Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Isik ve ses

875 views

Published on

ışık ve ses

Published in: Education
 • Be the first to comment

Isik ve ses

 1. 1. IŞIK Karanlıkta cisimleri göremeyiz.Uzayda ve Dünya’da cisimlerin üzerine düşen ışınlar sayesinde cisimleri görebiliriz .
 2. 2. Işık Kaynakları IŞILDAK EL FENERİ GÜNEŞ GAZ LAMBAS I MUM
 3. 3. Dünya’nın ışık alan tarafı gündüz, ışık almayan tarafı gece olur. GÜNDÜZ GECE
 4. 4. Gece ve Gündüz GeceGündüzGÜNEŞ Dünyamızın Şekli Yuvarlaktır . Dünyamızın Kendi Etrafında Dönmesinden Gece Ve Gündüz Meydana Gelir .
 5. 5. Işık Ve Görme Işık
 6. 6. Güneş ışınları mercekten ya da su damlasından geçerken renklere ayrılır . Işık ve Renk
 7. 7. Geceleri Kırmızı Sarı Beyaz dikkat çeker.
 8. 8. Işık ve Gölge Cisimlerin ışığı engelleyerek karanlıkta bıraktığı yere gölge denir. Saydam (cam gibi) maddeler ışığı geçirir gölgesi yoktur.
 9. 9. Göz Ve Göz Sağlığımız Güçlü ışık kaynağına çıplak gözle bakılmamalıdır. Güneş en güçlü ışık kaynağıdır. Doktor öneriyorsa gözlük kullanmalıyız. Gözlük kullanan kişilerle alay etmemeliyiz.
 10. 10. SES VE DUYMA Canlı ve cansız ses veren her varlık ses kaynağıdır. Yakından duyduğumuz ses gürdür.. İŞİTME organımızın adı kulaktır. Canlı hayvanların çıkardığı sesler yumuşaktır.
 11. 11. Ses Ve Ses Kaynakları
 12. 12. Kulak ve Kulak Sağlığı Şiddetli ses olan yerlerde durmamalıyız. Şiddetli seslerden kulağı korumak için kulaklık takılmalıdır. Arkadaşlarımızın kulağına yakın yerde şaka yapılmamalıdır. Kulağın yakınında herhangi bir madde patlatılmamalıdır.

×