SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
PROIECT DIDACTIC
Clasa: a VI-a
Tema: Stăruinţa în rugăciune - Femeia canaaneancă
Motiva ia:ț
După studierea minunilor: de la nunta din Cana Galileii, pescuirea minunată i vindecarea celor 10ș
lepro i, situa ii în care nu a fost nevoie de o stăruin ă deosebită pentru înfăptuirea minunilor de cătreș ț ț
Mântuitorul, se va discuta despre o minune aparte, săvâr ită de Domnul nostru Iisus Hristos abiaș
după umilin a i stăruin a unei femei, cu scopul întăririi cre tinilor în virtu ile răbdării, smereniei,ț ș ț ș ț
credin ei, nădejdii în mila lui Dumnezeu.ț
Obiective opera ionale:ț
(la sfâr itul lec iei elevii vor fi capabili:)ș ț
O1: să relateze minunea vindecării fiicei femeii canaaneence;
O2: să precizeze în ce au constat încercările femeii i rostul acestora;ș
O3: să extragă învă ăturile morale din textele date (patristic i biblic);ț ș
O4: să completeze enun urile lacunare, în legătură cu minunea studiată.ț
Condi ii prealabile:ț clasă omogenă din punct de vedere al nivelului cuno tin elor elevilor, cuno tin eș ț ș ț
despre con inut în urma participării la slujbe i din anii anteriori, de la orele de religie, deprindereaț ș
elevilor de a utiliza strategii interactive.
Resurse materiale: icoana vindecării fiicei femeii canaaneence, harta Palestinei Noului Testament,
Biblia, Biblia pentru copii, Caiet pentru elevi – Editura Sfântul Mina, N. Steinhardt – Dăruind vei
dobândi, Dorin i Monica Opri - Metode active de predare învă are; Zorica La cu Teodosia –ș ș ț ț
Poezii; www.orthodoxabc.com.
Resurse procedurale: conversa ia euristică, dezbaterea, metoda SINELG (Sistem interactiv de notareț
pentru eficientizarea lecturii i gândirii)ș
Evaluarea: Ce dovezi există că elevii au învă at lec ia?ț ț
a) De con inut: răspunsurile la întrebări, completarea semnelor corespunzătoare pe margineaț
textului lec iei, rezolvarea sarcinilor de lucru date de profesor;ț
b) De utilizare a opera iilor gândirii i a abilită ilor practice: analiza textului, desprinderea ideilor,ț ș ț
realizarea de conexiuni între evenimente, argumentarea unor afirma ii, compararea cuno tin elorț ș ț
proprii cu ale colegilor.
Desfă urarea situa iilor de învă areș ț ț
Evocare
1. Conexiuni cu cuno tin ele anterioare, prin verificarea frontală a lec iilor despre minunea de la nuntaș ț ț
din Cana Galileii, pescuirea minunată i vindecarea celor 10 lepro i.ș ș
- analiza hăr ii Palestinei Noului Testament i localizarea Ierusalimului, Ghenizaretului, Canei, Măriiț ș
Galileii. Legătura cu lec ia nouă: care este cetatea din extrema nordică, de pe harta dată? (ț Tirul)
Realizarea sensului
2. Comunicarea subiectului lec iei noi i motivarea pentru învă are.ț ș ț
3. Confruntarea cu noile informa ii, utilizând metoda SINELG.ț
- Lectură biblică: Matei cap. 15, 21-28;
- lectura explica iilor minunii, din caietul special;ț
- pe durata lecturii, se va nota de către fiecare elev, pe marginea textului: √ - pentru informa iiț
cunoscute deja; + pentru informa ii noi;ț - pentru informa ii diferite de ceea ce tia i;ț ș ț ? pentru informa iiț
neclare sau despre care dori i să afla i i alte aspecte.ț ț ș
