Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Can Akin - Niye Ben - öykü

2,546 views

Published on

can akın mr akin şair poet dichter poeta поет сăвăç bardd digter ποιητής poète 诗人詩人 poetry şer poesie 詩歌 詩 poésie poesía photograph fotografie fotografische bild 相片 foto בילד fotoğraf مايكروسوفت أوفيس باوربوينت microsoft powerpoint slayt slideshows slide 維基百科 自由的百科全書 youtube video turkey türkei turquie turchia turquia exhibition ausstellung mostra exposición Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Mövlana Cəlaləddini Rumi Mevlana Dželaludin Rumi Jalal al-Din Muhammad Rumi Jalal ad-Din Rumi Dschalal ad-Din Muhammad Rumi Dschalal ad-Din Muhammad Rumi Jalal ad-Din Muhammad Rumi Jalāl-ad-Dīn Rūmī Yalal ad-Din Muhammad Rumi Ĝalal-ed-din Mohammad Rumi Jalal Ud Din Rumi Gialal al-Din Rumi Celaleddîn Rûmî Dzsalál ad-Dín Rúmí Jalaluddin Muhammad Rumi Jalal ad-Din Rumi Dżalal ad-Din Rumi Dżalaluddin Rumi Dżalal ad-Din Balchi Maulana Rumi Mevlana Jalal al-Din Muhammad Rumi Mawlānā Jalāl ad-Dīn Muhammad Rūmī Mowlana Jalal ad-Din Muhammad Balkhi Rumi Džaláluddín Rúmí Džálál ad-Dín Rúmí Muhammad Džaláluddín Chodávendegár Mauláná Chodávendegár Djalalu'd-Din Rumi Jalal al-din Rumi eller Jalâluddîn Mohammad-i Balkhî Jelaleddin Rumy

Published in: Technology, Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Can Akin - Niye Ben - öykü

 1. 1. “ NİYE BEN?” DİYEN HERKES İÇİN For Everybody Who Say “ Why I”
 2. 2. Brenda, bir dağa tırmanmak istiyordu… Bir gün cesaretini toplayarak bir grup tırmanışına katıldı. Tırmanacakları yere vardıklarında, neredeyse duvar gibi dik, büyük ve kayalık bir yamaç çıktı karşılarına. Tüm korkularına rağmen, Brenda azimliydi. Emniyet kemerini taktı, ipi yakaladı ve kayanın dik yüzüne tırmanmaya başladı. Brenda, she is a woman who wants to climb the brae. She decided to attend a group of climber. When they approached the near their target, they meet a huge escarpment. Although this difficulty, Brenda has mettle. She took her seatbelt and rope then she started to climb through brae.
 3. 3. Bir süre tırmandıktan sonra, nefeslenebileceği bir oyuk buldu. Orada asılı dururken, gruptan yukarıda ipi tutan kişi dalgınlığa düşerek ipi gevşetti. Aniden boşalan ip, hızla Brenda’nın gözüne çarparak lensini düşürdü.. A while later, she took a breath. When she stay there with her rope on the rocks, one of her friend who took the rope strongly, suddenly dropped the rope and it hit her face then she recognized that loosed her eyes lens.
 4. 4. Lens çok küçüktü ve bulunması neredeyse imkansızdı. Lens, yamacın ortasında bir yerlerde kalmıştı ve Brenda artık bulanık görüyordu. Ümitsizlik içinde Brenda, lensini bulması için Allah’a dua edebilirdi yalnızca... Ve içten içe düşünüp dua etmeye başladı. “Allah’ım! Sen bu anda buradaki tüm dağları görürsün. Bu dağlar üzerindeki her bir taşı ve yaprağı bildiğin gibi, benim lensimin yerini de biliyorsun. Onu bulmama yardım et.” The lens was very small and absolutely difficult to find it. The lens dropped down and she could see with difficulty now. Without hope, Blenda think to pray God (Allah) because there was no choose to do something different. She started with emotionally “ oh my Lord! Right now I am sure that you can see all of the mountains. Each stones and leaves on the mountains as you know. And I am sure that you know where is my lens, please bring it to me my compassionate Lord”
 5. 5. Patikalardan yürüyerek aşağı indiler. Aşağı indiklerinde, tırmanmak üzere oraya doğru gelen yeni bir grup gördüler. İçlerinden biri “Aranızda lens kaybeden var mı?” diye bağırdı.” T hrough the path they came down. When they came down, they saw a new group which is want to climb same way. Somebody shouted them “ is there anybody who loosed his lens?”
 6. 6. Brenda’nın sonradan öğrendiğine göre, lensi bir karınca taşıyordu ve karınca yürüdükçe yavaşça kayanın üzerinde hareket edip parlayan lens kızların dikkatini çekmişti. Eve döndüklerinde Brenda lensini nasıl bulduklarını babasına anlatacak ve bir karikatürcü olan babası da ağzıyla lens taşıyan bir karınca resmi çizerek karıncanın üzerindeki baloncuğa şunları yazacaktı: According to the lens finder, an ant was carrying the lens and it was moving very slowly. When the ant stay up to rock the lens was lightening. Then one of the girl in the group recognized that was a lens the ant carrying it. When they turn back home, she would say to her father and as a cartoonist father would do some cartoons and write something about this story on the ant.
 7. 7. He wrote on it as a follow; “ Allah’ım! Bu nesneyi neden taşıdığımı bilemiyorum. Bunu yiyemem ve neredeyse taşıyamayacağım kadar ağır. Ama istediğin sadece bunu taşımamsa, senin için taşıyacağım...” “ Oh My Lord ” (My Allah), I don’t know why I am carrying this strange thing because I cant eat it and almost too heavy to carry it. However, if you order to carry it, I would carry it.
 8. 8. “ BU YÜKÜ NİYE TAŞIYORUM” demeyin.. Don’t say why I am carrying this …
 9. 9. MEVLANA’nın yedi öğüdü   Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol... Şefkat ve merhamette güneş gibi ol... Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol... Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol... Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol... Hoşgörülükte deniz gibi ol... Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.   Seven advice of MEVLANA   In generosity and helping others be like a river... In compassion and grace be like sun... In concealing others’ faults be like night... In anger and fury be like dead... In modesty and humility be like earth... In tolerance be like a sea... Either exist as you are, or be as you look.   Hz. Mevlana
 10. 10. MEVLANA.. 10 PPS VE FOTOĞRAFLAR İNTERNET BAĞLI İKEN TIKLAYINIZ… http://www.turklider.org/TR/EditModule.aspx?tabid=1&mid=8373&ItemID=3155&itemindex=0 Can AKIN ŞAİR VE FOTOĞRAF SANATÇISI Mr _ canakin @ yahoo . co . uk Mr _ canakin @ hotmail .com

×