MediaCom View - 2011'in Sosyal Medya Yildizi Pinterest

1,273 views

Published on

• Mantar pano işlevi gören bir fotoğraf paylaşım sitesi olan Pinterest, A.B.D’de 2011’in parlayan sosyal ağı. 2012’de de Avrupa ve Türkiye’de popüleşmesi bekleniyor.

• Aslında, 2009’da temelleri atılan Pinterest, Mart 2010’da beta yayınına başladı. Ağustos 2011’de Time Dergisi Pinterest’i 2011’in en iyi 50 websitesi arasında gösterdi ve Şubat 2012 verilerine göre Pinterest’in sadece A.B.D’de aylık 12 milyon aylık tekil ziyaretçisi bulunuyor. Türkiye’de ise bu rakam 30.000 civarında ancak son 8 ayda %375 arttığı görülüyor. Üstelik Pinterest kullanıcıları sitede Twitter ve Linkedin’den daha çok vakit geçiriyor.

• Pinterest, reklamverenler için de bir çok fırsat içeriyor.

Published in: Business
0 Comments
4 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,273
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
28
Comments
0
Likes
4
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

MediaCom View - 2011'in Sosyal Medya Yildizi Pinterest

 1. 1. HoşgeldinPinterest!
 2. 2. Pinterest Nedir? 2011’in parlayan sosyal ağı Pinterest; mantar pano işlevi gören bir fotoğraf paylaşım sitesi. Diğer sosyal ağlardan farklı olarak, Pinterest’de sadece fotoğraf paylaşılabiliyor; benzer olaraksa arkadaşlarınızın ve diğer takip etmek istediğiniz kişilerin fotoğraflarını görebiliyor, beğenebiliyor, yorum yazabiliyor ve repin fonksiyonuyla başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. İngilizce’de iğne (ya da raptiye) anlamına gelen Pin ve ilgi anlamına gelen Interest’in birleşiminden oluşuyor. İlgi alanlarınıza göre panolar (board) oluşturup hepsine farklı isimler verebiliyorsunuz.
 3. 3. Pinterest Nasıl Kullanılır? Pinterest, hala davetiye usulüyle çalışıyor, ancak bu üyelik sisteminin yakın gelecekte herkese açık bir hale gelmesi bekleniyor. Pinterest’de açtığınız hesabı Twitter ve Facebook hesaplarınıza bağlayabiliyor, tüm hesaplarda eşzamanlı paylaşımlar yapabiliyor, diğer ağlardaki arkadaşlarınızın Pinterest hesaplarını takip edebiliyorsunuz. Pinterest’de bir görsel linki yapıştırarak ya da bir görsel yükleyerek paylaşım yapabiliyorsunuz. Bir kullanıcı tarafından hazırlanan Pinterest tanıtım videosu için tıklayınız.
 4. 4. «Pin it» Butonu Pinterest’de paylaşımın en kolay ve eğlenceli yolu şüphesiz ki yer imleleri çubuğuna yerleştirilebilen bir «Pin it» butonu. Bu buton sayesinde internette gezinirken, bir fotoğrafı kaydetmeden kolayca paylaşabiliyorsunuz. Diğer sosyal paylaşım butonları gibi, bloglara ve web sitelerine de Pin it butonu yerleştirilebiliyor.  Ancak içeriklerin telif hakları için endişelenen siteler opt-out anlaşmalarıyla kendi sitelerinden iğneleme yapılmasını engelleyebiliyorlar. (Örneğin Facebook ve Flickr’da Pin it butonu kullanılamıyor.)  Bazı görsel depolama siteleri ise (mesela Getty Images) telif hakları kousunda Pinterest’le anlaşma masasına oturmaya başladı. Pin it butonu ekleme videosu için tıklayınız.
 5. 5. Pinterest’in Gelişimi 2009’da temelleri atılan Pinterest, Mart 2010’da beta yayınına başladı. Ancak asıl patlaması Ağustos 2011’de Time Dergisi’nin Pinterest’i 2011’in En İyi 50 Websitesi arasında göstermesi oldu. Şubat 2012 verilerine göre Pinterest’in sadece A.B.D’de aylık 12 milyon tekil ziyaretçisi bulunuyor. Türkiye’de ise bu rakam 30.000 civarında ancak son 8 ayda %375 arttığı görülüyor. Bunun yanı sıra Pinterest kullanıcıları aylık ortalama 89 dakikalarını sitede geçiriyor. (Bu rakam, Twitter kullanıcılarında 21, Linkedin kullanıcılarında ise 17 dakika).
 6. 6. Fotoğraf Odaklı Diğer paylaşım sitelerinden en önemli farkı fotoğraf odaklı olması. Fotoğraf olmayan herhangi bir içerik (yazı, düşünce, link, lokasyon, müzik vb.) görsel olmaksızın paylaşılamıyor. Vakti olmayan sosyal medya tüketicisinin tabiri caizse «yazıları okumadan, resimlere bakıp geçme» eğilimi yüksek. Bu sıkılgan ve hızlı tüketim zamanında Pinterest’in sadece görsellerden ibaret olması kullanımını kolay ve eğlenceli bir hale getiriyor.
