Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

ilginç hastalıklar

824 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

ilginç hastalıklar

  1. 1. TÜR 102 TÜRKÇE II SÖZLÜ ANLATIM DERSİ DÖNEM SONU RAPORU Öğrencinin Adı Soyadı: Merve Özdemir Numara: 26426568436 Bölüm: İngilizce Öğretmenliği Sözlü Anlatım Konusu: İlginç Hastalıklar Kaynaklar: www.google.com.tr/ilginchastaliklar, www.wikipedia.com/ilginchastaliklar, Big Laurosse 1. Konuşmanızın konusunu (ortalama 15-20 cümleyle) özetleyiniz. Konuşmamın konusu; dünyada milyonda bir görülen ya da çok az kişide rastlanan hastalıkların kısa bir tanıtımıdır. On tane hastalığı ayrı ayrı görsellerle maddeler halinde önemli özelliklerini öne çıkararak anlattım. Bu hastalıkların yaklaşık kaç insanda bulunduğunu, tedavisi olup olmadığını, önemli ve ilginç yönlerini, ölümcül olup olmadığını dünyadan örneklerle de destekleyerek fotoğraflarla birlikte açıkladım. Konunun arkadaşlarıma ilginç geleceğini düşündüm ve bilgilendirmek istedim. Çoğu dünyada tek bir kişide ya da milyonda bir görülen hastalıklardır. Oldukça ilginç yönleri vardır. Hatta bazılarına insanın inanası gelmemektedir. Çoğunun tedavisi yoktur . Dünyanın her köşesinde örnekleri bulunmaktadır. Basında ve medyada da ilgi konusu olmuştur. Birçok sitede ve kaynakta bu hastalıklar hakkında bilgilere ulaşılabilmektedir. İlk hastalık kurt adam sendromuna yakalanan hastalar keskin dişler ve pençeler dışında kurt adama benzerler. Katapleksi hastalığı, kasları etkileyen bir hastalıktır, bu hastalığa yakalanan kişi neşe, kızgınlık, korku, dehşet ve hatta utanç gibi duygulara kapılması aniden olduğu yerde yere yığılır. Progeria hastalığı, erken yaşlanma hastalığı olarak da bilinir, ölümcüldür. Deniz kızı sendromunda,doğuştan kişinin bacakları birbirine yapışık durumdadır. PSAS hastalığı, kalıcı cinsel tahrik olma sendromudur. Haemolacria, üzüldüğünde ve ağladığında kanlı gözyaşı dökme hastalığıdır. Fil Hastalığı, asalak ıssırması sonucu oluşan belli vücut uzuvlarının fazla büyümesidir, Erguvanim Hastalığı, vücuttaki siğillerin zamanla büyümesiyle ve vücudunda ağaç kökleri gibi uzanmasıdır. Son olarak, Alice Harikalar Diyarında Sendromu nesneleri olduğundan farklı algılamaya neden olan bir akıl hastalığıdır.
  2. 2. 2. Konuşmanız sırasında karşılaştığınız sıkıntıları ve çözüm önerilerinizi yazınız. Herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Sınıf ortamı, sunum sistemi sorunsuzdu. Öğretmenim ve arkadaşlarım sunumumu dikkatle ve sessizce dinlediler. 3. Nasıl bir konuşmacıydınız? İyi bir konuşmacı olduğuma inanıyorum. Ses tonumu iyi ayarladım, konular arasındaki geçişi iyi sağladım ve arkadaşlarımın dikkatini iyi yönde çektim. Sıkılmadan ve dikkatle beni dinlediler. Onlara sorular sordum böylece etkiliği sağlamış oldum. Hazırladığım sunum okunaklı ve görsel yönden zengindi. Zamanı iyi ayarladım ve on beş dakikada sunumumu bitirdim. Kendimi bu şekilde değerlendiriyorum. 4. Bu çalışmalar sırasında, sınıfta en çok beğendiğiniz konuşmacı kimdi? Konusu neydi? Neden etkilendiniz? En çok Hilal Tunç arkadaşımın konuşmasını beğendim. Konusu dünyadaki ilginç yapılardı. Konuyu etkili bir şekilde anlattı, sunumdaki görsellikler çok güzeldi ve ilgi çekiciydi. Konuyu sıkmadan, sınıfla etkileşimli bir şekilde süresini aşmadan anlattı. 5. Okuduğunuz şiirin adını ve şairini yazınız:

×