Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Wielka Brytania

1,142 views

Published on

Prezentacja przygotowana przez uczniów klasy VI.

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Wielka Brytania

 1. 1. Wielka Brytania
 2. 2. Symbole  Flaga  Godło
 3. 3. Stolica  Stolicą Wielkiej Brytani jest Londyn. Jest jednym z największych miast Europy. Zdjęcie Londynu:
 4. 4. Środowisko geograficzne  Wielka Brytania – jest średniej wielkości wyspiarskim państwem położonym w północno- zachodniej Europie, według klasyfikacji ONZ kraj zaliczany jest do państw Europy Północnej. Kraj zajmuje przeważającą część archipelagu Wysp Brytyjskich, który liczy łącznie ok. 5500 wysp, z czego 140 zamieszkanych. Największe z nich to Wielka Brytania, Irlandia, Hebrydy, Szetlandy, Orkady, Anglesey oraz Wight. Znaczna część powierzchni kraju leży na głównej wyspie o powierzchni 230 tys. km², oddzielonej od kontynentu europejskiego kanałem La Manche i Cieśniną Kaletańską.
 5. 5. Najważniejsze zabtki Wielkiej Brytani. Tutaj przedstawie top 5 w zabytkach:  Katedra w Durham – anglikańska katedra romańska w diecezji Durham.  Camera Obscura i Świat Iluzji - Camera Obscura show to fascynujący i bardzo zabawny sposób na obejrzenie Edynburga i poznanie jego historii.  Archikatedra w York – gotycka katedra położona w Yorku, w hrabstwie North Yorkshire w Anglii. Obok katedry w Kolonii jedna z największych katedr gotyckich w Europie Północnej.  Tower of London - budowla obronna i pałacowa monarchów Anglii, chociaż ostatni z władców Anglii, który z niej korzystał to Jakub I.  Zamek w Edynburgu jest jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Jest to symbol nie tylko samego Edynburga ale i całej Szkocji.
 6. 6. Przyroda  Fauna należy do regionu europejskiego lasów mieszanych. Świat zwierzęcy został znacznie przetrzebiony, na wolności pozostały m.in.: jelenie, lisy, borsuki, wydry, gronostaje oraz wiele gatunków ptaków i ryb. Spośród ptaków powszechne są żyjące na wybrzeżach mewy.
 7. 7. Sławni ludzie J. K. Rowling Emma Watson Ed Sheeran The Wanted
 8. 8. Idole  Rowan Atkinson- brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najszerzej znany z roli Jasia Fasoli.  The Rolling Stones- Jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rockowej drugiej połowy XX wieku, którego twórczość wywarła znaczny wpływ na kulturę masową i przemysł muzyczny w ostatnich czterdziestu latach.
 9. 9. Ciekawostki Wielkiej Brytanii  Walutą w Wielkiej Brytanii jest funt szterling.  W każdym radiowozie znajdują się pluszowe misie, którymi można zając małe dzieci.  Co roku minimalna pensja podnoszona jest o 70 pensów.  W kraju tym jest zakaz zbierania w lesie grzybów.  Słowo “run“ ma 645 znaczeń.
 10. 10. Dziękuję za uwagę Ania Surdyk 6B

×