Yeni Bir Nesil Doğuyor: Jen C
“Kendi Dilleriyle Youtube Jenerasyonu”
Jen C kültür ve ticareti belirleyen yeni faktörlerden...
jenerasyon geleneksel anlamda tabir edebileceğimiz bir jenerasyon değil; %65’i 35 yaşın altında fakat
yaş ayrımı olmaksızı...
Etkileşimin her an devam ettiği bu grubun %55’i sosyal ağlar sayesinde 100 ya da daha fazla insanla
iletişim kurabildiğini...
Jen C’nin değer birimi ise Bilgi. Bilgi geniş bir yelpazeye yayılan kaynaklardan elde ediliyor.
Jen C medyayı yönlendirirk...
“Youtube, hala bütün dünyanın izlemesi için küçük bir çocuğun oraya video yüklemesinden ibaret.
Bazen eğlenceli, bazen eği...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

C Jenerasyonunu Tanımak - MediaCom Informer

440 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
440
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

C Jenerasyonunu Tanımak - MediaCom Informer

  1. 1. Yeni Bir Nesil Doğuyor: Jen C “Kendi Dilleriyle Youtube Jenerasyonu” Jen C kültür ve ticareti belirleyen yeni faktörlerden biri haline geldi. %65’i 35 yaşın altında fakat teknoloji sayesinde istedikleri her an ve her yerde, tüm plaformlar ve ekranlarda tükettikleri içerikle çok geniş bir kitleye yayılmış durumdalar. Geleneksel medya ile onlara ulaşmak güç. Bu noktada onlara ulaşmak için tek bir mutlak yol söz konusu değil. Bu nedenle onları anlamayı becerebilen ve bağ kurmak için zaman harcayan markalar istekli ve etkileme gücüne sahip bir kitleye ulaşma şansını yakalayacaklar. Tüketiciye ulaşmak çok kolay bir iş gibi gözükebilir fakat gelişen teknoloji bu yargıyı değiştirdi. Günümüzde medya tüketimi kollara ayrılmış durumda; mobil cihazlar içerik tüketimini yaşamlarımızın her anına taşıdı ve sosyal medya tüketici ile üreten arasındaki o uzak mesafeyi yok etmişe benziyor. Bu yeni tüketici grubu için internet artık sadece bilgisayar ekranından dünyaya baktığımız bir pencere değil. İnternet, onların yaşam biçimi ve kendilerini ifade ettikleri, istedikleri her an ve her yerde tüm platform ve ekranlarda içerik üretip, etkileşime girdikleri bir alan. Bu yeni ve güçlü tüketiciye ulaşmak zoru başarmak demek ama aynı zamanda, onları anlamayı başaran markalar için büyük bir fırsat. Onlar Jen C ve Bu Onların Hikayesi: “ Her an, her yerde dünyayla iletişim kurmamızı sağlayan teknoloji sayesinde çok daha avantajlı bir nesil olduğumuzu düşünüyorum.” “Jenerasyonumuz her şeyi bir sonraki aşamaya taşıdı.” Onlara neden Jen C deniyor? Çünkü bu kitle iletişim, tolum psikolojisi , yaratıcılık ve iyileştirme konusunda bir hayli yetkin. Olaylarla son derece ilgililer ve seslerinin duyulmasını istiyorlar. Bu
  2. 2. jenerasyon geleneksel anlamda tabir edebileceğimiz bir jenerasyon değil; %65’i 35 yaşın altında fakat yaş ayrımı olmaksızın hepsi insanların fikrini şekillendirebilme ve düşünce önderliği yapma kabiliyetine sahipler. “ İlham vermek benim en büyük motivasyonum ve insanlar için ilham kaynağı olmak istiyorum.” “ Benim jenerasyonumu açıklayacak üç şey: Benzer ilgi alanları, kişisel gelişim ve anlam aramak olurdu. Her şey iletişim ve birbirinden öğrenmekle alakalı.” Jen C eşi benzeri olmayan bir kitle, çünkü son derece ilgili ve duyarlılar; nasıl yaşamak istediklerine kendileri karar veriyor ve seçimlerini biliçli bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Dürüstlük ve topluluk bilinciyle harekete geçiyorlar. Teknolojiden güç alıyorlar ve anı yaşamayı tercih ediyorlar. En önemlisi de aldıklarından çoğunu vermekten gurur duyuyorlar. Teknoloji Jen C’nin hayatında büyük bir paya