MediaCom View - Online Tekstil Alışverişi Motivasyonları

1,059 views

Published on

Türkiye'de online ve offline tekstil alışverişi öncesi motivasyonlar, tüketicinin karar verme süreci ve online alışveriş bariyerleri.

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,059
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
15
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

MediaCom View - Online Tekstil Alışverişi Motivasyonları

  1. 1. Giyim ve Aksesuar KategorisindeOnline Alışveriş Motivasyonları
  2. 2. Araştırmanın Künyesi Google ve TNS işbirliğiyle yürütülen CPG / Retail: Understanding the Consumer Purchase Journey – Turkey Araştırması, Türkiye’deki 14 yaş üzerindeki 1.000 internet kullanıcısyla, telefon veya online anket yöntemiyle görüşülerek gerçekleştirilidi. Katılımcılara ait sosyo-demografik bilgilere bakıldığında; • Bu araştırmaya katılanların %67’si 14-34 yaş grubunda yer alıyor. • %61’i erkek, %39’u ise kadınlardan oluşuyor. • Orta gelir grubuna üye kişiler %53’lük oranla araştırmanın çoğunluğunu oluşturuyorlar. • Katılımcıların %56’sının hane halkı sayısı 4 ve 4’den daha fazla. • Ortalama olarak yıllık online harcamalar ise 300 TL civarında.
  3. 3. Online Giyim ve Aksesuar Alışverişi %83 Son bir yılda giyim ve aksesuar %89 alışverişi yapmış. Giyim ve aksesuar alışverişini offline olarak yapanlar. Önümüzdeki yıl online tekstil ve %12 %7 aksesuar alışverişi yapmayı düşünüyorum. Hem offline hem online giyim ve aksesuar alılşverişi yapıyorum. Online alışverişimi markanın web %7 sitesinden yapmayı tercih ediyorum.
  4. 4. 7 gün 24 saat ulaşılabilir 51% olması Evden, işten, her yerden ulaşılabilir olması 50% Ürün çeşitliliği 46% Diğer insanların 46% yorumlarını alabilmekseçenekleri ve ürün çeşitliliği sunulması Fiyat karşılaştırması 45% olanağı Ürünü taşımaya gerek 44% kalmaması Uzun kuyruklarda bekleme zorunluluğu 40% olmaması Online Alışveriş Motivasyonları Türkiyede olmayan 39% mağazalara ulaşabilme Türkiyede olmayan 37% ürünlere ulaşabilme Özel promosyonlar Online alışveriş motivasyonları içinde en çok öne çıkanlar, alışverişçilere kolaylık, ödeme/fiyat 37%
  5. 5. Online Alışveriş Bariyerleri Online Tekstil alışverişi yapmayanların Uygun olmaması 88% ise en önemli bariyeri fiyat veya yaşam tarzına uygun olmayışı. Yaşam tarzına uygun olmaması 85% Ödeme zorluğu 85% Kişisel tavsiye ve danışma 77% eksikliği Ürün çeşitliliği yeterli değil 75%
  6. 6. Alışveriş Öncesinde...Tekstil alışverişi öncesinde en çok arama motorlarına ve mağazaların web sitelerine bakılıyor.Offline mecralarda ise TV reklamlarından ve arkadaşların görüşlerinden etkileniliyor.
  7. 7. Neleri Bilmek İstiyoruz?Tekstil alışverişi yapmadan önce arama yaparken en çok merak edilen bilgi; fiyat bilgisi.Araştırma yapanrken, fiyatın ardından, ürünlerin görselleri ve bilgileri de ilgi çekiyor.
  8. 8. Teşekkürler

×