Submit Search
Upload
Steel Pipe Pile Foundation Capacity
•
0 likes
•
17 views
AI-enhanced title
M
MohammedAlmansor
Follow
foundations design examples
Read less
Read more
Engineering
Report
Share
Report
Share
1 of 8
Download now
Download to read offline
Recommended
Problems on piles and deep footing
Problems on piles and deep footing
Latif Hyder Wadho
Foundationeng deep-foundations_ps
Foundationeng deep-foundations_ps
İsimsiz Kahraman
Shallow and Deep Founation Design Calucations
Shallow and Deep Founation Design Calucations
Tyler Edgington
Ch.3-Examples 3.pdf
Ch.3-Examples 3.pdf
MohammedAlmansor
Ch.4-Examples 2.pdf
Ch.4-Examples 2.pdf
MohammedAlmansor
Shallow Foundations ( Combined, Strap, Raft foundation)
Shallow Foundations ( Combined, Strap, Raft foundation)
Mohammed Zakaria
Numerical Question on Terzaghi Bearing Capacity Theory, Meyerhof Bearing Capa...
Numerical Question on Terzaghi Bearing Capacity Theory, Meyerhof Bearing Capa...
Make Mannan
Question on pile capacity (usefulsearch.org) (useful search)
Question on pile capacity (usefulsearch.org) (useful search)
Make Mannan
Recommended
Problems on piles and deep footing
Problems on piles and deep footing
Latif Hyder Wadho
Foundationeng deep-foundations_ps
Foundationeng deep-foundations_ps
İsimsiz Kahraman
Shallow and Deep Founation Design Calucations
Shallow and Deep Founation Design Calucations
Tyler Edgington
Ch.3-Examples 3.pdf
Ch.3-Examples 3.pdf
MohammedAlmansor
Ch.4-Examples 2.pdf
Ch.4-Examples 2.pdf
MohammedAlmansor
Shallow Foundations ( Combined, Strap, Raft foundation)
Shallow Foundations ( Combined, Strap, Raft foundation)
Mohammed Zakaria
Numerical Question on Terzaghi Bearing Capacity Theory, Meyerhof Bearing Capa...
Numerical Question on Terzaghi Bearing Capacity Theory, Meyerhof Bearing Capa...
Make Mannan
Question on pile capacity (usefulsearch.org) (useful search)
Question on pile capacity (usefulsearch.org) (useful search)
Make Mannan
Examples on effective stress
Examples on effective stress
Malika khalil
Precast driven pile 450 x450
Precast driven pile 450 x450
Priodeep Chowdhury
Sachpazis_ANCHORED PILED RETAINING WALL to EC2
Sachpazis_ANCHORED PILED RETAINING WALL to EC2
Dr.Costas Sachpazis
Pile Foundationsvjhvjvgyujgvuyjgiugiug.pptx
Pile Foundationsvjhvjvgyujgvuyjgiugiug.pptx
TolazKoyi
Problems on bearing capacity of soil
Problems on bearing capacity of soil
Latif Hyder Wadho
Numerical problem on bearing capacity is code terzaghi water table (usefulsea...
Numerical problem on bearing capacity is code terzaghi water table (usefulsea...
Make Mannan
기초공학 - 11-2 Pile Foundations.pdf
기초공학 - 11-2 Pile Foundations.pdf
ShallomNkhoma
Question and Answers on Terzaghi’s Bearing Capacity Theory (usefulsearch.org)...
Question and Answers on Terzaghi’s Bearing Capacity Theory (usefulsearch.org)...
Make Mannan
IDP PROJECT column.pptxvjfhhfudyytststrrsrsr
IDP PROJECT column.pptxvjfhhfudyytststrrsrsr
ct571999
Examples on total consolidation
Examples on total consolidation
Malika khalil
Numerical problem and solution on pile capacity (usefulsearch.org) ( usefuls...
Numerical problem and solution on pile capacity (usefulsearch.org) ( usefuls...
Make Mannan
Fc025 w5 seminar_solutions_2
Fc025 w5 seminar_solutions_2
Tengis Ulziikhishig
Deber corte
Deber corte
AldoChandiAngulo
Kuzey soğutma kulesi̇ basinç kaybi
Kuzey soğutma kulesi̇ basinç kaybi
mertdemir1461
Mecánica de Fluidos_Merle C. Potter, David C. Wiggert_3ed Solucionario
Mecánica de Fluidos_Merle C. Potter, David C. Wiggert_3ed Solucionario
Edgar Ortiz Sánchez
DESIGN OF CIRCULAR OVERHEAD WATER TANK.pptx
DESIGN OF CIRCULAR OVERHEAD WATER TANK.pptx
subhashini214160
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...
