אבנר פלור

493 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
493
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide
 • הנני משמש כמנהל אגף הרכב האחראי על נושאי הרכב הכולל: יבוא, תקינה, שירותי תחזוקה, מוצרי תעבורה, הדרכות ושמאים ועוד.
  במהלך ההרצאה אתן סקירה קצרה על ענף הרכב וכן את עיקרי חוק רישוי שירותים לרכב .
 • שיעור הצמיחה של כלי הרכב בישראל העלה את רמת המינוע על ציר הזמן, אך עדיין רמת המינוע בישראל נמוכה בהשוואה למדינות המפותחות.
 • גיל הרכב בשוק הישראלי עלה בעשור האחרון ב-17%, מ-6.3 שנים בממוצע לרכב בשנת 2002 ל-6.9 שנים בממוצע לרכב בשנת 2011.
  במונחי כמות, היקפו של שוק המכוניות המשומשות גדול יותר מזה של שוק המכוניות החדשות. בשנת 2010 החליפו ידיים כ-700 אלפי מכוניות משומשות, היקף הגדול פי 3.2 ממספר המסירות של מכוניות חדשות בשנה זו.
  גילו הממוצע של רכב בישראל הוא כ- 6.9 שנים, בעוד שבארה"ב עומד ממוצע גיל הרכב על 10.2 שנים ובאירופה - על 10 שנים.
  יפן ודרום קוריאה מהוות כ- 50% מארצות המקור ליבוא הרכב לישראל.
 • בשנים 2006-2007. שיעור הרכישות של ציי רכב היה חריג בכל קנה מידה. הגדלת משקלן של רכישות ציי הרכב הביאה ליצירת עיוותים בשוק הרכב – ובכלל זה, יצירת מצב בו לכל דגם היו קיימים שני מחירים – המחיר ה"רשמי" לצרכן פרטי, והמחיר לציי רכב שהוא נמוך משמעותית מהמחירון הרשמי.
  כיום ניתן לומר ששוק הרכב חוזר בהדרגה למבנה "שפוי" יותר, עם ירידה הדרגתית במשקל הרכישות של ציי רכב. תהליך זה איננו פשוט, מטבע הדברים, וחברות ליסינג מחפשות דרכים להתמודדות עם צמצום הביקושים – למשל, באמצעות פניה לשוק הפרטי בצורה של ליסינג פרטי מימוני.
 • נהוג בישראל לחלק את שוק המכוניות על פי 4 רמות מחיר: מכונית יוקרה, מכונית מנהלים, מכונית משפחתית ומכונית קטנה. שתי הקטגוריות האחרונות מהוות כ-85% משוק המכוניות בישראל.
  טווח המחירים ברמת מכוניות היוקרה (כולל לעיתים גם מכוניות מנהלים) הינו מעל 200 אלפי שקלים, טווח המחירים בעבור מכונית משפחתית הינו 110 אלפי שקלים ועד 200 אלפי שקלים, ואילו קטגוריית המכוניות הקטנות מתייחסת לרכב שמחירו נמוך מ-110 אלפי שקלים.
 • נוכח העיוותים והכשלים שראתה הוועדה הציבורית שמינה השר וצוות היישום בענף הרכב בישראל היה צורך בהתערבות רגולטורית שנועדה להגן על האינטרס הציבורי.
  לצורך מציאת פתרון לכשלים שלהלן ויישום המלצות הוועדה להגברת התחרותיות בענף הרכב, עובד משרד התחבורה עובד על שינוי חקיקה ראשית, אשר תיישם את ההמלצות ותוביל להגברת השקיפות והתחרותיות תוך שמירה על איכות ובטיחות המוצרים.
 • בתחילת שנת 2012, הגישה "הוועדה הציבורית להגברת התחרותיות בענף הרכב" את מסקנותיה כאשר ההמלצות כללו את כלל תחומי ענף הרכב וכן נערך ניתוח לחסמים והכשלים בכל תחום והוצעו פתרונות ליישום. זאת לאחר בחינת התחרותיות בענפי הרכב השונים והמליצה על נקיטת צעדים במטרה להוריד מחירים ולהעלות את רמת השירות לציבור הצרכנים.
