Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Wyróżnienie SP w Seceminie

1,159 views

Published on

wyróżniona praca

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Wyróżnienie SP w Seceminie

 1. 1. ROWEREM PRZEZ GMINĘ SECEMIN
 2. 2. 1 Secemin – Kościół Św. Jana Ewangelisty i Św. Katarzyny 2 Bichniów – Park dworski 3 Bichniów – Dwór 4 Bichniów – pomnik martyrologii 5 Czaryż – Park dworski 6 Wałkonowy Górne – pomniki przyrody 7 Źródła i dolina rzeki Zwleczy 8 Marianów – stawy (obszar Natura 2000) 9 Secemin - fortalicja 1 3 2 4 5 6 7 9 LEGENDA MAPY 8
 3. 3. Nasza podróż z Secemina od Kościoła się zaczyna, którego patronem jest Św. Jan Ewangelista i Św. _ _ _ _ 3 _ _ _ _. Kościół parafialny został wzniesiony z fundacji Piotra Szafrańca podstolego krakowskiego w 1402 roku, a potem zamieniony przez Stanisława Szafrańca około 1550-1554 na zbór kalwiński. Kościół został przywrócony katolikom w 1617 roku dotrwał do naszych czasów i liczy sobie ponad 600 lat.
 4. 4. Dalej przez rynek prosto ulicą Jędrzejowską mijamy domy, pola i łąki, gdzie kwitną kwiatki: bławatki, jaskry i stokrotki, a wiosną śpiewają skowronki. I tak docieramy do Bichniowa. Skręcamy w prawo z drogi głównej i jesteśmy w parku dworskim. 4,5 km 20 min.
 5. 5. Dookoła w parku dworskim masyw starodrzewia i cztery sędziwe dęby szypułkowe rosną. Liczą sobie po 300 i 200 lat i ciągle zdobią ten park. Są to: _ 2 _ _ 7 _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Obok drogi szpalery starych kasztanowców, dębów i lip. W podszycie trzmielina, bez dziki, śnieguliczka, dereń i bez pospolity. Zabytkowy park założony w końcu XVIII w. na powierzchni 5,29 ha, przekomponowany w XIX w. Położony jest w płn. zach. części miejscowości na malowniczym płaskowzgórzu. Centralną jego część zajmuje masyw starodrzewia, w płd. części znajduje się piękna kasztanowo-olszowo-dębowa aleja. Na terenie parku występuje 15 gatunków drzew. Wśród nich są pomniki przyrody – 4 dęby szypułkowe objęte ochroną w 1996 r.
 6. 6. W tej starej miejscowości dwór był drewniany. Początkiem XX w. murowany. Przez rodzinę _ 5 _ _ _ _ _ _ _ _ niegdyś zamieszkany. Adam Makólski wybudował tu dwór w 1925 r. Powstał on na miejscu drewnianego pochodzącego z XVIII w. Obecnie jest on odrestaurowany i użytkowany przez prywatnego właściciela.
 7. 7. W Bichniowie, niedaleko kościoła pomnik stoi. Przypomina o hitlerowców zbrodni i mieszkańców niedoli. W roku _ _ _ _ zginęło 44 mieszkańców wsi. Bichniów to miejsce martyrologii. W 1943 r. po potyczce z partyzantami AK hitlerowcy rozstrzelali 44 mieszkańców wsi.
 8. 8. Kiedy już poznasz ciekawostki Bichniowa, dalej ruszaj, aż dotrzesz do Czaryża, w którym kolejna atrakcja się chowa. We wschodniej części miejscowości znajduje się park podworski – pozostałości zespołu dworskiego z przełomu XIX i XX w. zespół dworski składa się z zabytkowego parku, zabudowań gospodarczych, stawu, sadów i pól uprawnych. 3,3 km 10 min.