Hossam Shafiq II
Lateral Earth pressure
Lateral Earth pressure
Latif Hyder Wadho
Thermo problem set no. 2
Thermo problem set no. 2
Yuri Melliza
Puentes
Puentes
KhenyiClementeChahua
Call Girls Delhi {Jodhpur} 9711199012 high profile service
Call Girls Delhi {Jodhpur} 9711199012 high profile service
rehmti665
CCS355 Neural Networks & Deep Learning Unit 1 PDF notes with Question bank .pdf
CCS355 Neural Networks & Deep Learning Unit 1 PDF notes with Question bank .pdf
Asst.prof M.Gokilavani
More Related Content
Similar to Steel Pipe Pile Foundation Capacity
Examples on effective stress
Examples on effective stress
Malika khalil
Precast driven pile 450 x450
Precast driven pile 450 x450
Priodeep Chowdhury
Sachpazis_ANCHORED PILED RETAINING WALL to EC2
Sachpazis_ANCHORED PILED RETAINING WALL to EC2
Dr.Costas Sachpazis
Pile Foundationsvjhvjvgyujgvuyjgiugiug.pptx
Pile Foundationsvjhvjvgyujgvuyjgiugiug.pptx
TolazKoyi
Problems on bearing capacity of soil
Problems on bearing capacity of soil
Latif Hyder Wadho
Numerical problem on bearing capacity is code terzaghi water table (usefulsea...
Numerical problem on bearing capacity is code terzaghi water table (usefulsea...
Make Mannan
기초공학 - 11-2 Pile Foundations.pdf
기초공학 - 11-2 Pile Foundations.pdf
ShallomNkhoma
Question and Answers on Terzaghi’s Bearing Capacity Theory (usefulsearch.org)...
Question and Answers on Terzaghi’s Bearing Capacity Theory (usefulsearch.org)...
Make Mannan
IDP PROJECT column.pptxvjfhhfudyytststrrsrsr
IDP PROJECT column.pptxvjfhhfudyytststrrsrsr
ct571999
Examples on total consolidation
Examples on total consolidation
Malika khalil
Numerical problem and solution on pile capacity (usefulsearch.org) ( usefuls...
Numerical problem and solution on pile capacity (usefulsearch.org) ( usefuls...
Make Mannan
Fc025 w5 seminar_solutions_2
Fc025 w5 seminar_solutions_2
Tengis Ulziikhishig
Deber corte
Deber corte
AldoChandiAngulo
Kuzey soğutma kulesi̇ basinç kaybi
Kuzey soğutma kulesi̇ basinç kaybi
mertdemir1461
Mecánica de Fluidos_Merle C. Potter, David C. Wiggert_3ed Solucionario
Mecánica de Fluidos_Merle C. Potter, David C. Wiggert_3ed Solucionario
Edgar Ortiz Sánchez
DESIGN OF CIRCULAR OVERHEAD WATER TANK.pptx
DESIGN OF CIRCULAR OVERHEAD WATER TANK.pptx
subhashini214160
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...
Hossam Shafiq II
Lateral Earth pressure
Lateral Earth pressure
Latif Hyder Wadho
Thermo problem set no. 2
Thermo problem set no. 2
Yuri Melliza
Puentes
Puentes
KhenyiClementeChahua
Similar to Steel Pipe Pile Foundation Capacity
(20)
Examples on effective stress
Examples on effective stress
Precast driven pile 450 x450
Precast driven pile 450 x450
Sachpazis_ANCHORED PILED RETAINING WALL to EC2
Sachpazis_ANCHORED PILED RETAINING WALL to EC2
Pile Foundationsvjhvjvgyujgvuyjgiugiug.pptx
Pile Foundationsvjhvjvgyujgvuyjgiugiug.pptx
Problems on bearing capacity of soil
Problems on bearing capacity of soil
Numerical problem on bearing capacity is code terzaghi water table (usefulsea...
Numerical problem on bearing capacity is code terzaghi water table (usefulsea...
기초공학 - 11-2 Pile Foundations.pdf
기초공학 - 11-2 Pile Foundations.pdf
Question and Answers on Terzaghi’s Bearing Capacity Theory (usefulsearch.org)...
