Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Lauseopetus

2,494 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Lauseopetus

 1. 1. LAUSEÕPETUS
 2. 2. LAUSETÜÜBIDVÄITLUSLAUSEMa kirjutan luuletust.KÜSILAUSEKes kirjutab luuletust?KÄSKLUSLAUSEKirjuta luuletus!HÜÜDLAUSEKüll on ilus luuletus!SOOVLAUSEOskaksin ma luuletada!
 3. 3. SÕNAJÄRG Hammustas! Kass hammustas. Kass hammustas koera.Suur kass hammustas arga koera.Suur tige kass hammustas nurga taga arga koera.
 4. 4. ÖELDISÖeldis seob kõik lauseliikmed terviklauseks.Temast sõltub otseselt ka see, mitu lauseliiget on tingimata vajalikud: Ants magab. Ants kasvatab (?) kapsaid/lapsi/põrsaid.
 5. 5. ÖELDISEKS võivad olla ...LihtverbPinokkio on loll.Pinokkio on kirjutanud seinalesõna loll.ÜhendverbKõik lollid pandi kirja.Kirjutame üles kõik lollid!
 6. 6. ÖELDISEKS võivad olla ...võima/tulema/saama –- DA (tegevusnimi)Pinokkio võib tulla!Pinokkio, sul tuleb minna!Pinokkio ei saa tulla!hakkama/pidama –- MA (tegevusnimi)Pinokkio peab minema!Pinokkio hakkab lõpuks minema!
 7. 7. ALUSTavaliselt on lauses peale öeldise ka ALUS. Alus väljendab osalist, kes mingisolukorras tegutseb, kes või mis mõnesprotsessis osaleb või mingis seisundis viibib.
 8. 8. ALUSPinokkio kaevab auku.Minu Pinokkio joob piima ainult siin.Noor rumal Pinokkio armastabjäätist limpsida.Pinokkio on täiesti läbi!Lõpuni jõudis ainult Pinokkio.
 9. 9. TÄISalus Nimetav KES? MIS?Pinokkio magab alati sügavalt.Pinokkio ja Malvina itsitavad nagu hullud.
 10. 10. OSAalus Osastav KEDA? MIDA?Põrandal OLI verd, aga mitte tomati pastat.Baaris OLI joodikuid täis.

×