Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Dlaczego mamy nie wracają?FAMILY MANAGER Programy Working Parents

173 views

Published on

Wnioski z wywiadów narracyjnych z kobietami, które dokonały zmian zawodowych po narodzinach dzieci. Wskazówki, jakie rozwiązania redukują rotacę kobiet w organizacji.

Published in: Career
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Dlaczego mamy nie wracają?FAMILY MANAGER Programy Working Parents

 1. 1. wnioski z wywiadów narracyjnych DLACZEGO MAMY NIE WRACAJĄ? z kobietami, które dokonały zmian zawodowych po narodzinach dzieci
 2. 2. ROTACJA WŚRÓD KOBIET Moda czy problem? Nadchodzi czas kobiet w biznesie. Obserwujemy wysyp konferencji dla kobiet, biznesów na szpilkach, klubów przedsiębiorczych mam etc. Kobiety chcą pracować w firmach, które szanują ich życie prywatne i rodzinne - inaczej nie wracaj po urlopach macierzyńskich, odchodzą lub zakładają swoje biznesy,
 3. 3. CZAS NA ZMIANY! W 2015 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu przeprowadziłam badania jakościowe - pogłębione wywiady narracyjne z kobietami, które po narodzinach dzieci dokonały zmian zawodowych. Dziś opowiem Ci historie trzech z nich, aby na tej podstawie pokazać najczęstsze przyczyny rotacji zawodowej kobiet - mam. Marta Maciszewska - Malinowska working parents coach ekspert Programów Working Parents
 4. 4. PO WIELU LATACH STARAŃ pierwsza historia Iwona po wielu latach starań urodziła swoje drugie wyczekane dziecko. Jest mamą 8-letniej Izy i teraz małego Wojtusia, byłym kierownikiem zespołu finansowego w średniej wielkości firmie. Pamięta, jak awansowała, kiedy jej córka była mała i jak cały czas zostawała po godzinach. Pamięta, jak wracała późno do domu i te noce z dzieckiem na rękach. Jej córka bardzo przeżyła rozstanie z mamą, zaczęła budzić się w nocy co dwie godziny, bardzo źle znosiła adaptację z nianią.  To był dla Iwony ogromny stres. Teraz, kiedy po pięciu latach starań narodził się Wojtek wie, że musi to zrobić inaczej.  W firmie nikt tych emocji nie zrozumie, powiedzą, że przesadza i jest przewrażliwiona. Decyduje się na założenie własnej działalności. Robi to już kiedy Wojtek ma kilka miesięcy. Własna firma oznacza dla niej mniejsze dochody, ale nie narzeka.
 5. 5. LĘK PRZED ROZSTANIEM Z DZIECKIEM Zrozumienie vs wstyd Prowadzę w Poznaniu Klub Przedsiębiorczych Mam - wiele kobiet, które biorą udział w spotkaniach decyduje się na założenie swojej firmy, ponieważ boi się rozstania z dzieckiem, a nie dlatego, że marzy o zostaniu bizneswomen. To temat wstydliwy,  o którym mama nie powie w firmie, obawając się oceny bycia "przewrażliwioną matką". Aby zatrzymać takiego pracownika warto zadbać o dobrą komunikację w czasie urlopu rodzicielskiego. Skutecznym benefitem dla rodziców jest firmowy abonament warsztatów online lub konsultacji ze specjalistą, którzy pomoże w indywidualnych trudnościach związanych z rodzicielstwem.
 6. 6. Z LAPTOPEM NA PORODÓWCE druga historia Chciała wrócić do pracy już po miesiącu, ale nie dała rady. Jej synek był jeszcze za mały, nie była też gotowa psychicznie. To wszystko okazało się bardziej skomplikowane, miała problemy z karmieniem. Potrzebuje zrobić to stopniowo. Znajduje fantastyczną nianię i negocjuje elastyczny czas pracy. Wraca najpierw na cztery godziny, po jakimś czasie na sześc, potem na cały etat. Może jednego dnia pracować cały dzień, a kolejnego tylko w systemie home office. Zaufanie i elastyczność. Wszystko się układa. Robi to, co jest dla niej ważne na obu płaszczyznach. Jest blisko z dzieckiem i dalej pomaga swojej firmie. Czuje się spełniona.  Za chwilę czeka ją upragniony awans. Kasia jest managerem w firmie, którą traktuje jak swoje drugie dziecko. Jest z nią prawie od początku, właśnie firma wchodzi w nowy etap rozwoju i Kasia ma szanse zostać członkiem zarządu. Ma małe dziecko, w ciąży pracowała do ostatnich dni, odbierając maile prawie na porodówce.
 7. 7. ELASTYCZNY CZAS PRACY Tyle samo, w swoim rytmie Czas staje się najważniejszym dobrem, kiedy w życiu pracownika pojawia się rodzina. Te potrzeby możesz zaspokoić oferując kilka dni home office, elastyczny początek dnia i możliwość tzw. wyjść prywatnych w ciągu dnia.
 8. 8. NIE ZE MNĄ TE NUMERY trzecia historia Zosia właśnie wraca na rynek po kilkuletniej przerwie. To była jej decyzja, chciała zostać na wychowawczym i zrobić sobie przerwę. Wykorzystała ten czas na dokształcenie, zrobiła kilka kursów, studia podyplomowe, pracowała dorywczo na zleceniach. Bez większego problemu znalazła teraz nową pracę. Niestety jej szefowa kompletnie nie liczy się z pracownikami i traktuje przedmiotowo klientów. Oczekuje postawy, na jaką Zosi nigdy się nie zgodzi. W jej wieku, z jej doświadczeniem i kompetencjami nie chce tracić zdrowia, nerwów i czasu na pracę w miejscu, które nie jest zgodne z jej wartościami. Odchodzi. W ciągu miesiąca znajduje nową pracę. Tym razem trafia w 10! Dobra, otwarta komunikacja i szacunek dla obu stron.  Będzie dojeżdżać kilkanaście kilometrów. Warto!
 9. 9. WSPÓŁPRACA I KOMUNIKACJA Najpierw pracownik Oparta na szacunku i wzajemnym zrozumieniu współpraca to  gwarancja lojalności i zaangażowania pracowników. Wtedy odległość, pieniądze czy stanowisko mają drugorzędne znaczenie. Praca, w której ważny jest człowiek i w której posiadanie rodziny to nie temat tabu.
 10. 10. W E D E L I V E R H E A L T H Y . C O ROZWIĄZANI A, KTÓRE ZREDUKUJĄ ROTACJE Elastyczny czas pracy, home office Otwarta, oparta na szacunku i zrozumieniu komunikacja z managerem Wsparcie w trudnościach rodzicielskich, dzięki warsztatom i konsultacjom ze specjalistami Podtrzymanie kontaktu w trakcie urlopu rodzicielskiego oraz jasne zasady powrotu i zakresu obowiązków Mamy podejmują swoje decyzje w czasie urlopu rodzicielskiego. Jeśli pracodawca chce zatrzymać mamę w swojej organizacji warto, aby nawiązał z nią kontakt właśnie w tym czasie.   ROZWIĄZANIA, KTÓRE REDUKUJĄ ROTACJĘ WŚRÓD KOBIET PO NARODZINACH DZIECI
 11. 11. Dobrze w domu, dobrze w pracy Opracowanie: Marta Maciszewska - Malinowska working parents coach ekspert Programow Working Parents email: marta.malinowska@familymanager.pl tel. +48 660 712 677 Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby zmniejszyć rotację  pracowników  http://www.familymanager.pl /workingparents/

×