Cannes 2012 - Media Lions / Medya Altın Aslanlar

2,306 views

Published on

En prestijli iletişim uygulamaları yarışmalarından biri olan The Cannes Lions Festival 2012’de, medya kategorisinde Golden ve Silver Lions ödüllerini kazanan projeleri derledik. Proje özetlerini ekteki dökümanda bulabilir, görsellerin üzerine tıklayarak ilgili projelerin tanıtım videolarına ulaşabilirsiniz.

0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,306
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
45
Actions
Shares
0
Downloads
24
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Cannes 2012 - Media Lions / Medya Altın Aslanlar

 1. Cannes 2012 Media LionsKampanyaların tanıtım videolarına ve ayrıntılı dökümanlara görsellerin üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 2. Cannes 2012Media LionsGrand Prix
 3. Google Voice Search GRANDGoogle – Londra, İngiltere PRIXİnternette öncü marka olan Google «sesli arama» fonkisiyonunun tanıtımı için sadece bilinirliğiniartırmak için değil aynı zamanda tüketicinin davranışını da değiştirecek bir kampanyagerçekleştirdi. Londra’daki açıkhava ünitelerinin olduğu yerlerdeki önemli noktaları tespit ederekaçıkhava ünitelerine bulunduğu mahalleyle ilgili kelimelerin okunuşları yazıldı. Bunun yarattığıWOM etkisiyle voice serach kullanımı 2 katı artmış oldu.
 4. by MediaCom, 00.00.0000Cannes 2012Media LionsGolden Lions
 5. EMPTY PAGESEpensa - Lima, Peru25 Eylül 2011’de Peru futbol şampiyonasında stadda bir taraftar öldürüldü. El Bocon gazetesifutbol adına şiddeti kınayan bir uygulama yaptı. Futbol haberine yer vermeyerek ve buhaberlerin yerlerini boş bırakarak bir baskı gerçekleştirdi.
 6. EVERY 18 SECONDS SOMEBODY DIES OF AIDSDEUTSCHE AIDS-STIFTUNG – Hamburg, AlmanyaAlman Aids vakfı, Dünya Aids Günü’nde şehrin belli yerlerine her 18 saniyede bir kişininöldüğünü belirten açıkhava üniteleri yerleştirdi. Bu ünitelerin üzerinde aids kurbanlarınınisimleri yer alırken aynı zamanda arkada duran köpük makinasıyla 18 saniyede bir haçşeklinde bir helyum dolu köpük havaya bırakıldı.
 7. PUSH TO ADD DRAMATNT TURNER / Antwerp, BelçikaTNT Belçika lansmanını bir flashmob uygulamasıyla yaptı. Antwerp’in sesiz sakin bir meydanınabir buton yerleştirildi. Geçenlerden birinin butona basmasıyla ambulans, kaza, kavga, çatışma,yaralılar ve bir anda ortalık karışır. TNT günlük drama dozunuz!
 8. PROJECT IMAGIN8IONCANON – New York, ABDProject Imagin8ion, Hollywood kısa filmine ilham olan ilk user generated fotoğraf yarışmasınıdüzenledi. Yönetmen Ron Howard, yarışmaya katılan 8 yaratıcı fotoğrafı seçerek bir sonrakiproduksiyonu için sahnesini hazırlamış oldu. Kazanan 8 fotoğraf bu filmin 8 temasını oluşturdu.
 9. THE NATIONAL SURPRISE PARTYJOE FM – Antwerp, BelçikaJOE FM 3. yılını kutlamak için büyük bir parti düzenledi. Ancak bu partiyi aynı gün doğan başka birdinleyicisi adına düzenlemeye karar vererek buna «ulusal sürpriz parti» adını verdi. Seçilen kişitelefon ve internet bağlantısına sahip olmadan başka bir ülkede 2 hafta geçirdi. Bu arada tümBelçika’da bütün mecralar kullanılarak etkinlikler düzenlendi ve ülkesine döndüğünde tüm Belçikaonu doğum günü için hazırlanan sürpriz partiyle karşıladı.
 10. STONES TELLING STORIES –ONLINE HOLOCAUST MEMORIALGUNTER DEMNIG – Hamburg, GermanyHolocaust’u anmak ve bilinirliği artırmak için Gunter Demnig tarafından yapılan, sürgün edilen herbir birey için üzerinde bilgilerinin bulunduğu bir taş sürgün edildikleri evin önüne yerleştirilmişti.Ancak bu eser Holocaust’un ne olduğunu bilmeyen gençlere nasıl duyurulabilir? İnternet sitesindetaşların bulunduğu lokasyonlar işaretlenirken üzerine gelindiğinde kişi hakkında detaylı bilgilereulaşılabilecek bir proje geliştirildi.
