Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Polymer clay

2,192 views

Published on

Eestikeelne presentatsioon

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Polymer clay

 1. 1. Polymer clay
 2. 2. Polümeersavi päritolu algus ulatub aastasse 1939. kui kuulus nukuvalmistaja Käthe Kruse otsis uut materjali oma nukkude valmistamiseks. Koostöös suure keemiakontserniga Saksamaal katsetas Käthe täiesti uut tüüpi materjali. Kahjuks materjal ei vastanud tema kõrgetele kvaliteedinõudmistele ja seega nukupeade valmistamiseks ei sobinud. Samas tekkis selle materjali vastu huvi aga Käthe tütrel Sophiel, kes jätkas iseseisvalt ema katsetusi.
 3. 3. Segades sellesse erinevaid pastasid ja värvipulbreid, vormides, rullides ja muljudes jõudis Sophie väga põnevate tulemusteni. Vaasid, plaadid, mosaiigid, pildid, miniatuurid, figuurid ja laste mänguasjad … Ta tegi ka palju kasulikke igapäevaseid tooteid, näiteks l auamatte ja taldasid sandaalidele – viimased kujunesid talle eriliselt kasulikeks rasketel sõja- aastatel, mil ta vahetas neid nii leiva kui söe vastu.
 4. 4. 1954. tõi Sophie materjali avalikkuse ette. Nimeks sai materjal ”FIMOIK”, kombinatsioon tema hüüdnimest ”Fifi” ja sõnast ”mosaic”. Tema nukuvalmistamise taust oli andnud talle tähtsaid sidemeid mänguasjaäris, nii et peagi sai ”Kaethe Kruse ahjusavi” edukaks kui laste modelleerimismaterjal. 1964. ostis Eberhard Faber selle modelleerimismaterjali õigused ja litsentsid. Piiramatu loomepotentsiaaliga modelleerimismaterjal lasti nime all FIMO uuesti välja varustatuna uue kontseptsiooni ja parandatud koostisega. 1966. aasta alguses tutvustas Eberhard Faber uut FIMO tooteseeriat, mis sisaldas 15 värvi kahes erinevas blokisuuruses ning kinkekomplekte, mis sisaldasid kuus või 15 värvi, modelleerimistööriistu ja lakki. Edasimüüjatele loodi puust alused, millelt FIMO pakke müüa ning prinditi tarbijatele mõeldud tasuta brošüüre erinevate nõuannete ja juhenditega.
 5. 5. Ka Ameerikas katsetati samal ajal sarnase materjaliga. 1940, aastal tõi firma Zenith Products Company välja toote mille nimeks hiljem sai "Sculpey“. Algselt oli materjal mõeldud hoopis tehnilisematel eesmärkidel kasutamiseks. 1960. aastate keskpaiku juhtus ühele vabriku külalisele kätte tükk materjali millest ta voolis väikese kujukese. Läbinud laboriahjus küpsemisprotsessi avastati, et “Sculpey” sobib suurepäraselt voolimiseks. 1967.aastaks oli seda toodetud ja turustatud väikestes kogustes juba üle kogu Ühendriikide. 1976. aastal loodi tütarettevõte Polyform Products, kes jätkas polümeersavi tootmist.
 6. 6. Polymer clay on oma põhikoostiselt PVC (polyvinyl chloride). Lisatakse erinevaid lisakomponente: värve, kaoliini, valget hiina savi , mineraalaineid … Toodete valik on väga suur. Tuntumad kaubamärgid on: Fimo, Sculpey, Premo ning Studio by Sculpey. Loodud on erineva struktuuri ja omadustega, eriefektide ja suure värviskaalaga, nii lastele kui ka professionaalsetele kunstnikele mõeldud polümeersavi. Pidevalt püütakse koostist täiustada, tuua turule uute omadustega tooteid, luuakse uusi vahendeid töötlemiseks.
 7. 7. Polümeersavi müüakse (jäiga/pehme) voolimismassina, ja ka (värvitu/toonitud) vedela ”savina”. Erinevatel toodetel võib olla erinev kuivatamistemperatuur! Olemas on nn. kustutuskumm-savi, eriti painduv savi jne. Standardvärvidele lisaks, mis varieeruvad tooteliigiti ja vastavalt kaubamärgile, võib segades luua praktiliselt piiramatu hulk uusi toone. Peale suure värviskaala võib savil olla ka nn. värvi eriefekt: poolläbipaistev, pimedas helenduv, kivi-, pärlmutter- või metalli imitatsioon. Polymer clay´d saab siduda teiste materjalidega, värvida, katta erinevate vahenditega, segada võib ka erinevaid savitooteid omavahel.