  הועדה המליצה להסיר חסמי תחרות וכשלי שוק בענף הרכב ולשכלל את המידע העומד לרשות הגורמים השונים בענף.
  הוקם צוות יישום בין-משרדי שכלל את אנשי משרד התחבורה משרד האוצר, רשות המסים והממונה על ההגבלים העסקיים.
  חלק מהמלצות הוועדה אומצו ע"י הצוות וחלקם עברו תהליך שדרוג ואף יושמו במתכונת חדשה, מספר המלצות נמצאו כבלתי ישימות ועל כן יישומם נדחה עד לבדיקה נוספת.
  חלק מהמלצות יושמו וחלקן נמצאות בהליכי יישום מתקדמים בתוך חוק רישוי שירותים לרכב שיפורטו להלן.
 • כיום ענף הרכב מוסדר באמצעות חמישה צווי פיקוח עיקריים : יבוא רכב ומתן שירותי תחזוקה לרכב, ייצור מוצרי תעבורה והסחר בהם, מוסכים ומפעלים לרכב, ייצור רכב ושמאי רכב, כמו כן, נושא הייבוא מוסדר בפקודת היבוא והיצוא ובצו יבוא חופשי.
  מטרתו של החוק המוצע להסדיר בחקיקה ראשית את כלל העיסוקים והשירותים המוסדרים כיום בצווי הפיקוח כאמור, וכן עיסוקים ושירותים נוספים הטעונים הסדרה, ולקבוע הוראות חדשות ומעודכנות לנוכח השינויים שחלו במהלך השנים בענף הרכב ובשירותים הניתנים בו.
  בנוסף, בחוק שולבו ההמלצות של הועדה להגברת התחרותיות בענף הרכב אשר בחנה את התחרותיות בענפי הרכב השונים והמליצה על נקיטת צעדים במטרה להוריד מחירים ולהעלות את רמת השירות לציבור הצרכנים.
 • כיום קיימים שלושה ערוצי יבוא עיקריים : יבוא ישיר- יבוא כלי רכב ישירות מיצרן הרכב, יבוא מקביל- יבוא רכב שלא ישירות מיצרן הרכב אלא באמצעות "סוכן מורשה" של יצרן הרכב בחו"ל ויבוא אישי – יבוא רכב ע"י בן אדם פרטי לשימושו הפרטי
 • ליבוא המקביל יורשה לייבא גם רכב אשר נרשם על שם הסוכן המורשה וכן יוסדר יבואן נוסף ליבוא כלי רכב עד גיל שנה ועד 20 כלים בשנה למלאי היבואן.
 • כיום חברות ליסינג מוכרות כלי רכב "חדשים" אשר לא עלו על הכביש אך בעצם קיימת להם בעלות קודמת, אשר רישומה מחויב ע"פ חוק.
  ע"פ צו הפיקוח, יבואן רכב מחויב לרשום את הרכב על שם הקונה, כיוון שחברות הליסינג רוכשות את כלי הרכב מהיבואנים, הם אוטומטית נרשמים על חברות אלה ומקבלות "יד", כאשר חברת הליסינג מוכרת את הרכב, למרות שהוא חדש, הבעלים הם יד שנייה של הרכב וקיימת ירידת ערך של עד 25% על רכב שהיה בשימוש בחברת ליסינג ולמרות שבפועל הרכב הוא "0 ק"מ" ואינו היה בשימוש בכלל.
  לצורך תיקון העיוות יאפשר משרד התחבורה מכירת רכב שלא נעשה בו שימוש ע"י בעל תו סוחר (זאת לא חייבת להיות חברת ליסינג אלא כל בעל תו סוחר למכירת רכב שלא נעשה בו שימוש אשר עמד בקריטריונים שנקבעו).
  בעלי תו סוחר אלה, יצטרכו להעביר הדרכה לקונה ולשמור על זכויותיו כאילו קנה רכב חדש אצל היבואן
 • במסגרת התקנות יגובשו קריטוריונים ודרישות לבדיקת התחרות בענף, לרבות הכלים הנדרשים לתרומה לתחרות: פיצול מותגים, התליית רישיונות, ביטול בעלויות צולבות, בעלויות על חברות ליסינג ומוסכים ועוד.
