Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Bilinçaltı ve Öğrenme - I - Temel Bilgiler

2,793 views

Published on

Bilinçaltı ve Öğrenme - I - Temel Bilgiler - Serinin ilk sunumu. Diğer sunumlar yakında eklenecek.

Published in: Education
 • Be the first to comment

Bilinçaltı ve Öğrenme - I - Temel Bilgiler

 1. 1. BİLİNÇALTI & ÖĞRENME Temel Eğitimler – I – Murat Kaplan, Şubat 2015
 2. 2. 1. Bölüm Beynimizi ne kadar tanıyoruz?
 3. 3. Sağ Beyin – Sol Beyin Teorisi (Video #1)
 4. 4. Özetle, sol beyin (çoğu insan için) dil becerisini yönetir, doğrusal düşünür, detaycıdır mantıklıdır, sağ beyin ise sezgiseldir ve bütünü algılar, parçalara, detaylara zaman ayırmaz. Aşırı basitleştirilmiş bir teori !!!
 5. 5. Bu bilgilerin çoğu epilepsi hastaları üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde elde edilmiş. Çeşitli tıbbı nedenlerle güven vermiyorlar. Şimdi, daha gelişmiş bilimsel yöntemler sonucunda ulaşılan sonuç şu ki: bazı özel durumlarda beynin her iki tarafı da diğer tarafın fonsiyonlarını üstlenebiliyor. (MS rahatsızlığı)
 6. 6. “Sürüngen,” “Memeli,” “Kortex.” Her biri birbirinden ayrı birer kompütür gibi düşünülürse, farklı zeka, görecellilik, zaman ve mekan hissi, ve hafızaya sahip olduklarını anlayabiliriz. Beynimizin bilinçaltı kısmını Sürüngen ve Memeli beyinlerinin birlikte oluşturduklarına Triune Modeli (Dr. Paul MacLean)
 7. 7. Sürüngen Beyin 250 milyon yıl önce evrimini tamamlayıp son şeklini aldığına inanılıyor. Aslında sürüngen beynin halen sürüngen olarak adlandırılan tüm canlılarda da aynı şekilde olduğuna inanılıyor. Beynimizin bu kısmı istemsiz ve dürtüseldir. Tepkileri keskin ve katıdır. Varlığın sürdürülmesi için paranoyak bir tavır sergiler. Daima korunma ve hayatta kalma güdüsüyle hareket eder. Tecrübeyle öğrenemez. Kendisinde var olan programı her tecrübeye rağmen (olumlu olumsuz) tekrara devam eder. Yaşam için gerekli temel fonksiyonları kontrol eder: kalp atış hızı, nefes alıp verme, kavga etme, beslenme, kaçma, üreme.
 8. 8. Memeli Beyni 50 milyon yıl kadar önce son halini aldığına inanılır. Aynen memeli canlıların sahip olduğu beyin gibidir. Beynin bu kısmı his ve duyguları içerir. Annelik güdüsü buradan kaynaklanır. Bu güdü sürüngenlerde yoktur. Beynimizin bu kısmı bize neyin gerçek, doğru ya da bizim için önemli olduğunu gösterir. Ancak bütün bunları bilinçli kısma gönderme becerisine sahip değildir. Burada his ve duygular veri şeklinde ve değerler sistemi bütünü olarak var edilerek kişide oluşacak duygusal tepkileri belirler.
 9. 9. Kortex Beyin Burası beynin bilinçli kısmıdır. Carl Jung’a göre beynimizin bu kısmı 40.000 yıl kadar önce bu hale gelmiştir ve halen gelişmeye devam etmektedir. Beynimizin bu kısmının 3 yaşına kadar gelişmeye başlamadığını ve tam gelişimini ancak 20 yaşında tamamladığına inanılır. Bu durumun kişiden kişiye – çeşitli faktörlere bağlı olarak – değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Gelişim sürecinin bu kadar uzun sürüyor olmasının sebebi bilinçaltındaki zararlı ya da gereksiz programlamalardır. Aile, çevre, okul, vs. Erken yaşlarda oluşmaya başlayan (ve bizim bilinçli olarak hatırlama şansımız olmayan) mutlak gerçeklik programları nedeniyle rasyonel bir akla sahip olamayız uzun bir süre. Yani çeşitli güçler tarafından yönetiliriz. Bilinçaltını yöneten ve şekillendiren his ve duyguların aksine burada rasyonel akıl devrededir. Deneyimlere göre öğrenme olur. Yetişkin ve çocuk öğretimleri arasındaki farkın önemli nedenlerinden birisi budur!!!