 11. MOBILE MEDICAUSTRALIAN DEFENCE FORCE - Melbourne, AvustralyaAvustralya Savunma Gücü tarafından verilen üniversite bursu için 850 tıp öğrencisi bulmalarıgerekiyordu. Bunun için mobil platformu giriş sınavı olarak kullanıldı. Mobil aplikasyon sayesindeöğrenciler hastalarının röntgenini çekip, hasta muayene edebildiler. Her etap sonucundaöğrenciler değerlendirilerek en yüksek başarıya ulaşanlara burs verildi.
 12. BHF - VINNIETHE BRITISH HEART FOUNDATION – Londra, İngiltereİngiliz kalp vakfı kalp masajını yaygınlaştırmak için eski futbol oyuncusu ve sinemalarınsert adamı Vinnie Jones’la birlikte uygulamalı reklam filmi çekti. Bu kampanya aynızamanda internette video, banner ve aplikasyon kullanımıyla kuvvetlendirildi.
 13. BIKERSCARLSBERG – Antwerp, BelçikaCarlsberg’in «That calls for a Carlsberg» sloganı markayı cesaret gösterenlerin ödülü olarakkonumlandırıyor. Bu yeni sloganın lansmanı için flashmob etkinliğinle bu yenikonumlandırmayı insanların günlük hayatına taşımayı hedeflediler. Bir sinema salonunudövmeli motorcularla doldurarak onların arasında oturacakların cesareti test edildi.
 14. BLOOD RELATIONSTHE PERES CENTER FOR PEACE – Ramat Gan, İsrailKan bağışını bir medya kampanyası haline getirmek. Peres barış merkezi, İsrail ve Filistinvatandaşlarını birbirine yakınlaştırmak için kan vermeye çağırarak kan dökülmesi yerine elele kan bağışı yapma üzerine bir kampanya oluşturdu. Kampanya tüm mecralardaduyurulurken internet üzerinden sanal kan bağışı bile yapılabildi.
 15. INTEGRATION DAYCOORDOWN ONLUS – Milano, ItalyaCoordown dünya Down Sendromu gününde down sendromlu insanların toplumaentegrasyonuyla ilgili bir kampanya düzenledi. Illy, Carrefour gibi birçok markanın reklamfilmlerinin bir versiyonu down sendromlu kişilerle çekildi. Bu versiyonların TV’deyayınlanmasıyla önemli bir etki yaratıldı.
 16. Cannes 2012Media LionsSilver Lions
 17. Reklamveren Proje ÜlkeCOCA-COLA POLAR BOWL Portland, ABDFABRICAS NACIONALES DE CERVEZA LIVE EXPLOSIONS Montevideo, URUGUAYJOHANNITER-UNFALL-HILFE RADIO GHOSTS Münih, ALMANYAVOLKSWAGEN THE BLUEMOTION LABEL Cape Town, G. AFRİKAMcCAIN FOODS READY BAKED JACKETS Londra, İNGİLTEREMcDONALDS HAMBURGER TIMETABLE Varşova, POLONYAAL NISR PUBLISHING THE HEADLINE NEWS CUP SLEEVE Dubai, BAEOROVERDE DONATION ARMY Frankfurt, ALMANYAEMART SUNNY SALE Seul, GÜNEY KORETHE WRIGLEY COMPANY 5X MUTANT GUM Sidney, AVUSTRALYAM.J.BALE GRAZED ON GREATNESS Sidney, AVUSTRALYAPEPSICO FUELING BUZZ San Juan, PORTO RİKOMARS THE TV STAR THAT SAVED Buenos Aires, ARJANTİN MILLIONS OF DOGSDOOR STEP SCHOOL INK PAD Mumbai, HİNDİSTAN
 18. Reklamveren Proje ÜlkeCOCA-COLA SHARE A COKE Sidney, AVUSTRALYAHONDA MOTOR CONNECTING LIFELINES Tokyo, JAPONYAKANDIA DULCE ROMANIANS ARE SMART Bükreş, ROMANYADEUTSCHES ROTES KREUZ ONLINE STREET MUSICIANS Hamburg, ALMANYACOCA-COLA CHOK! CHOK! CHOK! Hong KongSAMSUNG MINUS ONE PROJECT Gurgaon, HİNDİSTANHASBRO KRE-O TRANSFORM YOUR WORLD New York, ABDDULUX WHATS YOUR DULUX COLOUR OF Wellington, YENİ ZELANDA NEW ZEALANDCONTREX CONTREXPERIENCE Paris, FRANSAHASBRO OFFICE WAR: HELPING GERMANY Düseldorf, ALMANYA HAVE FUN AT WORKKIWIRAIL SEE MORE OF NEW ZEALAND BY Wellington, YENİ ZELANDA TRAINMcDONALDS HAMBURGER TIMETABLE Varşova, POLONYAMCM MCM PIZZAS Paris, FRANSAALS FOUNDATION NETHERLANDS I HAVE ALREADY DIED Amsterdam, HOLLANDA
 19. Cannes 2012Media LionsBronze LionsListeye ulaşmak için tıklayınız.
 20. Teşekkürler

×