 8. 8. Põhilised polümeersavi kasutusalad: skulptuur (pisiplastikast mastaapsete kujudeni); ehted (helmed, ripatsid, kõrvarõngad, käevõrud); kattematerjal/spoon (võimalik katta klaasi, metalli, pappi, savi ning kuumuskindlaid plastmasse); erinevate mahutite valmistamine (anumad, laekad, kapid, karbid, purgid, topsid, pudelid); erinevate imitatsioonide loomine ( jadeiit, türkiis, marmor, graniit, metall, elevandiluu, puit, nahk, värvitud klaas, mosaiik jne.); kollaažid (erinevate materjalide sidumiseks, täiendamiseks); reljeefsete maalide tegemine;  väikesed praktilised esemed (mängud ja mängu osad, mänguasjad, raamatute/märkmike kaaned, õnnitluskaardid)
 9. 9. Põhilised töövõtted: Gradient (Skinner) blending -pastamasina või rulli abil erinevate toonide segamine (saavutatakse ühtlaseid toonide üleminekuid)  Forming   "canes" -muster (pildiline või lihtsalt geomeetriline) luuakse erinevatest värvidest, rullimisel/ühtlasel muljumisel tekib pikk “vorstike”, kus muster jookseb läbi kogu pikkuse. Lõigates mustrirullist identseid viile, saab neid kasutada nii tasapinnal kui ümarate pindade katmisel (millefiori); Impressing -tekstuuri (templid, tekstuuri lehed, liivapaber, nõel- tööriistad) kandmine savile;
 10. 10. Molding- erinevate kujundite loomine kas spetsiaalsete (metallist, klaasist, kummist ja silikoonist) v. kohandatud vormidega (nt. koogivormid);    Extruding- spetsiaalsete savipresside abil ribade/köite valmistamine (luuakse ühtlase suuruse ja ristlõikega pikki nn. nööre);      "Mokume-gane": -õhukeste värvikihtide, pulbrite, metall- lehtede ning trükivärvi abil saavutatud mitmekihiline saviblokk, mida tekstuuriga reljeefseks vajutataks ning seejärel tasapinnaliseks lõigatakse (erinevad värvikihid loovad omanäolise mustri);
 11. 11. Pildiülekannete tegemine (fotod, joonised, arvutiga loodud pildid, tekst); Kõvastunud savi puurimine, lõikamine, nikerdamine; Mosaiikide valmistamine tooretest v. küpsetatud saviplaatidest; Multimeedia- savi, metalli, paberi, klaasi, kanga jne. ühendamine
 12. 12. Professionaalsete kunstnike jaoks on polümeersavi üsna uudne ja pikad traditsioonid selle töötlemisel puuduvad. Esialgu kasutati värvitut savi ning seda peeti rohkem lastele mõeldud voolimismassiks. Kergesti vormitav ning heade omadustega materjal annab aga võimaluse luua väga omanäolisi ja kordumatuid esemeid. Sageli ideed sünnivad mõnede teiste materjalide jäljendamisel või ajalooliste tehnikate imiteerimisel: metallitöö (mokume-gane), keraamika, klaas (millefiori, lampork), paber jne.
 13. 13. 1989. aastal asutas grupp professionaalseid kunstnikke National Polymer Clay Guild´i, mis 2009. aastast kannab International Polymer Clay Association´i (IPCA) nime. Organisatsioon on pühendunud ahjuskõvastuvale modelleerimismaterjalile, uute tehnikate arendamisele ja uute ideede väljamõtlemisele. Selle liikmed saavad regulaarsete ajavahemike järel kokku ja osalevad töötubades ning näitustel. Need kokkusaamised on suurepärane viis vahetada ideid ja kogemusi. See omakorda viib uute tehnikate avastamiseni, vihjete ja taotlusteni tootjatele.