- completarea tabelului pe tablă, cu ajutorul elevilor:
√ + - ?
- Prezentarea i analizarea icoanei vindecării fiicei femeii canaaneence;ș
- Discu ie despre etapele “examenului” la care o supune Hristos pe femeia canaaneeancă, pornind deț
la articolul cu acela i nume cuprins în lucrarea DĂRUIND VEI DOBÂNDI, autorș Nicolae Steinhardt, iș
anume:
• neluarea în seamă, ignorarea (când Mântuitorul nu-i răspunde cu niciun cuvânt);
• respingerea interven iei iubi ilor Lui ucenici;ț ț
• declinarea de competen ă (când îi spune că nu este trimis decât către oile pierdute ale caseiț
lui Israel);
• insulta, jignirea, ocara (când îi spune femeii despre pâinea care nu se aruncă la câini);
• Urmate de analiza modului în care femeia a trecut proba:
- prin credin ă, de i era păgână i străină;ț ș ș
- prin dezinteresare, cerând vindecarea fiicei sale, nimic pentru sine;
- prin curaj, cerând ajutorul unui iudeu i rezistând insultelor publice;ș
- prin stăruin ă, perseverând în cerere;ț
- prin bună cuviin ă, “impecabilă polite e i nedezmin ită elegan ă”, închinându-se Domnului,ț ț ș ț ț
rugându-se;
- prin smerenie, când încuviin ează: DA, DOAMNE, recunoscând că merită milă cât un câine;ț
- prin inteligen ă i în elepciune, când adaugă:ț ș ț dar i câinii mănâncă din firimiturile ce cad de laș
masa stăpânului lor, for ând un răspuns pozitiv la cererea ei.ț
După toate acestea, urmează răsplata maximă, femeia trece proba cu brio: numai ei îi spune Domnul:
O, FEMEIE, MARE ESTE CREDIN A TA, FIE IE DUPĂ CUM VOIE TI.Ț Ț Ș
Desigur, fiica femeii s-a vindecat. Canaaneanca este răsplătită, de fapt, în conformitate i propor ionalș ț
cu greutatea examenului la care a fost supusă i potrivit calită ii răspunsurilor date. De aceea,ș ț
neobi nuita asprime a Domnului se explică numai a a: prin hotărârea de a o hărăzi pe canaaneancăș ș
unui examen de grad înalt.
Astfel, Mântuitorului I-au stârnit bucuria i admira ia: credin a, dezinteresarea, curajul, stăruin a,ș ț ț ț
bunacuviin ă, smerenia i inteligen a.ț ș ț
Reflec iaț
4. Exerci ii din caietul special, pag. 25:ț
- ex. 3 – Tu te rogi? Dă exemple de situa ii concrete în care te-ai rugat stăruitor i Dumnezeu i-aț ș ț
ascultat cererea. – oral, frontal; citirea poeziei SPOVEDANIE, Zorica La cu Teodosia;ț
SPOVEDANIE, de Zorica La cu Teodosiaț
Doamne, dintr-a inimii prisacă,
Dorurile-n roi spre Tine pleacă.
Lungă-i calea foarte, pân’ la Tine...
Cum s-o afle bietele-mi albine?
Fac popas în ierburi înflorite,
Spornic sug dulcea ă din ispiteț
i să bea din floare dacă-ncearcăȘ
Aripa de pulbere i-o-ncarcă.ș
Din măce , din crini, din mătrăgună,ș
Mirul florilor în stup l-adună.
Mustul dulce-luminos le-mbată.
Au uitat spre Tine drumul, Tată!
Ca mărgăritarele-n iraguri,ș
Lin s-a ază faguri lângă faguri.ș
Doamne, într-a inimii prisacă,
Dorurile ceară or să- i facăȚ
i din ceară i-oi aprinde ieȘ Ț Ț
Mâine, la vecernie, făclie.
- ex. 4 – Reflectează asupra următoarelor texte (de la Sfântul Ioan Gură de Aur i Mc. 11, 22-24) –ș
dezbatere;
- Fi ă de lucru (v.ș http://www.orthodoxabc.com/wp-content/uploads/2012/06/030-EN-
ed02_Canaanite-Woman.pdf).

