Marketing pro male firmy a živnostníky

2,117 views

Published on

Poznáte silné stránky a rizika svého podnikání a naučíte se s nimi pracovat.
Oprášíte svůj původní podnikatelský záměr a přizpůsobíte ho současnému trhu.
Uděláte si přehled o marketingových nástrojích, které se hodí pro malé firmy.
Naučíte se měřit účinnost marketingových nástrojů, které používáte.
Zjistíte, kudy vám z firmy zbytečně utíkají peníze.
Získáte novou inspiraci a motivaci pro další práci.

Published in: Business
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
2,117
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
29
Actions
Shares
0
Downloads
25
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Marketing pro male firmy a živnostníky

 1. 1. Marketing pro malé firmy a živnostníky Mgr. Magdalena Čevelová, MBA
 2. 2. V případě, že Vám během webináře vypadne spojení 1. Zavřete a znovu otevřete Váš webový prohlížeč 2. Připojte se na adresu http://my.dimdim.com/idealine1Nebudete-li si vědět rady, spojte se s námi přes Skype Skype jméno: idealine.martoch nebo telefonem na 604 372 052 Poradíme Vám 2
 3. 3. Co vás čekáPoznáte silné stránky a rizika svého podnikání anaučíte se s nimi pracovat.Oprášíte svůj původní podnikatelský záměr apřizpůsobíte ho současnému trhu.Uděláte si přehled o marketingových nástrojích, kterése hodí pro malé firmy.Naučíte se měřit účinnost marketingových nástrojů,které používáte.Zjistíte, kudy vám z firmy zbytečně utíkají peníze.Získáte novou inspiraci a motivaci pro další práci.
 4. 4. Mgr. Magdalena Čevelová, MBAMarketingová čarodějnice,poradkyně a lektorkaSpecializace na malé firmya živnostníky15 let v marketingu nastraně klienta i agentury7 let na volné noze
 5. 5. AnketaCo je v současné době hlavním cílem vašichmarketingových aktivit? A. Získávání nových zákazníků. B. Péče o stávající zákazníky. C. Budování dobrého jména sebe a své firmy. D. Podpora podnikání. E. Něco jiného (prosím, uveďte).Odpovídejte, prosím, do chatového okna.
 6. 6. Marketing živnostníkůMalé firmy nejsou zmenšené kopie velkých – majíspecifické potřeby a postupy.Spojení firmy s osobností majitele - jaký majitel,taková je firma.Do podnikání se (byť nepřímo) zapojuje i rodina.Zákazník – úzce vymezená cílová skupina (regionálně,demograficky, potřebami), nutnost detailně poznatjeho motivaci a chování.Finanční prostředky na marketing mají své limity.Správně nastavený marketing je zásadní pro úspěchfirmy na trhu.
 7. 7. Důvody k řešení marketingu:nedostatek zakázek,mnoho zakázek, ale nedostatečný výdělek,příliš mnoho zakázek, nedostatek času,zákazníci stále poptávají něco, co firma nechcenabízet,zakázky se dělí na dvě skupiny: pro radost a propeníze,chybí hmotné zdroje (kapitál, stroje, prostory).
 8. 8. Časté chybyPříliš optimistická představa o velikosti trhu (kdyžurčitý výrobek či služba na trhu není, automaticky toneznamená díru na trhu!).Nevhodný moment pro začátek podnikání.Absence plánování a strategie.Málo informací o chování a potřebách zákazníka.Neochota nechat si poradit.Příliš široký záběr (smíšené zboží) – mnoho různýchproduktů a služeb, rozsáhlá cílová skupina.
 9. 9. Marketingový mixVšechny aktivity, které firma vyvíjí, aby vzbudilapoptávku po svých výrobcích nebo službách.4P: Product (produkt) - výrobková politika, sortiment, kvalita, design, značka Price (cena) - cenová politika, ceníky, slevy, náhrady, platební podmínky Place (místo) - distribuční politika, distribuční cesty, dostupnost distribuční sítě, prodejní sortiment Promotion (propagace) - komunikační politika, reklama, osobní prodej, podpora prodeje, public relations Kotler, P., Armstrong, G.: Marketing (Grada, Praha 2004)
 10. 10. Vytváříme si zákazníkaTrhy jsou výtvorem podnikatelů.Firma naplňuje potřebu: kterou měl zákazník ještě předtím, než dostal možnost ji uspokojit, kterou před vstupem produktu na trh vůbec neměl.Cílem marketingu je poznat, co zákazník skutečněpotřebuje, a na jeho potřebu reagovat pomocí výrobkůa služeb.
