Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Audacity kullanımı

2,943 views

Published on

audacity nedir?

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Audacity kullanımı

 1. 1. AUDACİTY KULLANIMI SES DÜZENLEME VE KAYDETME
 2. 2. Audacity ne işe yarar? Audacity ile neler yapılabilir? Audacity; açık kaynak kodlu oluşu, kolay anlaşılır arayüzü, kullanışlı özellikleri ve ücretsiz oluşu ile ses düzenleme programları arasında öne çıkan bir programdır. İsterseniz ses kayıt yapabilir, isterseniz de efektleri kullanabilir ve müzikler üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.
 3. 3. Audacity ne işe yarar? Audacity ile neler yapılabilir? Audacity, hem zengin özelliklere sahip olmayı hem de karmaşık olmayan bir arayüze sahip olmayı başarabilmiş. Bu sebeple rahat ve kolay bir kullanıma sahip bir program olduğunu söyleyebiliriz.
 4. 4. Audacity nasıl kullanılır? Öncelikle internet üzerinden programın ücretsiz güncel sürümünü indirdikten sonra bilgisayarımıza kuruyoruz. Ses kayıt için Windows’un sağ alttaki bildirim alanında bulunan hoparlör simgesine sağ tıklayıp Kayıt Aygıtları seçeneğinden gerekli ayarlamaları yapıyoruz ve mikrofonumuzu çalışır duruma getiriyoruz.
 5. 5. Audacity nasıl kullanılır? Mikrofonumuzun varsayılan aygıt olarak ayarlanmış olduğundan emin olduktan sonra; Audacity’de ‘Kayıt’ butonuna tıklıyoruz. Daha sonra programın ana ekranında kaydımızın ses dalgalarını görebiliriz.
 6. 6. KayıtDurdurma
 7. 7. Audacity nasıl kullanılır? Kaydettiğimiz sesle ilgili bütün düzenlemeleri programın sol ve üst menülerinden kolayca gerçekleştirebiliriz. Örneğin sesteki gürültüyü azaltmak için üstteki «Etkiler» menüsünden «Gürültüyü Azalt» seçeneğini kullanıyoruz.
 8. 8. Audacity nasıl kullanılır? Kaydettiğimiz sese müzik ya da arka fon sesi eklemek istersek ; «Dosya» menüsünden «Al» seçeneğini tıklayarak işlemi gerçekleştiriyoruz.
 9. 9. Audacity nasıl kullanılır? Kaydettiğimiz seslerin ya da eklediğimiz müziklerin ses seviyelerini ayarlamak için, ses dalgalarının solundaki menüyü kullanıyoruz.
 10. 10. Audacity nasıl kullanılır? Yaptığımız işlemlerin sonunda çalışmamızı kaydetmek için; «Dosya» menüsünden «Sesi Ver» butonuna tıklıyoruz ve hangi formatta kaydetmek istiyorsak onu seçerek kaydetme işlemini gerçekleştiriyoruz.
 11. 11. Bu çalışma ICT Eğitimleri kapsamında hazırlanmıştır. muzaffertuybas@hotmail.com

×