyetler’in neler olduğunu
hatırlayalım
Pazara giriş desteği
•Bilişim şirketleri veya işbirliği kuruluşlarının
sektör, ülke, uluslararası mevzuat veya yatırım
kon...
Yurt dışı tanıtım desteği
•  Yurt  dışında  düzenlenen  fuar,  kongre, 
konferans  ve/veya  bağımsız  tanıtım 
programı  k...
Yurt dışı birim desteği
 
•Bilişim  şirketlerinin  veya  işbirliği 
kuruluşlarının  doğrudan  veya  yurt  dışında 
faaliye...
Belgelendirme desteği
Bilişim  şirketlerinin  uluslararası  teknik 
mevzuata  uyum  sağlamak  veya  yurt  dışı 
pazarlara ...
Ticaret heyeti ve alım heyeti destekleri
• Bir ticaret heyeti veya alım heyeti programı
kapsamında; her bir katılımcının u...
Danışmanlık desteği
• Bilişim şirketlerinin Bakanlığın ön onay
verdiği konularda satın aldıkları
danışmanlık hizmetlerine ...
Teşekkür Ederiz
Teşekkür Ederiz
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Döviz kazandırcı destekler Sunumu

314 views

Published on

Türk Oyun endüstrsinin daha iyi desteklerden faydalanabilmesi amacıyla yapılacak Bilişim Destekleri yeni tebliğ çalışması öncesinde 18 Eylül 2013 Çarşamba günü Oyun endüstrisi firmaları bir ön çalışma niteliğinde bir OYUNDER öncülğünde bir araya gelmiştir.

Çalışma öncesinde var olan desteklere ilişkin kısa bir hatırlatma niteliğinde bu sunum yapılmıştır.

Published in: Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
314
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Döviz kazandırcı destekler Sunumu

 1. 1. Ekonomi Bakanlığı Desteklerine Değerlendirme Toplantısı 18 Eylül Çarşamba 2013 -
 2. 2. Desteklenen Faaliyetler’in neler olduğunu hatırlayalım
 3. 3. Pazara giriş desteği •Bilişim şirketleri veya işbirliği kuruluşlarının sektör, ülke, uluslararası mevzuat veya yatırım konularında satın alacakları veya hazırlatacakları raporlara ilişkin giderler, •Bilgisayar oyunlarının yurt dışında pazarlanmasına yönelik pazara giriş giderleri. Bu madde kapsamında aşağıda belirtilen pazara giriş giderleri desteklenir: •a) Oyun geliştirmeye yönelik yazılım ve lisans satın alma giderleri, •b) DVD hazırlık giderleri, •c) Görsel, yazılı ve işitsel medya ile internette yapılan reklam giderleri, •ç) Bilgisayar oyunu için hazırlanan internet sitesinin giderleri. • Bilişim şirketlerinin tablet bilgisayarlar, cep telefonları veya mobil cihazlarda kullanılmak üzere üretilen bilgisayar uygulamalarının (aplikasyonlarının), yurt dışı satışına yönelik olarak yaptıkları komisyon giderleri.
 4. 4. Yurt dışı tanıtım desteği •  Yurt  dışında  düzenlenen  fuar,  kongre,  konferans  ve/veya  bağımsız  tanıtım  programı  kapsamında  yapılan  tanıtımlara  ilişkin  sponsorluk,  reklam,  tanıtım,  danışmanlık,  katılım  ve  organizasyon  giderleri.   a) Fuar, kongre ve konferans ve/veya bağımsız  tanıtım  programı  kapsamında  yapılan  sponsorlukların giderleri, b)  Tercümanlık  giderleri  (sadece  yapılan  görüşme  ve  tanıtım  faaliyeti  kapsamında  iletişim  sağlanmasına  yönelik  çeviri  giderleri), c)  Seminer,  konferans,  toplantı  ve  ikili  görüşme organizasyon giderleri (yer kirası,  ilgili  teknik  araç  ve  gereçlerin  kira  giderleri, yemek ve ikram giderleri, vb.)  ç) Görsel, yazılı ve işitsel tanıtım giderleri, d) Halkla ilişkiler hizmeti giderleri, e) Fuar, kongre ve konferanslara katılım  maliyeti, f) Katalog, broşür ve tanıtım malzeme  giderleri, g) Danışmanlık giderleri, ğ) Yabancı dilde internet sayfası tasarım  giderleri. •Bilişim şirketleri ve işbirliği kuruluşlarının yurt  dışında  düzenlenen  fuar,  kongre  veya  konferanslara ilişkin katılım maliyetleri,     •Bilişim  şirketleri  ve  işbirliği  kuruluşlarının  arama  motorlarında  yapacakları,  arama  ağı  reklamları  da  dâhil  olmak  üzere  reklam  ve  tanıtım giderleri,
 5. 5. Yurt dışı birim desteği   •Bilişim  şirketlerinin  veya  işbirliği  kuruluşlarının  doğrudan  veya  yurt  dışında  faaliyet  gösteren  şirketleri  ya  da  şubeleri  aracılığıyla  açtıkları  birimlerin  kira  giderleri  4  (dört) yıl süresince karşılanır.
 6. 6. Belgelendirme desteği Bilişim  şirketlerinin  uluslararası  teknik  mevzuata  uyum  sağlamak  veya  yurt  dışı  pazarlara  girmek  amacıyla  aldıkları  belge,  sertifika  veya  akreditasyonlara  ilişkin  aşağıda  belirtilen giderler, a)Müracaat ve doküman inceleme giderleri,  b) Belgelendirme tetkik giderleri, c) Belge kullanım ücretleri, ç) Kayıt ücretleri, d) Danışmanlık giderleri,  e) Gözetim giderleri, f) Yenileme giderleri.
 7. 7. Ticaret heyeti ve alım heyeti destekleri • Bir ticaret heyeti veya alım heyeti programı kapsamında; her bir katılımcının ulaşım ve konaklama giderleri ile programa ilişkin reklam, pazarlama, danışmanlık, tanıtım ve organizasyon giderleri, a) Tercümanlık giderleri (sadece yapılan görüşme ve tanıtım faaliyeti kapsamında iletişim sağlanmasına yönelik çeviri giderleri) b) Seminer, konferans, toplantı ve ikili görüşme organizasyon giderleri (yer kirası, ilgili teknik araç ve gereçlerin kira giderleri, yemek ve ikram giderleri, vb), c) Görsel, yazılı ve işitsel tanıtım giderleri, ç) Halkla ilişkiler ve danışmanlık hizmeti giderleri, d) Katalog, broşür ve tanıtım malzemeleri giderleri, e) Toplu transferler.
 8. 8. Danışmanlık desteği • Bilişim şirketlerinin Bakanlığın ön onay verdiği konularda satın aldıkları danışmanlık hizmetlerine ilişkin giderler, • Bilişim şirketleri pazarlama stratejisi, akreditasyon, yurt dışı pazar yapısı konularında danışmanlık hizmeti alabilirler.
 9. 9. Teşekkür Ederiz
 10. 10. Teşekkür Ederiz

×