sahip. Anı yaşıyor ve her an, her yerde tüm ekranlar aracılığıyla iletişim kurabiliyorlar. %59 internetin onlar için başlıca eğlence aracı olduğunu söylüyor ve %38 eğlenmek istediği zaman ilk olarak cep telefonuna yönleniyor. Bunların %66’sı televizyon ile eşit ya da daha fazla oranda online video izleyerek zaman geçiriyor. Tv izleme alışkanlığını tamamen bırakmış değiller. Diğer yandan ilk ekran olarak adlandırılan TV’nin kullanım alanını, ‘paylaşım, beğenme, yorum ve retweet’lerle geliştirmiş durumdalar. “Jen C, dünyanın her yerinden birçok farklı grubun eş zamanlı olarak iletişim kurmasından oluşuyor. Bu kitle birbirlerinin görüşlerinden,tutkularından etkileniyor ve tüm dünyaya yayılan büyük bir topluluk oluşturuyor”
  3. 3. Etkileşimin her an devam ettiği bu grubun %55’i sosyal ağlar sayesinde 100 ya da daha fazla insanla iletişim kurabildiğini söylüyor. Diğer yandan %15’i 500’den fazla insana ulaşma imkanına sahip. Markalarla iletişim kurmak konusuna da sıcak bakıyorlar. Intel’in ‘A Momentary Lapse’ adlı, fotoğraf ve video çekip Youtube’da paylaşmayı teşvik ettiği kampanyanın sonuçlarına göre bu yeni jenerasyon markalarla iletişim ve bağ kurmayı seviyor. “Her soru anında yanıtlanabilir. Herkes parmaklarınızın ucunda.” “Eskiden topluluk dediğimiz şey fiziksel bir lokasyona aitti. Şimdi internet sayesinde her an her yerde bir topluluk oluşabiliyor.” Birşeyler yaratma eylemi Jen C için alışkanlık haline geldi. Bununla beraber son derece seçiciler; sadece etki yaratacağını düşündükleri ve onlarla ilgili olan şeyler için içerik üretmeyi tercih ediyorlar. Jen C’nin %83’ü şimdiye kadar kendi çektikleri en az bir fotoğrafı post etmiş, fakat bu kitlenin sadece %42’si her hafta fotoğraf post ederken, %65 kendi çektiği bir videoyu eklemiş ve yine sadece %25’i her hafta video yüklüyor. Yüklenen videolar tamamen orijinal bir içerik de olabilir, hali hazırda var olan bir içeriğe kendi yorumunu katmak da olabilir. Örneğin Youtube’a yarım milyondan fazla Harlem Shake videosu yüklendi ve bu videolar toplamda bir milyardan fazla izlendi. İçerik ne olursa olsun Jen C için yaratıcılık iki kısımdan oluşuyor; İlk olarak bir şey yaratma eylemi ve ardından onu paylaşıma çevirmek. İki kısımda da önemli olan şey kendini ifade etme şeklini kolaylaştırmak. “Genellikle insanlarla paylaşmak için üretiyorum... Bu şekilde onlar da birşeyler üretebilirler diye umuyorum.” “ Yaratmak bir şeyi değerli hale getirmek ve diğerleriyle paylaşmak anlamına geliyor. Üretiyoruz çünkü bu bizi güçlü kılıyor ve üretmenin dünyamız için gerekli olduğuna inanıyoruz.” Jen C aldığından fazlasını veriyor. Onlar doğuştan iyileştirme gücüne sahip bir kitle; iletişim kurma isteklerini içerik paylaşarak gideriyorlar. Bir tepkiyi tetiklemek veya o topluluktaki duygusal bağları kuvvetlendirmek için kullanabilecekleri bu içerikler reklam verenlerin içeriklerini de kapsıyor. Jen C için içerik tüketimi sadece bir başlangıç. Bu kitlenin yarısı, Youtube’da videoları izledikten sonra arkadaşlarıyla videolar hakkında konuştuklarını söylerken, %38’i izledikten sonra sosyal ağ sitelerinde paylaştıklarını söylüyor. “Benim için bir videonun paylaşmaya değer olması için beni gülümsetmesi ya da üzerine konuşmamı sağlaması gerekli... Diğer insanlarla da paylaşma isteği doğurmalı.” “Okuduğum bir makale o konuya değişik bir açıdan bakmamı sağlıyorsa veya beni cidden etkilemişse, o zaman içeriği paylaşmak istiyorum”