 10. 10. Boyut Bilinçaltımızın beynimizin %92’lik kısmını oluşturduğuna inanılır. Bilinçli kısmımızın ise beynimizin geri kalan %8’lik kısmını.
 11. 11. New York Times’da yakın zamanda yayınlanan bir araştırmaya göre bir insan ‘bilinçli olarak’ aynı anda araba kullanıp cep telefonlarıyla konuşamayacaklarını bilimsel olarak ispat etmiştir. Yani iki eylemden birisini bilinçaltınız yapıyor. Bilim insanları beyin aktivitelerinin manyetik rezönans resimlerine bakarak ‘insan beyninin dikkat gerektiren işleri aynı yapabilmek için sınırlı bir beceriye sahip olduğunu’ bulmuşlardır. Hatta bir araştırmada iddia edildiğine göre birini ya da bir müziği gerçekten dinlemek istediğinizde gözlerinizi kapatıyorsunuz.
 12. 12. Basit Kalem Deneyi
 13. 13. Bilişsel Süreç / Cognitive Process Bilinçli zihin mantıklıdır. Dülünme yetisi vardır. Mantık yürütür, eleştirir, analiz eder, yargılar, tercihte bulunur, seçim yapar, ayrımcılık yapar, planlar, bulur vs. Bu sırada hem tümevarım hem de tümdengelim yöntemlerini kullanır. Verileri filtreleyen ve sınıflandıran bilinçli zihnimizdir. Eğer 3 yaşından sonra başlayıp tam gelişimini 20 yaşına kadar ancak tamamlayan bir zihinden bahsediyorsak, bilinçaltımızda nasıl bir çöplük olabileceğini siz düşünün. İşte bilinçaltımızdaki bu çöplükteki veriler bizim beden, ruh ve zihin sağlığımızı, huzurumuzu, öğrenme sürecimiz dahil tüm hayatımızı etkilemektedir.
 14. 14. İrade, Güç ve Özgür İrade Özgür iradeye sahip misiniz?
 15. 15. Pek Sayılmaz Ah! Psychology Today’de, 1974 yılı Ağustos ayında yayınlanan bililmsel bir makale şöyle diyor: “...deneylerimiz sonrasında beynimizin bir anlamda elektrik kaynağı olduğunu bulduk; elektriksel işlemler gerçekleştirdiğinikeşfettik.” Beynimiz düzenli olarak 25 watlık bir elektrik üretmektedir. Bilnçaltımız bu enerjiyi dürtüler, duygular, uyarımlar, sinirsel seğirmeler vs olarak bedene aktarır. Ve bu işlem bilinçaltımız tarafından 24 saat boyunca asla durmadan yapılmaya devam eder.
 16. 16. Hafıza Bilinçli zihnin sınırlı ve kısa süreli hafızaya sahip olduğu bilinmektedir. Bilinçaltımızın ise sonsuz bir hafızaya sahip olduğu artık ispat edilebilmektedir.
 17. 17. Kontrol Kimde? Bilinçli zihin ve bilinçaltı zihni bir ikileme düştüğünde – eğer onunla nasıl başa çıkacağınızı bilmezseniz – kesinlikle bilinçaltınız galip gelecektir.
 18. 18. Nasıl Öğrenebilirim? Alpha Konumu (rahatlayarak gözlerinizi kapatmanız bunun için yeterli olacaktır) Oto Rahatlama (bilinçli derin uyku) Seansları
 19. 19. Özgür İrade Konuşmaları Öncesi Beyin Ziyareti 
 20. 20. 2. Bölüm Biliçaltımızı ne kadar tanıyoruz?
 21. 21. Bilinçatımızın Nasıl Çalıştığını Bilmemizin Bize Ne Faydası Vardır?
 22. 22. İlk nefesimizden bu yana Ne duymuşsak, Ne görmüşsek, Neye dokunmuşsak, Ne hissetmişsek, Ne tatmışsak, hepsi bilinçaltımızda depolanıyor.
 23. 23. Bilinçaltımız: Sonsuz Görünen Bir Kapasiteyle Çalışan bir Veri Bankası
 24. 24. Birkaç İlginç Rakam -I- 576 mega pixel 80 mega pixel En Gelişmiş Mercek
 25. 25. Bilinçaltımız duyu organlarımız yoluyla çevremizde var olan uyarıcılardan gelen verileri saniyenin 1/4000 oranındaki bir zaman aralığında yakalayabiliyor!