Question and Answers on Terzaghi’s Bearing Capacity Theory (usefulsearch.org)...
IDP PROJECT column.pptxvjfhhfudyytststrrsrsr
IDP PROJECT column.pptxvjfhhfudyytststrrsrsr
Examples on total consolidation
Examples on total consolidation
Numerical problem and solution on pile capacity (usefulsearch.org) ( usefuls...
Numerical problem and solution on pile capacity (usefulsearch.org) ( usefuls...
Fc025 w5 seminar_solutions_2
Fc025 w5 seminar_solutions_2
Deber corte
Deber corte
Kuzey soğutma kulesi̇ basinç kaybi
Kuzey soğutma kulesi̇ basinç kaybi
Mecánica de Fluidos_Merle C. Potter, David C. Wiggert_3ed Solucionario
Mecánica de Fluidos_Merle C. Potter, David C. Wiggert_3ed Solucionario
DESIGN OF CIRCULAR OVERHEAD WATER TANK.pptx
DESIGN OF CIRCULAR OVERHEAD WATER TANK.pptx
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...
12-Examples on Compression Members (Steel Structural Design & Prof. Shehab Mo...
Lateral Earth pressure
Lateral Earth pressure
Thermo problem set no. 2
Thermo problem set no. 2
Puentes
Puentes
Recently uploaded
Call Girls Delhi {Jodhpur} 9711199012 high profile service
Call Girls Delhi {Jodhpur} 9711199012 high profile service
rehmti665
CCS355 Neural Networks & Deep Learning Unit 1 PDF notes with Question bank .pdf
CCS355 Neural Networks & Deep Learning Unit 1 PDF notes with Question bank .pdf
Asst.prof M.Gokilavani
Correctly Loading Incremental Data at Scale
Correctly Loading Incremental Data at Scale
Alluxio, Inc.
Exploring_Network_Security_with_JA3_by_Rakesh Seal.pptx
Exploring_Network_Security_with_JA3_by_Rakesh Seal.pptx
null - The Open Security Community
Introduction to Machine Learning Unit-3 for II MECH
Introduction to Machine Learning Unit-3 for II MECH
C Sai Kiran
INFLUENCE OF NANOSILICA ON THE PROPERTIES OF CONCRETE
INFLUENCE OF NANOSILICA ON THE PROPERTIES OF CONCRETE
roselinkalist12
Unit7-DC_Motors nkkjnsdkfnfcdfknfdgfggfg
Unit7-DC_Motors nkkjnsdkfnfcdfknfdgfggfg
saravananr517913
Solving The Right Triangles PowerPoint 2.ppt
Solving The Right Triangles PowerPoint 2.ppt
JasonTagapanGulla
9953056974 Call Girls In South Ex, Escorts (Delhi) NCR.pdf
9953056974 Call Girls In South Ex, Escorts (Delhi) NCR.pdf
9953056974 Low Rate Call Girls In Saket, Delhi NCR
complete construction, environmental and economics information of biomass com...
complete construction, environmental and economics information of biomass com...
asadnawaz62
US Department of Education FAFSA Week of Action
US Department of Education FAFSA Week of Action
Mebane Rash
CCS355 Neural Network & Deep Learning UNIT III notes and Question bank .pdf
CCS355 Neural Network & Deep Learning UNIT III notes and Question bank .pdf
Asst.prof M.Gokilavani
young call girls in Rajiv Chowk🔝 9953056974 🔝 Delhi escort Service
young call girls in Rajiv Chowk🔝 9953056974 🔝 Delhi escort Service
9953056974 Low Rate Call Girls In Saket, Delhi NCR
An experimental study in using natural admixture as an alternative for chemic...
An experimental study in using natural admixture as an alternative for chemic...
Chandu841456
Gurgaon ✡️9711147426✨Call In girls Gurgaon Sector 51 escort service
Gurgaon ✡️9711147426✨Call In girls Gurgaon Sector 51 escort service
jennyeacort
Application of Residue Theorem to evaluate real integrations.pptx
Application of Residue Theorem to evaluate real integrations.pptx
959SahilShah
Oxy acetylene welding presentation note.