 9. 9. W tym parku zobaczysz: aleję _ _ 9 _ _ _ _, szpaler lipowy, i dwie aleje świerkowe. Jesiony, dęby, brzozy, kasztanowce i jodły, wszystko układa się w kształt prostokątny. Jest i miłorząb 300-latek znany, a XIX wiek złotym dla parku był nazywanym. Rodzina Morsztynów w 1939 roku historię zakończyła, bowiem 5 hektarów parku opuściła.
 10. 10. Z Czaryża przez Bałków docieramy do miejscowości Wałkonowy Górne. W lesie, w pobliżu gajówki znajdują się dwa pomniki przyrody. 6,5 km 20 min.
 11. 11. Wałkonowy Górne należały do majątku ropocickiego, którego właścicielką w 1775 r. była Marianna z Szembeków Pstrokońska. Z Wałkonów do gajówki przyjeżdżają. Pomniki przyrody blisko 300-letnie _ _ _ _ szypułkowe oglądają. Dookoła bór sosnowy, a w nim piękne kwiatki: niezapominajki, zawilce i polne bławatki.
 12. 12. 11,7 km 35 min. Z Wałkonów Górnych przez Wałkonowy Dolne, Ropocice i Marchocice, drogą od Żelisławic dojeżdżamy do Secemina. Jedziemy ulicą Kolejową, Koniecpolską i Struga do Zwleczy. Jadąc drogą rozglądaj się dokoła, a zobaczysz kolejną ciekawostkę tym razem w polach. Brzoza wyrastająca z pnia wierzby.
 13. 13. Ta miejscowość jak rzeka się nazywa na „a” kończy, a na „Z” zaczyna: _ _ 6 _ 8 _ _ _ _ Źródła i dolina rzeki Zwleczy. Jest to prawy dopływ Pilicy.
 14. 14. Jadąc ze Zwleczy wracamy do Secemina, gdzie ulicą Struga, Piaski - obok cmentarza i ulicą Kościelną docieramy do szutrowej drogi prowadzącej wprost do Marianowa. 6 km 30 min.
 15. 15. Marianów powitał nas stawami, rechotem żab i ryb pluskami. Dookoła lasy, żurawie, czaple, bociany … To obszar _ _ 4 _ _ _ 2000 w gminie znany.
 16. 16. Docieramy do celu, przed nami Secemin.
 17. 17. Obok kościoła w Seceminie – na wyspie, fosą otoczona przez ród _ _ _ 1 _ _ _ _ _ _ założona, z środków gminy i funduszy europejskich odnowiona. W Seceminie możemy zwiedzić Fortalicję Szafrańców wznoszonej etapami w XV i XVI wieku przez kolejnych członków rodu Szafrańców, dziedziców Secemina, na sztucznie usypanym i uformowanym kopcu.
 18. 18. Właśnie dotarłeś do trasy celu, teraz pogłówkuj młody przyjacielu. Wpisując litery dowiesz się zaraz, jaka budowla tu niegdyś stała. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 F O R T A LI C J A
 19. 19. Te miejsca i inne – zwiedzając odpoczniesz. Wrócisz w te strony z pewnością, by znów je oglądać z radością.
 20. 20. Iga Gul Bartłomiej Pudło Małgorzata Skrzypczyk Kacper Kucharek Julia Stolarska Zuzanna Kraszewska Karolina Dyszkowska Katarzyna Krzyżanowska Beata Bocian Patrycja Kostecka Samanta Kozieł Natalia Mrożek Patrycja Czechowska Kaja Samek Aleksandra Tuora Kinga Pudło ZAPRASZAMYAUTORZY
 21. 21. ŹRÓDŁA DANYCH: 1. Turystyka naszą szansą, Informator turystyczny, Włoszczowa 2014. 2. Kowalewski Leon, Przyroda parków pałacowych, dworskich i miejskich na obszarze województwa częstochowskiego, Częstochowa 1990. 3. Ks. Jan Wiśniewski, Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w powiecie włoszczowskim, Kielce 2000.

×