 11. 11. Zákazníci kupují užitekHodnota pro zákazníka = rozdíl mezi hodnotou,kterou zákazník získá z vlastnictví a užívání produktu, anáklady, které musí vynaložit, aby si produkt opatřil.Každý zákazník vnímá užitek jinak!Firmy prodávají produkty, ale zákazníci kupují užitek,který z produktů mají.Spotřebitelé jsou ochotni platit za to, co skutečněkupují. Ne za to, co firma prodává.Zákazník vidí proti ceně užitnou hodnotu, vašenáklady ho nezajímají.
 12. 12. Odlišnost služebSlužba = činnost, proces nebo výsledek činnosti, jehožpovaha je abstraktní a má uspokojovat potřebyzákazníků.Nehmotnost – nelze předem ochutnat, vyzkoušet.Produkce a spotřeba jsou souběžné, vyžadujípřítomnost producenta.Odlišná úroveň provedení služby různými lidmi.Pomíjivost – služby nelze skladovat.Vlastnictví – službu nelze vlastnit, zákazník má přístuppouze k využití zařízení nebo služby.Kvalita je subjektivní, záleží na očekávání zákazníka.
 13. 13. Cenová politikaTvorba ceny – zohledňuje ceny konkurence, početzákazníků, jejich nákupní chování, typ podnikání,velikost firmy…Nákladová strategie – spočítejte všechny náklady apřičtěte požadovaný zisk.Hodnotová strategie – při stanovení ceny vycházejte ztoho, za kolik podobné produkty či služby nabízíkonkurence.Pokud je zisk nižší, než požadujete, změňte prodejnícenu nebo snižte náklady.
 14. 14. Cena jako nástrojV ČR - řada zákazníků orientovaných na cenu.Slevy – pro živnostníky obvykle likvidační strategie.Příliš nízká cena může zákazníky odrazovat, nepůsobídostatečně důvěryhodně.Ve většině oborů lze vysledovat určité cenovéhranice, při nichž jsou zákazníci ochotnější zbožía služby nakupovat.Zvýšení nebo snížení ceny může být prostředkem, jaknabídkou zboží i služeb oslovit zcela jinou skupinuzákazníků než doposud.
 15. 15. Dobrá cenaPrůhledná - zákazníkům je zřejmé, co všechno cenaobsahuje.Jednoduchá - složitý ceník zákazníky odrazuje.Atraktivní - zaujme na první pohled, dobrý obchod(Baťovská cena).Zisková - musí převyšovat náklady a vytvářet zisk,pokryje variabilní i fixní náklady.Osobitá - odráží individuální cenovou strategii. Vlach, R.: Školení pro úspěšné nezávislé podnikání (Ostrava 2008)
 16. 16. Místo prodeje (place)Zahrnuje všechny kanály, kterými se zboží či službydostávají k zákazníkům.Vhodný výběr formy prodeje a lokality podle toho,kde se vyskytuje cílová skupina zákazníků.Nástroje: Osobní prodej, přímý prodej (MLM). Maloobchod v kamenných provozovnách. Stánkový prodej. Internetový marketing - E-shopy.
 17. 17. Osobní prodejVysoká efektivita, relativně vysoké náklady naoslovení jednoho zákazníka.Fáze: Průzkum – vyhledávání potenciálních zákazníků, potřeba informací. Navázání kontaktu – osobně, dopisem, telefonicky, Prezentace – předvedení výrobků, vzorky materiály, odpověď na dotazy, bližší informace, Řešení připomínek – rozptýlení obav zákazníka, Uzavření obchodu – prodej či vyplnění kupní smlouvy, objednávky, Další kontakt – poprodejní služby.
 18. 18. AnketaJak často se marketingem zabýváte? A. Denně. B. Každý týden. C. Každý měsíc. D. Průběžně – když je potřeba. E. Nárazově, když si vzpomenu.Odpovídejte, prosím, do chatového okna.
 19. 19. Komunikace (promotion)Přímý marketing, telemarketing.Internetový marketing.Lokální reklama.Buzzmarketing.WOM, virální marketing.Guerilla marketing.Marketing doporučení.Public relations.
 20. 20. Direct marketingPřímé oslovení zákazníka bez prostředníka, interakce.Vysoká účinnost, dobrá měřitelnost, nízké náklady naoslovení jednoho zákazníka.Direct mail (dopis) – adresný, neadresný.Telemarketing – obvolávání potenciálních zákazníků(cold calling), výzkum potřeb (research calling).E-mailing – regulováno zákonem 480/2004 Sb. e-mail s nabídkou, newsletter s praktickými informacemi, opt-in e-mail na objednávku, může být placený.
