Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Проблеми. Гіпотези. Відкриття.

Проблеми. Гіпотези. Відкриття.

Related Audiobooks

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Проблеми. Гіпотези. Відкриття.

 1. 1. Проблеми. Гіпотези. Відкриття.
 2. 2. КОНСЬКИЙ Всеволод Миколайович Ботанік, бібліограф. Народився в учительській сім’ї. Закінчив 1938 з дипломом першого ступеня природничий факультет Миколаївського педагогічного інституту. Працював в обласних природо-краєзнавчих музеях Миколаєва (1939-1941) та Одеси (1944- 1950). З 1949 - в науково-бібліографічному відділі Одеської державної наукової бібліотеки ім. М.Горького: головний бібліотекар, головний бібліограф, завідувач відділу. Багато уваги приділяв популяризації природничих знань. Улюбленим його бібліографічним жанром тривалий час були бесіда й розповідь про книги науково- природничої тематики. Згодом перейшов до підготовки покажчиків літератури того ж призначення. Виступив ініціатором видання фундаментальної бібліографічної серії “Вчені Одеси” (1957). Заснував 1975 серію рекомендаційних посібників про передній край природничих наук “Проблеми. Гіпотези. Відкриття”. Взяв участь у створенні капітального покажчика літератури про виноградарство України і Молдавії. Багато сил і часу віддав роботі над бібліографією літератури про перебування в Одесі О.С.Пушкіна та А.Міцкевича. Очолюючи впродовж семи років науково-бібліографічний відділ, орієнтував його на поглиблення зв’язків з науковими й освітніми закладами Одеси й півдня України, задоволення їхніх потреб у грунтовних бібліографічних виданнях широкого спектра й профілю, залучив до участі в роботі над ними ряд провідних учених, дбав про високий фаховий рівень співробітників відділу. Написав ряд статей з практики створення рекомендаційних бібліографій. Залишив по собі гарні згадки у всіх, з ким співпрацював і контактував. Його пам’яті присвячено один з рекомендаційних покажчиків серії “Проблеми. Гіпотези. Відкриття” (Гелиобиология / Сост.: В.А.Дьяков, И.Э.Рикун. - О., 1994. - 117 с.).
 3. 3. БІЛЯВСЬКА НАДІЯ ПЕТРІВНА Інженер-технолог, бібліограф. Народилась у сім’ї військовослужбовця. 1948 разом з батьками переїхала до Одеси. Вчилася у школі в Одесі та у Франкфурті-на-Одері (Німеччина), де проходив службу батько. Закінчила Одеський нафтовий технікум (1964) і Одеський технологічний інститут ім. М.В.Ломоносова (1970; за спеціальністю інженер-технолог). Після короткочасної роботи техніком у ВНДІ “Харчопромавтоматика” прийшла до Одеської державної наукової бібліотеки ім. М.Горького (1971). Була бібліографом, редактором, завідувачкою відділів технічної літератури та науково-бібліографічного. Працюючи в бібліотеці, закінчила Громадський інститут патентознавства (Одеське відділення; 1979) і курси завідувачів бібліографічних відділів республіканських бібліотек при Всесоюзному інституті підвищення кваліфікації працівників культури (1982). Автор ряду статей про бібліографічну та інформаційну діяльність ОДНБ, інформаційних списків літератури (пізніше - покажчиків) нових надходжень технічної літератури. Брала участь у складанні науково-допоміжних та рекомендаційних бібліографічних посібників. Керувала групою упорядників покажчика “Памятники истории и культуры Одесской области”.
 4. 4. ШЕКЕРА ЛЮДМИЛА ІВАНІВНА Біолог, бібліограф. Народилась у робітничій сім’ї. Закінчила 1957 загальноосвітню школу, наступного року - бібліотечні курси при Будинку офіцерів. У 1958-1964 вчилася на вечірньому відділенні Одеського державного університету (біологічний факультет). Впродовж кількох років (1964-1968) працювала за основним фахом (науковий співробітник Обь-Тазовського відділення Сибірського НДІ рибного господарства). Прийшовши у жовтні 1971 до Одеської державної наукової бібліотеки ім. М.Горького, почала бібліотекарем книгосховища; потім стала бібліографом (старшим, головним) науково-бібліографічного відділу; з квітня 1994 - провідний бібліограф довідково-інформаційного відділу. Веде тут роботу з розділів “Біологія” і “Правознавство”. Впродовж багатьох років підтримувала тісний зв’язок з Одеським Будинком природи, виступала з оглядами літератури. Склала ряд науково-допоміжних та рекомендаційних посібників, серед яких - фундаментальний бібліографічний покажчик “Биология Черного и Азовского морей” (література за 1917-1987), на 2323 сторінках якого зареєстровано 23025 вітчизняних та зарубіжних джерел.
