Слободен софтвер Македонија                http://slobodensoftver.org.mk     Сподели знаење и НСНД  ...
Сподели знаење • Принцип  неформално образование преку  слободни ресурси • Идеја  споделување и стекнување на  знаењеw...
Хаклаб КИКА • Што претставува? • Зошто?www.e-society.mk
Хаклаб КИКА ●   Сподели знаењеwww.e-society.mk
Проект “Сподели” ●   Иницијатива започната во 2006 год. ●   Слободен софтвер ●   Слободна култура ●   Хакирање ● ...
Проект “Сподели” Сподели знаење: • Идеја: споделување на знаења и искустваwww.e-society.mk
Проект “Сподели” Проекти • Лед коцкаwww.e-society.mk
Проект “Сподели” ●   Бесконечно огледалоwww.e-society.mk
Проект “Сподели” Проекти: •  Калкулатор •  Speed-O-Meter •  Лед дисплеј •  Библиотека – сподели книги •  Поштенско са...
Проект “Сподели” Сподели кино • Филмови со слободна лиценца • По повод 10 години Слободен  Софтвер Македонијаwww.e-societ...
НСНД – ништо нема да сеслучи • Што значи НСНД? • Како се организира? • Цел?www.e-society.mk
НСНД ●  Локални : Куманово Штип Охрид/Струга ●  Регионални : Сплит Белградwww.e-society.mk
НСНДwww.e-society.mk
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Јованка Гулицоска - Сподели знаење и НСНД

559 views

Published on

Презентација на Јованка Гулицоска на годинешната e-Society.mk конференција, насловена „Отворено образование за отворено општество - Да го споделиме знаењето!“

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
559
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Јованка Гулицоска - Сподели знаење и НСНД

 1. 1. Слободен софтвер Македонија http://slobodensoftver.org.mk Сподели знаење и НСНД Јованка Гулицоска jovanka@slobodensoftver.org.mkwww.e-society.mk
 2. 2. Сподели знаење • Принцип неформално образование преку слободни ресурси • Идеја споделување и стекнување на знаењеwww.e-society.mk
 3. 3. Хаклаб КИКА • Што претставува? • Зошто?www.e-society.mk
 4. 4. Хаклаб КИКА ● Сподели знаењеwww.e-society.mk
 5. 5. Проект “Сподели” ● Иницијатива започната во 2006 год. ● Слободен софтвер ● Слободна култура ● Хакирање ● Градење заедници ● Споделување знаењеwww.e-society.mk
 6. 6. Проект “Сподели” Сподели знаење: • Идеја: споделување на знаења и искустваwww.e-society.mk
 7. 7. Проект “Сподели” Проекти • Лед коцкаwww.e-society.mk
 8. 8. Проект “Сподели” ● Бесконечно огледалоwww.e-society.mk
 9. 9. Проект “Сподели” Проекти: • Калкулатор • Speed-O-Meter • Лед дисплеј • Библиотека – сподели книги • Поштенско сандачеwww.e-society.mk
 10. 10. Проект “Сподели” Сподели кино • Филмови со слободна лиценца • По повод 10 години Слободен Софтвер Македонијаwww.e-society.mk
 11. 11. НСНД – ништо нема да сеслучи • Што значи НСНД? • Како се организира? • Цел?www.e-society.mk
 12. 12. НСНД ● Локални : Куманово Штип Охрид/Струга ● Регионални : Сплит Белградwww.e-society.mk
 13. 13. НСНДwww.e-society.mk

×