 14. 14. Pier Voulkos Sündis 24.12.1952 Helenas, Montana osariigis USAs kunstnike perekonnas. Oma elukutselt professionaalne tantsija. 1971. aastal ostis Saksamaad külastades mänguasjade poest Fimo materjali. Esialgu kasutas seda oma ema kunstikoolis. 1977.aastal esitles oma loomingut kunstinäitusel Richmondis, Californias. 80.ndatel aastatel jõudis üks tema valmistatud ehetest New York Times´i veergudele. See andis tõuke tema loomingulisele tegevusele. Pier on üks esimesi “mixed-media-artist é“ Kunstnik, kes avardas polümeersavi kasutusvõimalusi ja andis tootele uue kontseptsiooni.
 15. 15. Nan Roche National Polymer Clay gildi asutajaliige; esimese polümeersaviteemalise raamatu "The New Clay" (1991) autor. 80.aastatest mitmete käsitöömeistrite ja kunstnike ühenduste liige. Esinenud telesaadetes; mitmete artiklite ja projektide looja. Oma loomingu ja aktiivse tegevusega on mõju avaldanud väga paljudele kunstnikele!
 16. 16. Monica Resta http://www.monicaresta.com/ Sündis 15.juunil 1951. Panamal. 1956.aastal kolis Argentiinasse, Buenos Airesesse kus möödusid ka tema kooliaastad. Peale keskhariduse omandamist alustas õpinguid arhitektuuri alal . 1974 aastal asus elama Itaaliasse Firenzesse kus õppis graafikat, püüdis jätkata ka arhitektuuriõpinguid, kuid jättis pooleli.. Sünteetilise voolimismassiga puutus ta kokku juba lapsena. 90-ndatest aastatest alates andnud välja mitmeid raamatuid ja korraldanud palju kursusi..
 17. 17. Kathleen Dustin http://www.kathleendustin.com/ 1971-72 a. õppides Beirutis (Liibanon), tutvus ta esimest korda Saksamaal toodetud värvilise Fimoga ; 1979.a. sai ta Arizona State University`s “Master of Fine Arts” tiitli keraamika ja skulptuuri alal ning sellest ajast alates töötab professionaalse kunstnikuna; Polümeersaviga hakkas tõsisemalt tegelema 80.-ndatel aastatel; League of New Hampshire Craftsmen (vanim käsitööliste ühendus Hampshire`s) liige; loonud palju erinevaid tehnikaid; korraldab erinevaid õpitubasid nii USA`s kui Euroopas
 18. 18. Marie Segal http://www.mariesegal.com/ Keraamika ja savi avastas enda jaoks 14. aastaselt. Tegelenud paljude erinevate kunstiliikidega. 1979.aastal tegi tutvust ahjuskõvastuva saviga, milles leidis enda kutsumuse; 1981.aastast hakkas osalema näitustel, messidel, töötubades.
 19. 19. Donna Kato http://web.mac.com/donna_kato/Site/Home.html Tunnustatud kunstnik, õpetaja, paljude raamatute autor. Eberhard Faber`i toodete konsultant USAs Teinud koostööd Polyform Products`iga polümeersavi koostise täiustamisel (Kato Polyclay)
 20. 20. Ronna Sarvas Weltman http://www.ronnaround.com/index.htm Üks omanäolisemaid kunstnike kes oma loomingus seob metalli polümeersaviga. Paljude raamatute ja publikatsioonide autor. Teinud kaastööd Art Jewelry,  Bead Style,  Lapidary Journal/Jewelry Artist, ja Wire Artist Jeweler ajakirjadele
 21. 21. Lisa Pavelka https://www.lisapavelka.com/Home.asp Las Vegases tegutsev, mitmeid auhindu võitnud kunstnik-disainer; paljude publikatsioonide autor. Tegelenud polümeersaviga üle 20.aasta. 1989 .aastast professionaalsete kunstnike ridades.
 22. 22. Lindly Haunani http://www.lindlyhaunani.com/index.html Õppinud: Carnegie-Mellon Ülikoolis; 1984-1990. The Art League School`is Tegelenud polümeersaviga üle seitsmeteistkümne aasta Paljude seminaride ja õpitubade autor. National Polymer Clay Guild asutajaliige; “Artists at Work” kaasautor;
 23. 23. Elise Winters http://www.elisewinters.com/work/work.html Kasvas üles Rocheste´`is, New York`is. Õppinud Syracuse, Montclair ja New School`i ülikoolides; professionaalne keraamik. polümeersaviga tegelenud üle 15. aasta; tunnustatud polümeer-savi- kunstnik ja ehete disainer; paljude raamatute autor.