  4. 4. Jen C’nin değer birimi ise Bilgi. Bilgi geniş bir yelpazeye yayılan kaynaklardan elde ediliyor. Jen C medyayı yönlendirirken seçici davranıyor, çeşitli kaynaklardan yararlanıyor. Durumu doğru yönlendirebilmek için akıl hocalarına danışıyor, hem fiziksel hem de duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak bir medya ekosistemi oluşturabilmek için sosyal medya ve içerik kaynaklarını kullanıyorlar. Ve gerçekten sevdikleri birşeyle karşı karşıya geldiklerinde, derine inip, onu kendileri için değerli bir bilgi kaynağı haline getiriyorlar. “ Güncel bilgileri sürekli takip ediyorum. Sadece daha akıllı ya da daha bilgili bir insan olmak için değil, aynı zamanda etrafımda olup biten sosyal diyaloğun bir parçası olabilmek için.” “Online video izlememin nedeni, çoğu zaman, birisinin beni teşvik etmesinden kaynaklanıyor.” Youtube çoğu yönden Jen C’nin sesini duyurduğu, eğlenceli ve eğitici içerikler sayesinde her an ilham kaynağı sunan bir platform. Her üç kişiden biri veya daha fazlası Youtube’un en önde veya ikinci sırada gelen online eğlence kaynağı olduğunu söylüyor ve %46 Youtube’un TV’nin alternatifi olduğunu söylüyor. Tahmin edebileceğiniz üzere Jen C pasif bir tüketim şeklinden yana değil. Youtube’da, arkadaşlarının, diğer insanların ve markaların oluşturduğu içeriklerle karşılaşıyor ve bu içeriklere anında değer biçiyorlar. Eğer içerik amaçlarını ve kendilerini ifade edebilmeleri için yeterliyse, hiç düşünmeden diğer insanlarla paylaşıyorlar. “ Youtube her türlü olasılıkla dolu bir kitap gibi. Asla sona ermiyor... Youtube’da aradığınız herşeyi bulabiliyorsunuz.” “Youtube’a saygı duyuyorum. Daha doğrusu, başardığı şeye saygı duyuyorum. Tüm dünyada olup biten herşeyi ortaya koyan ve hepimizin haberdar olmasını sağlayan bir platform.” “Youtube’dan vazgeçemememin sebebi; kendi paylaşımlarımın yanı sıra başkalarının da paylaşımlarını görebiliyor olmam. Aslında insanların izlediği ve başkalarıyla paylaştığı videolar, kendilerini tanımlıyor” Jen C ve Youtube’un yükselişi aynı zamanlara denk geliyor ve bu nedenle koparılamaz bir ilişkilerinin olduğunu söylemek mümkün.
  5. 5. “Youtube, hala bütün dünyanın izlemesi için küçük bir çocuğun oraya video yüklemesinden ibaret. Bazen eğlenceli, bazen eğitici, bazen de ciddi ama hepsinin ötesinde, her zaman kişisel.” “Youtube’daki içerik her an orada. Birşeyler izleyip eğlenmek için belli bir süre boyunca beklemem gerekmiyor.” Jen C markaları da bu sosyal ağın içine dahil etmekten çekinmiyor. %39 Youtube’un markalarla bağ kurabilmeyi sağlayan bir platform olduğunu söylüyor. Tüketiciyi dahil eden, gerçek ve paylaşıma değer olan içerik, ilgilerini çekecek ve bağ kurmalarına neden olacaktır. Markalar tüketicilerin ilgisini çekebilmek için gerçek ve samimi değerlere vurgu yapmalı ve ardından topluluk yaratacak bir ortam sağlamalı. Örneğin, vitaminwater® “uncapped” adlı kampanyasını yürütürken, videoların online olur olmaz paylaşılması için canlı müzik etkinlikleri düzenleyerek insanları video paylaşımına teşvik etti. Jen C markaların kampanyalarında söz sahibi olmak istiyor. Bu nedenle bu sene Super Bowl’da çoğu markanın yaptığı gibi Youtube kampanyalarını güçlendirmeleri için bu kitle mümkün olduğunca kampanyalara dahil edilmeli. Markalar aynı zamanda ürün tasarımı veya markayla ilgi bir konuda Jen C’nin fikrini alarak markayla bağ kurmalarını sağlayabilir. “ Bir marka az tanınmış bile olsa tanınmayı hak ediyorsa ve reklam yapıp kendini tanıtacak gücü yoksa onu kesinlikle desteklerim. “ “ Eğer bir markayı seviyorsam, onu dünyanın geri kalanıyla paylaşmak isterim!” Sorularınız için; informer.turkey@mediacom.com

×