SAIR VE FOTOGRAF SANATCISI CAN AKIN Giresun Mevlana Fotograf Sergisi

2,592 views

Published on

Giresun "Can Akengin" Sanat Galerisi'nde 09 Nisan 2007 saat 10.00 da açılışı gerçekleştirilen sergide, 2007 yılının Mevlana yılı olması nedeniyle Dünyaca ünlü Can AKIN'A ait 2005 yılında Konya ilinde Mevlana Kültür Merkezinde çektiği Mevlevi Fotoğrafları da sergilendi.

Sanat Galerisi'ndeki açılış; Giresun Valisi Mustafa Taşkesen, Emniyet Müdürü Ahmet Tekin Akın ve Kültür Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileri, çeşitli okullardan öğretmen ve öğrenciler tarafından yapıldı. Açılıştan sonra Can Akın'a ait "Sana Şehit Oğlunu Getirdim Remziye Teyze" isimli kısa bir sinevizyon gösterisi izlendi. Kısa Filmin sonunda yer alan İstiklal Marşı'nı Giresun Valisi Mustafa Taşkesen, Emniyet Müdürü Ahmet Tekin Akın ve eşi Seher Akın tarafından bağırarak okumaları duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Daha sonra ingilizce Atatürk'ü Tanıtan Can AKIN'a ait Anıtkabir Fotoğrafları sinemasyon olarak izlendi.

Sergiyi gezen Vali Taşkesen, sergide bulunan fotoğrafları inceleyerek bilgi aldı. Sergiyi gezdikten sonra kısa bir açıklama yapan Vali Taşkesen; sanat galerisine ismi verilen Can Akengin'in Giresun'un yetiştirdiği ender, değerini bulamayan şairlerden biri olduğunu belirterek, "Ben kendisini tanıyorum. Sayın Akengin, 1892-1942 yıllarında Giresun'da yaşamıştır. Ömrünün son yıllarını Giresun'un Alucra ve Şebinkarahisar ilçelerinde geçirmiş ve Giresun yeni mezarlığa medhun olunmuştur. Mezar taşında 'Asıl gücüme giden ayrılmaktır sevgiden' ifadesi yer almaktadır. Ben de Giresunlu hemşerilerimin sevgiden ayrılmamasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Mevlevi Fotoğrafları hakkında İçişleri Bakanlığında çeşitli hizmetlerde bulunan ve emekli olan şair ve fotograf sanatçısı Can Akın’dan bu fotoğrafların 2007 yılının Mevlana Yılı olması nedeniyle sergilediğini aynı anda İstanbul'da da serginin devam ettiğini öğrendi ve yapılan törende kendisine Samsun'da bulunan Atatürk heykelinin minyatürünü armağan etmiş olup, "GİRESUN POLİSİ SİZİN POLİSİNİZDİR." slagonuyla Türk Polisini İPA ile dünyaya tanıtan ve Polis-Halk ilişkilerinde Giresun ilinde başarılı olan Emniyet Müdürü Ahmet Tekin AKIN tarafından şilt verilmiştir.

Serginin en ilginç tarafı ise "Mevlana yılı olması nedeniyle fotoğraflarımı sergilemek istiyorum çağrıma" ilk kez Emniyet Müdürü Ahmet Tekin AKIN tarafından olumlu yanıt gelmesi, serginin CAN AKENGİN Sanat galerisinde olması, CAN AKIN tarafından sergilenmesi ve Giresun Valisi Mustafa TAŞKESEN'nin Giresun'da açtığı ilk sergi olmasıydı.....

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,592
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
13
Actions
Shares
0
Downloads
13
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

SAIR VE FOTOGRAF SANATCISI CAN AKIN Giresun Mevlana Fotograf Sergisi

  1. 1. UNESCO 2007 MEVLANA YEAR CAN AKIN ŞAİR VE FOTOĞRAF SANATÇISI
  2. 47. Can Akın Mevlana Konulu Fotoğrafları Giresun Valiliği Can Akengin Sanat Galerisinde http://www.turklider.org/TR/EditModule.aspx?tabid=1038&mid=8373&ItemID=8516&ItemIndex=14 Can AKIN ŞAİR VE FOTOĞRAF SANATÇISI Mr _ canakin @ yahoo . co . uk Mr _ canakin @ hotmail .com VIDEO                                      GIRESUN CITY Ingilizce İNG                                      CAN AKIN GIRESUN MEVLANA FOTOGRAF SERGISI

×