Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Wilno prezentacja

885 views

Published on

Prezentacja do wykorzystania na lekcji dotyczącej Dziadów cz. III Adama Mickiewicza

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Wilno prezentacja

 1. 1. Wilno Dziedziniec klasztoru bazylianów (wieża kościoła św. Trójcy). W południowym skrzydle na początku XIX w. urządzono więzienie, gdzie osadzono A. Mickiewicza wraz z innymi uczestnikami procesu filomatów i filaretów.
 2. 2. W 2009 roku w dawnym klasztorze bazylianów w Wilnie, gdzie się znajdowała legendarna Cela Konrada, w której był więziony Adam Mickiewicz i gdzie toczy się akcja III części "Dziadów" otwarto stałą ekspozycję - „Cela Konrada” .
 3. 3. Cela Konrada nie mieści się jednak w miejscu, w którym w okresie międzywojennym polscy literaci wmurowali tablicę z inskrypcją w języku łacińskim. Została przeniesiona do odbudowanego skrzydła klasztoru. Nie jest wykluczone, że Cela Konrada znajdowała się właśnie w tym budynku. Spór na temat lokalizacji Celi Konrada toczył się już przed wojną.
 4. 4. Pomieszczenie jest podzielone na dwie części. W jednej – przez otwór w drzwiach, można obejrzeć zaaranżowaną celę.
 5. 5. Cela Konrada
 6. 6. Cela Konrada
 7. 7. W drugiej są plansze z informacjami o Adamie Mickiewiczu, filomatach, filaretach, Wilnie i o profesorach Uniwersytetu Stefana Batorego.
 8. 8. Tu 1-go listopada 1823r. ,,Zmarł Gustaw, a narodził się Konrad”. „Bogu Najlepszemu, Największemu. Gustaw zmarł tu 1823 1 listopada. Tu narodził się Konrad 1823 1 listopada.”
 9. 9. Bibliografia 1. Tatiana i Władysław Pitakowie. Cela Konrada [online] [dostęp 27.02.2011 r. ]. Dostępny w Internecie: http://www.rodowody.pun.pl/viewtopic.php?id=49 2. Kristos R. Tam, gdzie czas płynie inaczej [online] [dostęp 27.02.2011 r. ]. Dostępny w Internecie: http://www.breinride.home.pl/moto/index.php?option=com_content&task=view&id=97&Itemid =64 3. Aleksandra Akińczo . Otwarto stałą ekspozycję w wileńskiej Celi Konrada. [ online][dostęp 27.02.2011 r. ]. Dostępny w Internecie: http://polonia.wp.pl/title,Otwarto-stala-ekspozycje-w-wilenskiej-Celi- Konrada,wid,11174456,wiadomosc.html?ticaid=1bdb8

×