 • לצורך יישום המלצות הוועדה להגברת התחרותיות בענף הרכב, לרבות בתחום המוסכים, ויחד עם שדרוג המוסכים הקיימים כיום,
  הומלץ ליישם מודל של מוסך מומחה אשר יעמוד בסטנדרטים של משרד התחבורה, אך לא בכל הדרישות של היצרן.
  המוסך יאושר ע"י משרד התחבורה לטיפול בתוצר רכב מסוים והציוד והספרות המקצועית יסופקו ע"י יצרן הרכב, ספקים מקצועיים אשר בידיהם נמצא החומר והציוד ועוד.
  טיוטת הוראת הנוהל בנושא הועברה לכלל הגורמים הרלוונטיים בענף לצורך ביצוע השימוע. בהתאם, משרד התחבורה עדכן את טיוטת הוראת הנוהל. טרם הדיון הועברה הוראת נוהל (מס"ד 06208413 מיום 25.7.13) המעודכנת (להלן: "הנוהל") לגורמים השונים (משתתפי השימוע) ובמהלך הדיון נדון בה.
 • בהצעת החוק השינוי המרכזי בכל הנוגע למוצרי תעבורה הוא צמצום הרגולציה על היבוא והסחר במוצרי תעבורה והחלתו רק על מוצרי תעבורה שיש להם מפרט או על מוצרי תעבורה ששר התחבורה קבע כי יש להם השלכה על הבטיחות. בהתאמה יהיה הסחר במוצרי תעבורה שאין לגביהם מפרט או שאין להם השלכה על הבטיחות חופשי ולא יחולו עליהם מגבלות מכוח חוק זה. כמו כן, בוטלו כמעט באופן מלא דרישות התקינה הייחודיות למוצרי תעבורה והדרישות שיחולו עליהם יתבססו על התקינה הבינלאומית והסטנדרט הנהוג במדינות המפותחות גם בכל הנוגע לסימון מוצרי תעבורה. בהתאם לכך, אגף הרכב סרק את מדיניותו מחדש.
  מדיניות זאת דנה בתחומי ממשק רבים בתחום מוצרי התעבורה, יבוא, ייצור, פיקוח, תקינה ועוד.
  במסגרת סריקה המדיניות נדרשנו לגיבוש רמות בטיחות שונות בתחום מוצרי התעבורה.
  מדיניות מוצרי תעבורה גובשה בהתבסס על תקינת הרכב .
  מוצרי התעבורה חולקו לפי רמות בטיחות שנקבעו במסגרת תקינה הרכב כדלהלן:
  לתוצר רכב – מערכת בלמים ברכב נדרשת בדרישות התקינה – מוצרי התעבורה למערכת הבלמים נדרשים ברמות בטיחות שונות,
  האחד ברגולציה ECE 90 והשני בת"י 610 ומגבר בלם שלגביו לא קיימת דרישת תקן.
  מערכת היגוי נדרשת בדרישות התקינה. מוצרי התעבורה למערכת ההיגוי נדרשים ברמות בטיחות שונות,
  האחד בת"י 210 ותיבת הגה שלגביה לא קיימת דרישת תקן.
  מערכת קירור לא נדרשת בתקינת רכב והמוצרים הנלווים לגביהם לא קיימת דרישת תקן.
  מערכות אחרות ברכב.
  רמות בטיחות
  ①שמערכת נדרשת בתקן רגולטורי ומוצר התעבורה נדרשת בתקן רגולטורי.
  ②מערכת נדרשת בתקן רגולטורי ומוצר התעבורה נדרש בסטנדרט או ת"י.
  ③מערכת נדרשת בתקן רגולטורי ומוצר התעבורה לא נדרש בתקן.
  ④מערכת ברכב לא נדרשת בתקן וכן מוצר התעבורה.
 • ישנם נושאים נוספים המצויים בהליכי עבודה אשר אינם במסגרת החוק.