 24. 24. Dan Cormier http://www.dancormier.ca/DanCormier/HOME.html Sisekujundaja ja illustraatori taustaga kunstnik, õpetaja, leiutaja. 1992.aastal avastas enda jaoks polümeersavi. Õppejõuna on töötanud nii Põhja-Ameerikas kui ka Inglismaal, Hispaanias, Prantsusmaal, Koreas, Jaapanis ning Iisraelis. Lisaks laialdasele tegevusele ülikoolides, korraldab ta koos elukaaslase Tracy Holmes´iga õpitubasid-kursusi-töötubasid ka oma kodus Kanadas.
 25. 25. Wendy Wallin Malinow http://wendywallinmalinow.com/ Sündinud ja elanud kogu oma elu Portlandis, Oregonis. Kunstiga tegeles vanemate eeskujul juba lapsepõlves. Õppinud Lewis & Clark Gollege`is, Portlandis, 80-90. aastatel töötas disaineri ja illustraatorina. 80.aastate lõpus hakkas tegelema polümeersaviga. Osalenud paljudel näitustel. Tema loomingut iseloomustab erinevate materjalide sidumine polümeersaviga.
 26. 26. Forest Rogers http://www.forestrogers.com/ Rhode Islandil elav skulptor, kunstnik, disainer. Õppinud rõivadisaini ja lavakujundust Carnegie-Mellon ülikoolis, Pittsburghis National Institute of American Doll Artists liige.
 27. 27. Katherine Dewey http://www.elvenwork.com/ Sündinud 1944. aastal USA-s. Õppinud graafilist disaini, skulptuuri, maalimist aga läbinud ka bioloogia, geoloogia ja ajalookursusi. 1968. aastast töötab vabakutselise kunstnikuna. Illustreerinud trükiseid, muuhulgas ka meditsiinilisi; teinud arhitektuurilisi makette ning kavandanud maske teatritele. Polümeersavi avastas enda jaoks 1975. aastal. Üks tunnustatumaid polümeersaviskulptoreid USA-s. 1990. aastast alates osalenud paljudel näitustel ja võitnud ka auhindu.
 28. 28. Veel kunstnikke Euroopast Marina Valli (Itaalia) Tami Shvat (Iisrael) http://alidilibellula.blogspot.com/ http://www.picturetrail.com/tamishvat Claudia Raffa (Hispaania) Philippa Todd (UK) http://claudiaraffa.blogspot.com/ http://www.toddtoysandminiatures.com/
 29. 29. Raamatud
 30. 30. Ka Eestis on polümeersavi populaarsus kasvamas, kuigi rohkem amatöörkunstnike hulgas. Mõned näited: Terje Ennomäe http://parliblogi.blogspot.com/, kasutab oma töödes rahvuslikke motiive. Katrin Joonas http://www.isetegija.net/index.php?ind= blog&op=home&idu=2449&singlepost tema meelistehnikateks on imitatsioonid ja pisiplastika. Külli Kroon http://www.isetegija.net/index.php?ind =blog&op=home&idu=519
 31. 31. Eestis tegeleb polümeersavitoodete maaletoomisega: Helmehaldjas http://pood.helmehaldjas.ee/ Eberhard Faberi tooted Emicraft http://emicraft.com/ Polyform Products´ tooted Vunder http://www.vunder.ee/ Cernit
 32. 32. Kasutatud materjal http://pood.helmehaldjas.ee/infolehed.php?id=2 http://en.wikipedia.org/wiki/Polymer_clay http://www.markenmuseum.com/1382.0.html http://emicraft.com/about_us_ee.php?language=ee http://www.npcg.org/ http://www.dancormier.ca/DanCormier/LITTLE_IDEAS/LITTLE_IDEAS.html http://polymerclaydaily.com/ http://searchwarp.com/swa30352.htm http://dailyartmuse.com/ http://www.toscanaamericana.com/tawinstructors1.html http://www.sculpey.com/ http://bijouxandbanter.wordpress.com/ http://www.synergy2010.com/synergy2presente.html http://www.katopolyclay.com/index.html
 33. 33. Koostas: Monika Avalaid EKK 1kõ 2009

×