Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
2b Solve equations that represent algebraic and real-world problems using multiple methods including the real number prope...
Solving Equations<br />Ask yourself 2 questions<br />What operation did they use?<br />What is the inverse (opposite)?<br ...
Solving One-Step Equations involves application of the Inverse Operations of Addition/Subtraction and Multiplication/Divis...
Examples<br />Ask yourself 2 questions<br />What operation did they use?<br />What is the inverse (opposite)?<br />Then so...
More Examples<br />Ask yourself 2 questions<br />What operation did they use?<br />What is the inverse (opposite)?<br />Th...
Additional Examples<br />Y + 3 = 7<br />a- 6 = 8<br />3x = 33<br />X + 8 = 12<br />3b = 27<br />
Handout #1 page 117<br />Solving one-step equations<br />
Solving Two-Step Equations<br />
Solving Two-Step Equations<br />Strategy: A Sad Day is Monday<br />Add Subtract Divide Multiply<br />2a + 3 = 15<br />
Examples<br />2a + 3 = 15<br />Add<br />Subtract<br />Divide<br />Multiply<br />
Additional Examples<br />Add<br />Subtract<br />Divide<br />Multiply<br />2b – 7 = 15<br />4 + 5c = 15<br />5b – 8 = 7<br ...
Handout #2 Page 119<br />
Word Problems<br />
Word Problems<br />Strategies for solving word problems:<br />• Draw a picture, make a model, or act it out.<br />• Work b...
Example<br />John earned $287 from mowing yards. He spent his money to buy 4 pair of blue jeans at a cost of b dollars eac...
Example<br />Kendrick visited the Bulldog Video Store and spent a total of $14. A membership costs m dollars. It costs $4 ...
Example<br />Sara and Ray purchased a new stove for their home. The stove cost $388. They paid $100 down and then paid the...
Handout #3 page 121<br />
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

2b solving real world problems equations 3day lesson

1,656 views

Published on

Solving equations with word problems - 7th grade math

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

2b solving real world problems equations 3day lesson

  1. 1. 2b Solve equations that represent algebraic and real-world problems using multiple methods including the real number properties. (DOK 1)<br />By: Deia Sanders<br />
  2. 2. Solving Equations<br />Ask yourself 2 questions<br />What operation did they use?<br />What is the inverse (opposite)?<br />Then solve the problem!<br />
  3. 3. Solving One-Step Equations involves application of the Inverse Operations of Addition/Subtraction and Multiplication/Division.<br />Inverse operations are “opposite” operations.<br />Addition is the “opposite” of subtraction.<br />Subtraction is the “opposite” of addition.<br />Multiplication is the “opposite” of division.<br />Division is the “opposite” of multiplication.<br />All equations are solved using inverse operations.<br />
  4. 4. Examples<br />Ask yourself 2 questions<br />What operation did they use?<br />What is the inverse (opposite)?<br />Then solve the problem!<br />X + 2 = 3<br />X + 2 – 2 = 3 – 2<br />X = 1<br />X – 2 = 3<br />X – 2 + 2 = 3 + 2<br />X = 5<br />
  5. 5. More Examples<br />Ask yourself 2 questions<br />What operation did they use?<br />What is the inverse (opposite)?<br />Then solve the problem!<br />6a = 42<br />
  6. 6. Additional Examples<br />Y + 3 = 7<br />a- 6 = 8<br />3x = 33<br />X + 8 = 12<br />3b = 27<br />
  7. 7. Handout #1 page 117<br />Solving one-step equations<br />
  8. 8. Solving Two-Step Equations<br />
  9. 9. Solving Two-Step Equations<br />Strategy: A Sad Day is Monday<br />Add Subtract Divide Multiply<br />2a + 3 = 15<br />
  10. 10. Examples<br />2a + 3 = 15<br />Add<br />Subtract<br />Divide<br />Multiply<br />
  11. 11. Additional Examples<br />Add<br />Subtract<br />Divide<br />Multiply<br />2b – 7 = 15<br />4 + 5c = 15<br />5b – 8 = 7<br />2b + 3 = 23<br />
  12. 12. Handout #2 Page 119<br />
  13. 13. Word Problems<br />
  14. 14. Word Problems<br />Strategies for solving word problems:<br />• Draw a picture, make a model, or act it out.<br />• Work backwards from the answer.<br />• Make a table or systematic list.<br />• Estimate, check, and revise.<br />• Look for a pattern.<br />• Solve a simpler related problem.<br />• Eliminate possibilities.<br />
  15. 15. Example<br />John earned $287 from mowing yards. He spent his money to buy 4 pair of blue jeans at a cost of b dollars each and concert tickets that cost $95. What was the cost of each pair of jeans?<br />(K) List/underline key words.<br />(A) What is the problem asking? What do you have to find?<br />(S) What strategies could you use to answer the questions?<br />(E) What answer choices could you eliminate and why?<br />
  16. 16. Example<br />Kendrick visited the Bulldog Video Store and spent a total of $14. A membership costs m dollars. It costs $4 to rent one video. If Kendrick rented two videos the same night that he purchased his membership, what is the cost of the membership?<br />(K) List/underline key words.<br />(A) What is the problem asking? What do you have to find?<br />(S) What strategies could you use to answer the questions?<br />(E) What answer choices could you eliminate and why?<br />
  17. 17. Example<br />Sara and Ray purchased a new stove for their home. The stove cost $388. They paid $100 down and then paid the rest in 6 equal payments. Approximately how much is each payment?<br />(K) List/underline key words.<br />(A) What is the problem asking? What do you have to find?<br />(S) What strategies could you use to answer the questions?<br />(E) What answer choices could you eliminate and why?<br />
  18. 18. Handout #3 page 121<br />

×