 • אבנר פלור

  1. 1. ‫חוק רישוי שירותים לרכב‬ ‫מצב קיים ועיקרי השינויים‬ ‫הוועידה לניהול מוסכים‬ ‫אוקטובר 3102‬ ‫מהנדס אבנר פלור‬ ‫מנהל בכיר אגף הרכב‬ ‫מס"ד 31260561‬ ‫1‬
  2. 2. ‫רמת המינוע‬ ‫רמת מינוע בישראל על פני שנים‬ ‫רמת המינוע בישראל בהשוואה למדינות נבחרות‬ ‫)כלי רכב לכל 000,1 תושבים - שנת 0102(‬ ‫2‬
  3. 3. ‫מצב השוק‬ ‫גיל הרכב בישראל‬ ‫ארצות המקור של יבוא רכב לישראל‬ ‫3‬
  4. 4. ‫פילוח השוק- רכישות רכב חדש‬ ‫4‬
  5. 5. ‫פילוח השוק- כלי רכב פרטיים‬ ‫5‬
  6. 6. ‫כשלים בענף הרכב‬ ‫להלן רשימה חלקית מהכשלים:‬ ‫‪ ‬בעיות תחרותיות בכלי רכב החדשים.‬ ‫‪ ‬הקשר בין יבואני הרכב למוסכים המורשים יוצר התערבות לרעת הצרכן‬ ‫בתחום החלפים, ומהווה חסם כניסה עבור יבואנים חדשים בבואם למכור‬ ‫רכב המיוצר על ידי מתחרה.‬ ‫‪ ‬שוק החלפים המקוריים נשלט על ידי יבואני הרכב.‬ ‫‪ ‬שוק החלפים סגור וקיימים פערי מחירים עצומים בין סוגי חלקי החילוף.‬ ‫‪ ‬העדר מגוון מוצרים בקטגוריות הרכב השונות עקב חסמי תקינה.‬ ‫‪ ‬מיסוי רכב.‬ ‫‪ ‬סבסוד צולב בענף הרכב.‬ ‫6‬
  7. 7. ‫הוועדה להגברת התחרותיות בענף הרכב‬ ‫מכירת רכב‬ ‫ע"י בעל תו‬ ‫סוחר‬ ‫מוסך‬ ‫מומחה‬ ‫הגברת‬ ‫תחרותיות‬ ‫בענף‬ ‫קודי דגם‬ ‫סיבסוד‬ ‫צולב‬ ‫מוצרי‬ ‫תעבורה‬ ‫הסדרת‬ ‫ערוצי ייבוא‬ ‫7‬
  8. 8. ‫היבטים חוקיים:‬ ‫ייצור מוצרי‬ ‫תעבורה והסחר י‬ ‫ם‬ ‫ב‬ ‫ש וא‬ ‫וסכי ים‬ ‫ר‬ ‫י‬ ‫בהם‬ ‫מ פעל כב‬ ‫רותי כב‬ ‫ומ י ר‬ ‫ומ‬ ‫כל‬ ‫ם לר תן‬ ‫ל‬ ‫כב‬ ‫צור‬ ‫יי‬ ‫רכב‬ ‫ש‬ ‫מאי‬ ‫רכב‬ ‫רישום‬ ‫ציוד הנדסי‬ ‫חוק רישוי‬ ‫שירותים לרכב‬ ‫יבוא ויצוא‬ ‫יבוא חופשי‬ ‫8‬
  9. 9. ‫ערוצי היבוא הקיימים‬ ‫יצרן הרכב‬ ‫סוכן‬ ‫מורשה יצרן‬ ‫הרכב‬ ‫יבוא ישיר‬ ‫)מייבא רכב‬ ‫ישירות מהיצרן(‬ ‫יבוא מקביל‬ ‫)מייבא באמצעות‬ ‫דילר/סוכן מורשה(‬ ‫דילר/‬ ‫סוכן/אדם‬ ‫פרטי בחו"ל‬ ‫יבוא אישי‬ ‫)לצרכים פרטיים‬ ‫ע"י יחיד(‬ ‫9‬
  10. 10. ‫ערוצי היבוא המוצעים‬ ‫יצרן הרכב‬ ‫סוכן‬ ‫מורשה יצרן‬ ‫הרכב‬ ‫יבוא ישיר‬ ‫דילר/‬ ‫סוכן/אדם‬ ‫פרטי בחו"ל‬ ‫יבוא‬ ‫מקביל‬ ‫יבוא אישי‬ ‫דילר/‬ ‫סוכן/אדם‬ ‫פרטי בחו"ל‬ ‫יבוא זעיר‬ ‫01‬