Oxy acetylene welding presentation note.
eptoze12
Vishratwadi & Ghorpadi Bridge Tender documents
Vishratwadi & Ghorpadi Bridge Tender documents
SachinPawar510423
Electronically Controlled suspensions system .pdf
Electronically Controlled suspensions system .pdf
me23b1001
Class 1 | NFPA 72 | Overview Fire Alarm System
Class 1 | NFPA 72 | Overview Fire Alarm System
irfanmechengr
Recently uploaded
(20)
Call Girls Delhi {Jodhpur} 9711199012 high profile service
Call Girls Delhi {Jodhpur} 9711199012 high profile service
CCS355 Neural Networks & Deep Learning Unit 1 PDF notes with Question bank .pdf
CCS355 Neural Networks & Deep Learning Unit 1 PDF notes with Question bank .pdf
Correctly Loading Incremental Data at Scale
Correctly Loading Incremental Data at Scale
Exploring_Network_Security_with_JA3_by_Rakesh Seal.pptx
Exploring_Network_Security_with_JA3_by_Rakesh Seal.pptx
Introduction to Machine Learning Unit-3 for II MECH
Introduction to Machine Learning Unit-3 for II MECH
INFLUENCE OF NANOSILICA ON THE PROPERTIES OF CONCRETE
INFLUENCE OF NANOSILICA ON THE PROPERTIES OF CONCRETE
Unit7-DC_Motors nkkjnsdkfnfcdfknfdgfggfg
Unit7-DC_Motors nkkjnsdkfnfcdfknfdgfggfg
Solving The Right Triangles PowerPoint 2.ppt
Solving The Right Triangles PowerPoint 2.ppt
9953056974 Call Girls In South Ex, Escorts (Delhi) NCR.pdf
9953056974 Call Girls In South Ex, Escorts (Delhi) NCR.pdf
complete construction, environmental and economics information of biomass com...
complete construction, environmental and economics information of biomass com...
US Department of Education FAFSA Week of Action
US Department of Education FAFSA Week of Action
CCS355 Neural Network & Deep Learning UNIT III notes and Question bank .pdf
CCS355 Neural Network & Deep Learning UNIT III notes and Question bank .pdf
young call girls in Rajiv Chowk🔝 9953056974 🔝 Delhi escort Service
young call girls in Rajiv Chowk🔝 9953056974 🔝 Delhi escort Service
An experimental study in using natural admixture as an alternative for chemic...
An experimental study in using natural admixture as an alternative for chemic...
Gurgaon ✡️9711147426✨Call In girls Gurgaon Sector 51 escort service
Gurgaon ✡️9711147426✨Call In girls Gurgaon Sector 51 escort service
Application of Residue Theorem to evaluate real integrations.pptx
Application of Residue Theorem to evaluate real integrations.pptx
Oxy acetylene welding presentation note.
Oxy acetylene welding presentation note.
Vishratwadi & Ghorpadi Bridge Tender documents
Vishratwadi & Ghorpadi Bridge Tender documents
Electronically Controlled suspensions system .pdf
Electronically Controlled suspensions system .pdf
Class 1 | NFPA 72 | Overview Fire Alarm System
Class 1 | NFPA 72 | Overview Fire Alarm System
Steel Pipe Pile Foundation Capacity
1.
Foundation Engineering 1 Example
(1): For the steel pipe pile shown in the figure, estimate the ultimate carrying capacity in (tension and compression). The pile will filled with concrete. O.D. = 45.72 cm, wall thickness = 0.792 cm, pipe weight = 0.861 kN/m. Use Meyerhof’s method in estimating the point bearing capacity and the API method in estimating the adhesion factor. Solution ( i ) Point bearing capacity Qb = Ab . ̅. ́ ̅ = (19 ‒ 9.8) × 10 + (19.6 ‒ 9.8) × 10 = 190 kPa Ab = = 0.164 m2 From Fig. (8.7); For ϕ = 35ᵒ , R2 = = 10 R1 = = = 21.87 > R2 From Fig. (8.7); for ϕ ˃ 30ᵒ , and = 21.87 ́ 150 Qb = 0.164 × 190 × 150 = 4674 kN Since, ˃ ; then Qb Ab (50 tan ϕ ). ́ 0.164 (50 tan 35) × 150 = 861.3 kN Limiting value controls; ⸫ Qb = 861.3 kN ( ii ) Skin friction capacity; For the first soil layer (top); Qs1 = As1 . fs1 fs1 = α1 . c1 + k1 . ̅ . tanδ1 ≤ 100 kPa ϕ = 20 ᵒ c = 25 kPa γ = 19 kN/m3 10 m ϕ = 35 ᵒ γt = 19.6 kN/m3 W.T. 3 m 10 m 5 m Clayey sand Dense sand
2.