 26. 26. Birkaç İlginç Rakam -II- 300 Yıl Aralıksız HD Kayıt Kapasitesinin Üzerinde Bir Veri Bankası
 27. 27. Bilgisayarların aksine insan beyninin belleği dolmaz hatta öğrendikçe daha da genişler !!!
 28. 28. Yetişkin bilinci: 1 dakikada – 200 / 300 sözcük Bilinçaltı: 1 dakikada 1000 / 1200 sözcük işler Bilinçli eylemlerimiz, bilinçaltımızın ¼ kadar hızlı Birkaç İlginç Rakam -III-
 29. 29. Peki Bu Ne Demek? Eğer bilinçaltınızın nasıl çalıştığını bilmiyorsanız hayatınızı siz değil, bilinçaltınız kontrol ediyor demektir! Sosyal hayatınızdan profesyonel yaşantınıza, beğendiğiniz şeylerden inanç sistemlerine, korkularınızdan arzularınıza her şeyi kontrol eden bilinçaltınız! Öyleyse PATRON KİM?
 30. 30. Bilinçaltımız asla kapanmaz! Bilinçaltımızın açma – kapama düğmesi yoktur! Bilinçaltımız gece-gündüz demeksizin, ne yapıyor ya da yapmıyor olduğumuza bakmaksızın her an aktiftir!
 31. 31. Bilinçaltı asla yorulmaz, bu nedenle de dinlenmeye ihtiyaç duymaz, uyumaz ve hiç bir koşulda çalışmayı bırakmaz. Hastalık, koma hali, uyku ya da hipnoz hali, fark etmeksizin, bilinçaltı kişi yaşadığı sürece işlem yapmaya devam eder. Ustam bu konuda şöyle demişti benim bir sorum karşısında: ‘Bilinçaltı bizim gerçekte ait olduğumuz boyutla olan bağımızdır. Hiç bir zaman tamamen bu boyuta ait olmadığından da zaman ve diğer kavramlar onu bizi etkilediği gibi etkilemezlar; onun için sadece an vardır ve o da olay sürdükçe bizim için geçmiş denen bir boyuta taşınır. Bu anlamda bilinçaltı için geçmiş ya da gelecek yoktur; bu ayrımı kavrama şansı da yoktur. Onun için var olan tek zaman dilimi sürekli akmakta olan an’dır.
 32. 32. Bilinçaltımız bedenimizi ve tüm davranışlarımızı kontrol eder. Ama biz bu sessiz süreci fark etmeyiz.
 33. 33. Bilinçaltı doğru ile yanlışı, gerçek ile hayali ayırt edemez. Bilinçaltımız aynen bir bilgisayar programı gibi çalışır ve önceden bilgisayara kurulmuş uygun bir donanım aracılığıyla yüklenen verileri okur, onlarla (kodlar aracılığıyla verilen komutları yerine getirerek) ilgilenir’. Bu işlemi gerçekleştirirken yüklenen veri hakkında yorum ya da değerlendirme yapmaz.
 34. 34. Bilinçaltı, çocukluk dönemimizin ilk birkaç yılında temel veri kayıtlarını tamamlar. (5 yaşına kadarki dönemde)
 35. 35. Temel veri kayıtlarını 5 yaşına kadarki dönemde tamamlayan bilinçaltının dili de 5 yaşındaki bir çocuğun dilidir ve bir çocuk gibi sade ve açık anlatımları daha iyi anlayacaktır. (Bu nedenle bilinçaltı ile ilgili bir yeniden yapılandırma çalışması sırasında kullanılan dilin sade, anlaşılır ve net olmasına özen göstermek gerekir.)
 36. 36. Öyleyse: Eğer bilinçaltını değiştirmek istiyorsak, biz ondan daha fazla ısrarcı olmalıyız ve çabuk pes etmemeliyiz.
 37. 37. ‘Bilinçaltı değişimi sevmez! Değişim, bilinçaltının bütüncül varlığı karşısındaki bir tehditten başka bir şey değildir. Değişim, bilinçaltının alıştığı o güvenli alana tanımadığı bazı kişilerin ayak basması, güvenli sahanın ‘tanınmayan, bilinmeyen bazı yabancılar tarafından ihlali’ anlamına gelir. Bu nedenle de bilinçaltı kendisiyle, (iyisiyle-kötüsüyle) var olan hayatıyla ilişkili hiç bir şeyin değişmesini istemez. Değişime karşı koyar ve bizi değişimden vazgeçirmek için sahip olduğu tüm güçlü silahlarını kullanmaya eğilimlidir.