 21. 21. Internetový marketingNízké náklady, vynikající měřitelnost, dostupnost.Formy: placené či bezplatné zápisy ve firemních a oborových katalozích, vlastní webové stránky (zdarma nebo profesionální), e-shop (přímý prodej přes internet), PPC reklamy (reklamní systémy s platbou za proklik, Google AdWords, Sklik), sociální média (Facebook, LinkedIn, YouTube, Twitter).
 22. 22. Lokální reklamaBillboardy a televizní reklama – pro živnostníkynepoužitelné (vysoká cena, příliš široký zásah, špatnáměřitelnost).Efektivnější je využívání regionálních periodik a ménětradičních formátů.Co funguje: Vývěsní štíty, orientační cedule, navigační systémy, Vývěskovou službu, menší plochy v dopravních prostředcích či restauracích a klubech (rámečky) Inzerce v místních nebo radničních novinách, Polep vlastního auta, reklamní poutače (áčka).
 23. 23. BuzzmarketingBuzz = bzukot, šum, hukot, rozruch.Buzzmarketing - marketingové činnosti, které poutajípozornost spotřebitelů i médií a nutí je o produktu čiznačce mluvit.Sdělení se šíří spontánně od úst k ústům, samispotřebitelé jsou motivováni o značce mluvit.Vyžaduje kvalitní produkt nebo službu, dobrý nápad,dostatek odvahy, ne velký rozpočet.„Buzz“ vyvolávají věci neobvyklé, skandální,humorné, pozoruhodné, tajné, či tabu.
 24. 24. Word of Mouth (WOM)Šeptanda, šíření povědomí o produktu ústní cestou,doporučení produktu či služby známému, reference.Osobně, telefonicky, on-line.Vysoká důvěryhodnost - informace je předávánalidmi, které spotřebitelé znají a dají na ně.Šíří se spontánně, nevyžaduje další úsilí.WOM: organický (lidé ho šíří sami), nebo umělý(generovaný přímo firmami nebo experty).Elektronická obdoba - virální marketing (spontánněšířené e-maily se zábavným obsahem).
 25. 25. Guerilla marketingNekonvenční cesty k oslovení potenciálníchzákazníků, realizované s nízkými rozpočty.Příjemce věnuje kampani pozornost, aniž by si bylprimárně vědom, že jde o reklamu.Ideální nástroj pro živnostníky, ale zatím málovyužívaný.Nízké náklady, dobré cílení, nutná podrobná znalostzákazníka, jednoduchý nápad.Je třeba brát v úvahu etický rozměr, respektovatosobní vlastnictví.
 26. 26. Marketing doporučeníV ČR zatím málo využívaný, ale účinný.Řadě živnostníků připadá „málo marketingový“...Spokojený zákazník = nejlepší obchodní zástupce.Motivace zákazníků k doporučování služeb.Nezbytnou podmínkou je skutečně kvalitní produktnebo služba.Reference – lze využít na webu, v letáku, nabídceslužeb či tištěných publikacích.Provizní systémy k získávání nových zákazníků.
 27. 27. Public RelationsPR dosud byly spíš doménou velkých firem, ale jsoudostupné i pro drobné podnikatele.Efektivní metoda ovlivnění veřejnosti, snaha dát osobě vědět, profilovat se jako expert ve svém oboru.Nástroje: Tisková zpráva (nutnost správně napsat, dodržovat pravidla a vybrat vhodné adresáty), Exkluzivní článek (pro odborné médium) Přímá komunikace s novinářem (telefon, schůzka) Internetová publicita - psaní vlastního blogu, aktivita na sociálních sítích.
 28. 28. Efektivita marketinguÚčinnost marketingu je třeba pravidelněvyhodnocovat.Kontrola – jak plníme cíle, jak fungují jednotlivénástroje, kolik jsme utratili.První krok – definovat jednoznačná kritéria.Jednotlivé nástroje jsou různě měřitelné (venkovníreklama versus internet).Google Analytics – možnost měřit dosah on-line i off-line nástrojů.
 29. 29. Doporučená literaturaBlažková, M.: Marketingové řízení a plánování promalé a střední firmy (Grada 2007)Cézar, J.: I zázrak potřebuje reklamu. Computer press,Brno 2007Hughes, M.: Buzzmarketing. Mngmt press, Praha2006Patalas, T.: Guerillový marketing. Grada, Praha 2009
 30. 30. KontaktyChcete pomoci s výběrem marketingových nástrojů, které jsou pro vaši firmu efektivní?Objednejte se na marketingovou konzultaci!E-mail: madla@cevelova.czTel.: 603 866 242Web: www.cevelova.cz

×