Foundation Engineering 2 From
Table (8.3); for steel pile and clayey sand soil; k1 = 0.5 and δ1 = 20 ̅ = (19 ‒ 9.8) × 5 = 46 kPa From Fig. (8.9); for c1 = 25 kPa ; α1 = 1.0 fs1 = 1.0 × 25 + 0.5 × 46 × tan 20 = 33.37 kPa < 100 kPA o.k. As1 = π × 0.4572 × 10 = 14.363 m2 Qs1 = 14.363 × 33.37 = 479.3 kN For the second soil layer (bottom) Qs2 = As2 . fs2 fs2 = α2 . c2 + k2 . ̅ . tanδ2 ≤ 100 kPa For sand; α2 . c2 = 0 From table (8.3); For steel pile and dense sand, k2 = 1 , and δ2 = 20 ̅ = (19 ‒ 9.8) × 10 + (19.6 ‒ 9.8) × 5 = 141 kPa fs2 = 1 × 141 × tan 20 = 51.3 kPa < 100 kPa O.k. As2 = π × 0.4572 × 10 = 14.363 m2 Qs2 = 14.363 × 51.3 = 736.8 kN Qs = Qs1 + Qs2 = 479.3 + 736.8 = 1216.1 kN Qu = Qb + Qs = 861.3 + 1216.1 = 2077.4 kN Tu = W + Qs W = Wsteel + Wconc. Wsteel = 28 × 0.861 = 24.108 kN I.D. = 0.4572 ‒ 2 × 0.00792 = 0.44136 m Wconc. = [28 × × (0.44136)2 ] × 24 = 102.812 kN W = 24.108 + 102.812 = 126.92 kN Tu = 126.92 + 1216.1 = 1343.02 kN
3.
Foundation Engineering 3 Example
(2): For the soil condition shown, estimate the pile length required to carry an ultimate load Qu = 5000 kN. Solution ( i ) Point bearing capacity Qb = Ab ( ̅. ́ ) ≤ Ab (11000) kN Assume the limiting value controls; Qb = Ab (11000) = (0.4)2 × 11000 = 1760 kN ( ii ) Skin friction capacity For the first layer; Qs1 = As1 . fs1 fs1 = α1 . c1 + k1 . ̅ . tanδ1 ≤ 100 kPa For sand; α1 . c1 = 0 ̅ = 17.5 × 5 = 87.5 kPa fs1 = 0.7 × 87.5 × tan (0.75 × 30) = 25.4 kPa < 100 kPa o.k. Qs1 = (4 ×0.4 × 10) × 25.4 = 406.4 kN For the second soil layer Qs2 = As2 . fs2 fs2 = k2 . ̅ . tanδ2 ≤ 100 kPa ̅ = 17.5 × 10 + × 19.5 = 175 + 9.75 L fs2 = 1 × (175 + 9.75 L) × tan (0.75 × 35) = 86.3 + 4.8 L Assume the limiting value controls for fs2 (fs2 = 100 kPa) ϕ = 30 ᵒ γ = 17.5 kN/m3 ks = 0.7 20 m Concrete pile (0.4 m × 0.4 m) 10 m Sand Sand ϕ = 35 ᵒ γ = 19.5 kN/m3 ks = 1.0 L Qu
4.
Foundation Engineering 4 Qs2
= (4 ×0.4 × L) × 100 = 160 L kN But; Qu = Qb + Qs1 + Qs2 = 5000 kN Or Qs2 = 5000 1760 406.4 = 2833.6 kN 2833.6 = 160 L L = 17.71 m ⸫ The total length = 27.71 m Check for the assumptions; ( 1 ) Check ̅. ́ ; From Fig. (8.5) ; = = 69.3 < 70 ϕ = 35 ᵒ ́ = 45 ̅. ́ = (10 × 17.5 + 17.71 ×19.5) × 45 = 23415.5 kPa ˃ 11000 kPa o.k. ( 2 ) Check fs2 ; fs2 = 86.3 + 4.8 L = 86.3 + 4.8 × 17.71 = 171.3 kPa ˃ 100 kPa o.k.
5.