 38. 38. Bilinçaltı çoğunlukla – çok önce oluşturulmuş mutlak gerçekler olarak kaydedilmiş bilgileri tarayarak – genellemeler yapar ve bu şekilde çalışma eğilimi gösterir. Bir başka deyişle bilinçaltımız çoğu yargıya (veya karara) önceki referanslar ışığında ulaşır ve mevcut bir olay hakkında bir karara varmak için o olayı – daha önceye ait – benzer bir olayla (ya da olaylarla) ilişkilendirir.
 39. 39. Bilinçaltı duyduğu sözcükleri – içinde kullanıldıkları cümle(ler)den – bağımsız olarak algılayıp, cümledeki diğer sözcüklerle birlikte oluşturacağı manadan soyutlayabilir ve öylece kayıt edebilir.
 40. 40. Bilinçaltımız haz peşinde koşan ve temel ihtiyaçlarımızın derhal giderilmesini isteyen en ilkel yanımızı temsil eder. Temel ihtiyaçlarımızın doyuma ulaştırılmasını isteyen bilinçaltımız, o ihtiyaçların doğru mu yanlış mı, eksik mi fazla mı olduğunu sorgulamaz. Ortada temel bir ihtiyaç vardır ve bir an evvel ihtiyacı karşılamak gerekir (acıkınca hemen gidip bir şeyler yemek gibi).
 41. 41. Bilinçaltı kendi mutlak gerçeklerini kaydetmiş olduğu verilere uygun olayları gerçekleştirmek için durmaksızın çalışır. Çoğu kişisel gelişim kaynağının buluştuğu ortak bir nokta olan ‘kişi kendi inançlarıyla uyumlu insan ve olayları hayatına çeker ve inandığı her şeyin gerçek olması için çalışır’ bilgisinin ardında yatan şey bilinçaltının bu özelliğidir.
 42. 42. Bilinçaltı – çoğu kişinin tahmin edemediği bir şekilde – uyarıcıları tersten algılama yetisine sahiptir. Örneğin, bilinçaltımız cümleleri tersten duyabilir, resimleri tersten görebilir ve bu durum bilincimiz için çok zorken, bilinçaltımız için bu algı türü oldukça kolaydır. Bu nedenledir ki, subliminal yöntemlerle insanlara ulaştırılması düşünülen mesajlar (yani subliminal mesajlar) bilinçaltının bu yetisini hedef alır ve bilincin fark edemeyeceği kadar küçük zaman aralıklarına gizlenen tersten cümleler ve/veya imajlarla sayısız bilgiyi hedef kitlelere ulaştırabilirler.
 43. 43. Subliminal Mesajlar: Diğer adıyla ‘bilinçaltı mesajları’, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Bu tür bilinçaltı mesajları insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler. Subliminal yöntemler daha çok reklamcılık ve propaganda alanlarında kullanılmaktadır.
 44. 44. Subliminal Mesajlar Neden Önemli? (Video #2)
 45. 45. Bilinçaltının sözcüklerden çok resimlere tepki gösterir. Bilinçaltı kişinin iç ve dış dünyasıyla semboller aracılığıyla konuşur. Bu nedenle birçok insan sözcüklerden çok resimlere tepki gösterir. Bu bilgi bize bilinçaltının bu konuyla bağlantılı bir diğer özelliğini de hatırlatır: o da bilinçaltının çağrışımla çalışma özelliğidir. Yani bilinçaltında sürekli bir şeyler bir başka şeyi ya da şeyleri çağrıştırır; bir veri başka bir veriyi aktive eder ve bazen küçücük gibi görünen bir tetikleyici zincirleme bir etki uyandırabilir. Bu etki olumlu olabileceği gibi olumsuz da olabilir.
 46. 46. Bilinçaltınızda birçok kayıt birbiri ile bağlantılıdır ve bu nedenle de bir kayıt diğerini etkiler, tetikler ve uzun süre hareketsiz durduğu için varlığını unuttuğunuz verileri açığa çıkartır. Birçok korku başka bir korku ile bağlantı halindedir. Bu yüzden bilinçaltına – aynen dünyadaki tüm canlıların birbiriyle bağlantılı olduğu gerçeğindeki gibi – bütünsel olarak bakmak gerekir. Anlamsız ya da önemsiz gibi görünen bir veri arka plandaki çok önemli bir başka veriyle doğrudan bağlantılı olabilir ve birbiriyle ‘bilincimizin’ anlayamadığı bir sebeple etkileşim içinde olabilir.