 7. 7. Kişiler Değil İlgi Alanları Önemli Pinterest, adından da anlaşılacağı üzere paylaşan kişileri değil paylaşılan ilgi alanlarını ön plana çıkarıyor. İlgi alanınıza dair panoları ve fotoğrafları arayabiliyorsunuz.  Henüz bir etiketleme (tag) geliştirilmedi ancak fotoğrafların altına yazılan kelimeler, aratıldığında o fotoğrafın bulunmasını sağlıyor.  Tavus kuşu dövmesi, vintage gelinlik, online alışveriş infografikleri, Star Wars dekorasyon ürünleri, bebek ayakkabıları veya makarna soslarıyla ilgili arama yapıp istenilen spesifik alandaki içeriğe erişilebiliyor.
 8. 8. Fiyat Etiketi Ekleme  Yüklediğiniz yani iğnelediğiniz fotoğrafın tanımına $, € ya da £ işareti yazdığınızda, fotoğraf otomatik olarak etiketlenerek panonuza çıkıyor.  Bu özellik, markaların ürün kataloğu yaratmasını kolaylaştırdığı gibi, bireysel kullanıcıların kendi ürünlerini satmasına da imkan tanıyor.  Sitede henüz bir e-commerce özelliği yok ancak e-commerce sitesine linklenebiliyor.  Henüz bu üç para birimi destekleniyor, ancak kullanıcıların artmasıyla diğer ülkelerin para birimlerinin de kullanılması çok muhtemel.
 9. 9. Paylaşımın Paylaşımı Pinterest’de içerik üretimi oldukça düşük. Üretmek yerine yüklenmiş olanlar paylaşılarak içerik büyütülüyor.  Twitter’da retweetler (başkalarının tweetlerinin paylaşılması) toplam tweetlerin %1,4’ü iken, Pinterest’de yeniden paylaşımlar tüm görsellerin %80’ini oluşturuyor.
 10. 10. Mobil Pin  Hemen hemen her sosyal ağın olduğu gibi Pinterest’in de mobil uygulaması var ve cep telefonlarının fotoğraf çekme özelliği sayesinde, o an çektiğiniz bir fotoğrafı da Pinterest’de paylaşabiliyorsunuz.  Böylece, akıllı telefonlarda çok yaygın olan fotoğraf işleme uygulamalarıyla da beraber kullanılabiliyor.  Örneğin en çok kullanılan uygulamalardan (hatta bir diğer fotoğraf paylaşım ağı diyebiliriz) Instagram ile Pinterest’in beraberliğinden esinlenmiş bir diğer mini sosyal ağ bile kurulmuş durumda: http://www.pingram.me/
 11. 11. Pinterest Kullanıcıları Kadın ■ Toplam Pinterest kullanıcılarının %80’i kadın. Bu oran diğer sosyal paylaşım ağlarının çok üzerinde. ■ Bu anlamda Pinterest Etsy.com’u andırıyor. ■ Türkiye’de ise Pinterest kullanıcılarının %73’ü kadın. Türkiye’de tüm internet kullanıcılarının %38’inin kadın olduğu düşünülürse, %73 oldukça yüksek bir oran. ■ Zaten Pinterest de kendisini kadın ilgi alanları çerçevesinde konumlandırdı. Hakkımızda sayfasında kendisini şöyle tanıtıyor; «People use pinboards to plan their weddings, decorate their homes, and organize their favorite recipes». Yani «Pinterest kullanıcıları düğünlerini planlamak, evlerini dekore etmek ve en sevdikleri yemek tariflerini paylaşmak için panolarını kullanırlar.»
 12. 12. Pinterest’in Geleceği ■ A.B.D.’den ithal diğer sosyal medya ağları Türkiye Aylık Tekil Kullanıcı (000) gibi, Pinterest’in hızlı yükselişinin Türkiye’de 35 de devam edeceği öngörülüyor. 30 ■ Ancak sınırlı (bilinçli olarak sınırlandırılmış) bir alanı olan Pinterest’in, Facebook ve 25 Twitter gibi genel ve geniş bir kitleye 20 ulaşmak yerine, spesifik alanlarda özelleşmiş Foursquare, Linkedin, Tumblr 15 gibi kendisine ait, genele yayılmasa da büyüyen ve sadık bir kullanıcı kitlesinin 10 olmasını bekliyoruz. 5 ■ Pinterest’in yaygınlaşmasıyla birlikte, 0 Türkiye’deki diğer popüler websiteleri gibi, May.11 Haz.11 Tem.11 Ağu.11 Eyl.11 Eki.11 Kas.11 Ara.11 Oca.12 erkekler ve gençler arasında da daha çok popülerleşeceği düşünülebilir.
