Advertisement

Oted Sunumu (2. Global Clean Fuarı 9-12.Ocak.2020)

Jan. 23, 2020
Advertisement

More Related Content

Advertisement

Oted Sunumu (2. Global Clean Fuarı 9-12.Ocak.2020)

 1. Kat Hizmetlerinin Turizmde Önemi KAT HİZMETLERİ ORGANİZASYONU Pınar PARLAKYILDIZ
 2. Kat Hizmetleri (Houskeeping) Nedir? Uluslararası otelcilik literatüründe; Housekeeping olarak ifade edilen terimin ülkemizde ki tanımı Kat Hizmetleri olup, sözlük anlamı da ev idaresidir. Konaklama İşletmelerinde sunulan hizmetin kalitesini ortaya çıkaran en önemli hizmet alanlarından biri Kat Hizmetleri Bölümüdür. Tesisin temiz görünümünden ve hijyen standartlarının sağlanmasından sorumludur. Konuk odalarından - koridorlara, salonlardan – genel alanlara kadar tertip, düzen ve bakımını sağlarlar. İşletmeye ait demirbaş ve objelerin korunması, yangına karşı tehlike oluşturacak risklerin bertaraf edilmesi, konukların ve personelin sağlıklarını koruyacak ortamın hazırlanması da görev tanımlarına dahildir. Seyahat acenteleri ve endüstriyel güvenlik kuruluşları tarafından İşletmenin Sertifikalandırılmasında muhatap alınan en önemli bölüm Kat Hizmetleridir.
 3. Kat Hizmetlerinin Otele Katkıları Gelir ve Müşteri Artışına Katkısı Gelir artışı, mevcut gelirin fazlalaştırılmasıdır. Konuklar, her zaman temiz ve güvenli konaklama yeri ararlar. Aradıklarını bulan ve sunulan hizmetten memnun kalanlar, işletmenin devamlı misafiri olacakları gibi, çevrelerine de olumlu eleştiriler yaparak konukların bu işletmeye gelmelerini sağlayacaklardır. Bu durum işletmenin gelirinin artmasına neden olur. İsrafın Önlenmesine Katkısı Kat hizmetleri bölümünün varlığı ve iyi şekilde çalışması, elektrik, su ve temizlik malzemeleri gerektirdiği gibi kullanılması israfı önler, işletmenin kârını artırır. Demirbaşların Korunması ve Bütçeye Katkısı Bütçe, işletmenin bir yıllık gereksinmelerini karşılamak için ayrılan paradır. İşletme bütçesi içinde en geniş pay, Kat hizmetleri Bölümünündür. Halıdan perdeye, temizlik maddelerinden araçlarına kadar pek çok şeyin bakım ve kullanımından kat hizmetleri çalışanları sorumludur. Bakım ve kullanımın gerektiği gibi yapılması halinde bütçeden bu işler için ayrılan para azalacaktır. Uygun temizlik malzemesi hem temizlikte istenilen standardı sağlayacak, hem de yapılan harcama boşa gitmeyecektir.
 4. Oted Kimdir? OTED (Otel Temizlik Eğitimi ve Dekorasyon Derneği), Mart 1992’ de İstanbul Sheraton Otelinde Henkel Ecolab’ ın düzenlediği seminerde bir araya gelen Houskeeper lar tarafından dernekleşme fikrinin olgunlaşması ile sektörün duayen isimleri Meltem MISIRLIOĞLU, Sezer ARIN, Oya SEMENT, Nursel Polat Öztürk ve Nazmiye AYYILDIZ fikri hayata geçirmek üzere 500 Houskeeper a projeyi yazılı olarak aktardılar. Mayıs 1992’ de Nippon Otelde 35 kişinin katılımı ile ilk toplantı gerçekleştirildi. Toplantı sonucunda fikir çoğunluk tarafından onaylanınca Oted Derneği kuruldu.
 5. Oted’ in Faaliyet Alanları Nedir? - OTED Derneğinin önceliği Houskeeping Mesleğini tanıtmak, sevdirmek, yaygınlaştırıp saygın bir meslek olarak Turizm Sektöründe var olmasını sağlamak. - OTED Derneği, eğitim konusunda yaptığı çalışmalar ile meslek okullarında Houskeeping Mesleğinin öncelikli tercih edilen bir meslek olmasını özendirmek, Turizm Sektörüne liyakat sahibi, bilgili ve yetkin Houskeeping Departmanını tam temsil edebilecek yeni elemanların kazandırılmasını sağlamak. - Sektörde Houskeeping Mesleğine eleman yetiştiren kurum ve kuruluşlara destek vermek. Bu konuda ki yeni girişimcilere önderlik etmek. - İlgili Kurumlar ile ortak projeler üretmek, tam bir işbirliği içerisinde henüz meslek sahibi olmayan ve turizm sektörünü hedefleyen gençleri eğitmek, belgelendirmek ve turizme kalifiye eleman yetiştirmek ve bu konuda ki talepleri karşılamak.
 6. Oted’ in Faaliyet Alanları Nedir? - Meslek ile ilgili yazılı ve görsel kaynaklar üretmek, sektörün kullanımına arz etmek. Okullarda ve işyerlerinde kaynak oluşturan kitaplar yazmak. - İstanbul merkez olmak üzere, Mnavgat, Kuşadası gibi şubeleri Türkiye genelinde yaygınlaştırmak. - Globalleşen dünyada meslektaşlarımıza yenilikleri aktarmak ve Ortak Akıl oluşturmak. - Sosyal Sorumluluk projelerinde var olmak.
