Forbina090302

365 views

Published on

Prezentace do článku na ANIMA Forbíně

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
365
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Forbina090302

  1. 1. Descartova metoda <ul><li>„Pouhá 4 pravidla, od nichž se nikdy neodchýlím“ </li></ul><ul><ul><li>nikdy nepřijmu za pravdu nic, o čem nebudu naprosto jasně vědět, že to pravda je </li></ul></ul><ul><ul><li>každou zkoumanou obtíž rozdělím na tolik částí, na kolik to půjde a kolik bude potřeba, abych mohl najít adekvátní řešení </li></ul></ul><ul><ul><li>přemýšlet budu tak, že začnu s objekty nejjednoduššími a nejpochopitelnějšími a krok za krokem budu postupovat k poznání těch složitějších </li></ul></ul><ul><ul><li>pokaždé budu dělat výčty tak úplné a přehledy tak obecné, že budu mít jistotu, že jsem nic neopomněl </li></ul></ul>„ Nejlépe je spravován stát s malým počtem zákonů, které však jsou striktně dodržovány“ 1 2 3 4
  2. 2. Nic překvapivého? <ul><li>Na první pohled se nezdá, že je to geniální soustava pravidel </li></ul>příklad Ilustrace k článku „Discourse on the Method“ v encyklopedii Wikipedia vyvolává mylnou představu, že se jedná o 4 fáze procesu. Snadno se může stát, že nepostřehneme, jak mocná jsou to pravidla, jak těžké je dodržet „Nikdy se od nich neodchýlím“ a co vlastně znamenají.
  3. 3. Ilustrace 1 <ul><li>Nikdy nepřijmu za pravdu nic, o čem nebudu naprosto jasně vědět, že to pravda je </li></ul><ul><ul><li>co zjistím, když se podle toho pravidla zkusím řídit </li></ul></ul><ul><ul><ul><li>případy, kdy to opravdu jasně budu vědět, jsou vzácné </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>znamená to cvičit se v „šedém myšlení“ </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>termín z Steven B. Sample, &quot;The Contrarian's Guide to Leadership&quot; </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>vydržet vědomí, že na věc nemám vyhraněný názor a budu se ho snažit utvořit, až když to bude třeba </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>je to velmi těžké </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><ul><li>okolí (zvláště podřízení) to těžko snáší: „Přece na to máte svůj názor“ </li></ul></ul></ul><ul><ul><ul><ul><li>jak se chovat? </li></ul></ul></ul></ul><ul><ul><li>je módní mít na všechno názor </li></ul></ul><ul><ul><ul><li>co znamená „mít názor“? </li></ul></ul></ul><ul><li>Zachovávat první pravidlo je těžké, ostatní tři jakbysmet </li></ul>1 40% ... kabinet při řešení krize zaspal 26% ... kabinet učinil dostatečná opatření 34% ... vláda nemohla a nemůže situaci příliš ovlivnit. (výzkum STEM pro ČT)

×