  11. 11. ‫חוק רישוי שירותים לרכב‬ ‫ייבוא רכב‬ ‫יבוא ישיר‬ ‫מצב קיים‬ ‫יבוא רכב על ידי‬ ‫הסכם עם יצרן‬ ‫הרכב, מתן‬ ‫אחריות, "קריאה‬ ‫חוזרת" ושירותי‬ ‫תחזוקה‬ ‫יבוא מקביל‬ ‫יבוא אישי‬ ‫יבוא כלי רכב מסוג פרטי שני כלי רכב‬ ‫ומסחרי עד 5.3 טון, יבוא בשנתיים לשימוש‬ ‫אישי או משפחתי‬ ‫תוצר המיובא ע"י יבואן‬ ‫הגבלת העברת‬ ‫ישיר,‬ ‫בעלות לשנתיים‬ ‫שני כלי רכב‬ ‫פתיחת סוגי כלי הרכב‬ ‫מצב חדש הטלת מתן‬ ‫בשנה, הגבלת‬ ‫אחריות ו"קריאה והתוצרים ליבוא, ללא‬ ‫חוזרת" לכל תוצר תלות ביבוא הישיר. יבוא העברת בעלות‬ ‫רכב הנרשם על שם סוכן לשנה יבוא אישי‬ ‫המיובא על ידי‬ ‫ועסקי, הסדרת‬ ‫מורשה‬ ‫היבואן גם אם‬ ‫מתווך לייבוא‬ ‫בפועל לא יבא‬ ‫רכב‬ ‫אותו‬ ‫יבוא זעיר‬ ‫לא קיים‬ ‫יבוא עד 02 כלי‬ ‫רכב בשנה )רכב‬ ‫עד גיל שנה(‬ ‫11‬
  12. 12. ‫חוק רישוי שירותים לרכב‬ ‫שווק רכב‬ ‫מצב קיים‬ ‫מצב חדש‬ ‫בעל תו סחר אשר יאושר למכירת רכב‬ ‫יבואן הרכב מייבא ומוכר כלי רכב חדשים‬ ‫לכלל הלקוחות בשוק. המשך מכירת הרכב שלא היה בשימוש, יוכל למכור רכב אשר‬ ‫נרכש מהיבואן ולא נעשה בו שימוש , ללא‬ ‫מוסיפה "יד"‬ ‫רישום "יד" לרכב.‬ ‫בעל תו סחר יחויב בהעברת הדרכה ,‬ ‫הוראות שימוש והאחריות של הרכב.‬ ‫חוק גילוי נאות חל על כלי רכב משומשים‬ ‫בלבד.‬ ‫החלת תנאי חוק גילוי נאות על בעל תו‬ ‫סחר המוכר רכב שלא נעשה בו שימוש.‬ ‫21‬
  13. 13. ‫חוק רישוי שירותים לרכב‬ ‫מוצרי תעבורה‬ ‫מצב קיים‬ ‫מצב חדש‬ ‫רגולציה ודרישות ישראליות ייחודיות של‬ ‫משרד התחבורה ושל מכון התקנים‬ ‫הישראלי‬ ‫ביטול הדרישות הישראליות הייחודיות‬ ‫והתאמתם לדרישות התקינה הבינלאומית‬ ‫השפעת יבואני הרכב על הרכבת מוצרי‬ ‫התעבורה בכלי רכב, ע"י התניית הביטוח‬ ‫בהרכבתם ועוד.‬ ‫הגברת השקיפות בענף החלפים, איסור‬ ‫התניית אחריות בהרכבת מוצרי תעבורה‬ ‫מקוריים בלבד, חיוב המוסך להציג מס'‬ ‫חלופות של מוצרי תעבורה לתיקון הרכב‬ ‫מתן הנחות של עד %07 על מוצרי‬ ‫התעבורה ע"י העלאת המחיר לצרכן‬ ‫חיוב יבואני מוצרי תעבורה להציג מחירון‬ ‫מוצרי התעבורה, ולמכור אותו לכל דורש.‬ ‫חובת הצגת המחירון באתר אינטרנט.‬ ‫31‬