 5. 5. ДУНАЄВА ТЕТЯНА МИКОЛАЇВНА Біолог, бібліограф. Народилась у селищі, де мешкали працівники СУГРЕ (Середньо-Уральська гідроелектростанція) Верхнєпишлінського р-ну Свердловської обл. Вступила 1955 до Бердичівського державного педагогічного інституту; через рік інститут був розформований, а студентів переведено до Одеського державного університету ім. І.І.Мечникова. 1961 закінчила університет, одержавши диплом біолога-зоолога та вчителя біології і хімії. Упродовж кількох років викладала біологію і хімію в одній із шкіл Вінницької обл. В Одеській державній науковій бібліотеці ім. М.Горького працювала з вересня 1968 до 2000. Обіймала посади бібліотекаря, старшого бібліографа, провідного бібліографа науково-бібліографічного та довідково-інформаційного відділів. Педагог-природознавець за фахом, знайшла успішне застосування своїм знанням. Вела весь комплекс довідково-інформаційної та науково-бібліографічної роботи з питань геолого-географічних наук. Особливе місце в її роботі займало складання науково-допоміжних, рекомендаційних та інформаційних бібліографічних посібників природознавчої тематики.
 6. 6. СПІТКОВСЬКА Галина Йосипівна Фізик, бібліограф. Закінчила Одеський державний університет ім. І. І. Мечникова, фізічний факультет, фах – фізик, викладач фізики. В ОДНБ з 2 серпня 1976 до 15 січня 1979 р. Обіймає посаду бібліографа науково- бібліографічного відділу. Веде розділ систематичної картотеки статей - фізико-математичні науки. Бере участь в підготовці до видання бібліографічних покажчиків.
 7. 7. ОЛЕЙНИКОВА Тамара Іванівна Біолог, бібліограф. Закінчила біологічний факультет Одеського державного університету імені І. І. Мечникова (фах – біолог, учитель біології і хімії). Працювала в лабораторії гетерозису Всесоюзного селекційно-генетичного інституту (лаборант); в Одеському конструкторському бюро кінообладнання (технік). У 1968 – 2011 працювала в ОДНБ (нині ― ОННБ) імені М. Горького (бібліограф; головний бібліограф науково-бібліографічного відділу; завідувач сектора довідково-бібліографічного обслуговування у відділі науково-допоміжної та рекомендаційної бібліографії; провідний бібліограф краєзнавчого відділу «Одесика»). Вела розділи «Хімічні науки» в систематичній картотеці статей та систематичну картотеку статей краєзнавчої тематики. Брала участь у науково-дослідній та довідково-інформаційній роботі бібліотеки. Є автором низки науково-допоміжних, рекомендаційних та інформаційних покажчиків.
 8. 8. КОЛОМІЄЦЬ ТЕТЯНА ГЕРАСИМІВНА Інженер-технолог, бібліограф. Вищу освіту здобула в Одеському технологічному інституті харчової промисловості ім. М.В.Ломоносова (1968-1973). Працювала на підприємствах молочної промисловості (Крим, Одеська обл.). 1989 закінчила заочне відділення культурно-освітнього факультету Київського державного інституту культури ім. О.Є.Корнійчука (Миколаїв), дістала кваліфікацію бібліотекаря-бібліографа. З травня 1975 по 1933 - в Одеській державній науковій бібліотеці ім. М.Горького. Вела, зокрема, розділи бібліографії та картотеку журнальних статей “Хімічна технологія. Хімічні виробництва”. Автор ряду довідкових посібників.
 9. 9. РІКУН (ШТЕЙН) Інна Еміліївна Математик, бібліограф. Закінчила механіко-математичний факультет Одеського державного університету імені І. І. Мечникова (фах – математик, учитель математики). Викладала математику в загальноосвітній школі у смт Комінтернівському, Одеської області, працювала старшим інженером-програмістом АСУ в Одеському виробничому трикотажному об’єднанні імені Н. К. Крупської. З 1981 по 2012 працювала в ОДНБ (нині ― ОННБ) імені М. Горького (бібліограф відділу технічної літератури; бібліограф; старший; провідний; головний бібліограф науково-бібліографічного відділу). Складала науково-допоміжні, рекомендаційні, методичні посібники. Понад десять років вела дослідження у галузі історії науки в Одесі. Автор низки покажчиків з серії «Вчені Одеси». Написані нею біографії вчених, матеріали до яких вона розшукувала в архівах, Інтернеті, надруковані у наукових виданнях, у тому числі в Енциклопедії сучасної України та біографічному словнику «Професори Одеського (Новоросійського) університету». Її роботи дістали високу оцінку фахівців та стали значним внеском у вітчизняну бібліографію. Серед них варто відзначити фундаментальний покажчик «Голодомор в Україні 1932-1933 рр.». Результатом багаторічних розвідок у галузі історії науки та освіти України стала книжка «Видавництво Mathesis (1904-1925): матеріали