More Related Content

What's hot

Pr arsenie boca cararea imparatiei
Pr arsenie boca   cararea imparatieiPr arsenie boca   cararea imparatiei
Pr arsenie boca cararea imparatiei
Alin Cazacu
 

What's hot (7)

Ioanichie Bălan Povestiri duhovnicesti
Ioanichie Bălan Povestiri duhovnicestiIoanichie Bălan Povestiri duhovnicesti
Ioanichie Bălan Povestiri duhovnicesti
 
Pr arsenie boca cararea imparatiei
Pr arsenie boca   cararea imparatieiPr arsenie boca   cararea imparatiei
Pr arsenie boca cararea imparatiei
 
Amintiri despre parintele Porfirie
Amintiri despre parintele PorfirieAmintiri despre parintele Porfirie
Amintiri despre parintele Porfirie
 
Hristificarea omului contemporan
Hristificarea omului contemporanHristificarea omului contemporan
Hristificarea omului contemporan
 
Papacioc arsenie despre rugaciune
Papacioc arsenie   despre rugaciunePapacioc arsenie   despre rugaciune
Papacioc arsenie despre rugaciune
 
Autoritate si lucratori
Autoritate  si lucratoriAutoritate  si lucratori
Autoritate si lucratori
 
Sfântul Ignatie Briancianinov - Predici la Triod şi Penticostar
Sfântul Ignatie Briancianinov - Predici la Triod şi PenticostarSfântul Ignatie Briancianinov - Predici la Triod şi Penticostar
Sfântul Ignatie Briancianinov - Predici la Triod şi Penticostar
 