  14. 14. ‫חוק רישוי שירותים לרכב‬ ‫מוסכים ותחזוקה‬ ‫מצב קיים‬ ‫מצב חדש‬ ‫מוסך כללי ומוסך שירות של יבואן רכב‬ ‫הוספת סוג נוסף של מוסך- מוסך מומחה,‬ ‫אשר יתמחה בתוצרי רכב להם יאושר.‬ ‫קביעת קריטריונים מקשים על מוסכים‬ ‫אשר ברצונם להצטרף לרשת היבואן‬ ‫פרסום קריטריונים שווים על ידי היבואן‬ ‫לכל מוסך אשר ירצה להצטרף לרשתו.‬ ‫חוסר בהירות בעלויות התיקון הסופיות‬ ‫הגברת השקיפות, חובת מתן הצעת מחיר‬ ‫והצגת חלופות לבחירת הלקוח.‬ ‫פיקוח חסר‬ ‫הגברת הפיקוח וביצוע פיקוח מקצועי,‬ ‫הגברת סמכויות המפקחים ותוספת כ"א‬ ‫41‬
  15. 15. ‫חוק רישוי שירותים לרכב‬ ‫מוצרי תעבורה‬ ‫מצב קיים‬ ‫לא קיימת בדיקת תחרותיות‬ ‫מצב חדש‬ ‫בבואו לתת רישיון ליבואן רכב או לקבוע‬ ‫בו תנאים, תישקל, בין היתר, תרומת מתן‬ ‫הרישיון לתחרות בתחום יבוא הרכב ורמת‬ ‫השירותים לציבור, וזאת לאחר התייעצות‬ ‫עם הממונה על ההגבלים העסקיים‬ ‫הרשות רשאית לקבוע ברישיון תנאים אם‬ ‫הממונה על ההגבלים עסקיים קבע לגבי‬ ‫בעל הרישיון כי פגע בתחרות, וכל זאת‬ ‫לשם קידום התחרות‬ ‫עיצומים כספיים יוטלו לאחר התייעצות עם‬ ‫הממונה על ההגבלים העסקים‬ ‫51‬
  16. 16. ‫מוסך מומחה‬ ‫‪‬‬ ‫מוסך אשר יעמוד בדרישות משרד התחבורה‬ ‫בהתבסס על מידע, ציוד וחומר של יצרני הרכב למתן‬ ‫שרותי תחזוקה לכלי הרכב בעלי טכנולוגיות‬ ‫מתקדמות.‬ ‫‪‬‬ ‫יישום האמור ישדרג את המוסכים הקיימים בהיבט‬ ‫ציוד, מכשור, כוח אדם.‬ ‫61‬
  17. 17. ‫רפידות- 09 ‪ECE‬‬ ‫רפידות- 09 ‪ECE‬‬ ‫דסקת בלם-ת"י 006‬ ‫דסקת בלם-ת"י 006‬ ‫1‬ ‫2‬ ‫מע' בלמים‬ ‫מגבר בלם‬ ‫מגבר בלם‬ ‫3‬ ‫משאבת מים‬ ‫משאבת מים‬ ‫4‬ ‫רדיאטור‬ ‫רדיאטור‬ ‫4‬ ‫4‬ ‫2‬ ‫מע' היגוי‬ ‫3‬ ‫3‬ ‫תפוח הגה-ת"י 012‬ ‫תפוח הגה-ת"י 012‬ ‫תיבת הגה‬ ‫תיבת הגה‬ ‫ציריות הנעה‬ ‫ציריות הנעה‬ ‫רכב‬ ‫מדחס‬ ‫מדחס‬ ‫מע' קירור ומיזוג‬ ‫4‬ ‫אחר ברכב‬ ‫4‬ ‫4‬ ‫מגבים‬ ‫מגבים‬ ‫רצועת תזמון‬ ‫רצועת תזמון‬ ‫מצת‬ ‫מצת‬