 13. 13. Reklamverenler için Pinterest Pinterest henüz ticari kullanıma açılmadı ve reklamverenler için ayrılmış reklam alanları yok. Ancak giyim, aksesuar ve dekorasyon kategorileri başta olmak üzere yerli ve yabancı bir çok reklamveren Pinterest’de ürünlerini sergilemeye başladı. Online alışveriş siteleri de Pinterest’in fırsatlarını yakalamakta gecikmedi. Türkiye’nin alışveriş sitelerinden Markafoni’nin de bir Pinterest hesabı var ve satışta olan ürünleri değil, diğer kullanıcıların paylaştığı ürünleri panosuna iğneliyor. Pinterest’in online alışveriş siteleri ile «Affiliate Marketing» anlaşmaları yapması, yani Pinterest’deki görsellerden satış yapılan siteye yönlendirmesi ve satılan ürün üzerinden komisyon alması öngörülüyor.  Ancak Pinterest sadık kullanıcılar oluşturmadan reklamverenlerle anlaşmak konusunda acele etmiyor. Nitekim yapılan bir araştırmada Pinterest kullanıcılarının %54’ü reklamverenler işin içine girdiğinde «sitenin eğlencesini yitireceğine» inanıyor.
 14. 14. Reklamverenler İçin Pinterest Pinterest ilgi alanları ve temalar etrafında gelişen bir platform olduğu için, olduğu gibi ürünleri paylaşmak yerine ürün ve markaların ait olduğu temayı oluşturmak etkileşimi artıracaktır.  Örneğin mobilya markası West Elm’in Pinterest hesabında «aquamarine» isimli deniz ve denizcilik temasına odaklanan bir pano var.  West Elm bu temayle ilgili bir çok görselin içinde kendi ürünlerinden sadece bir kaç tane serpiştiriyor.
 15. 15. Word of Mouth Fırsatı  E-WOM’*un da en iyi örneklerinden birinin Pinterest’de gerçekleştiği düşünülebilir. Kullanıcılar denedikleri, önerdikleri, sevdikleri ürünleri Pinterest’de paylaşıyorlar ve altına yorumlar yazılıyor.  Sosyal medyanın doğal bir cilvesi olarak, kullanıcılar sevmedikleri ürünleri de iğneleyebilirler ve Pinterest de reklamverenler tarafından kontrol edilmesi gereken sosyal medya platfromlarından biri haline gelebilir.*Online Ağızdan Ağıza Pazarlama
 16. 16. Reklamverenler için PinterestBazı temel noktalar >> Kendi ürünlerinizin fotoğraflarını eklediğinizde Pinterest bağımlılık yaratan bir görsel sorun yok, ancak internetten bulduğunuz diğer deneyim. Görsel olarak etkili ve güçlü fotoğrafları yüklerken dikkat etmelisiniz. içerikler üretin. Bireyler yükeldiğinde sorun olmayabilir ama bir Renklere ve ürünleri görsel olarak reklamveren olarak Pinterest’i ticari amaçla kategorize edecek özelliklere önem verin. kullandığınız için telif hakkı olan görselleri kullanmak sorun yaratabilir. Pinterest’de paylaşılmayı kolaylaştırmak için Panolarınızda sadece kendi ürünleriniz web sitenize ve bağlı olduğunuz diğer iğnelemek yerine, hedef kitlenizin ilgi sitelere Pin it butonu eklemeyi untumayın. alanına giren diğer ürünleri / görselleri de paylaşın. Twitter’da olduğu gibi bir kullanıcı ismi sadece bir hesap tarafından kullanılıyor ve markanızın ismini Pinterest’de de rezerve etmek gerekiyor. Bazı kullanıcılar, birey oldukları halde marka isimlerini kullanmaya veya satmak üzere almaya başladı bile.
 17. 17. Reklamverenler için PinterestBazı püf noktaları >> Spesifik olun, jenerik değil özel ilgi alnalarına Pinterest’de rakiplerinizi ve hedef kitlenizi yönelin. hedefleyen diğer kategorilerdeki reklamverenleri de takip edin. Hedef kitlenizin hangi alanlarla ilgilendiğini keşfedin! İçeriklerden esinlenin, başarı ve hatalardan ders alın. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi İğnelenen görseller diğer sosyal ağlarda sadece mesaj yaymak yerine, takipçilerinizle da paylaşılabiliyor. etkileşime geçin. Twitter’da olduğu gibi onları takip edin veya paylaşımlarını «Repin» edin. # Bu sebeple görselin tanımına # eklemek, diğer sosyal ağlardaki görünürlüğünüzü de artıracaktır. Fiyat etiketiyle birlikte yayınladığınız görsellerin $ e-commerce sitesinde online satışının yapılıyor olmasına ve satışa yönlendirmek için satış linkini de görsel tanımına eklemeye özen gösterin.
 18. 18. Teşekkürler

×