 7. Oted’ in Hedeflediği Sektörler Nedir? OTED, doğal olarak Turizm Sektörünün vazgeçilmez STK’ sıdır. Ancak aşağıda ifade edilen sektörlerde de vazgeçilmez durumdadır. - Oteller ve Tatil Köyleri gibi Konaklama Tesislerinde, - Hastaneler başta olmak üzere tüm sağlık tesislerinde, - Alışveriş Merkezlerinde, - İş Merkezlerinde, - Site ve Residince Yönetimlerinde, - Eğitim, Yurt, Yaşlı Bakım Evleri gibi tesislerin Yönetimlerinde, - Havaalanları, Yat Limanları, Cruise Gemileri gibi toplu taşım tesislerinin yönetimlerinde, - Profesyonel Temizlik Şirketlerinin yönetimlerinde, - Fuar Alanları ve Spor Tesislerinin Yönetimlerinde, ve daha birçok toplu yaşam alanlarının Temizlik ve Hijyen konularında ki faaliyetlerinde vazgeçilmez durumdadır.
 8. Oted’ in Üyelerine Desteği Nedir? Oted Derneğinin, ilk önceliği Mesleki Birlik ve Dayanışmayı sağlamaktır. Her ay üyeler ile düzenli toplantılar yaparak; Fikir alışverişinde bulunmak, yeni sektörel gelişimleri paylaşmak, Eğitim ve Seminerleri planlamak ve düzenlemek, Fuar Organizasyonlarını takip etmek, gerekirse düzenlemek. Sektörde tedarikçi olarak hizmet veren çözüm ortaklarımız ile yeni projeler üretmek. Kimyasal, Makine, Ekipman, Tekstil vb. konularda oluşan yeni ihtiyaç taleplerinin nasıl karşılanacağı konusunda birlikte Ar-Ge yapmak. Motivasyon amaçlı faaliyetlerde (Geceler, Ödül Törenleri, Seyahatler, Piknikler vb.) bulunmak. Personel temini konusunda üyeler arası işbirliğine gitmek.
 9. Oted’ in Yeni Dönem Projeleri - OTED Derneğinin tüm platformlarda tanıtımını yoğunlaştırmak ve artırmak. - Eğitim Faaliyetlerine devam etmek ve geliştirmek. - Belediyeler gibi yerel yönetimler ile işbirliği projelerine devam etmek ve geliştirmek. - Deneyimi yeterli olmayan yeni meslektaşlarımızın bilgi seviyelerini yükseltmek, iş amaçlı sektörü mecburen tercih eden arkadaşlarımızın meslek edinmelerine yardımcı olmak ve hak ettikleri pozisyonlarda işe yerleştirmek. - Üsküdar Kız Meslek Lisesinde yapmış olduğumuz Uygulamalı Otel Odası Projemizin devamını sağlamak, diğer okullarda yaygınlaşmasına destek vermek. Böylece staj yapacak öğrencilerin pratik eğitimlerine katkıda bulunmak. - Oted Kitabının, yardımcı rehber kitap olarak okullarda okutulmasını sağlamak. - Oted Dernek Şubelerinin diğer illerde de çoğalmasını temin etmek ve özendirmek. - Otellerde Atık Yönetimi ve Geri Kazanım Projesini faaliyete geçirmek.
 10. Oted’ in Yeni Dönem Mesajı - Houskeeper Arkadaşlarımız mesleklerinin değerini, gücünü ve anlamını her ortamda hatırlamalı ve hatırlatmalı, ülkemize, turizme ve insana verdikleri emeğin ne kadar kutsal olduğunu vurgulamalıdır. - Her bir misafir memnuniyetinin temel taşını oluşturduğumuzun onur ve gururunu taşımalıdır. - Hizmet Sektöründe ki sürdürülebilir kalitenin adı Houskeeping Departmanıdır. Bu gücü hep birlikte daha da ileriye götüreceğimize inancım tamdır. - Mesajım; Derneğimizin sektöre kattığı değer ve önemin göz ardı edilmemesini, diğer tüm sektör oyuncuları ile birlikte işbirliğine her an hazır olduğumuzu hatırlatmaktır. - Birlikte çözüm üretir ve birbirimizi destekler isek, uluslararası standartlara uygun Kaliteli Hizmet anlayışını yaygınlaştırabileceğimizi düşünüyorum.
 11. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 12. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 13. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 14. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 15. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 16. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 17. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 18. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 19. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 20. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 21. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 22. Oted Faaliyetlerinden Kareler
 23. Oted Faaliyetlerinden Kareler
Advertisement