  18. 18. ‫המלצות צוות בין משרדי שיושמו‬ ‫מס'‬ ‫המלצה‬ ‫סטאטוס‬ ‫עיקר ההמלצה‬ ‫4‬ ‫הסדרת דרישות משרד התחבורה להון עצמי‬ ‫וערבויות כתנאי לקבלת רישיון ייבוא.‬ ‫הותאם לפי כמות הייבוא החל מ-‬ ‫21.3.92‬ ‫8‬ ‫ייבוא רכב מסחרי עד 5.3 טון ואופנועים בייבוא אישי‬ ‫ומקביל וכן יבוא מקביל של משאיות ואוטובוסים.‬ ‫החל ממאי .2102‬ ‫יבוא אישי של רכב סיור ותיור‬ ‫)לעיסוק(, וכן סוגי רכב נוספים‬ ‫לשימוש נכים.‬ ‫31‬ ‫ייבוא רכב המיוצר על בסיס תקינה אמריקאית‬ ‫והמיוצר מחוץ למדינות נפט"א.‬ ‫החל מ-21.4.1‬ ‫61‬ ‫ביטול במכרזי רכש ציבורי רכישה מיבואן ישיר בלבד.‬ ‫החל ממאי 2102.‬ ‫23‬ ‫פרסום שמות, כתובות וטלפונים של בעלי רישיונות‬ ‫ייבוא חלקי חילוף.‬ ‫החל ממאי 2102‬ ‫52‬ ‫ביטול נוהל חלקי מרכב.‬ ‫החל מיוני 2102‬ ‫83‬ ‫חיוב חברות הביטוח להודיע מראש בנוסח הפוליסה‬ ‫על המחירון עליו התבססו.‬ ‫מיושם‬ ‫81‬
  19. 19. ‫המלצות צוות בין משרדי שיושמו‬ ‫מס'‬ ‫המלצה‬ ‫05‬ ‫עיקר ההמלצה‬ ‫ייסוד מועצה שתפקידה לייעץ לאגף הרכב במשרד‬ ‫התחבורה.‬ ‫שינוי תקנה 662 הגדרת שווי רכב.‬ ‫04,93‬ ‫)73,63( קביעת קוד דגם אחיד לכלל דגמי הרכב )יבוא‬ ‫מסחרי ואישי( והשימוש בו לכלל הגורמים‬ ‫)מאגר מחירונים(‬ ‫סטאטוס‬ ‫מיושם‬ ‫החל מ 31.3.1‬ ‫נושא הקמת מאגר מחירונים יבוצע‬ ‫לאחר שימוש בקודי דגם אחידים.‬ ‫44‬ ‫עדכון הנחה על מס קנייה במסגרת "מיסוי ירוק"‬ ‫לרכב חשמלי כולל מנוע עזר והמוגדר כיום כרכב‬ ‫היברידי.‬ ‫החל מחודש יוני 2102.‬ ‫35‬ ‫הקמת קרן סיוע לתביעות ייצוגיות בענף הרכב.‬ ‫החל ממאי 2102.‬ ‫12‬ ‫ביטול רישום "יד שניה" אצל חברות ליסינג אשר‬ ‫מוכרות רכב חדש.‬ ‫החל מ 31.6.1‬ ‫91‬
  20. 20. ‫צעדים נוספים ליישום ההמלצות‬ ‫‪‬‬ ‫מתן מידע על היסטוריית הרכב.‬ ‫‪‬‬ ‫ציון ברישיון הרכב על נזק תאונתי.‬ ‫‪‬‬ ‫הגברת מודעות הצרכנים לשימוש בחוות דעת‬ ‫נוספת או במנגנון שמאי מכריע.‬ ‫‪‬‬ ‫ייעול ושיפור התהליכים לערעור השומות.‬ ‫02‬

  ×