Foundation Engineering 5 Example
(3-H.W.): Find the Allowable axial load for the driven pile shown taking Fs = 2.0. The elevation of W.T. ranged between the two levels (105-108) during the year. Pile diameter = 0.5 m Pile length = 20 m Solution ( i ) Point bearing capacity Qb = Ab ( ̅. ́ ) ≤ Ab (11000) kN ̅ = 17 × 2 + (17 ‒ 9.8) × 6 + (20 ‒ 9.8) × 4 + (19 ‒ 9.8) × 8 = 191.6 kPa ̅. ́ = 191.6 × 23.18 = 4441.3 kPa < 11000 kPa o.k. Qb = (0.5)2 × 4441.3 = 872.0 kN ( ii ) Skin friction capacity; For the first layer; Qs1 = As1 . fs1 fs1 = α1 . c1 = 1 × 70 = 70.0 kPa ≤ 100 kPa Qs1 = (π ×0.5 × 8) × 70 = 879.6 kN For the second layer; Qs2 = As2 . fs2 fs2 = α2 . c2 = 0.45 × 180 = 81 kPa ≤ 100 kPa Qs2 = (π ×0.5 × 4) × 81 = 508.9 kN N.C.clay cu = 70 kPa γt = 17 kN/m3 α = 1 + 110 + 102 + 98 O. C. clay. cu = 180 kPa Deep sandy layer γt = 19 kN/m3 = 32ᵒ 𝑁𝑞 ́ = 23.18 ks = 1.5 tan δ = 0.5 γt = 20 kN/m3 α = 0.45 W.T. +108
6.
Foundation Engineering 6
For the third layer; Qs3 = As3 . fs3 fs3 = k3 . ̅ . tanδ3 ≤ 100 kPa ̅ = 17 × 2 + (17 ‒ 9.8) × 6 + (20 ‒ 9.8) × 4 + (19 ‒ 9.8) × 4 = 154.8 kPa fs3 = 1.5 × 154.8 × 0.5 = 116.1 kPa > 100 kPa ⸫ fs3 = 100 kPa Qs3 = (π ×0.5 × 8) × 100 = 1256.6 kN Qu = Qb + Qs1 + Qs2 + Qs3 = 872 + 879.6 + 508.9 + 1256.6 = 3517.1 kN Qa = = = 1758.6 kN
7.
Foundation Engineering 7 Example
(4-HW): For the driven pile shown in the figure, determine: a- The length of pile for allowable net pullout resistance (Ta)net = 160kN with a safety factor Fs = 2.7 . b- The allowable compressive load for the same value of safety factor. Solution ( a ) Tu = Wp + Qs (Tu)net = Qs (Ta)net = = = 160 kN Qs = 2.7 × 160 = 432 kN Qs = Qs1 + Qs2 For the first layer (Soft clay) Qs1 = As1 . fs1 α1 = 1 (soft clay) fs1 = 1 × 20 = 20 kPa ≤ 100 kPa Qs1 = (0.3 × 4 × 10) × 20 = 240 kN ⸫ Qs2 = Qs ‒ Qs1 = 432 ‒ 240 = 192 kN For the second layer (Stiff clay) Qs2 = As2 . fs2 fs2 = α2 . c2 From Table (8.2, case 2), assume 8 < PR ≤ 20 ; ⸫ α2 = 0.4 fs2 = 0.4 × 80 = 32 kPa ≤ 100 kPa Qs2 = (0.3 × 4 × L) × 32 = 192 kN L = 5.0 m Check for PR; PR = = = 16.67 < 20 ok Total pile length = 10 + 5 = 15m 10 m 0.3 m × 0.3 m L W.T. Stiff clay c = 80 kPa 𝛾 = 9.8 kN/m3 Soft clay c = 20 kPa 𝛾 = 8.8 kN/m3
8.
Foundation Engineering 8 (
b ) Qu = Qb + Qs Qb = Ab ( c ́ + ̅. ́ ) For clayey soils, Ø = 0, hence, ́ = 9 ( = 16.67 > 5 ok ) Qb = (0.3)2 × (80 × 9) = 64.8 kN Qu = Qb + Qs = 64.8 + 432 = 496.8 kN Qa = = = 184.0 kN Example (5): Estimate the allowable carrying capacity of a concrete pile for the following data; L = 18 m , Wp = 3.5 kN/m , pile cap wt. = 7.6 kN Double acting hammer; Wr = 60 kN , s = 0.5m/25 blows Eh = 33.14 kN.m Solution S = = 20 mm/blow Wp = 3.5 × 18 + 7.6 = 70.6 kN a. ENR formula Pu = = = 245 kN b. BBC formula = = 1.18 > 1.0 ok Pu = √ = √ = 211.8 kN
Download now