до історії та каталог книг», присвячена найстарішому дореволюційному науковому видавництву, заснованому в Одесі. Вагомий внесок І. Е. Рікун зробила у рекомендаційну бібліографію, присвячену природничим наукам. Її статті публікуються на сторінках місцевих, республіканських та зарубіжних видань. Вона рецензувала праці, консультувала працівників бібліотеки з питань бібліографічного опису, з бібліографічної роботи; брала участь у науково- дослідній та науково-методичній роботі бібліотеки з питань бібліографознавства, у роботі університету бібліотечно-бібліографічних знань при ОННБ, у міжнародних, республіканських, обласних семінарах та науково-практичних конференціях, де виступала з доповідями та повідомленнями, читала лекції та давала консультації на заняттях з підвищення кваліфікації для працівників ОННБ, на курсах підвищення кваліфікації для методистів та бібліотекарів шкільних бібліотек Одеси та Одеської області. Упродовж багатьох років очолювала секцію координації довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування населення Міжвідомчої бібліотечної ради при управлінні культури Одеської облдержадміністрації. Нагороджена почесними грамотами Української бібліотечної асоціації та Одеської обласної державної адміністрації, Почесною відзнакою одеського міського голови «Подяка». Лауреат Міжнародного фестивалю «Мистецтво науки — 2012» (Москва, РФ) у номінації «Етюди про вчених».
 10. 10. КОЛЬЧЕНКО ЛЮДМИЛА ОЛЕКСАНДРІВНА Інженер-технолог, бібліограф. Народилась у сім’ї вчителя. Вищу освіту здобула на факультеті технології консервування Одеського технологічного інституту харчової промисловості ім. М.В.Ломоносова. Впродовж кількох років працювала на Охтирському промисловому комбінаті. З вересня 1986 до липня 2000 - у науково-бібліографічному відділі Одеської державної наукової бібліотеки ім. М.Горького; обіймала посади старшого, провідного, головного бібліографа. Вела систематичну картотеку статей з питань економіки. Брала участь в інформуванні вчених та фахівців за своїм розділом, у підготовці й проведенні інформаційно-масових заходів. Склала ряд бібліографічних посібників. Першою серед фахівців ОДНБ подала читачам фактографічну інформацію шляхом оцінюваного реферування джерел (посібник “Одесса сегодня: Экология города”).
 11. 11. НУНЬЄС Олена Григорівна Філолог, бібліограф. Закінчила філологічний факультет Одеського державного університету імені І. І. Мечникова (фах – філолог, викладач російської мови та літератури). Працювала у навчальних закладах (викладач російської мови), в Одеській обласній бібліотеці для юнацтва імені В. Маяковського (старший бібліограф). З 2000 працює в ОДНБ (нині – ОННБ) імені М. Горького у науково-бібліографічному відділі (головний бібліограф). Складає бібліографічні та біобібліографічні покажчики з питань охорони здоров’я, з театро- та літературознавства. Окремі бібліографічні покажчики вирізняються оригінальною структурою: у посібники включені великі фрагменти рецензій, надрукованих у ХІХ — на початку ХХ століть. О. Г. Нуньєс ― автор-упорядник низки покажчиків у серіях «Письменники Одеси», «Проблеми. Гіпотези. Відкриття», «Літературна Одеса». Бере участь у науково-дослідній та науково-методичній роботі з питань бібліографознавства, історії книги, у науково-практичних конференціях, семінарах, заняттях з підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, у роботі університету бібліотечно-бібліографічних знань, у загальнобібліотечних заходах. Виступає в пресі з публікаціями з питань бібліографознавства, історії українського театру. Консультує працівників ОННБ та бібліотек міста і області з питань бібліографічного опису, підготовки бібліографічних посібників, бібліографічної роботи за всіма напрямами.
 12. 12. ТЮЩЕНКО Тетяна Василівна Біолог, бібліограф. Закінчила біологічний факультет Одеського національного університету імені І. І. Мечникова (фах – біолог, викладач біології та хімії). У 2000-2013 працювала в ОДНБ (нині ОННБ) імені М. Горького, у науково- бібліографічному відділі (бібліограф І категорії; провідний бібліограф). Складала бібліографічні посібники. Є упорядником праць переважно природничо-наукового спрямування — «Биология Черного и Азовского морей», «Твої можливості, людино», «Генріх Іванович Швебс» та ін. Має публікації в періодичних виданнях. Брала участь у науково-дослідній роботі бібліотеки, у підготовці та проведенні бібліотечних масових заходів.

×