 47. 47. Bilinçaltı ortak bilinçaltı ile bağlantılıdır – yani bilinçaltımızın insanlığın başlangıcından bu yana var olan ve olacak tüm insan bilinçaltı veri tabanına ulaşımı vardır – ve bu özelliğiyle bilinçaltımız başka insanların bilinçaltından da etkilenir. Bu manada tüm diğer insanlar da bizim bilinçaltımızdan etkilenmektedir. Sürekli olarak bahsi geçen bu hassas bilgiyi iyi anlamak ve iyi aktarmak önemli bir sorumluluktur.
 48. 48. Bilinçaltınız bilincinizden 30.000 kat daha güçlüdür!
 49. 49. Bilinçaltımız aynı anda çoklu işlem yapabilme yetisine sahiptir; Bilinçaltımız aynı anda çok sayıda ve miktarda veriyi işleyebilir, otomatik olarak birçok görevi yerine getirebilir.
 50. 50. Bilinçaltı bilinçli zihinden emir alır: yani ya kişi bilinçli olarak bilinçaltına emirler verir ya da bunu bilinçsizce yapar ama mutlaka yapar. Eğer kişi bilinçli bir şekilde emir vermeyi başarırsa bilinçaltındaki verileri değiştirebilir, yeni veriler girebilir ve bilinçaltının kişinin istediği hayatı gerçekleştirmesi için çalışabilir. Ancak bu noktada dikkatli olunması gereken bir husus vardır: Bilinçaltı hiç bir şeyden şüphelenmez ve sorgulamaz. Bu yüzden de kişinin bilinçaltına hangi komutları verdiğine dikkat etmesi gerekir.
 51. 51. Bilinçaltı algısı konusunda yapılan ve yakın bir zamanda ‘Discover’ isimli bilimsel bir dergide de yayınlanan bir araştırma, ‘bilinçaltının’ 250 mikrosaniye gibi ‘normal bilincin’ algı düzeyinden çok daha düşük seviyedeki bir zaman diliminde gönderilen bir uyarıcıyı algılayabildiğini ve bunun kişinin bilinci tarafından fark edilemediğini kanıtlamıştır. Bu da bilinçaltının bir diğer muhteşem ve aynı zamanda da tehlikeli bir özelliğini bize göstermektedir: Bilinçaltı, bilincin dikkat etmediği şeylere daha fazla dikkat eder ve bilinç onu fark etmeden otomatik olarak kayıt eder. Bilincin dikkat ettiği (ya da algılayabildiği) şeyleri kayıt etmek için ise manalı, bilinçli bir çaba ve tekrar gereklidir.
 52. 52. Bilinçaltının duygusal değildir ama duyguların enerjisinden bire bir etkilenir. Aslında kimsenin bilinçaltının merhametli olduğuna dair bir bilgi yoktur, fakat merhamet duygusu – diğer birçok duygu gibi – bilinçaltında birçok çağrışım yapabilir, birçok veriyi harekete geçirebilir ve kişinin kararlarını etkileyebilir.
 53. 53. Bilinçaltını yeniden programlamak mümkün müdür?
 54. 54. Bilinçaltımız diğer birçok duygu ve kavramı, hissedilen nefret, kıskançlık ve haset gibi olumsuz duyguları kayıt eder ve bu duyguları kendisinde var olan mutlak kayıtlarla örtüşecek uygun ortamlarda ortaya çıkartabilir.
 55. 55. Bilinçaltı düzenli tekrarlara karşı duyarlıdır – yani bilinçaltımız bir düşünceyi, duyguyu ya da cümleyi sürekli tekrar ederseniz bunu en sonunda kayıt eder; mutlak öğrenme sürecinde tekrara gerekli önemi veren kişiler hem eğitirken hem de eğitilirken bunun faydasını göreceklerdir.
 56. 56. “Küçüğü büyük olarak düşün, az olanı da çok olarak. Zorlukla hala kolayken yüzleş; büyük işlerin üstesinden bir dizi küçük eylemle gel.” - Lao Tzu
 57. 57. Anthony Robins ve John Grinder (NLP) Amerikan ordusuna teklif: Ordunun iki ayda verdiği atış eğitimini 2 günde verebiliriz. Önce olabildiğince yakın mesafeden başlanır; Giderek adım adım uzaklaşılır. 2 aylık bir eğitimin ardından elde edilen %65’lik isabet başarı yüzdesi, iki günün sonunda %86’ya çıkmıştır.
 58. 58. Sonuç: Az çoktur, Çok azdır…
 59. 59. “Küçüğü büyük olarak düşün, az olanı da çok olarak. Zorlukla hala kolayken yüzleş; büyük işlerin üstesinden bir dizi küçük eylemle gel.” - Lao Tzu
 60. 60. Teşekkürler

×