Femeia canaaneancă 6

  • 1. PROIECT DIDACTIC Clasa: a VI-a Tema: Stăruinţa în rugăciune - Femeia canaaneancă Motiva ia:ț După studierea minunilor: de la nunta din Cana Galileii, pescuirea minunată i vindecarea celor 10ș lepro i, situa ii în care nu a fost nevoie de o stăruin ă deosebită pentru înfăptuirea minunilor de cătreș ț ț Mântuitorul, se va discuta despre o minune aparte, săvâr ită de Domnul nostru Iisus Hristos abiaș după umilin a i stăruin a unei femei, cu scopul întăririi cre tinilor în virtu ile răbdării, smereniei,ț ș ț ș ț credin ei, nădejdii în mila lui Dumnezeu.ț Obiective opera ionale:ț (la sfâr itul lec iei elevii vor fi capabili:)ș ț O1: să relateze minunea vindecării fiicei femeii canaaneence; O2: să precizeze în ce au constat încercările femeii i rostul acestora;ș O3: să extragă învă ăturile morale din textele date (patristic i biblic);ț ș O4: să completeze enun urile lacunare, în legătură cu minunea studiată.ț Condi ii prealabile:ț clasă omogenă din punct de vedere al nivelului cuno tin elor elevilor, cuno tin eș ț ș ț despre con inut în urma participării la slujbe i din anii anteriori, de la orele de religie, deprindereaț ș elevilor de a utiliza strategii interactive. Resurse materiale: icoana vindecării fiicei femeii canaaneence, harta Palestinei Noului Testament, Biblia, Biblia pentru copii, Caiet pentru elevi – Editura Sfântul Mina, N. Steinhardt – Dăruind vei dobândi, Dorin i Monica Opri - Metode active de predare învă are; Zorica La cu Teodosia –ș ș ț ț Poezii; www.orthodoxabc.com. Resurse procedurale: conversa ia euristică, dezbaterea, metoda SINELG (Sistem interactiv de notareț pentru eficientizarea lecturii i gândirii)ș Evaluarea: Ce dovezi există că elevii au învă at lec ia?ț ț a) De con inut: răspunsurile la întrebări, completarea semnelor corespunzătoare pe margineaț textului lec iei, rezolvarea sarcinilor de lucru date de profesor;ț b) De utilizare a opera iilor gândirii i a abilită ilor practice: analiza textului, desprinderea ideilor,ț ș ț realizarea de conexiuni între evenimente, argumentarea unor afirma ii, compararea cuno tin elorț ș ț proprii cu ale colegilor. Desfă urarea situa iilor de învă areș ț ț Evocare 1. Conexiuni cu cuno tin ele anterioare, prin verificarea frontală a lec iilor despre minunea de la nuntaș ț ț din Cana Galileii, pescuirea minunată i vindecarea celor 10 lepro i.ș ș - analiza hăr ii Palestinei Noului Testament i localizarea Ierusalimului, Ghenizaretului, Canei, Măriiț ș Galileii. Legătura cu lec ia nouă: care este cetatea din extrema nordică, de pe harta dată? (ț Tirul)
  • 2. Realizarea sensului 2. Comunicarea subiectului lec iei noi i motivarea pentru învă are.ț ș ț 3. Confruntarea cu noile informa ii, utilizând metoda SINELG.ț - Lectură biblică: Matei cap. 15, 21-28; - lectura explica iilor minunii, din caietul special;ț - pe durata lecturii, se va nota de către fiecare elev, pe marginea textului: √ - pentru informa iiț cunoscute deja; + pentru informa ii noi;ț - pentru informa ii diferite de ceea ce tia i;ț ș ț ? pentru informa iiț neclare sau despre care dori i să afla i i alte aspecte.ț ț ș - completarea tabelului pe tablă, cu ajutorul elevilor: √ + - ? - Prezentarea i analizarea icoanei vindecării fiicei femeii canaaneence;ș - Discu ie despre etapele “examenului” la care o supune Hristos pe femeia canaaneeancă, pornind deț la articolul cu acela i nume cuprins în lucrarea DĂRUIND VEI DOBÂNDI, autorș Nicolae Steinhardt, iș anume: • neluarea în seamă, ignorarea (când Mântuitorul nu-i răspunde cu niciun cuvânt); • respingerea interven iei iubi ilor Lui ucenici;ț ț • declinarea de competen ă (când îi spune că nu este trimis decât către oile pierdute ale caseiț lui Israel); • insulta, jignirea, ocara (când îi spune femeii despre pâinea care nu se aruncă la câini); • Urmate de analiza modului în care femeia a trecut proba: - prin credin ă, de i era păgână i străină;ț ș ș - prin dezinteresare, cerând vindecarea fiicei sale, nimic pentru sine; - prin curaj, cerând ajutorul unui iudeu i rezistând insultelor publice;ș - prin stăruin ă, perseverând în cerere;ț - prin bună cuviin ă, “impecabilă polite e i nedezmin ită elegan ă”, închinându-se Domnului,ț ț ș ț ț rugându-se; - prin smerenie, când încuviin ează: DA, DOAMNE, recunoscând că merită milă cât un câine;ț - prin inteligen ă i în elepciune, când adaugă:ț ș ț dar i câinii mănâncă din firimiturile ce cad de laș masa stăpânului lor, for ând un răspuns pozitiv la cererea ei.ț După toate acestea, urmează răsplata maximă, femeia trece proba cu brio: numai ei îi spune Domnul: O, FEMEIE, MARE ESTE CREDIN A TA, FIE IE DUPĂ CUM VOIE TI.Ț Ț Ș Desigur, fiica femeii s-a vindecat. Canaaneanca este răsplătită, de fapt, în conformitate i propor ionalș ț cu greutatea examenului la care a fost supusă i potrivit calită ii răspunsurilor date. De aceea,ș ț neobi nuita asprime a Domnului se explică numai a a: prin hotărârea de a o hărăzi pe canaaneancăș ș unui examen de grad înalt.
  • 3. Astfel, Mântuitorului I-au stârnit bucuria i admira ia: credin a, dezinteresarea, curajul, stăruin a,ș ț ț ț bunacuviin ă, smerenia i inteligen a.ț ș ț Reflec iaț 4. Exerci ii din caietul special, pag. 25:ț - ex. 3 – Tu te rogi? Dă exemple de situa ii concrete în care te-ai rugat stăruitor i Dumnezeu i-aț ș ț ascultat cererea. – oral, frontal; citirea poeziei SPOVEDANIE, Zorica La cu Teodosia;ț SPOVEDANIE, de Zorica La cu Teodosiaț Doamne, dintr-a inimii prisacă, Dorurile-n roi spre Tine pleacă. Lungă-i calea foarte, pân’ la Tine... Cum s-o afle bietele-mi albine? Fac popas în ierburi înflorite, Spornic sug dulcea ă din ispiteț i să bea din floare dacă-ncearcăȘ Aripa de pulbere i-o-ncarcă.ș Din măce , din crini, din mătrăgună,ș Mirul florilor în stup l-adună. Mustul dulce-luminos le-mbată. Au uitat spre Tine drumul, Tată! Ca mărgăritarele-n iraguri,ș Lin s-a ază faguri lângă faguri.ș Doamne, într-a inimii prisacă, Dorurile ceară or să- i facăȚ i din ceară i-oi aprinde ieȘ Ț Ț Mâine, la vecernie, făclie. - ex. 4 – Reflectează asupra următoarelor texte (de la Sfântul Ioan Gură de Aur i Mc. 11, 22-24) –ș dezbatere; - Fi ă de lucru (v.ș http://www.orthodoxabc.com/wp-content/uploads/2012/06/030-EN- ed02_Canaanite-Woman.pdf).